Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Viaceré regionálne úrady zaznamenali infekciu v domovoch sociálnych služieb

Domov sociálnych služieb v Pezinku, v ktorom počas prvej vlny prepukla infekcia koronavírusom.

Domov sociálnych služieb v Pezinku, v ktorom počas prvej vlny prepukla infekcia koronavírusom.

pred 9 minútami

BRATISLAVA - Viaceré regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) zaznamenali výskyt pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID-19 v domovoch sociálnych služieb (DSS). Mnoho prípadov nahlásili RÚVZ v Bratislave, Prievidzi, Dolnom Kubíne, Nových Zámkoch a Košiciach. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Viaceré regionálne úrady zaznamenali infekciu v domovoch sociálnych služieb

Domov sociálnych služieb v

pred 9 minútami

BRATISLAVA - Viaceré regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) zaznamenali výskyt pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID-19 v domovoch sociálnych služieb (DSS). Mnoho prípadov nahlásili RÚVZ v Bratislave, Prievidzi, Dolnom Kubíne, Nových Zámkoch a Košiciach. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti. viac »


Matovič preberá vedenie boja proti koronavírusu do vlastných rúk: Pridal aj ostrý odkaz

Igor Matovič

pred 3 hodinami

BRATISLAVA – Piatkové laboratórne testy, ktorých bolo 6 500, odhalili 552 pozitívnych ľudí na nový koronavírus. Premiér Igor Matovič krátko nato reagoval, že situácia je mimoriadne vážna, a preto znova preberá vedenie boja proti ochoreniu. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo vyše pol tisíca infikovaných: Desiatky ľudí sa z ochorenia vyliečili

Koronavírus na Slovensku

pred 5 hodinami

BRATISLAVA - Na Slovensku včera pribudlo 552 nových prípadov koronavírusu. V laboratóriách vykonali 6 483 testov. Vyliečilo sa ďalších 62 ľudí. Covidu-19 podľahli traja ľudia. viac »


KORONAVÍRUS Z opozície sa Pellegrinimu chyby v boji s COVID-19 kritizujú ľahko, tvrdí publicista

KORONAVÍRUS Z opozície sa
Foto

pred 5 hodinami

BRATISLAVA – Podpredseda parlamentu a líder opozičného Hlasu-SD Peter Pellegrini už pol roka nenesie vládnu zodpovednosť, a preto sa mu podľa publicistu Juraja Hrabka ľahko získavajú politické body kritikou postupu kabinetu Igora Matoviča (OĽANO) v boji so šírením nového koronavírusu. viac »


KORONAVÍRUS potvrdili u opatrovateľky v zariadení pre seniorov v Bratislave

Ilustračné foto

pred 18 hodinami

BRATISLAVA - V zariadení pre seniorov v správe hlavného mesta potvrdili výskyt COVID-19. Pozitívne testovaná opatrovateľka prišla v pondelok (21. 9.) do úzkeho kontaktu s troma klientmi a zamestnancami spoločnej služby. Po prejavení sa symptómov zostala v izolácii. V piatok testovali všetkých klientov pavilónu, v ktorom mala opatrovateľka službu. Rovnako ... viac »


Vo Fakultnej nemocnici Trenčín malo pozitívny test na KORONAVÍRUS 16 zamestnancov, z toho šesť lekárov

Vo Fakultnej nemocnici Trenčín

pred 19 hodinami

TRENČÍN – Vo Fakultnej nemocnici (FN) Trenčín pozitívne testovali na nový koronavírus 16 zamestnancov. Pri preberaní pacientov s iným ochorením ako COVID-19 budú pomáhať aj okolité nemocnice. viac »


AKTUÁLNE Pandemická komisia navrhuje prísnejšie opatrenia proti koronavírusu

AKTUÁLNE Pandemická komisia navrhuje
FotoVideo

Aktualizované pred 21 hodinami

BRATISLAVA – Na ministerstve zdravotníctva od dnešného dopoludnia zasadala Pandemická komisia vlády SR, ktorá vyhodnocuje opatrenia odporučené konzíliom odborníkov. Keďže na Slovensku stúpa počet infikovaných a pribúdajú rizikové okresy, očakáva sa, že opatrenia na ochranu obyvateľstva pred koronavírusom sa sprísnia. viac »


KORONAVÍRUS Nové pozitívne prípady v okrese Humenné a Snina sú prevažne kontaktmi predošlých prípadov

Ilustračné foto

pred 21 hodinami

HUMENNÉ – Nové prípady pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID-19, ktorých za štvrtok (24. 9.) pribudlo v okrese Humenné sedem a v okrese Snina štyri, sú prevažne kontaktmi predošlých prípadov. Potvrdila to regionálna hygienička Lenka Lesňáková. viac »


KORONAVÍRUS Štátne divadlo Košice ruší predstavenia, zaznamenalo nákazu koronavírusom

Na snímke zľava režisár

pred 21 hodinami

KOŠICE – V Štátnom divadle Košice (ŠDK) zaznamenali nákazu novým koronavírusom. Z preventívnych dôvodov preto rušia všetky predstavenia, ktoré mali odohrať v najbližších desiatich dňoch, respektíve do nedele 4. októbra. Platí to aj pre piatkovú a sobotňajšiu (26. 9.) premiéru činohernej inscenácie Borodáč alebo Tri sestry. Informoval o tom Svjatoslav ... viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudli dve úmrtia na COVID-19, celkovo ich je 43

