Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk - Bleskovky

°C

Nedeľa, 29. marec 2020. Meniny má Miroslav, zajtra Vieroslava.

Koronavírus na Slovensku

Premiér Matovič sa počas zasadnutia krízového štábu odviazal: FOTO spod jeho stola... uf!

Igor Matovič

Igor Matovič

Foto
pred 6 hodinami

BRATISLAVA - Rokovania Ústredného krízového štábu, na ktorom sa riešia opatrenia v súvislosti s nákazou nového koronavírusu, sa preťahujú do neskorých nočných hodín. Jeho členom je aj premiér Igor Matovič, ktorý sa na piatkovom zasadnutí tak trochu "odviazal" a vyzul sa. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

VIDEO KORONAVÍRUS Z Číny dorazili na Slovensko zdravotnícke pomôcky

Minister zdravotníctva Marek Krajčí
Video

pred 15 hodinami

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a člen permanentného krízového štábu, biochemik Róbert Mistrík boli v piatok pred 23.00 h na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika pri prílete dvoch lietadiel z Číny, ktoré priviezli zdravotnícke pomôcky, objednané štátom na zvládnutie boja s novým koronavírusom. viac »


KORONAVÍRUS Rómska osada v Gelnici je v karanténe: Rómovi s cestovateľskou anamnézou odoberú vzorky

Obyvatelia rómskej osady Háj
Foto

pred 16 hodinami

GELNICA - Obyvateľovi rómskej osady v mestskej časti Háj v Gelnici, pre ktorého sa dostala osada do karantény, odoberú v sobotu vzorky na zistenie prítomnosti nového koronavírusu. Potvrdil to primátor mesta Dušan Tomaško. Ako tiež uviedol, zlepšiť súčasnú situáciu osadníkov a zabezpečiť ich väčšiu disciplinovanosť by pomohli unimobunky. viac »


KORONAVÍRUS Súkromné zdravotné poisťovne majú problém: Odhadujú výpadky v miliónoch eur

KORONAVÍRUS Súkromné zdravotné poisťovne

pred 16 hodinami

BRATISLAVA - Zdravotné poisťovne (ZP) Dôvera a Union očakávajú výpadky príjmov spôsobené situáciou okolo nového koronavírusu v desiatkach miliónov eur. Potvrdili to obe súkromné ZP. Aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) predpokladá, že opatrenia súvisiace s obmedzením šírenia nového koronavírusu budú mať dosah na príjmy, ako aj na jej výdavky. viac »


Slovensko hlási opatrenie na liek Plaquenil: Za zlom v boji s koronavírusom ho považuje Musk aj Trump

Slovensko hlási opatrenie na

pred 18 hodinami

BRATISLAVA - Zvrat v boji s obávaným koronavírusom. Aj v tejto súvislosti sa hovorí o lieku Plaquenil, ktorý lekári predpisujú napríklad pri liečbe malárie. Po Českej republike naň vydal opatrenie aj náš rezort zdravotníctva. viac »


Minister zdravotníctva odvolal šéfku Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Minister zdravotníctva odvolal šéfku

Aktualizované pred 18 hodinami

BRATISLAVA - Od nového ministra zdravotníctva Mareka Krajčího prišlo dnes prekvapivé rozhodnutie. Z funkcie totiž odvolal generálnu riaditeľku Všeobecnej zdravotnej poisťovne Ľubicu Hlinkovú. viac »


KORONAVÍRUS Nasadenie Matoviča v boji proti pandémii je enormné, tvrdí známy publicista

KORONAVÍRUS Nasadenie Matoviča v

pred 20 hodinami

BRATISLAVA - Osobné nasadenie nového premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) pri manažovaní opatrení proti koronavírusovej kríze aj pri informovaní verejnosti je enormné, porovnateľné, alebo ešte prevyšujúce tempo jeho predchodcu Petra Pellegriniho (Smer-SD). V diskusii na Tablet.tv to uviedol publicista Juraj Hrabko. viac »


KORONAVÍRUS Kollár: Ústavní činitelia by si mohli počas krízy pre COVID-19 znížiť platy

Boris Kollár počas mediálneho
Foto

včera o 20:40

BRATISLAVA - Ústavní činitelia by si mohli na obdobie krízy v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu znížiť platy. Návrh plánuje predložiť predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) na sobotňajšej (28. 3.) koaličnej rade. Povedal to na piatkovej tlačovej konferencii na Bratislavskom hrade spolu s ďalšími predstaviteľmi parlamentu. viac »


KORONAVÍRUS Ochranné pomôcky do nemocníc prevážajú aj armádne vrtuľníky

Vrtuľník UH-60 Blackhawk

včera o 20:05

BRATISLAVA - Ochranné prostriedky, ktoré mieria k zdravotníkom v nemocniciach po celom Slovensku, pomáhajú rýchlo distribuovať aj vrtuľníky slovenskej armády. viac »


Slovensku hrozí v apríli ekonomický kolaps: Prepúšťanie, krachy a dlhy! Vláda zatiaľ nemá plán

Slovensku hrozí v apríli

včera o 18:50

BRATISLAVA - Dnes je krutou realitou aj to, že šíriaci sa koronavírus neovplyvňuje len segment zdravotníctva, ktorý už dnes pracuje na plné obrátky, ale aj ekonomický sektor. Niektoré firmy v zahraničí súčasný stav doslova ničí. Pristupuje sa k znižovaniu platov či masovému prepúšťaniu. Podobný scenár však reálne hrozí aj nám. Vláda však zatiaľ nepredostrela ... viac »


