Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Situáciu okolo rozpustenia ĽSNS považuje SaS za nešťastnú, uznesenie súdu bude rešpektovať

(Zdroj: Topky/Ján Zemiar)

BRATISLAVA - Situáciu okolo rozpustenia Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) považuje strana Sloboda a Solidarita (SaS) za nešťastnú, každé uznesenie Najvyššieho súdu SR však bude, samozrejme, rešpektovať.

Uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu SaS a tímlíderka strany pre osobné slobody Natália Blahová. „Myslíme si, že sa situácii dalo predchádzať včasným riešením. Kotlebova strana je ideovým a aj personálnym pokračovateľom strany Slovenská pospolitosť - Národná strana. Tú v roku 2006 Najvyšší súd Slovenskej republiky rozpustil, pretože jej politická činnosť bola v rozpore s Ústavou SR. Odvtedy sa ĽSNS trikrát uchádzala o priazeň voličov v parlamentných voľbách a v roku 2016 uspela. Predpokladáme, že členovia tejto strany boli pre svoju činnosť a minulé výroky pod drobnohľadom orgánov činných v trestnom konaní. No zjavne až vtedy, keď strana prekročila hranice parlamentu, si kompetentní zaumienili situáciu riešiť. Otázka, či sme za alebo proti zrušeniu strany, je v tejto chvíli irelevantná. Dôležité je, či žalobcovia presvedčia dôkazmi senát Najvyššieho súdu SR," dodala Blahová.

SaS je podľa Blahovej vo vážnom hodnotovom rozpore s ĽSNS. „Rešpektujeme a obhajujeme ľudské práva, náboženské slobody, práva menšín a tiež demokratické zriadenie, ktoré považujeme za najdôležitejší predpoklad rozvoja spoločnosti a ochrany práv jej občanov," zdôraznila opozičná poslankyňa.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár podal podnet na zrušenie strany 24. mája 2017. Po vyhodnotení rozsiahlych podkladov sa ukázalo, že politická strana ĽSNS ako extrémistická politická strana s fašistickými tendenciami svojím programom a činnosťou porušuje Ústavu Slovenskej republiky, zákony a medzinárodné zmluvy, odôvodnil svoj postup Čižnár. O fungovaní ĽSNS v utorok pojednával Najvyšší súd SR. Päťčlenný senát správneho kolégia odročil pojednávanie na 29. apríla, vtedy plánuje vyniesť aj rozhodnutie.

Viac o téme: RozpustenieSaSNajvyšší súdĽSNS
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu