Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Utorok, 1. december 2020. Meniny má Edmund, zajtra Bibiana.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS na Slovensku: Vyliečilo sa vyše 2800 ľudí! Pribudlo aj 29 úmrtí, tu sú aktuálne čísla

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred 20 minútami

BRATISLAVA - Na Slovensku za pondelok pribudlo 1 254 infikovaných novým koronavírusom. V laboratóriách vykonali 7 991 PCR testov. Smutnou správou je, že v našej krajine evidujeme ďalších 29 úmrtí. Vyliečilo sa však viac než 2800 ľudí. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Pandemický prieskum premiéra nepoteší: Sulík však aj tu môže mať dôvod na radosť

KORONAVÍRUS Pandemický prieskum premiéra
Foto

pred 40 minútami

BRATISLAVA - Na stole je výsledok ďalšieho prieskumu, no tentokrát sa priamo nevenoval len politickým stranám a ich preferenciám, no skôr tomu, ako vláda zvláda pandémiu Covid-19. Rovnako dostala priestor aj pasáž o dôveryhodnosti politikov. Čísla rozhodne nepotešia premiéra Igora Matoviča, no môžu tešiť ministra hospodárstva Richarda Sulíka z SaS. viac »


Obyvatelia prihraničných obcí hovoria o diskriminácii: Nie sme riziko, otvorený list Matovičovi aj Čaputovej

Obyvatelia prihraničných obcí hovoria

pred 2 hodinami

BRATISLAVA - S rastúcou krivkou prípadov nového koronavírusu súvisí opatrenie, týkajúce sa pendlerov, študentov či zamestnancov pracujúcich v zahraničí, na ktorých sa doposiaľ vzťahovala výnimka v rámci režimu na hraniciach. Od 7. decembra by sa mali povinne preukazovať negatívnym antigénovým testom na nový koronavírus, nie starším ako dva týždne. To vyvolalo vlnu vášne. viac »


V UNB je 158 zdravotníkov pozitívne testovaných na KORONAVÍRUS: Všetci sú v domácej karanténe

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB)

pred 16 hodinami

BRATISLAVA - V rámci piatich nemocníc Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) je aktuálne pozitívne testovaných 158 zdravotníkov. Uviedla to jej hovorkyňa Eva Kliská. viac »


Rezort hospodárstva spustil obstarávanie antigénových rýchlotestov na KORONAVÍRUS

Rezort hospodárstva spustil obstarávanie

pred 18 hodinami

BRATISLAVA – Ministerstvo hospodárstva (MH) SR spustilo zverejnením oznámenia o začatí prípravných trhových konzultácií verejné obstarávanie antigénových rýchlotestov na nový koronavírus SARS-CoV-2. Oznámenie zverejnil rezort na svojej internetovej stránke spolu s dotazníkom, ktorý musia záujemcovia o túto zákazku vyplniť a poslať do stredy (2. 12.) ... viac »


KORONAVÍRUS Kežmarská nemocnica musela pre výpadok zdravotníkov zlúčiť oddelenia

Na snímke budova Nemocnice

pred 19 hodinami

KEŽMAROK - Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra Kežmarok eviduje aktuálne v súvislosti s novým koronavírusom výpadok spolu takmer 30 zamestnancov. Zariadenie preto muselo pristúpiť k zlúčeniu dvoch oddelení, informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú patrí aj kežmarské lôžkové zdravotnícke zariadenie. viac »


KORONAVÍRUS Finančný sektor ostáva napriek vplyvu koronakrízy stabilný

KORONAVÍRUS Finančný sektor ostáva

pred 22 hodinami

BRATISLAVA - Napriek výraznému vplyvu koronakrízy na domácu ekonomiku ostáva finančný sektor v SR stabilný. Banky vstupujú do krízy so silnou kapitálovou pozíciou, ale ich ziskovosť bude krízou výrazne oslabená. Banky však budú pripravené zvládnuť aj výrazne negatívny stresový scenár. Vyplýva to zo správy o finančnej stabilite, ktorú na tlačovej konferencii ... viac »


Návrat do školských lavíc sa blíži: Rezort školstva má plán, niektorí rodičia však hlásia vzburu!

Návrat do školských lavíc

pred 22 hodinami

BRATISLAVA - Minister školstva dostal "domácu úlohu" od ústredného krízového štábu. Už dnes má predstaviť plán, ktorý umožní opätovné otvorenie škôl a návrat detí do školských lavíc. Kľúčovú rolu má zohrať testovanie, z čoho nie sú mnohí rodičia vôbec nadšení. Dištančné vzdelávanie im však podľa prieskumu "spôsobuje vrásky". viac »


KORONAVÍRUS V trnavskej nemocnici je 47 pacientov a 94 zamestnancov s COVID-19

Fakultná nemocnica v Trnave

pred 22 hodinami

TRNAVA – K záveru uplynulého týždňa bolo vo Fakultnej nemocnici Trnava hospitalizovaných 47 pacientov s pozitívnym výsledkom testu na nový koronavírus a traja s príznakmi ochorenia. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím je to podľa referenta pre vzťahy s verejnosťou Mateja Martoviča podobný počet, keď bolo prijatých 42 takýchto pacientov. viac »


KORONAVÍRUS Pribudlo len necelých 200 prípadov: Testov bolo málo! Počet úmrtí sa opäť zvýšil

Štvrté kolo celoplošného testovania
Foto

včera o 10:04

BRATISLAVA - V nedeľu pribudlo na Slovensku len necelých 200 prípadov a urobila sa len niečo vyše tisíc testov. Bohužiaľ, pribudlo ďalších 23 úmrtí. Dobrou správou je, že sa vyliečilo takmer 1 900 pacientov. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva. viac »


