Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Sobota, 27. november 2021. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

Koronavírus na Slovensku

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Šok na vrchole tretej vlny: Kňaz odrádzal ľudí od vakcín a preferoval nakazenie sa, vraj radšej na vírus umrie!

Šok na vrchole tretej
FotoVideo

pred 4 hodinami

BOLEŠOV/ŽILINA - Takmer nepredstaviteľné rady rozdával uprostred zúriacej tretej vlny pandémie kňaz v obci Bolešov. Koronavírus nás ohrozuje už vyše roka a jediným doterajším riešením sú vakcíny a očkovanie, no tejto alternatíve nechce veriť práve spomínaný duchovný, ktorý veriacim v dedine cez farské oznamy radil sa radšej infikovať. Sám vraj zomrie... viac »


KORONAVÍRUS Aktuálny zoznam infikovaných na Slovensku

Koronavírus v Nemecku
1968 Informácie priebežne aktualizujeme

pred 5 hodinami

BRATISLAVA - Slovensko momentálne eviduje vyše 600-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom. Druhú vlnu Slovensko prekonalo so stovkami úmrtí, tvrdým lockdownom a plnými nemocnicami. Situácia sa začala zlepšovať koncom apríla, keď prišlo prvé uvoľňovanie. Koncom decembra sa začalo s očkovaním. Momentálne čelíme tzv. delta mutácii, ale aj subvariantu... viac »


KORONAVÍRUS Tretia vlna sa nekončí: Pribudli tisíce nových prípadov, o život prišlo viac ako 50 ďalších ľudí!

KORONAVÍRUS Tretia vlna sa
Foto

pred 5 hodinami

BRATISLAVA - Prostredníctvom 26.658 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (26. 11.) na Slovensku 9152 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 51 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Nový variant je veľkou hrozbou: Slovensko zastavilo lety zo siedmich afrických štátov

KORONAVÍRUS Nový variant je
FotoVideo

pred 6 hodinami

BRATISLAVA - Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky. Na sociálnej sieti o tom informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR. viac »


ROZHOVOR s riaditeľom nemocnice: Nebyť vakcíny, sme na kolenách, je to dar! Ďalšia zima môže byť rovnaká

ROZHOVOR s riaditeľom nemocnice:
FotoVideo

pred 6 hodinami

BRATISLAVA/STARÁ ĽUBOVŇA - Okres Stará Ľubovňa bol v čiernej farbe dávno predtým, než Slovensko začalo uvažovať o lockdowne. Riaditeľ tamojšej nemocnice Peter Bizovský v rozhovore pre Topky uviedol, že táto vlna je horšia a vírus je agresívnejší. Zdravotníci sú vyčerpaní a keby neexistovala vakcína, Slovensko by teraz bolo na kolenách. viac »


Lepšia smrť ako liečba? Internetom koluje šialený dokument: Vytlačte ma radšej pred nemocnicu na vozíku

Lepšia smrť ako liečba?

pred 18 hodinami

BRATISLAVA – Sociálnymi sieťami sa šíri pofidérny dokument. "Ochrániť" vás má pred tým, aby vás v prípade pozitívneho testu na koronavírus nechali v nemocnici, prípadne po zhoršení stavu napojili na umelú pľúcnu ventiláciu. Namiesto toho svojim podpisom dáte súhlas, že vás majú radšej nad vozíčkom vytlačiť pred nemocničné dvere. viac »


Mikasov úrad prináša nové GRAFY: Koronavírus nie je jediný, aj tieto ochorenia sužujú Slovensko!

