Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Utorok, 28. september 2021. Meniny má Václav, zajtra Michal, Michaela.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Na zhoršenú situáciu či zásadnú zmenu pravidiel upozornia SMS správy

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred hodinou

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR plánuje pri náhlom zhoršení sa epidemiologickej situácie alebo pri zásadných zmenách pravidiel posielať ľuďom SMS správy. Potvrdila to jeho hovorkyňa Daša Račková. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili vyše tisíc prípadov, pribudlo desať obetí

KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili

pred 3 hodinami

BRATISLAVA - Prostredníctvom 11.086 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (27. 9.) na Slovensku 1012 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo desať obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk. Správu budeme aktualizovať. viac »


Chrípka bude na Slovensku problém! Slová lekára Celeca o dôvodoch: Veľké VAROVANIE

Chrípka bude na Slovensku
Video

pred 6 hodinami

BRATISLAVA – Kde sa stratila chrípka, ktorá nám v minulosti o tomto čase už dávala o sebe vedieť, zatvárala školy a plnila čakárne u lekárov? Príde a bude to zlé. Vedec a lekár Peter Celec vysvetlil, prečo bude jej nástup pre nás poriadnou zaťažkávajúcou skúškou. viac »


Školy v bordových OKRESOCH majú problém: Nevedia, ako majú fungovať! COVID automat nie je vyhláška

Predseda vlády SR Eduard
FotoVideo

pred 6 hodinami

BRATISLAVA - Situácia v okresoch sa začína zhoršovať a čoskoro zrejme príde vrchol tretej vlny. Zatiaľ nevieme, v akej sile udrie ani ako dlho bude trvať, no jedno je jasné. Pravidlá sú určené a k lockdownu a ani zatváraniu škôl by už nemalo dôjsť. Problém však majú základné umelecké školy. Ako majú fungovať? viac »


Potlesk vystriedali vyhrážky: Zdravotníci čelia nechutným útokom! Polícia je pripravená konať

Potlesk vystriedali vyhrážky: Zdravotníci
FotoVideo

pred 18 hodinami

BRATISLAVA - Pred rokom ľudia zdravotníkom tlieskali z balkónom, dnes im adresujú najhoršie vyhrážky a vulgarizmy. Téma očkovania a pandémia koronavírusu rozdelila ľudí na dva tábory a niektorí sa neštítia ničoho. viac »


Známy vedec Čekan obeťou konšpirátorov: Urobili z neho MRZÁKA! Ostrá reakcia

Pavol Čekan

včera o 13:30

BRATISLAVA – Hoaxy a konšpirácie súvisiace s očkovaním alebo priamo koronavírusom zaplavujú sociálne siete rovnako dlho, ako je tu samotné ochorenie. A rovnako dlho sa ich snažia vedecké a lekárske kapacity vyvracať. Občas sa však pritrafí aj bizarnejší prípad, keď musia vysvetľovať hoax o sebe samom, tak ako sa to teraz stalo Pavlovi Čekanovi. viac »


KORONAVÍRUS Výzvou tretej vlny bude dlhodobý COVID, zhodli sa odborníci: Pomôcť by mohla telemedicína

KORONAVÍRUS Výzvou tretej vlny

včera o 13:30

BRATISLAVA – Tretia vlna pandémie bude podľa odborníkov iná ako predošlé. Výzvou pre medicínu bude tzv. "long covid" alebo "dlhodobý covid", vyžadujúci širší monitoring pacientov. Upozorňujú na to kardiológovia v súvislosti s tým, že následky ochorenia COVID-19 môžu spôsobiť okrem pľúcnych aj množstvo kardiovaskulárnych ťažkostí. Pomôcť zvládnuť situáciu... viac »


Situácia je vážnejšia: Slovensko má 19 bordových a až 9 čiernych OKRESOV! Pohoršila si aj Bratislava

Situácia je vážnejšia: Slovensko
FotoVideo2122

včera o 13:29

BRATISLAVA - Slovensko má od pondelka päť bordových okresov a väčšina z nich je v červenej fáze. Opatrenia sa tým pádom na väčšine územia Slovenska sprísnili. Analytici z Dát bez pátosu uviedli, že podľa jedného z faktorov má Slovenska momentálne 19 bordových a 9 čiernych okresov. viac »


Rázny krok obľúbeného videoportálu: Bukovskému dali zbohom, zrušili mu kanál! Čo je dôvodom?

Igor Bukovský
459

včera o 12:12

BRATISLAVA – Nepodporoval očkovanie, kritizoval ho, teraz prišiel trest. Známy dietológ Igor Bukovský využíval Youtube na propagovanie svojich názorov ohľadom COVID-19, no o svoje konto prišiel. Youtube Bukovskému na výstrahu vymazalo niektoré videá, no teraz prišla úplná stopka. Čo na to samotný Bukovský? viac »


KORONAVÍRUS Strach z očkovania u Slovákov prevažuje nad solidaritou s ostatnými ľudmi

KORONAVÍRUS Strach z očkovania
345

včera o 10:29

BRATISLAVA - Dôvodom nízkej zaočkovanosti Slovákov a Sloveniek je ich zvýšený strach z vakcíny a bezmocnosť pri hodnotení jej bezpečnosti. Tieto pocity dokonca prevažujú aj nad ochotou solidárne ochrániť ostatných ľudí vo svojom okolí. Vyplýva to zo štúdie kolektívu vedkýň z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických ... viac »


