Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk - Bleskovky

°C

Pondelok, 1. jún 2020. Meniny má Žaneta, zajtra Xénia.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Premiér rokoval s odborníkmi: Od stredy nastane ďalšie veľké uvoľňovanie!

Premiér na stretnutí s odborníkmi

Premiér na stretnutí s odborníkmi

Foto
NAŽIVO pred 4 hodinami

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič sa dnes stretol s konzíliom odborníkov a epidemiológov. Témou bolo uvoľňovanie ďalších opatrení. Zrejme najdôležitejšou otázkou je to, ako bude prebiehať otváranie akvaparkov či wellnessov. Majitelia už spísali súbor vlastných podmienok, ktoré minulý týždeň predstavili odborníkom. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Otvorenie materských a základných škôl v Prešove bolo bez komplikácií

V pondelok 1. júna

pred 4 hodinami

PREŠOV – Otvorenie mestských škôl v Prešove sa v pondelok zaobišlo bez komplikácií. Radnica v súlade s rozhodnutím rezortu školstva otvorila všetkých 31 materských škôl (MŠ) a základných škôl (ZŠ), ako aj školské kluby detí a zariadenia školského stravovania vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. viac »


KORONAVÍRUS Pellegrini vyzval premiéra, aby zrušil núdzový stav a zákaz zhromažďovať sa

KORONAVÍRUS Pellegrini vyzval premiéra,
FotoVideo

pred 6 hodinami

BRATISLAVA - Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby zrušil núdzový stav, ako aj zákaz zhromažďovať sa. V súčasnosti podľa neho neexistuje dôvod naďalej obmedzovať práva občanov a tiež ohrozovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Zákaz zhromažďovania sa Pellegrinimu javí ako snaha zabrániť nesúhlasným ... viac »


KORONAVÍRUS V júni bude fungovať 32 hraničných priechodov, na 12 sa dá využiť eKaranténa

Od stredy sú otvorené

pred 7 hodinami

BRATISLAVA - Od začiatku júna môžu občania využívať na slovensko-maďarskej hranici hraničný priechod Rároš - Rárospuszta, určený pre osobnú dopravu a nákladnú dopravu do 7,5 tony, a riečny priechod na slovensko-českej hranici Skalica-prístavisko pre osobnú dopravu. viac »


KORONAVÍRUS Politici na školách: Spomienky na dávne časy, Matovič sa zahral na kakaovníka

KORONAVÍRUS Politici na školách:
FotoVideo

pred 7 hodinami

BRATISLAVA - Školský rok už o mesiac definitívne skončí a príde leto, no menší žiaci dnes napriek tomu po niekoľkých mesiacoch zažili návrat do školských lavíc. Môže za to pandémia nového koronavírusu. Tá je príčinou uzavretia viacerých inštitúcií a školy neboli výnimkou. Dnes sa opäť otvorili. Ujsť si to nenechali ani naši politici a na návrat tých ... viac »


Prvé porušenie E-karantény! Muž chcel prejsť cez hranice: Policajti mu uložili mastnú pokutu

Muž za porušenie domácej
Foto

pred 8 hodinami

BRATISLAVA - Na hraničnom priechode Jarovce - Kittsee kontrolovali cudzinca, ktorý už po dvoch dňoch porušil smart karanténu. Vyšlo ho to poriadne draho. viac »


Facebookom sa šíri ďalší HOAX: Nie, nosenie rúška vám nespôsobí zdravotné problémy

Facebookom sa šíri ďalší

pred 10 hodinami

BRATISLAVA - Facebookom sa šíril článok, ktorý varoval zdravých ľudí pred nosením rúšok počas pandémie COVID-19 a uvádzal údajné zdravotné riziká s tým spojené. Odborníci však tvrdia, že rúška či masky môžu len pomôcť obmedziť šírenie choroby spôsobenej novým koronavírusom a článok podľa nich obsahuje viaceré nepravdivé alebo zavádzajúce tvrdenia. viac »


