Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Sobota, 19. jún 2021. Meniny má Alfréd, zajtra Valéria.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Jaroslav Naď poďakoval vojakom v Rožňave za nasadenie v boji s pandémiou

Jaroslav Naď poďakoval vojakom v Rožňave

Jaroslav Naď poďakoval vojakom v Rožňave

Foto
pred 2 hodinami

ROŽŇAVA – Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) poďakoval vojakom v Rožňave za ich nasadenie v boji proti pandémii nového koronavírusu. Pri návšteve miestnych kasární tiež prisľúbil investície do vojenskej techniky a infraštruktúry. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Slováci už môžu cestovať do Chorvátska bez obmedzení, tvrdí Martin Klus

Slováci už môžu cestovať

pred 4 hodinami

BRATISLAVA - Slováci už môžu do Chorvátska vstupovať aj bez potvrdenia o teste alebo potvrdenia o očkovaní či o prekonaní ochorenia COVID-19. Po novom stačí iba občiansky preukaz alebo pas. Chorvátsko zaradilo Slovensko medzi zelené krajiny. Informoval o tom v piatok večer (18. 6.) na sociálnej sieti štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). viac »


KORONAVÍRUS Aktuálny zoznam infikovaných na Slovensku

Koronavírus v Nemecku
1972 Informácie priebežne aktualizujeme

pred 4 hodinami

BRATISLAVA - Slovensko momentálne eviduje viac než 300-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom. V lete sa zrušili takmer všetky opatrenia a otvorili sa hranice. Po dovolenkovom období však nastal prudký nárast nových prípadov. Denne pribúdajú tisícky nových prípadov, ktoré stúpli aj vďaka denným dátam z antigénového testovania, a desiatky úmrtí. ... viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudli desiatky prípadov, aj osem úmrtí

KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudli

pred 5 hodinami

BRATISLAVA - Prostredníctvom 5671 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok na Slovensku 49 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo osem obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS Konzílium odborníkov upozorňuje na variant delta, pripravilo cestovné odporúčania

Ilustračné foto
Video

pred 6 hodinami

BRATISLAVA - Konzílium odborníkov upozornilo na zvýšené riziko šírenia variantu delta nového koronavírusu. Pripravilo preto cestovné odporúčania, ktoré majú pomôcť zabrániť jeho zavlečeniu a šíreniu na Slovensku. viac »


Svet aj Slovensko ohrozuje Delta variant KORONAVÍRUSU: Pozor na tieto príznaky!

Svet aj Slovensko ohrozuje
FotoVideo

pred 6 hodinami

BRATISLAVA - Pôvodne sa Delta variant koronavírusu objavil v Indii, preto sa spočiatku volal indický. Je omnoho nákazlivejší, ako doteraz známe mutácie a preto predstavuje hrozbu najmä pre starších ľudí, či ľudí s inými diagnózami. viac »


KORONAVÍRUS V lekárňach vo svete sa očkuje desiatkami vakcín, v SR zatiaľ táto možnosť chýba

KORONAVÍRUS V lekárňach vo

pred 6 hodinami

BRATISLAVA – V lekárňach po celom svete sa ľudia môžu dať zaočkovať 36 druhmi vakcín. Medzi najčastejšie očkovania patrí chrípka, hepatitída a tetanus. viac »


V Británii nastupuje TRETIA VLNA: Mutácia sa šíri najmä medzi nezaočkovanými! Jedinou cestou sú vakcíny

V Británii nastupuje TRETIA
FotoVideo494

pred 17 hodinami

BRATISLAVA/LONDÝN - Ministerstvo zdravotníctva informovalo o tom, že vo Veľkej Británii a v Portugalsku nastupuje tretia vlna koronavírusu. Táto mutácia sa šíri najmä medzi nezaočkovanými. Jediné, čo nás dokáže ochrániť je preto práve očkovanie. Rezort preto vyzýva ľudí, aby sa dali zaočkovať čo najskôr. viac »


KORONAVÍRUS Konzílium odborníkov upozorňuje na variant delta: Pripravilo cestovné odporúčania

KORONAVÍRUS Konzílium odborníkov upozorňuje

pred 21 hodinami

BRATISLAVA - Konzílium odborníkov upozornilo na zvýšené riziko šírenia variantu delta nového koronavírusu. Pripravilo preto cestovné odporúčania, ktoré majú pomôcť zabrániť jeho zavlečeniu a šíreniu na Slovensku. viac »


Dáta hovoria jasne: OČKOVANIE je účinnejšie, než sa predpokladalo! Slovenský vedec vyzýva ľudí

Ilustračné foto

včera o 14:30

BRATISLAVA - Nielen Slovensko čelí ďalšej mutácii koronavírusu, ktorá už spôsobuje problémy vo Veľkej Británii. Včera zasadal krízový štáb a v pondelok by mali prijať opatrenia, ako predísť šíreniu tzv. delta mutácie alebo čo najviac oddialiť jej zavlečenie na Slovensko. Dôležitým krokom v boji proti koronavírusu je očkovanie. viac »


KORONAVÍRUS Jediné, čo nám pomôže zvládnuť tretiu vlnu, je očkovanie: Nebude však povinné

KORONAVÍRUS Jediné, čo nám
322

včera o 13:27

KOŠICE – Ambulancie nebudú povinné poskytovať očkovanie proti COVID-19. Na piatkovom brífingu v Košiciach to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Zároveň ľudí vyzval, aby sa hlásili na očkovanie. Podľa neho iba to pomôže zvládnuť tretiu vlnu pandémie. viac »


KORONAVÍRUS Minister zdravotníctva má jasno: Kam poputujú zvyšné dávky vakcíny Sputnik V?

