Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Pondelok, 25. január 2021. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Koronavírus na Slovensku

VIDEO Testovanie v Petržalke nabralo nečakaný spád: Musíte vidieť, čo sa dialo na strednej škole!

Foto
pred 7 minútami

BRATISLAVA - Slovensko má za sebou víkend plošného skríningu, ktorého sa zúčastnili stovky zdravotníkov a dobrovoľníkov. Tí z hlavného mesta sa rozhodli miestami ťaživú atmosféru spríjemniť tancom. V tejto ťažkej dobe je totiž dôležité spríjemniť si život takýmito malými radosťami. A video zožalo okamžitý úspech! viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Vakcinačné tímy čoskoro posilnia ambulantní lekári

KORONAVÍRUS Vakcinačné tímy čoskoro

pred 2 hodinami

BRATISLAVA - Vakcinačné tímy už čoskoro posilnia ambulantní lekári, ktorí prejavili záujem zapojiť sa do očkovania. "Na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR pod vedením štátnej tajomníčky Jany Ježíkovej pokračuje diskusia so zástupcami ambulantného sektora, ktorej témou je pomoc pri očkovaní seniorov a ľudí v zariadeniach sociálnych služieb a neskôr očkovanie ... viac »


Drucker ostro skritizoval vládu za očkovanie: Delíte sa na panstvo a plebs! Dôrazná výzva Krajčímu

Drucker ostro skritizoval vládu

pred 2 hodinami

BRATISLAVA - Zatiaľ čo v iných krajinách je očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v plnom prúde, na Slovensku ide slimačím tempom. Nie je za tým len to, že Slováci sú na predných miestach vo viere v konšpirácie, ale aj nedostatočná informovanosť a podľa Tomáša Druckera zlá organizácia vlády. viac »


Najhoršie okresy si plošné testovanie na KORONAVÍRUS zopakujú: Predbežné výsledky! Bratislava prešla tesne

Najhoršie okresy si plošné

Aktualizované pred 5 hodinami

BRATISLAVA - Plošný skríning sa pomaly chýli ku koncu. Slovensko čaká posledný deň testovania a pre 37 obcí to bude znamenať aj lístok do druhého kola. Oficiálne dáta zo všetkých dní zatiaľ nepoznáme. Obce a mestá zverejňujú výsledky po dňoch. Premiér a minister zdravotníctva by mali o finálnom rebríčku informovať v piatok. Zoznam sa však začína pomaly rysovať. viac »


Papalášizmus, za ktorý inde padali hlavy! Úrad prednostne a v tichosti zaočkoval zamestnancov

Papalášizmus, za ktorý inde
Foto

pred 5 hodinami

BRATISLAVA - Nielen tenistka Dominika Cibuľková s manželom, úradníci a blízki ľudia okolo ministra zdravotníctva, ale dokonca aj príslušníci Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sú podľa informácií topky.sk už zaočkovaní proti koronavírusu. viac »


BMI ako rozhodujúci faktor pri očkovaní na KORONAVÍRUS: Týka sa to vyše milióna Slovákov! Toto môže byť problém

BMI ako rozhodujúci faktor
Video

pred 5 hodinami

BRATISLAVA - Očkovanie proti koronavírusu už prebieha aj na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo aj prehľad toho, ako sa bude pri očkovaní postupovať. Jedenásť fáz je rozdelených podľa veku, profesie, ale aj rizikových skupín. Jedným z kritérií je aj index BMI, ktorým sa určuje stupeň obezity. viac »


Mladý poslanec skončil v nemocnici! KORONAVÍRUS je najhoršia sviňa choroba, akú som kedy mal, tvrdí

Mladý poslanec skončil v
Foto

pred 5 hodinami

BRATISLAVA – Koronavírusovej infekcii sa nevyhol ani 35-ročný poslanec NR SR Erik Ňarjaš (OĽANO). Mladý politik a bývalý tanečník však nemá najľahší priebeh. Skončil v nemocnici! viac »


Aktivistom došla trpezlivosť! Kvôli zatvoreným školám dajú podnet na Generálnu prokuratúru: Deti vodíme za nos

Aktivistom došla trpezlivosť! Kvôli

pred 7 hodinami

BRATISLAVA - Iniciatíva Dajme deťom hlas a Via Iuris pripravujú podnet na Generálnu prokuratúru (GP) SR. Dôvodom je COVID automat, ktorý sa podľa nich musí zmeniť tak, aby mali školy prednosť. Informovala o tom Andrea Hajdúchová z iniciatívy Dajme deťom hlas. viac »


KORONAVÍRUS Od stredy by mali byť knižnice opäť prístupné verejnosti

KORONAVÍRUS Od stredy by

pred 7 hodinami

BRATISLAVA – Od stredy (27. 1.) by sa mali otvárať knižnice. Informuje o tom Ministerstvo kultúry SR s odvolaním sa na najnovšie opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. viac »


KORONAVÍRUS Seniori nad 85 rokov sa budú môcť na očkovanie prihlásiť aj telefonicky

KORONAVÍRUS Seniori nad 85

pred 8 hodinami

BRATISLAVA - Seniori nad 85 rokov sa môžu na očkovanie proti novému koronavírusu prihlásiť aj telefonicky. V pondelok o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. viac »


KORONAVÍRUS Situácia v nitrianskej nemocnici je vážna, zomiera každý štvrtý pozitívny pacient

Riaditeľ Fakultnej nemocnice Nitra
Foto

pred 8 hodinami

NITRA – Situácia v nitrianskej nemocnici zostáva pre pandémiu ochorenia COVID-19 naďalej vážna. Počet pacientov s novým koronavírusom sa tu pohybuje od 150 do 200. Podľa slov riaditeľa nemocnice Milana Dubaja sa však celkový stav v nemocnici podarilo postupne stabilizovať. viac »


KORONAVÍRUS Postupne prichádzajú výsledky víkendového skríningu: Matovič vyzdvihol Nitru!