KORONAVÍRUS Veľké otváranie škôl! Deti prišla podporiť aj prezidentka: Na dvore všetkých poriadne prekvapila

KORONAVÍRUS Veľké otváranie škôl!
FotoVideo

pred 11 hodinami

BRATISLAVA - Každoročný sviatok Medzinárodného dňa detí, ktorý si pripomínajú naše ratolesti je tento rok výraznejší ako kedykoľvek predtým. Môže za to aj pandémia koronavírusu, ktorá prinútila všetky slovenské školy uzavrieť svoje brány. Dnes sa to však zmenilo a pri tejto príležitosti sa na to prišli pozrieť aj naši politici. Svojou návštevou dnes ... viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudol jeden prípad: Otestovaných však bolo len 300 ľudí

KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudol

pred 12 hodinami

BRATISLAVA - Na Slovensku včera pribudol len jeden prípad nákazy. Kĺzavý medián tak ostáva na nule. Otestovaných bolo však len necelých tristo ľudí. Informoval o tom portál korona.gov.sk. viac »


KORONAVÍRUS Aktuálny zoznam infikovaných na Slovensku

KORONAVÍRUS Aktuálny zoznam infikovaných

Informácie priebežne aktualizujeme  pred 13 hodinami

BRATISLAVA - Slovensko momentálne eviduje vyše 1500 prípadov nákazy novým koronavírusom. Po 20. máji začala na Slovensku platiť posledná 4. fáza uvoľňovania. Dôvodom je priaznivý vývoj pandémie na Slovensku. Počet infikovaných sa od začiatku pandémie znížil. Pozrite si aktuálny zoznam nakazených. viac »


KORONAVÍRUS Deti sa vracajú do materských a základných škôl: Dobrovoľne a za prísnych opatrení

KORONAVÍRUS Deti sa vracajú
Foto

Aktualizované pred 15 hodinami

BRATISLAVA - V pondelok sa do materských škôl vrátia deti, avšak za prísnych hygienických opatrení. Ako uviedol odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, do materských a základných škôl sa vráti od 60 do 70 percent detí. viac »


Podniky na Slovensku musia dodržiavať prísne pravidlá: FOTO Vyskúšali sme, ako je to u našich susedov

Reštaurácia K1 v Brne.

pred 16 hodinami

BRATISLAVA/BRNO - Už niekoľko dní si Slováci môžu užívať terasy reštaurácii, ale aj vnútorné priestory. Avšak za prísnych hygienických opatrení, ktoré musí dodržiavať aj personál, aj zákazníci. V Čechách sú pravidlá o trochu voľnejšie. viac »


Ďalší HOAX, Slovákov majú zdierať: Testy na KORONAVÍRUS v Nemecku sú lacnejšie! Je to lož

Ďalší HOAX, Slovákov majú
Foto

včera o 20:00

BRATISLAVA - Sociálnymi sieťami sa šíri ďalší hoax. Jedna z internetových stránok uvádza, že testy na koronavírus sú v Nemecku lacnejšie a Slováci sú zdieraní. Ide o falošnú správu, ktorá však mala viac ako 13-tisíc zdieľaní. Upozornili na to policajti na stránke Hoaxy a podvody- Polícia SR. viac »


KORONAVÍRUS Kollár má jasno: Slovensko nepotrebuje núdzový stav! Matoviča však chápem

Predseda Národnej rady Slovenskej

včera o 13:49

BRATISLAVA – Slovensko už nepotrebuje mať vyhlásený núdzový stav pre pandémiu nového koronavírusu. Vyhlásil to predseda parlamentu Boris Kollár v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3. Napriek tomu, ako tvrdí, chápe pohnútky premiéra Igora Matoviča, prečo tento stav ešte nebol zrušený, a to byť pripravený na druhú vlnu pandémie. viac »