KORONAVÍRUS Minister zdravotníctva má

včera o 12:42

BRATISLAVA - O dávky vakcíny Sputnik V, ktoré Slovensko nevyužije, prejavili záujem krajiny západného Balkánu. Počas pracovného výjazdu na východe Slovenska, na ktorom hovoril aj o téme očkovania, to potvrdil minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Na rokovaní vlády chce predložiť uznesenie o predaji či darovaní nevyužitých dávok. viac »


Čelíme nebezpečnej mutácii KORONAVÍRUSU: Slovensko hrá o čas! Tri tvrdé zistenia, musíme sa očkovať

Čelíme nebezpečnej mutácii KORONAVÍRUSU:
FotoVideo

včera o 11:30

BRATISLAVA - Včerajšok sa niesol v znamení zasadania krízového štábu. Napriek tomu, že sa situácia zlepšuje, svet ohrozuje nový a nebezpečný variant koronavírusu. Podľa odborníkov i politikov predstavuje vážnu hrozbu. Vylúčené nie sú sprísnené kontroly na hraniciach, štátna karanténa a ďalšie opatrenia. viac »


KORONAVÍRUS Počet nových prípadov klesol pod 50: Včera pribudlo vyše 5-tisíc zaočkovaných

KORONAVÍRUS Počet nových prípadov

včera o 10:29

BRATISLAVA - Prostredníctvom 3794 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (17. 6.) na Slovensku 38 prípadov nového koronavírusu. Pribudlo 14 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


Orbánov futbalový test môže byť časovaná bomba! Analytici upozorňujú: Takto sa to nerobí, do psej matere!

Fanúšikovia na futbale v
FotoVideo

včera o 10:27

BRATISLAVA - Hrozí po futbalovom zápase v Maďarsku zavlečenie novej mutácie koronavírusu na Slovensko? Obávajú sa toho aj analytici aj odborníci. Dáta bez pátosu pripravili riešenie, ako by sa dala situácia zvrátiť. viac »


Tragická smrť mladej mamičky z Nitry (†39): Terézia zomrela deň po očkovaní, preverujú možný súvis

Tragická smrť mladej mamičky
FotoVideo1894

včera o 18:00

NITRA - V utorok Slovenskom otriasla správa o smrti len 39-ročnej pracovníčky mestskej radnice Terézie. Tá zomrela niekoľko hodín po podaní druhej dávky vakcíny od spoločnosti Pfizer/Biontech. Možný súvis úmrtia s vakcínou teraz preverujú. viac »


Unikátny dokument o KORONAVÍRUSE: Pandemický rok života v Rimavskej Sobote! Uvidíte zábery, z ktorých mrazí

Unikátny dokument o KORONAVÍRUSE:

včera o 17:20

RIMAVSKÁ SOBOTA - V Rimavskej Sobote v stredu (16. 6.) premiérovo premietali dokumentárny film s názvom '7829 km od Wu-chanu', ktorý obdobie pandémie nového koronavírusu mapuje z pohľadu miestnych obyvateľov. viac »


Pribudlo úmrtie po očkovaní, kde bol súvis stanovený ako možný, oznámil ŠÚKL

Pribudlo úmrtie po očkovaní,

včera o 16:45

BRATISLAVA - V štatistikách hlásení podozrení na nežiaduce účinky po vakcínach proti ochoreniu COVID-19 pribudlo tento týždeň jedno úmrtie po očkovaní, kde bol súvis stanovený ako možný. Išlo o pacienta vo veku 44 rokov, ktorý bol očkovaný prvou dávkou vakcíny Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca. viac »


Smer-SD žiada zastaviť očkovanie detí proti KORONAVÍRUSU: Majú obavy o ich zdravie

Smer-SD žiada zastaviť očkovanie

včera o 16:23

BRATISLAVA - Opozičný Smer-SD žiada vládu SR zastaviť očkovanie detí od 12 do 16 rokov proti ochoreniu COVID-19 s výnimkou prípadov, keď o to žiada odborný lekár. Strana tvrdí, že sú pochybnosti o dosahoch vakcín na zdraví vývoj detí. Svoju požiadavku chcela presadiť cez procedurálny návrh v parlamente. Plénum ho však neschválilo. Predseda Smeru-SD... viac »


Na Slovensku prevláda alfa variant KORONAVÍRUSU: Podľa Matoviča je rozšírenie novej mutácie otázkou času

Na Slovensku prevláda alfa

17.06.2021 15:01

BRATISLAVA - Na Slovensku stále prevláda alfa variant nového koronavírusu, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný vo Veľkej Británii. Ukázali to májové výsledky sekvenovania vzoriek pozitívnych na nový koronavírus. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. viac »


AKTUÁLNE Po dlhom čase opäť zasadá Ústredný krízový štáb: Situácia je vážna, v hre je karanténa a nové hrozby

AKTUÁLNE Po dlhom čase
FotoVideo1166

17.06.2021 14:51

BRATISLAVA - Vo vládnom hoteli Bôrik dnes zasadá Ústredný krízový štáb. Členovia štábu sa zaoberajú situáciou vo Veľkej Británii, kde opäť stúpli počty nakazených napriek tomu, že ide o jednu z krajín s najväčšou zaočkovanosťou. Prijať by sa mali nové a účinné opatrenia. Podľa profesora Krčméryho nie je vylúčené, že siahnu po štátnej karanténe. viac »


Najčítanejšie články