KORONAVÍRUS Víkendový trend pokračuje: Malý počet testov odhalil len 121 nových prípadov

KORONAVÍRUS Víkendový trend pokračuje:
FotoVideo

včera o 09:04

BRATISLAVA - Prostredníctvom 1518 vykonaných RT-PCR testov odhalili v nedeľu (26. 9.) na Slovensku 121 prípadov nákazy novým koronavírusom. Obete nepribudli. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS Nové rozdelenie okresov: Už päť je bordových, Lengvarský uvažuje o sprísnení opatrení

KORONAVÍRUS Nové rozdelenie okresov:
Video1141

včera o 06:00

BRATISLAVA - Scenár, ktorý predpovedali odborníci po lete, sa bohužiaľ napĺňa. Počty nových prípadov rapídne stúpajú a s tým súvisí aj preraďovanie okresov do tmavšej farby, čo značí vyšší stupeň ohrozenia. Oddnes je v bordovej fáze päť okresov, červených je 39 a oranžových 34. Zelenou ostáva už len jeden okres - Dunajská Streda. viac »


V siedmom kole OČKOVACEJ LOTÉRIE sa rozdali státisíce eur: Toto sú výhercovia, som hotová!

V siedmom kole OČKOVACEJ
Foto

včera o 05:50

BRATISLAVA - A máme za sebou siedme kolo očkovacej lotérie, ktorá odmeňuje ľudí za to, že podstúpili vakcináciu proti novému koronavírusu. V kole pred týždňom sa väčšine ľudí moderátori dovolali a získali tak rozprávkové výhry. Tentokrát bola úspešnosť stopercentná. viac »


Hlavné rozdiely medzi chrípkou a covidom podľa lekárov: A takúto predpovedajú chrípkovú epidémiu

Hlavné rozdiely medzi chrípkou

včera o 21:45

PRAHA - Príznaky chrípky a covidu-19 sú len veľmi ťažko rozoznateľné, lekári preto odporúčajú nechať sa otestovať zakaždým, keď sa u vás objavia ťažkosti s dýchacími cestami. Svet stále bojuje s pandémiou koronavírusu, no okrem toho hrozí, že nás tento rok zasiahne aj chrípková epidémia. viac »


KORONAVÍRUS Toto nechcel nikto počuť: Hrozí sprísnenie protipandemických opatrení

Tlačová konferencia ministra zdravotníctva
Foto813

včera o 17:20

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) pripúšťa sprísnenie protipandemických opatrení. Naznačil to v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Tvrdí, že zatiaľ nie je politická vôľa na zavedenie povinného očkovania, pričom ako otázny vidí spôsob jeho vynucovania. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudli ďalšie stovky prípadov: Počet obetí sa nezvýšil

KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudli
FotoVideo

26.09.2021 13:17

BRATISLAVA - Prostredníctvom 6584 vykonaných RT-PCR testov odhalili v sobotu na Slovensku 689 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudla žiadna obeť. . Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Aktuálny zoznam infikovaných na Slovensku

Koronavírus v Nemecku
1969

26.09.2021 11:10

BRATISLAVA - Slovensko momentálne eviduje vyše 400-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom. Druhú vlnu Slovensko prekonalo so stovkami úmrtí, tvrdým lockdownom a plnými nemocnicami. Situácia sa začala zlepšovať koncom apríla, keď prišlo prvé uvoľňovanie. Koncom decembra sa začalo s očkovaním. Momentálne čelíme tzv. delta mutácii a dôležité je, aby... viac »


Rúško by ste mali mať aj vo výťahu: EPIKETA v bytovkách aj MHD! Takto znížite riziko ochorenia COVID-19

Rúško by ste mali
FotoVideo

26.09.2021 09:25

BRATISLAVA - V spoločných priestoroch bytoviek je potrebné pohybovať sa s riadne nasadeným rúškom alebo respirátorom. Používanie výťahu je lepšie obmedziť, ideálne sa mu úplne vyhnúť. viac »


PRIESKUM o tom, prečo sa Slováci nechali zaočkovať: Tieto dva dôvody u nich jasne vyhrali

Očkovanie na Slovensku
Video

25.09.2021 22:08

BRATISLAVA - Odborníci sa zhodujú v tom, že očkovanie je zatiaľ stále najúčinnejší spôsob, ako zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19. V tejto súvislosti vykonala agentúra AKO prieskum o tom, prečo sa dávajú ľudia očkovať proti koronavírusu. Z výsledkov jasne vyplýva, že ním chcú chrániť najmä svojich blízkych. viac »


KORONAVÍRUS V piatok na Slovensku pribudol najvyšší počet prípadov za posledné mesiace

KORONAVÍRUS V piatok na
Video

25.09.2021 11:55

BRATISLAVA - Prostredníctvom 10 449 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok na Slovensku 1039 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli dve obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


Dáta bez pátosu hovoria o dobrých správach pri delta vlne: Kollár nesúhlasí! Vzdávam to, odkazuje

Dáta bez pátosu hovoria
FotoVideo1174

25.09.2021 10:01

BRATISLAVA – Čísla stúpajú, hospitalizácii pribúda, rovnako aj úmrtí. Situácia sa začína podobať tej z jesene minulého roku, Slovensko postupne červenie a bordovie. Dátoví analytici z platformy Dáta bez pátosu však vidia svetlo na konci tunela. Podľa ich slov nebude tohtoročná vlna tak zlá, ako tá predchádzajúca. viac »


Najčítanejšie články