Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Pondelok, 27. marec 2023. Meniny má Alena, zajtra Soňa.

Koronavírus na Slovensku

Draxler Matovičovi pripomenul covidovú minulosť: Topánkový protest na nábreží Dunaja, zlízol si to aj Heger

Množstvo topánok na nábreží Dunaja má symbolizovať počet zbytočných obetí na koronavírus.

Množstvo topánok na nábreží Dunaja má symbolizovať počet zbytočných obetí na koronavírus.

FotoVideo
21.03.2023 15:50

BRATISLAVA - Spomínate si ešte na rok 2020, kedy sa Slovensko a vlastne celý svet ocitli na prahu veľkej pandémie koronavírusu a každý deň sme sa dozvedali o nových a nových obetiach? Niektorí možno tieto spomienky radšej vytesnili, no našli sa aj takí, ktorí nezabúdajú na vtedajšie prešľapy začínajúcej vlády Igora Matoviča. Medzi nimi je aj exminister... viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia a chrípku stúpla: Prípady KORONAVÍRUSU klesli

Chorobnosť na akútne respiračné

20.03.2023 12:46

BRATISLAVA - Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v 11. kalendárnom týždni stúpla o päť percent. Nárast o 15,7 percenta zaznamenala aj chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO). Naopak, prípady ochorenia COVID-19 klesli. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. viac »


KORONAVÍRUS Veľká zmena! Pozitívne testované osoby nemusia zostávať v povinnej karanténe: TOTO opatrenie však stále platí

KORONAVÍRUS Veľká zmena! Pozitívne
Video

20.03.2023 08:58

BRATISLAVA - Osoby pozitívne testované na ochorenie COVID-19 od pondelka nemusia zostávať v povinnej päťdňovej izolácii. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorá túto povinnosť zrušila. viac »


Chcel dať zaočkovať dieťa proti koronavírusu, v Bratislave nepochodil! Prekvapivá reakcia nemocnice

Chcel dať zaočkovať dieťa
FotoVideo

18.03.2023 07:00

BRATISLAVA - Aj keď to vyzerá, že pandémia koronavírusu sa končí a z najhoršieho sme vonku, ľudia sú naďalej obozretní a nechcú nič riskovať. Ministerstvo zdravotníctva koncom januára umožnilo očkovanie aj pre deti mladšie ako päť rokov, no, ako to už býva zvykom, sprevádzajú to rôzne komplikácie. Napríklad to, že v Bratislave sa takáto forma očkovania... viac »


Zdrvujúci týždeň pre Matoviča: Najskôr ho vypískali v Michalovciach a teraz ... je pripútaný k posteli!

Zdrvujúci týždeň pre Matoviča:
FotoVideo

17.03.2023 10:00

TRNAVA - Bývalý premiér a lider OĽaNO Igor Matovič nezažíva práve vysnívaný týždeň. Hoci ho začal, podľa jeho slov úspešne v Michalovciach na diskusii, kde však po ňom vo veľkom pokrikovali, teraz sa karta obrátila, čo už uznal aj on sám. Po štvrtkovej tlačovke ostal po najnovšej správe doslova pripútaný k posteli. Vraj sa mu vrátila chripôčka. viac »


AKTUÁLNE Povinná päťdňová izolácia pri covide sa ruší: Tejto jednej veci sa však ani pri nových pravidlách nezbavíme!

AKTUÁLNE Povinná päťdňová izolácia
Video

10.03.2023 12:55

BRATISLAVA - Povinnosť domácej päťdňovej izolácie osôb pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 sa od 20. marca zruší. Zrušenie vyhlášky k izolácii osôb s COVID-19 a karanténe úzkych kontaktov avizoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR po dohode s ministerstvom zdravotníctva a odborným konzíliom. Informoval o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas. viac »


Prezidentka si pripomenula obete COVIDU: Najhoršie máme za sebou, pandémia nie je uzavretou kapitolou

Zuzana Čaputová

06.03.2023 13:35

BRATISLAVA - Pandémia ochorenia COVID-19 ešte nie je uzavretou kapitolou, hoci najhoršie máme za sebou. Pri príležitosti pondelňajšieho Dňa obetí pandémie COVID-19 na to upozornila prezidentka SR Zuzana Čaputová. viac »


Žilinka začal trestné stíhanie v súvislosti s pandémiou: Zlyhal manažment? Mohlo prísť k zvýšeniu úmrtnosti

Žilinka začal trestné stíhanie
Video

06.03.2023 12:56

BRATISLAVA - Prokurátor Generálnej prokuratúry začal v januári trestné stíhanie pre marenie úlohy verejným činiteľom a všeobecné ohrozenie pri manažmente pandémie COVID-19, ktorý mohol spôsobiť neodôvodnene zvýšenú úmrtnosť. viac »


Prvýkrát si pripomenieme na Slovensku Deň obetí pandémie COVID-19

Ilustračné foto

06.03.2023 07:03

BRATISLAVA - V pondelok si na Slovensku po prvý raz pripomenieme Deň obetí pandémie COVID-19. Ide o jeden z dvoch nových pamätných dní, ktoré priniesla vlaňajšia novela zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch. Okrem Dňa obetí pandémie COVID-19 sa 22. september stal Dňom boja proti nenávistným prejavom na deťoch. viac »


Ľudia pred Vianocami zmenili spôsob nakupovania: Nakupovali viac alebo menej ako v čase pandémie?