KORONAVÍRUS Mladí vedci vyvinuli náhradu pľúcnej ventilácie, pomôcť má v čase núdze

Pľúcna ventilácia

včera o 18:45

BRATISLAVA - Mladí slovenskí vedci Samuel a Daniel Furkovci vyvinuli alternatívu umelej pľúcnej ventilácie (UPV). Použiteľnosť prístroja v piatok potvrdilo i testovanie na Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Zariadenie by mohlo byť vďaka jednoduchosti a nízkej cene užitočné ... viac »


KORONAVÍRUS Ombudsmanka radí zvážiť dočasnú úpravu intenzity striedavej starostlivosti

Verejná ochrankyňa práv Mária

včera o 18:25

BRATISLAVA - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová odporúča v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 zvážiť dočasné nahradenie osobného styku dieťaťa s rodičom, ktorý nežije v spoločnej domácnosti, inou formou komunikácie. Pri striedavej starostlivosti navrhuje v aktuálnej situácii predĺžiť časové intervaly. Informovala o tom Michaela Pavelková ... viac »


Bezplatnú vlakovú dopravu pre deti, žiakov a študentov dočasne pozastavia 1. apríla

ZSSK Inter City

včera o 17:10

BRATISLAVA - Bezplatná vnútroštátna vlaková preprava vo vozňoch 2. triedy pre deti do pätnásť rokov veku, žiakov a študentov denného štúdia do 26 rokov veku bude dočasne pozastavená v stredu 1. apríla. Opatrenie má trvať do ukončenia uzatvorenia škôl a školských zariadení. Rozhodla o tom v piatok vláda, keď schválila odporúčanie Ústredného krízového ... viac »


KORONAVÍRUS Slovenskí väzni vyrobili za tri týždne viac ako 72-tisíc rúšok

Približne 12.000 ochranných rúšok

včera o 16:15

BRATISLAVA - Slovenskí väzni vyrobili za viac ako tri týždne 72.200 ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze novým koronavírusom. S prípravou produkcie začal Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) 27. februára. viac »


KORONAVÍRUS Vláda rozšírila núdzový stav aj na zariadenia sociálnych služieb

Predseda vlády SR Igor

včera o 16:05

BRATISLAVA – Núdzový stav sa má na Slovensku rozšíriť aj na zariadenia sociálnych služieb, ako sú zariadenia pre seniorov, ale aj na zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorými sú centrá pre deti a rodiny. Zároveň sa rozširuje zákaz uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom. Vyplýva to z materiálu, ktorý v piatok na rokovaní schválila vláda. viac »


Remišová: Fico vo veci sprístupňovania dát opäť raz hrubo zavádza

Remišová: Fico vo veci

včera o 15:25

BRATISLAVA - Poslanec parlamentu Robert Fico (Smer-SD) vo veci sprístupňovania dát od operátorov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR opäť raz hrubo zavádza. Povedala to pred piatkovým rokovaním vlády vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). viac »


Dávid dnes priletel špeciálom z USA na Slovensko: Exkluzívna spoveď, takto to všetko prebiehalo

Vládny špeciál

včera o 14:35

BRATISLAVA - Ahoj, moje meno je Dávid. Som jedným zo 160 ľudí, ktorých pre koronavírus z USA čakala cesta domov repatriačným letom. Prileteli sme dnes ráno a bola to skúsenosť, ktorú nemá človek každý deň. Takže si zapnite pásy, na našej ceste očakávame mnoho turbulencií! viac »


KORONAVÍRUS Prezidentka: Zákon na sprostredkovanie dát operátormi nie je v rozpore s ústavou

KORONAVÍRUS Prezidentka: Zákon na

včera o 14:25

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje sprístupňovanie dát od operátorov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu za primerané aktuálnej situácii. Povedal to hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Na Ústavný súd (ÚS) SR sa pre zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením ... viac »


KORONAVÍRUS Zdravotný stav väzňa s novým koronavírusom je stabilizovaný

KORONAVÍRUS Zdravotný stav väzňa

včera o 13:54

BRATISLAVA - Zdravotný stav odsúdeného väzňa, u ktorého v pondelok (23. 3.) potvrdili ochorenie COVID-19, je stabilizovaný. viac »


KORONAVÍRUS V rámci repatriácie priletelo z USA na Slovensko 278 pasažierov

Letisko Milana Rastislava Štefánika

včera o 13:51

BRATISLAVA - V piatok zo Spojených štátov amerických priletelo na Slovensko v rámci repatriácie uskutočnenej Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, 278 pasažierov. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PPZ) Denisa Bárdyová. viac »


Remišová žiada eurokomisiu uvoľniť pravidlá, aby peniaze EÚ išli čo najskôr na boj proti koronavírusu

Remišová žiada eurokomisiu uvoľniť

včera o 13:42

BRATISLAVA - Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) požiadala Európsku komisiu (EK) o maximálne zjednodušenie pravidiel a flexibilitu, aby mohli byť všetky dostupné peniaze Európskej únie presunuté na opatrenia proti šíreniu koronavírusu. "Slovensko potrebuje okamžitú pomoc," povedala vicepremiérka. viac »


Najčítanejšie články