Ilustračné foto.

pred 22 hodinami

BRATISLAVA - Na Slovensku pribudli dve úmrtia na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Celkovo tak dosiaľ ochoreniu podľahlo 43 pacientov. Ide o 67-ročnú ženu hospitalizovanú v Univerzitnej nemocnici Bratislava a 87-ročnú pacientku hospitalizovanú v Nemocnici s poliklinikou Michalovce. Informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR. viac »


KORONAVÍRUS V Dome pokojnej staroby evidujú 15 prípadov ochorenia COVID-19

Koronavírus

pred 22 hodinami

LIPANY – Celkovo 15 prípadov ochorenia COVID-19 evidujú aktuálne v Dome pokojnej staroby v Lipanoch. Prvé prípady sa tam vyskytli 14. septembra. Celkovo bolo vtedy pozitívne testovaných 19 klientov a osem zamestnancov. viac »


KORONAVÍRUS Hlohovec, Piešťany a Dunajská Streda zavádzajú nové opatrenie

KORONAVÍRUS Hlohovec, Piešťany a

pred 23 hodinami

DUNAJSKÁ STREDA - Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Dunajskej Strede prijíma z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 od 25. septembra 18.00 h nové opatrenia. Informoval RÚVZ so sídlom v Dunajskej Strede. viac »


Situácia je vážna! Opatrenia sa budú sprísňovať: MAPA Počet rizikových okresov stúpol

Situácia je vážna! Opatrenia

Aktualizované pred 23 hodinami

BRATISLAVA - Situácia sa na Slovensku začína zhoršovať. Minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý je momentálne v karanténe, uviedol, že v októbri sa očakáva denný nárast od 260 do 450 prípadov. Dnes sme prekročili hranicu 400. Počet rizikových okresov na Slovensku stúpol. viac »


KORONAVÍRUS Po príchode do Veľkej Británie zo SR je od soboty povinná karanténa

KORONAVÍRUS Po príchode do

včera o 14:50

BRATISLAVA - Cestujúci prichádzajúci zo Slovenska do Veľkej Británie musia od soboty (26. 9.) po 04.00 h povinne absolvovať 14-dňovú karanténu. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR na to upozornilo v súvislosti s vyradením Slovenska zo zoznamu bezpečných krajín. viac »


KORONAVÍRUS Polícia si posvietila na hraničné priechody: FOTO Náhodné kontroly vozidiel a osôb

Polícia robí náhodné kontroly
Foto

včera o 12:24

ŽILINA – Policajti robia náhodné kontroly vozidiel a osôb na hraničných priechodoch s Českou a Poľskou republikou v Žilinskom kraji. Informovali o tom v piatok na sociálnej sieti viac »


KORONAVÍRUS zatvára triedy v Banskej Bystrici: Pozitívne testy mali viacerí žiaci

KORONAVÍRUS zatvára triedy v

včera o 11:13

BANSKÁ BYSTRICA – Z dôvodu pozitívne testovaných žiakov na ochorenie COVID-19 je k piatku prerušený výchovno-vzdelávací proces v jednej triede na Základnej škole (ZŠ) Gaštanová na sídlisku Podlavice v Banskej Bystrici a v jednej triede na ZŠ Golianova v časti mesta Uhlisko. Naďalej zostáva zatvorená aj jedna trieda Materskej školy (MŠ) na Magurskej ... viac »


KORONAVÍRUS Nový rekord! Máme vyše 400 nových prípadov: Pokazili sme si to, odkazuje Matovič

KORONAVÍRUS Nový rekord! Máme

včera o 09:30

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti zverejnil počet nových prípadov. Slovensko tak prekonalo ďalšiu hranicu. Vo štvrtok malo podľa neho pribudnúť vyše 400 infikovaných. Podľa premiéra sme si to pokazili. Zároveň naznačil, že opatrenia sa sprísnia. viac »


KORONAVÍRUS Štatistika z iného pohľadu! Takto rástli prípady v pomere k testom: Pozrite si TABUĽKU

KORONAVÍRUS Štatistika z iného

včera o 07:55

BRATISLAVA - Posledné dni na Slovensku počet prípadov rapídne narastá. Napriek tomu, že podľa úradov je situácia pod kontrolou, vláda chystá ďalšie opatrenia, ktoré by mali byť známe už čoskoro. Stúpa aj počet hospitalizovaných. Dnes zasadá Pandemická komisia, ktorá by mala vláde odporučiť nové opatrenia. Podľa ministra zdravotníctva by sa mali sprísňovať. viac »


V popradskej nemocnici je desať zamestnancov infikovaných KORONAVÍRUSOM

Nemocnica v Poprade

včera o 07:50

POPRAD - V popradskej nemocnici má desať zamestnancov ochorenie COVID-19. viac »


KORONAVÍRUS Spojené kráľovstvo zaradilo Slovensko na cestovný karanténny zoznam

KORONAVÍRUS Spojené kráľovstvo zaradilo

včera o 07:05

LONDÝN - Spojené kráľovstvo zaradilo Slovensko, Dánsko, Island a karibský ostrov Curacao v súvislosti s koronavírusovou pandémiou COVID-19 na zoznam rizikových krajín. viac »


Najčítanejšie články