Ľudia pred Vianocami zmenili
FotoVideo

05.03.2023 09:39

BRATISLAVA - Pri potravinách bol vianočný predaj charakterizovaný tým, že zákazníci si už nekupovali tovar do zásoby ako v čase pandémie. Uviedol to tento týždeň pri hodnotení vlaňajšieho roka predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Martin Krajčovič. Pozitívom podľa neho bolo, že po dvoch rokoch tentoraz bol predaj bez obmedzujúcich opatrení. viac »


Platnosť Digitálnych COVID preukazov s posilňujúcou dávkou je neobmedzená

Platnosť Digitálnych COVID preukazov

28.02.2023 17:42

BRATISLAVA - Platnosť Digitálnych COVID preukazov Európskej únie (EÚ) s posilňujúcou dávkou je neobmedzená. Národné centrum zdravotníckych informácii (NCZI) ich prevydáva automaticky. Informovala o tom hovorkyňa NCZI Veronika Daničová. viac »


KORONAVÍRUS Slovensko darovalo Kazachstanu viac ako pol milióna vakcín

Vakcína Pfizer/BioNTech

28.02.2023 16:26

BRATISLAVA - Slovensko darovalo Kazachstanu viac ako pol milióna vakcín proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech. Ich celková hodnota je vyše 9,7 milióna eur. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. viac »


Vyšetrovanie v centre sociálnych služieb, kde došlo počas covidu k viacerým úmrtiam, nie je ešte ukončené

Vyšetrovanie v centre sociálnych
Video

27.02.2023 10:44

BRATISLAVA - Vyšetrovanie v Centre sociálnych služieb pod Karpatmi na Hrnčiarskej ulici v Pezinku, v ktorom počas prvej vlny pandémie došlo k úmrtiam viacerých klientov, nie je stále ukončené. Podľa polície sa v súčasnosti čaká na znalecké posudky. Uviedol bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff. viac »


Vírusová nálož KORONAVÍRUSU v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

Vírusová nálož KORONAVÍRUSU v
Video

27.02.2023 09:47

BRATISLAVA - Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v šiestom kalendárnom týždni mierne stúpla v Bratislavskom, Trnavskom a Košickom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. viac »


Vírusová nálož KORONAVÍRUSU v odpadových vodách stúpla vo všetkých krajoch

Vírusová nálož KORONAVÍRUSU v

23.02.2023 07:16

BRATISLAVA - Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v piatom kalendárnom týždni mierne stúpla v každom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. viac »


Vírusová nálož KORONAVÍRUSU v odpadových vodách stúpla v štyroch krajoch

Vírusová nálož KORONAVÍRUSU v

22.02.2023 09:37

BRATISLAVA - Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v štvrtom kalendárnom týždni mierne stúpla v Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a Žilinskom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. viac »


Pri výjazdoch k pacientom s KORONAVÍRUSOM by sa mohol predĺžiť čas na odchod

Pri výjazdoch k pacientom
Video

15.02.2023 12:00

BRATISLAVA - Záchranári by mohli mať viac času na odchod pri výjazdoch k pacientom, pri ktorých je potrebné použiť osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP). Zatiaľ čo doteraz museli na výjazd vyraziť do dvoch minút, pri ohrození biologickým faktorom tri až štyri sa má tento čas predĺžiť na desať minút. Takéto ohrozenie sa týka napríklad výjazdov... viac »


Vírusová nálož KORONAVÍRUSU v odpadových vodách stúpla v Nitrianskom kraji

Vírusová nálož KORONAVÍRUSU v

15.02.2023 08:05

BRATISLAVA - Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 3. kalendárnom týždni roku 2023 mierne stúpla v Nitrianskom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré na webe zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. viac »


Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia aj na chrípku klesla

Chorobnosť na akútne respiračné

23.01.2023 14:55

BRATISLAVA - Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v treťom kalendárnom týždni 2023 v porovnaní s predchádzajúcim týždňom na Slovensku klesla o 11,3 percenta. V prípade chorobnosti na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) bol pokles o 23,1 percenta. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. viac »


Pribudli nové vakcíny proti KORONAVÍRUSU: Koncom januára sa spúšťa očkovanie

Pribudli nové vakcíny proti

20.01.2023 14:04

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR od 30. januára spúšťa očkovanie novými vakcínami proti ochoreniu COVID-19 od výrobcov Sanofi Pasteur, Moderna a Pfizer/BioNTech. Prihlásiť sa na očkovanie bude možné od 26. januára cez webovú stránku korona.gov.sk alebo telefonicky na callcentre Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). viac »


KORONAVÍRUS Závery nedávnej štúdie o nadúmrtnosti počas COVID-19 sú zavádzajúce

KORONAVÍRUS Závery nedávnej štúdie
Foto

16.01.2023 16:24

BRATISLAVA - Závery nedávno zverejnenej štúdie Nadúmrtnosť na COVID-19 sú zavádzajúce. Upozornil na to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Štúdia podľa neho vykazuje vážne metodologické nedostatky, najmä ignoruje epidemiológiu a základné mechanizmy šírenia infekčných chorôb. "V dôsledku toho prichádza síce k mediálne ohromujúcim, ... viac »


Najčítanejšie články