Mikasov úrad prináša nové
FotoVideo

pred 21 hodinami

BRATISLAVA - Okrem toho, že celý svet a Slovensko aktuálne zápasia s tvrdou pandémiou nového koronavírusu, zabudnuté nesmú ostať ani ostatné respiračné ochorenia, ktoré sú rovnako strašiakom pre ľudské zdravie. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorý vedie hlavný hygienik Ján Mikas, v týchto dňoch prináša najnovšie čísla a grafy výskytu respiračných... viac »


KORONAVÍRUS VIDEO Premiér vydal pokyn na prijatie opatrení v súvislosti s novou mutáciou

KORONAVÍRUS VIDEO Premiér vydal
Video

pred 22 hodinami

BRATISLAVA - Premiér Eduard Heger (OĽANO) vydal pokyn na prijatie opatrení v súvislosti s novým koronavírusovým variantom B.1.1.529 potvrdeným aj v Európe. O stanovisko k mutácii požiadal aj konzílium odborníkov. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR. viac »


Lekár Hložník ukázal kokteil liekov, ktorý dostávajú pacienti s COVID-19: Vážne vedľajšie účinky!

Lekár Hložník ukázal kokteil
FotoVideo

pred 22 hodinami

BRATISLAVA – Situácia na Slovensku je mimoriadne vážna, vláda preto zaviedla zákaz vychádzania a prísny lockdown. V nemocnici je hospitalizovaných 3200 pacientov, väčšina z nich je neočkovaná. Tí v kritickom stave denne dostávajú desiatky liekov, ktoré by mali ich stav zlepšiť. Lekár Jakub Hložník však poukázal aj na vedľajšie účinky, ktoré môže kokteil... viac »


Matovič porušil dohodu z poslednej koaličnej rady: SaS súhlasila s odmenou 150 eur za očkovanie seniorov

Matovič porušil dohodu z
Video

pred 23 hodinami

BRATISLAVA – Strana SaS hovorí, že súhlasila s odmenou len 150 eur za očkovanie seniorov. Uviedol to Ondrej Šprlák, hovorca SaS, v reakcii na tlačovú besedu ministra financií Igora Matoviča (OĽANO). viac »


KORONAVÍRUS Matovič navrhuje poskytnúť 500 miliónov eur dotknutým prevádzkam: Finančná odmena za očkovanie

KORONAVÍRUS Matovič navrhuje poskytnúť
Video

včera o 16:00

BRATISLAVA – Minister financií Igor Matovič (OĽANO) navrhuje poskytnúť 500 miliónov eur dotknutým prevádzkam, ktoré najviac trpeli v prvej, druhej a trpia v tretej vlne pandémie nového koronavírusu. Prevádzky sú zoradené v troch skupinách: HORECA, kultúra, služby. Vyhlásil to na tlačovom brífingu spoločne s predsedom Národnej rady (NR) SR Borisom Kollárom (Sme rodina). viac »


KORONAVÍRUS Testovanie pracovníkov budú od pondelka zabezpečovať zamestnávatelia: Bude platiť do konca roka

KORONAVÍRUS Testovanie pracovníkov budú
Video

včera o 15:45

BRATISLAVA – Testovanie pracovníkov, ktorí nie sú zaočkovaní ani neprekonali ochorenie COVID-19, budú od pondelka (29. 11) zabezpečovať zamestnávatelia. Tí si musia zaobstarať testy, vhodné priestory, zabezpečiť zodpovednú osobu a postarať sa aj o likvidáciu odpadu z testovania. viac »


MIMORIADNE Minister dopravy chce prijať okamžité opatrenia pre cestujúcich! Dôvodom je nová COVID mutácia

MIMORIADNE Minister dopravy chce
FotoVideo Aktualizujeme

včera o 15:05

BRATISLAVA - Slovensko momentálne sužuje tretia vlna koronavírusu. Kritickú situáciu však nezažívame len my, ale aj okolité krajiny. Ako by toho nebolo málo, objavil sa aj nový variant, ktorý má v sebe desiatky mutácií a je oveľa nákazlivejší. Británia a ďalšie krajiny už zakročili. Minister dopravy Andrej Doležal navrhuje prijať okamžité opatrenia. viac »


AKTUÁLNE Rázne vyjadrenie hlavného hygienika: Ak je to potrebné, školy zatvorte!

