Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk - Bleskovky

°C

Pondelok, 6. apríl 2020. Meniny má Irena, zajtra Zoltán.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Pellegrini: Premiér neverí ľuďom, obmedzenie pohybu je zbytočné mocenské gesto

Peter Pellegrini

Peter Pellegrini

pred 2 hodinami

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič (OĽaNO) neverí ľuďom a chce vidieť v uliciach policajtov a vojakov. Uviedol to expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na sociálnej sieti v reakcii na obmedzenie voľného pohybu osôb počas veľkonočných sviatkov, o ktorom rozhodla vláda. Na tvrdé sprísňovane podmienok pohybu občanov nevidí Pellegrini dôvod. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Zoznam vládnych opatrení, prijatých na obdobie Veľkej noci

KORONAVÍRUS Zoznam vládnych opatrení,

pred 3 hodinami

BRATISLAVA – Voľný pohyb osôb bude obmedzený od 8. do 13. apríla 2020, teda počas veľkonočných sviatkov. V rámci návrhu na rozšírenie opatrení núdzového stavu podľa zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu o tom vláda rozhodla na pondelkovom rokovaní. viac »


KORONAVÍRUS Matovič nezvažuje uvoľnenie opatrení v súvislosti s COVID-19 po sviatkoch

KORONAVÍRUS Matovič nezvažuje uvoľnenie

pred 3 hodinami

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nechce upustiť od "víťazných opatrení", nechce si vziať príklad od susedných krajín, ktoré zvažujú uvoľnenie bezpečnostných opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 po veľkonočných sviatkoch. Podľa vlastných slov nechce ísť po vzore krajín, ktoré boj s ochorením COVID-19 zvládajú horšie ako Slovensko. viac »


KORONAVÍRUS Za porušenie povinnej karantény hrozí pokuta do 1000 eur

KORONAVÍRUS Za porušenie povinnej

pred 3 hodinami

BRATISLAVA - Polícia môže od pondelka uložiť blokovú pokutu do 1000 eur každému, kto nenastúpi do povinnej karantény alebo ju poruší. Upozornili na to bratislavskí policajti na sociálnej sieti. viac »


KORONAVÍRUS Policajný zbor môže posilniť až 1500 príslušníkov Ozbrojených síl SR

KORONAVÍRUS Policajný zbor môže

pred 4 hodinami

BRATISLAVA - Policajný zbor (PZ) môže posilniť v súvislosti so zabezpečením verejného poriadku a opatreniami v boji proti novému koronavírusu až do 1500 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Návrh ministrov vnútra a obrany v pondelok schválila vláda. viac »


KORONAVÍRUS Slovensko od 8. do 17. apríla dočasne obnoví kontrolu na hraniciach

Na snímke kontrola na

pred 4 hodinami

BRATISLAVA - Od 8. apríla do 17. apríla 2020 Slovensko obnoví kontrolu na hraniciach s Rakúskou republikou, Maďarskom, Českou republikou a Poľskou republikou. Rozhodla o tom vláda na pondelkovom rokovaní. viac »


KORONAVÍRUS Svedkyňa popisuje šok po návrate z Rakúska: VIDEO Na jednej bunke s nakazenými ľuďmi!

KORONAVÍRUS Svedkyňa popisuje šok
FotoVideo

pred 4 hodinami

BRATISLAVA - Istá žena na sociálnej sieti popísala svoju skúsenosť s ubytovaním sa v zriadenej spoločnej karanténe na policajnej akadémii v Rači. Nie je to nič príjemné. Už po prvých minútach videa, ktoré natočila je evidentné, že sú v nezávideniahodnej situácii. viac »


KORONAVÍRUS Krajniak: Mali by padnúť zákonné prekážky na pomoc väčším zamestnávateľom

KORONAVÍRUS Krajniak: Mali by

pred 4 hodinami

BRATISLAVA - Vláda bude môcť nevyužité zdroje z eurofondov využiť aj na pomoc väčším zamestnávateľom. Uviedol to pred začiatkom rokovania vlády minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). viac »


KORONAVÍRUS Vláda schválila zvýšenie príspevku na poskytovanie služieb v nocľahárni

KORONAVÍRUS Vláda schválila zvýšenie

pred 5 hodinami

BRATISLAVA - V čase núdzového stavu na Slovensku v dôsledku nového koronavírusu sa zvýši mesačný finančný príspevok na poskytovanie sociálnej služby v nocľahárni na 150 eur na miesto z pôvodných 120 eur. Zároveň rezort práce navrhuje, aby bol príspevok poskytnutý na každé miesto v zariadení sociálnych služieb, a to bez ohľadu na to, či je obsadené. viac »


KORONAVÍRUS Pre bábätká môže byť nosenie rúšok nebezpečné, varujú lekári

KORONAVÍRUS Pre bábätká môže

pred 5 hodinami

BRATISLAVA - Malým bábätkám nie je vhodné na ochranu pred novým koronavírusom dávať na tvár rúška, upozorňujú na to lekári. viac »


KVÍZ (Ne)známe postavy slovenskej politiky: Rúška zatajili ich tváre, uhádnete, kto sa za nimi ukrýva?