Stredoškolský učiteľ varuje: Nároky na množstvo učiva pri dištančnom vzdelávaní sa musia znížiť

Stredoškolský učiteľ varuje: Nároky

včera o 09:51

BRATISLAVA - Učitelia si musia uvedomiť, že dištančné vzdelávanie sa nerovná prezenčné vzdelávanie. Nároky na množstvo prebraného učiva pri dištančnej forme vzdelávania sa musia znížiť. Uviedol to stredoškolský učiteľ a pracovník Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Ján Kvak. viac »


KORONAVÍRUS Nitra očakáva, že štát nepreplatí všetky výdavky za testovanie

KORONAVÍRUS Nitra očakáva, že

včera o 07:46

NITRA – Mesto Nitra ešte nemá preplatené náklady za jesenné celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Podľa hovorcu mesta Tomáša Holúbeka dosiahli celkové náklady takmer 85.000 eur. viac »


KORONAVÍRUS Pozrite sa na celkový ZOZNAM doterajších opatrení: Všetko sa to začalo ešte v marci

KORONAVÍRUS Pozrite sa na

včera o 05:44

BRATISLAVA - Už od marca sa naša krajina aj celý svet trápia s pandémiou nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19. V tomto článku vám prinášame prehľad doterajších opatrení, ktoré pod odporúčaním pandemickej komisie a iných orgánov schválila a uvoľňovala vláda od marca 2020. viac »


KORONAVÍRUS Úrady informujú o nových prípadoch: Uzdravených ľudí je stále viac, a to aj cez víkend!

KORONAVÍRUS Úrady informujú o
Foto

29.11.2020 10:06

BRATISLAVA - Počas soboty na Slovensku pribudlo 1 100 nových prípadov pri RT-PCR testoch. Počet úmrtí sa žiaľ opäť zvýšil, tentokrát o 18 obetí. Podľa najnovších čísel však ale pokračuje pozitívny trend vyliečených ľudí, ktorých je aj po víkende viac ako dvetisíc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Aktuálny zoznam infikovaných na Slovensku

KORONAVÍRUS Aktuálny zoznam infikovaných

29.11.2020 10:00

BRATISLAVA - Slovensko momentálne eviduje vyše 100-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom. Po 20. máji začala na Slovensku platiť 4. fáza uvoľňovania a v polovici júna sa zrušili takmer všetky opatrenia a otvorili sa hranice. Po dovolenkovom období však nastal opäť nárast nových prípadov. Slovensko sa ocitlo v druhej vlne pandémie. Od októbra je ... viac »


KORONAVÍRUS Odborník na štatistiku naložil ministrovi Krajčímu: Môže za šírenie poplašnej správy?

Štvrté kolo celoplošného testovania

28.11.2020 18:29

BRATISLAVA - Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení je nezodpovedné. Tvrdí to bývalý člen výboru Slovenskej štatistickej a demografickej spoločnosti Mikuláš Cár. Problém vidí aj v nastavení kritérií na uvoľňovanie ... viac »


KORONAVÍRUS Krajniak sa postavil za Kollára: Dámske návštevy v nemocnici boli vraj opatrovateľky

KORONAVÍRUS Krajniak sa postavil

28.11.2020 16:40

BRATISLAVA – Deti rodičov, ktorí by nesúhlasili s ich otestovaním na prítomnosť nového koronavírusu, by mohli vo vzdelávaní pokračovať naďalej dištančnou formou. V relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Ten sa vyjadril aj k návštevám, ktoré mal Kollár v nemocnici. viac »


KORONAVÍRUS Prichádza zmena pravidiel: Pendlerom pribudne od decembra nová povinnosť!

KORONAVÍRUS Prichádza zmena pravidiel:
Video

28.11.2020 12:00

BRATISLAVA - Tí, ktorí sa včera zabudli poobhliadnuť po včerajšej tlačovke ministra zdravotníctva a hlavného hygienika Jána Mikasa mohli zmeškať jednu dôležitú vec. Týka sa tzv. pendlerov, ktorí cestujú do zahraničia za prácou a doteraz mali tzv. "voľný režim". Keďže sa úrady sa obávajú mierne rastúcej krivky a nosenia nových prípadov zo zahraničia, ... viac »


KORONAVÍRUS Záujemcovia môžu zriadiť odberné miesto v obciach nad 5-tisíc obyvateľov

Na snímke odberné miesto

28.11.2020 11:45

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR rozširuje systém mobilných odberných miest (MOM). Tretí verejný návrh umožňuje poskytovateľom zdravotnej starostlivosti za stanovených podmienok zriadiť a prevádzkovať odberové miesto aj v mestách a obciach nad 5000 obyvateľov. Prihlásiť sa môžu do stredy 2. decembra. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Nové čísla z konca pracovného týždňa: Pribudlo takmer tritisíc nových vyliečených!

KORONAVÍRUS Nové čísla z
Foto

28.11.2020 10:15

BRATISLAVA - Počas piatka pribudlo takmer 1 600 nových prípadov pri RT-PCR testoch. Počet úmrtí sa opäť zvýšil, tentokrát o 27. Vykonalo sa aj ďalších vyše 18-tisíc antigénových testov, z ktorých je pozitívnych 865 testov. Dobré správy sú, že sa vyliečilo takmer tritisíc ďalších ľudí. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Spoločnosť Pfizer nevie, kedy by na Slovensko mali prísť prvé dodávky vakcíny

KORONAVÍRUS Spoločnosť Pfizer nevie,

28.11.2020 10:14

BRATISLAVA – Spoločnosť Pfizer zatiaľ nepozná termín schválenia vakcíny proti novému koronavírusu a ani termín možných prvých dodávok na územie Slovenska. Stanovisko spoločnosti poskytla Dáša Mertiňáková. viac »


Najčítanejšie články