AKTUÁLNE Rázne vyjadrenie hlavného
Video

včera o 15:04

BRATISLAVA - Hlavný hygienik SR Ján Mikas vyzval všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ), aby v prípade alarmujúcej situácie v regióne uzatvárali školy. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. viac »


O očkovaní kolujú rôzne hoaxy a mýty: Uznávaná kapacita to povedala jasne! Nové fakty

O očkovaní kolujú rôzne
FotoVideo

včera o 15:00

BRATISLAVA – Je preočkovávanie rozdielnymi vakcínami bezpečné? Otázka, ktorú si dáva každý, kto by sa mal dať preočkovať tzv. posilňovacou dávkou inou, ako pôvodnou vakcínou. V súvislosti s vakcínami sa naskytá viac otázok. Všetky hoaxy, mýty a dezinformácie, ktoré v súvislosti s nimi kolujú, sa snažil vysvetliť uznávaný lekár. Ten to povedal jasne! viac »


V okrese Rožňava pre pandémiu KORONAVÍRUSU zatvoria stredné školy a 2. stupeň ZŠ

V okrese Rožňava pre
Video

včera o 15:00

ROŽŇAVA – V okrese Rožňava bude od pondelka (29. 11.) obmedzená prezenčná forma výučby vo všetkých stredných školách a na druhom stupni základných škôl. Na základe zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie v okrese o tom rozhodla v piatok regionálna protiepidemická komisia. viac »


Prítomnosť KORONAVÍRUSU sa doteraz potvrdila vo vyše 90 % vzoriek odpadových vôd: Najmenej v TOMTO kraji

Prítomnosť KORONAVÍRUSU sa doteraz

včera o 14:15

BRATISLAVA - Prítomnosť nového koronavírusu sa doposiaľ potvrdila v 300 vzorkách, čo predstavuje 90,36 percenta z celkového počtu vyšetrených vzoriek odpadových vôd. Vyplýva to z informácie, ktorú v piatok zaslala sekcia epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. viac »


KORONAVÍRUS Nezabúdajte na povinnosti na hraniciach: Po príchode je naďalej potrebná registrácia

KORONAVÍRUS Nezabúdajte na povinnosti

včera o 13:44

BRATISLAVA – Cestujúci zo zahraničia sú naďalej pri príchode na Slovensko povinní registrovať sa cez formulár eHranica. Všetky neočkované osoby musia po príchode do krajiny povinne absolvovať karanténu. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. viac »


Majiteľ burgerárne vyhlásil vojnu hygienikom aj polícii: VIDEO Agresívny aj po astronomickej pokute

Majiteľ burgerárne vyhlásil vojnu
FotoVideo

včera o 13:15

TRNAVA – Nedodržiavali opatrenia, robili si, čo chceli, tak ich hygiena zatvorila. Reč je o prevádzke rýchleho občerstvenia v Trnave. To sa na sociálnej sieti „pochválilo“, ako zareagovalo na kontrolu trnavskej hygieny, ktorá rozhodla mimoriadne tvrdo – na 30 dní vydali zákaz na uzatvorenie prevádzky. Tá si však z toho ťažkú hlavu nerobila a mala otvorené... viac »


Lengvarský o LOCKDOWNE: Trvať bude bez výnimiek do Vianoc! Bubliny sú otázne, v hre sú drastické možnosti

Lengvarský o LOCKDOWNE: Trvať
FotoVideo

včera o 13:13

BRATISLAVA - Slovensko je od štvrtkovej polnoci v núdzovom stave. Platí lockdown, a to pre všetkých bez výnimky minimálne na nadchádzajúce dva týždne. Hlavný hygienik Ján Mikas odporúčal, aby na základe aktuálne situácie platil aspoň tri týždne. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský uviedol, že lockdown v súčasnej podobe bude trvať minimálne do Vianoc. viac »


Najčítanejšie články