KVÍZ (Ne)známe postavy slovenskej
Foto

pred 5 hodinami

BRATISLAVA - V čase pandémie je žiadúce a dôležité zostať pri zmysloch a neklesať na duchu. Odreagovať sa dá rôzne. Aj keď rúška zakryli tváre všetkých významných predstaviteľov, je potrebné, aby sme sa vedeli zorientovať v tom, aké nové tváre máme v parlamente aj vo vláde. V kontexte nových udalostí sme preto pre vás pripravili kvíz, v ktorom by ste ... viac »


KORONAVÍRUS Mikulec: Na kontrolu obmedzenia pohybu počas sviatkov je polícia pripravená

Na snímke minister vnútra

pred 6 hodinami

BRATISLAVA - Polícia je pripravená kontrolovať dodržiavanie obmedzení voľného pohybu osôb počas Veľkej noci v prípade, ak ich na pondelkovom rokovaní schváli vláda. Pred rokovaním kabinetu to uviedol minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO). viac »


KORONAVÍRUS Klus: Záujem vrátiť sa na Slovensko v pondelok prejavilo 1130 ľudí

Na snímke v pozadí
Video

pred 6 hodinami

BRATISLAVA - Prostredníctvom webového formulára Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, ktorý zriadil rezort na registráciu Slovákov v zahraničí plánujúcich sa vrátiť domov, využilo počas pondelka do 13.00 h túto možnosť približne 1130 ľudí. Uviedol to štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus. viac »


KORONAVÍRUS Vzorky testov z marginalizovaných komunít prevážajú do laboratórií vrtuľníky

Vzorky sa rozvážajú do
FotoVideo

pred 7 hodinami

TRENČÍN – Na trenčianske letisko priviezol v pondelok popoludní vrtuľník vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR 29 vzoriek odobratých v rámci testovania marginalizovaných komunít v rámci akcie Karusel. Vzorky odobraté v súvislosti s novým koronavírusom doručili vojaci do Trenčína už druhýkrát, pondelkové sú z Fiľakova a Jelšavy. viac »


KORONAVÍRUS Slovenskí ekonómovia volajú po bezodkladnom naliatí zdrojov do ekonomiky

Igor Matovič

pred 7 hodinami

BRATISLAVA - Slovensko zaostáva za inými vyspelými krajinami z hľadiska ekonomických opatrení na zmiernenie vplyvov krízy v súvislosti s novým koronavírusom a dosahov následných karanténnych opatrení na ekonomiku. Štát zaostáva nielen časovo, ale aj objemom zdrojov. Uviedli to v spoločnej výzve viacerí slovenskí ekonómovia. viac »


KORONAVÍRUS V trnavskej nemocnici spustili červenú zónu, budú testovať 50 vzoriek denne

Stan pred nemocnicou v

pred 8 hodinami

TRNAVA – Vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trnave budú denne testovať na ochorenie COVID-19 približne 50 vzoriek. Informoval o tom generálny riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan. viac »


Veľké stretnutie u prezidentky: VIDEO Ďalšie zlé správy! O uvoľnení opatrení môžete len snívať

Veľké stretnutie u prezidentky:
FotoVideo

pred 8 hodinami

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes stretla s predsedom vlády Igorom Matovičom a predsedom parlamentu Borisom Kollárom. Diskutovali o aktuálnej situácii. Traja najvyšší ústavní činitelia uviedli, že nesmieme poľaviť. O uvoľňovaní opatrení môžeme snívať. viac »


KORONAVÍRUS Rokovanie vlády: Slovensko má druhú obeť nákazy! Zákaz pohybu počas Veľkej noci

KORONAVÍRUS Rokovanie vlády: Slovensko
Foto

NAŽIVO Premiér po rokovaní vlády pred 8 hodinami

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič dnes spolu ďalšími ministrami rokoval na Úrade vlády s predstaviteľmi Konfederácie odborových zväzov. Dohodli sa na spoločnom postupe. Poobede začalo rokovanie vlády. Minister zdravotníctva informoval, že Slovensko má druhú obeť koronavírusu. viac »


AKTUÁLNE ČÍSLA infikovaných! Alarmujúci prípad na hraniciach, rekordný počet nakazených navrátilcov zo zahraničia

AKTUÁLNE ČÍSLA infikovaných! Alarmujúci
FotoVideo

pred 8 hodinami

BRATISLAVA - Na Slovensku dnes pribudlo 49 nových prípadov nového koronavírusu. Oznámila to vláda Igora Matoviča na svojej dnešnej tlačovej konferencii spolu s hlavným hygienikom Slovenskej republiky Jána Mikasa a Petra Poláka z OĽaNO. Nakazení boli predovšetkým prichádzajúci ľudia z Rakúska, konkrétne z Tirolska! viac »


KORONAVÍRUS zasiahol na Slovensku podnikanie vyše 90 % drobných podnikateľov

Na snímke minister financií

pred 8 hodinami

BRATISLAVA – Vrcholiaca pandémia nového koronavírusu má čoraz väčší vplyv na podnikanie živnostníkov a malých firiem. Súčasné obmedzenia a obavy obyvateľov zasiahli viac ako 90 % poskytovateľov služieb a z toho 36 % už prerušilo činnosť. Vyplýva to zo spoločného prieskumu platformy Wilio.sk a Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ), na ktorom sa zúčastnilo ... viac »


KORONAVÍRUS Košický stredoškolský internát prichýlil ďalších 15 repatriantov z Rakúska

Na snímke kontrola na

pred 9 hodinami

KOŠICE – Ďalších 15 slovenských repatriantov, tentoraz z Rakúska, prišlo v pondelok na Školský internát na Medickej ulici v Košiciach. Do tohto karanténneho zariadenia Košického samosprávneho kraja (KSK) boli umiestnení v rámci povinnej karantény pri ich návrate na Slovensko. viac »


Najčítanejšie články