Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Streda, 12. august 2020. Meniny má Darina, zajtra Ľubomír.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Je tu druhá vlna, potvrdil Krajčí: Ministerstvo neodporúča cestu do zahraničia

Zasadnutie pandemickej komisie

Zasadnutie pandemickej komisie

Aktualizované pred 8 hodinami

BRATISLAVA - Epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne pod kontrolou, aj keď sa zhoršuje. V súčasnosti krajina čelí druhej vlne nového koronavírusu. Po stretnutí Pandemickej komisie vlády SR to v utorok povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Komisia navrhuje zasadnutie konzília odborníkov, aby prehodnotili stav v okolitých krajinách. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Hlavnému mestu pomáha vyhodnocovať epidemiologickú situáciu COVID semafór

Hlavnému mestu pomáha vyhodnocovať

07.08.2020 16:05

BRATISLAVA – Situáciu a riziká súvisiace s pandémiou nového koronavírusu pomáha na území hlavného mesta SR vyhodnocovať tzv. COVID semafór. Monitorovací a signalizačný systém na základe analýzy oficiálnych epidemiologických dát určuje, v akej fáze epidémie sa Bratislava nachádza a ktoré z pripravených opatrení v rôznych oblastiach správy mesta je potrebné ... viac »


Medzi novými prípadmi chorých na KORONAVÍRUS sú viacerí dovolenkári

Medzi novými prípadmi chorých

07.08.2020 15:25

BRATISLAVA – Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) eviduje v Bratislavskom kraji 15 nových pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19. Medzi nimi sú viacerí dovolenkári. Uviedla to hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava Katarína Nosálová. viac »


Počas pandémie sa do SR doviezlo rekordne veľa zdravotníckeho materiálu, tvrdia experti

Ilustračné foto

07.08.2020 15:10

BRATISLAVA – Počas obdobia pandémie nového koronavírusu sa na Slovensko doviezlo rekordné množstvo zdravotníckeho materiálu. Vyplýva to z tvrdení experta a analytika makroekonómie Tomáša Kenderu a experta metodiky platobnej bilancie Vladimíra Lukačoviča, ktoré zverejnili na webe Národnej banky Slovenska (NBS). viac »


Strach v Prešove! KORONAVÍRUS sa opäť objavil v ďalšom domove sociálnych služieb

Strach v Prešove! KORONAVÍRUS

07.08.2020 13:30

PREŠOV - V Centre sociálnych služieb (CSS) Vita Vitalis na Volgogradskej ulici v Prešove sa opäť vyskytlo ochorenie COVID-19. Zistili ho u dvoch zamestnankýň. Zariadenie sa ocitlo v mimoriadnej situácii 8. júla z dôvodu ohlásenia pozitívneho nálezu na COVID-19 u ošetrujúceho lekára a jeho zdravotnej sestry z Chminianskej Novej Vsi, ktorí v zariadení začiatkom júla ordinovali. viac »


Pri ceste do Egypta je potrebný test na KORONAVÍRUS, pripomína ministerstvo

Pri ceste do Egypta

07.08.2020 13:19

BRATISLAVA - Cestujúci do Egypta musia od piatka predložiť pri vstupe do krajiny negatívny PCR test, ktorý nie je starší ako 72 hodín. Test sa nevyžaduje v prípade priameho príchodu do letovísk Šarm el-Šajch, Hurgáda, Marsa Matrouh a Marsa Alam. viac »


KORONAVÍRUS Švédsko patrí medzi rizikové krajiny, upozorňuje ministerstvo

Ľudia vo Švédsku sa

07.08.2020 11:35

BRATISLAVA - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR upozorňuje slovenských občanov cestujúcich do Švédska, že v súčasnosti patrí medzi rizikové krajiny s vysokým výskytom prípadov ochorenia COVID-19, obzvlášť v regióne hlavného mesta Štokholm. viac »


Desiatky nakazených KORONAVÍRUSOM! Pribudli dve obete: Počet hospitalizovaných stúpa

Desiatky nakazených KORONAVÍRUSOM! Pribudli
Foto

07.08.2020 09:55

BRATISLAVA - Vo štvrtok pribudlo na Slovensku 43 prípadov nákazy novým koronavírusom. Okrem infikovaných pribudli aj dve obete. Celkovo krajina doteraz eviduje 2 523 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


Cestujúcim, ktorých nepustili do Grécka, peniaze nevrátia: Aerolinky varujú! Formulár sa meniť nedá

Cestujúcim, ktorých nepustili do

07.08.2020 09:49

BRATISLAVA - Včera sme vás informovali o nepríjemnom incidente, ktorý sa stal Slovákom na letisku vo Viedni. Personál leteckej spoločnosti ich kvôli drobným chybám vo formulári nepustil do lietadla. Na dovolenku nešli. viac »


KORONAVÍRUS v reštaurácii na Hrebienku v Tatrách: Kuchárov test bol pozitívny

Ilustračné foto

07.08.2020 07:16

VYSOKÉ TATRY – U kuchára v reštaurácii na Hrebienku vo Vysokých Tatrách sa vyskytol nový koronavírus. Podľa PR manažéra Tatry mountain resorts (TMR) Mariána Galajdu ho mužovi zistili rýchlotestom v stredu (5. 8.) počas zdravotnej prehliadky pred plánovanou hospitalizáciou. Štandardný PCR test túto informáciu potvrdil. viac »


KORONAVÍRUS Veľká analýza prípadov: Už sa vie, odkiaľ a v akom množstve si Slováci Covid-19 priniesli

KORONAVÍRUS Veľká analýza prípadov:

07.08.2020 07:15

BRATISLAVA - Ochorenie Covid-19 nás zo zdravotníckeho pohľadu zatiaľ zásadne neohrozuje, aj keď čísla majú v poslednom období vzrastajúcu tendenciu. Štátny orgán v týchto dňoch prichádza s rozsiahlou analýzou o tom, ako sa ochorenie šíri. V nej sa okrem iného dozvedáme aj to, v ktorých okresoch bol výskyt ochorenia vyšší a aj to, z ktorých krajín sme ... viac »


KORONAVÍRUS na súde v Žiline! Pozitívna je sudkyňa aj prokurátorka: Boli spolu na pojednávaní

KORONAVÍRUS na súde v

06.08.2020 16:50

ŽILINA - Na Okresnom súde v Žiline bol potvrdený koronavírus! Infikovaná je sudkyňa trestného úseku, ale aj prokurátorka. Obe boli na jednom pojednávaní. viac »


KORONAVÍRUS Ministerstvá rokujú o odmenách pre ľudí pracujúcich v prvej línii počas pandémie

KORONAVÍRUS Ministerstvá rokujú o

06.08.2020 15:25

BRATISLAVA - Rezorty zdravotníctva, sociálnych vecí a financií rokujú o mimoriadnom finančnom ohodnotení lekárov, zdravotníkov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktorí pracovali aj počas pandémie nového koronavírusu. Aktuálne podľa hovorkyne Ministerstva zdravotníctva SR Zuzany Eliášovej rezorty nastavujú konkrétne návrhy odmien aj spôsob ich vyplatenia. viac »


KORONAVÍRUS Liek na ochorenie COVID-19 zatiaľ na Slovensku podali šiestim pacientom

KORONAVÍRUS Liek na ochorenie

06.08.2020 14:03

BRATISLAVA - Liek Veklury s účinnou látkou remdezivir podali na Slovensku doposiaľ šiestim pacientom s ochorením COVID-19. Uviedla to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo ďalšie úmrtie v súvislosti s COVID-19

KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo

06.08.2020 13:25

BRATISLAVA - Na Slovensku vo štvrtok pribudlo ďalšie úmrtie v súvislosti s ochorením COVID-19. Zosnulý je 71-ročný muž, ktorý bol hospitalizovaný na infekčnom oddelení vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne. Celkovo tak SR eviduje 30 úmrtí na nový koronavírus. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. viac »


KORONAVÍRUS Najvyšší nárast za posledné týždne! Pribudlo vyše 60 prípadov: Nové ohnisko

KORONAVÍRUS Najvyšší nárast za
Foto

06.08.2020 09:55

BRATISLAVA - Na Slovensku v stredu (5. 8.) pribudlo 63 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2667 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2 480 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk. Zdá sa, že u nás vznikajú nové ohniská. viac »


KORONAVÍRUS Pri návrate z rizikovej krajiny sa treba ohlásiť a izolovať

KORONAVÍRUS Pri návrate z

06.08.2020 08:05

BRATISLAVA - Každý, kto v ostatných 14 dňoch navštívil krajinu, ktorá sa nenachádza na zozname menej rizikových krajín v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19, je povinný v zmysle platného opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR prihlásiť sa telefonicky alebo elektronicky na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Pripomína to ... viac »


KORONAVÍRUS Slováci, ktorí cestujú na Ukrajinu, potrebujú mať so sebou test na COVID-19

KORONAVÍRUS Slováci, ktorí cestujú

05.08.2020 16:10

BRATISLAVA - Slováci, ktorí prichádzajú na Ukrajinu, musia mať so sebou negatívny výsledok testu na COVID-19. Nesmie byť starší ako 48 hodín. V prípade, že cestujúci príde bez testu, bude musieť podstúpiť štátnu alebo domácu karanténu. Ukrajina totiž od 1. augusta zaradila Slovensko do tzv. červenej zóny. Potvrdili to z Veľvyslanectva Ukrajiny v SR. viac »


Dovolenkový horor! Slovákov nepustili do lietadla kvôli smiešnej drobnosti: Už sa mali kúpať v Grécku

Dovolenkový horor! Slovákov nepustili
Foto

05.08.2020 16:00

BRATISLAVA - Dovolenkové obdobie je v plnom prúde. Napriek pandémii koronavírusu sa Slováci rozhodli, že strávia istý čas pri mori. Rozhodol sa tak aj čitateľ Peter a jeho priatelia. Radosť z dovolenky v Grécku sa však zmenila na frustráciu. Problémy nastali už na letisku vo Viedni. Obyčajný formulár im zničil celú dovolenku. viac »


Zabrániť šíreniu KORONAVÍRUSU môže aj verejnosť: Pomôže rúško, odstup a dezinfekcia rúk

Zabrániť šíreniu KORONAVÍRUSU môže

05.08.2020 12:53

BRATISLAVA - Šíreniu nového koronavírusu dokáže zabrániť aj verejnosť. "Majte na pamäti základnú zásadu ROR: rúško-odstup-ruky/dezinfekcia. Ide o základnú a veľmi účinnú prevenciu, ktorou dokážeme seba a svoje okolie efektívne chrániť a ktorou prispievame k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19," povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. viac »


KORONAVÍRUS Prudký nárast infikovaných! Pribudlo 49 prípadov: Najviac opäť v Bratislave

KORONAVÍRUS Prudký nárast infikovaných!
Foto

05.08.2020 10:00

BRATISLAVA - Na Slovensku v utorok pribudlo 49 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2538 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2417 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk. viac »


Najčítanejšie články