KORONAVÍRUS Postupne prichádzajú výsledky

Aktualizujeme pred 9 hodinami

BRATISLAVA - Národ sa cez víkend opäť ponoril do plošného testovania s príznačným názvom "skríning". Už počas nedele premiér Igor Matovič oznámil, že len počas soboty sa k nemu pripojilo 1,3 milióna občanov. Teraz je čas na celovíkendové výsledky. Premiér očakáva, že číslo presiahne 3 milióny testovaných občanov. viac »


KORONAVÍRUS Dobré správy! Počet pozitívnych prípadov klesá: Nepribudlo žiadne úmrtie

KORONAVÍRUS Dobré správy! Počet

Aktualizované pred 10 hodinami

BRATISLAVA - Prostredníctvom PCR testov zachytili v nedeľu (24. 1.) na Slovensku 551 pozitívnych na ochorenie COVID-19, celkovo vykonali 3806 testov. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva a NCZI. viac »


KORONAVÍRUS V Bratislave sú až do utorka otvorené viaceré odberové miesta

KORONAVÍRUS V Bratislave sú
Foto

Aktualizované pred 10 hodinami

BRATISLAVA – V Bratislave je aj po víkendovom skríningovom testovaní ľudí na ochorenie COVID-19 otvorených v pondelok a utorok viacero odberových miest. Mnohé bratislavské mestské časti tu momentálne hlásia minimálne alebo žiadne čakacie doby. viac »


KORONAVÍRUS Nitru čaká štvrté kolo plošného testovania, informoval primátor Hattas

Výsledky 3. kola trojdňového
Foto

pred 10 hodinami

NITRA – Testovanie na ochorenie COVID-19 by sa malo stať bežnou súčasťou nášho života na nasledujúce mesiace až roky. Myslí si to riaditeľ Fakultnej nemocnice Nitra Milan Dubaj. Podľa jeho slov by mal preto štát vypracovať ucelený systém trvalo udržateľného testovania. viac »


KORONAVÍRUS Aktuálny zoznam infikovaných na Slovensku

Koronavírus v Nemecku

Informácie priebežne aktualizujeme  pred 10 hodinami

BRATISLAVA - Slovensko momentálne eviduje viac než 200-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom. V lete sa zrušili takmer všetky opatrenia a otvorili sa hranice. Po dovolenkovom období však nastal prudký nárast nových prípadov. Denne pribúdajú tisícky nových prípadov, ktoré stúpli aj vďaka denným dátam z antigénového testovania, a desiatky úmrtí. Do ... viac »


Celoplošné testovanie na KORONAVÍRUS: V tomto okrese zaznamenali vysokú pozitivitu

Celoplošné testovanie na KORONAVÍRUS:
Foto

Aktualizované pred 12 hodinami

JELŠAVA – Podiel pozitívnych testov na úrovni 3,54 percenta zaznamenala počas uplynulých troch dní skríningového testovania samospráva mesta Jelšava v okrese Revúca. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Milan Kolesár. viac »


KORONAVÍRUS Sestra Matoviča opäť kritizuje testovanie: Môžete zmeniť názov, vždy to bude len hovie*ko v staniole

KORONAVÍRUS Sestra Matoviča opäť

včera o 20:00

BRATISLAVA - V poslednej dobe sa už dlhšie píše o kritických statusoch istej Zuzany Belicovej, o ktorej sa už skôr rozkríklo, že je sestrou premiéra Igora Matoviča. Aj keď sú tu rodinné väzby, Zuzana jeho politike už dlhšie nerozumie a kritiky má na rozdávanie. Najnovšie si "podala" skríningové testovanie Slovákov. viac »


KORONAVÍRUS Druhý víkendový deň testovania sa chýli ku koncu: VIDEO Matovič sa prihovoril Slovákom

Skríningové testovanie v Pezinku

včera o 19:59

BRATISLAVA - Počas nedele pokračuje celoplošný skríning obyvateľstva, ktorý na Slovensku začal už v pondelok. Možnosť otestovať sa využili tisíce ľudí v rôznych mestách, keďže certifikát o negatívnom teste bude od pondelka potrebný dokonca aj pri návšteve prírody. viac »


Bratislavský kraj spustil informačnú kampaň, ako postupovať pri liečbe KORONAVÍRUSU

Bratislavský kraj spustil informačnú

včera o 19:40

BRATISLAVA – Bratislavský samosprávy kraj (BSK) spustil informačnú kampaň so základnými informáciami o tom, ako treba postupovať pri liečbe nového koronavírusu a na čo netreba zabudnúť, ak človek dostane pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19. Odporúčania sa týkajú životosprávy či hygieny, zabúdať netreba ani na psychické zdravie. Radí tiež, ... viac »


KORONAVÍRUS Ako sa preukázať po testovaní? Aj po prekonaní Covidu nastali tieto ZMENY!

KORONAVÍRUS Ako sa preukázať

včera o 16:00

BRATISLAVA - Vláda už od minulého týždňa začala svoj projekt "celoplošného skríningu" na nový koronavírus. Testovacie stany si rozložili mnohé obce a mestá na Slovensku. Nie však všetky disponujú tradičnými modrými certifikátmi z prvého, jesenného kola, a tak si pomáhajú inak. Celý týždeň tak nebolo jasné, ako sa ľudia majú orgánom po testovaní preukazovať. viac »


Najčítanejšie články