KORONAVÍRUS Rezort vnútra zaznamenal počas soboty rekordný záujem o eKaranténu

Telefón so zobrazenou webovou

včera o 13:49

BRATISLAVA – Ministerstvo vnútra SR zaevidovalo počas soboty (30. 5.) rekordný záujem o aplikáciu eKaranténa. Možnosť ísť do domácej karantény využilo 1268 ľudí. Aplikácia aktuálne funguje na 12 hraničných priechodoch. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Barbara Túrosová. viac »


KORONAVÍRUS Úrad vlády ešte nezačal rozdeľovať peniaze z Fondu vzájomnej pomoci

KORONAVÍRUS Úrad vlády ešte

včera o 11:30

BRATISLAVA - Z Fondu vzájomnej pomoci, ktorý začiatkom apríla založil premiér Igor Matovič (OĽaNO), sa ešte nezačali rozdeľovať peniaze. Vedúci Úradu vlády (ÚV) SR Július Jakab rokuje o príprave systému pomoci s neziskovým fondom ĽudiaĽuďom.sk, výsledný systém fungovania má predstaviť v najbližšom období. viac »


Pokračujeme v skvelých číslach! Nepribudol ani jeden prípad KORONAVÍRUSU: Počet vyliečených stúpa

Pokračujeme v skvelých číslach!
Foto

včera o 11:00

BRATISLAVA - Ďalší deň a ďalšie skvelé správy. Na Slovensku včera nepribudol ani jeden prípad nákazy. Kĺzavý medián tak ostáva na nule. Otestovaných bolo necelých dvetisíc ľudí. Informoval o tom portál korona.gov.sk. viac »


Veľký návrat do škôl! Deti čaká zmena a prísne opatrenia: Podľa Gröhlinga si to niektorí komplikujú

Minister školstva, vedy výskumu
Foto

včera o 09:59

BRATISLAVA - Od pondelka sa opäť otvoria materské školy a prvý stupeň základných škôl. Nie je to však povinné, otvorenie škôl má rodičom uľahčiť situáciu, preto je všetko na báze dobrovoľnosti. V školách a triedach musia platiť prísne hygienické opatrenia. Minister školstva Branislav Gröhling ocenil kreativitu pedagógov pri príprave návratu žiakov. ... viac »


Situácia v DSS v Pezinku sa zlepšila: Klienti s KORONAVÍRUSOM sú v inej budove, systém sa mení

Situácia v DSS v
Foto

30.05.2020 19:12

BRATISLAVA - Situácia v Domove sociálnych služieb (DSS) a zariadení pre seniorov na Hrnčiarskej ulici v Pezinku je stabilizovaná. Infikovaných je stále deväť klientov, ktorí sú umiestnení v jednej budove, klienti s negatívnym výsledkom na ochorenie COVID-19 sú v druhej budove. viac »


Skvelá správa! Zamestnancov škôl a škôlok v Ružinove testovali na KORONAVÍRUS: Všetci sú negatívni

Skvelá správa! Zamestnancov škôl

30.05.2020 19:10

BRATISLAVA - Bratislavský Ružinov otestoval na koronavírus zhruba 800 pedagogických i nepedagogických zamestnancov svojich škôl a škôlok, ktorí majú v pondelok nastúpiť do práce. Všetky testy boli negatívne. Informoval o tom starosta Ružinova Matej Chren na sociálnej sieti. viac »


KORONAVÍRUS Všetkých 110 otestovaných vodičov v Košickom kraji bolo negatívnych na COVID-19

KORONAVÍRUS Všetkých 110 otestovaných

30.05.2020 16:20

MICHALOVCE – Košický samosprávny kraj (KSK) dal otestovať 110 vodičov prímestskej dopravy na ochorenie COVID-19. Všetky testy boli negatívne. Ako povedal predseda KSK Rastislav Trnka, aj napriek tomu, že situácia s novým koronavírusom sa začína stabilizovať, po otestovaní zamestnancov sociálnych zariadení pokračujú v testovaní mestských policajtov, ... viac »


Najčítanejšie články