Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Pondelok, 30. november 2020. Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

Koronavírus na Slovensku

Rezort hospodárstva spustil obstarávanie antigénových rýchlotestov na KORONAVÍRUS

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred hodinou

BRATISLAVA – Ministerstvo hospodárstva (MH) SR spustilo zverejnením oznámenia o začatí prípravných trhových konzultácií verejné obstarávanie antigénových rýchlotestov na nový koronavírus SARS-CoV-2. Oznámenie zverejnil rezort na svojej internetovej stránke spolu s dotazníkom, ktorý musia záujemcovia o túto zákazku vyplniť a poslať do stredy (2. 12.) ... viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Unikol plán rezortu dopravy: Vieme, ako si predstavujú lyžiarsku sezónu na Slovensku

KORONAVÍRUS Unikol plán rezortu
Foto

27.11.2020 12:00

BRATISLAVA - Plán na záchranu slovenského cestovného ruchu v zimnej sezóne bol pripravený už koncom leta. Z Ministerstva dopravy a výstavby SR unikol dokument, ktorý jasne hovorí, ako mali byť otvorené prevádzky počas zimnej lyžiarskej sezóny. Cieľom pripraveného dokumentu malo byť podľa informácií topky.sk zachrániť slovenské prevádzky pred ekonomickou ... viac »


KORONAVÍRUS Ochota dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 mierne narástla

KORONAVÍRUS Ochota dať sa

27.11.2020 11:45

BRATISLAVA - Rovnako, ako na prelome októbra a novembra narástla miera pocitu ohrozenia z ochorenia COVID-19, mierne narástla aj ochota dať sa zaočkovať proti tomuto ochoreniu. V septembri by sa dalo zaočkovať 23,5 percenta respondentov a na prelome októbra a novembra 26,8 percenta. Vyplýva to z prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, ktorý vznikol z iniciatívy ... viac »


KORONAVÍRUS Pribudlo takmer dvetisíc prípadov: Vyliečili sa stovky pacientov! Najhoršie je to pri Trenčíne

Na Slovensku sa začalo

27.11.2020 10:30

BRATISLAVA - Včera opäť pribudlo takmer dvetisíc nových prípadov. Antigénovým testovaním odhalili takmer 900 pozitívnych vzoriek. Počet úmrtí sa opäť zvýšil. Vyliečili sa stovky ľudí. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Pre fungovanie terás v reštauráciách platia nové podmienky

KORONAVÍRUS Pre fungovanie terás

27.11.2020 08:40

BRATISLAVA - Pre fungovanie terás v reštauráciách platia od piatka nové podmienky. Z jednej strany musia byť otvorené. Spresnenie pravidiel priniesla vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. viac »


Záujem v aktuálnej dotačnej výzve je malý, som z toho až šokovaná, hovorí ministerka Milanová

Záujem v aktuálnej dotačnej

26.11.2020 18:16

BRATISLAVA - Od pondelkového (23. 11.) spustenia dotačnej výzvy Ministerstva kultúry (MK) SR na pomoc tým, ktorí pracujú v technických a podporných umeleckých profesiách, registruje rezort veľmi málo žiadostí. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) preto vyzvala všetkých, ktorých sa to môže týkať, aby venovali pozornosť možnosti získať prostriedky ... viac »


KORONAVÍRUS Únia miest Slovenska je pripravená podporiť testovanie na základných školách

KORONAVÍRUS Únia miest Slovenska

26.11.2020 18:04

BRATISLAVA - Únia miest Slovenska (ÚMS) je pripravená podporiť testovanie na základných školách, ktorých zriaďovateľom je územná samospráva. Informovala o tom hovorkyňa únie Daniela Piršelová po štvrtkovom rokovaní s ministerstvom školstva a členskými mestami. viac »


KORONAVÍRUS Núdzový stav a obmedzenie práv: Vláda chce pre aktuálnu situáciu rozsiahle ústavné zmeny

Mária Kolíková

26.11.2020 16:00

BRATISLAVA - Súčasná pandémia nastavila novej vláde ale aj tým predchádzajúcim, ktoré kedysi prijímali legislatívu v inej forme, také podmienky, aké nemohli očakávať. Problematickým sa hlavne stáva dĺžka núdzového stavu a ďalšie aspekty súčasnej situácie. Vláda pod vplyvom ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) preto bude chcieť obmeniť niektoré ústavné zákony. viac »


Veľká Británia poskytne Slovensku grant na nákup materiálu na pomoc s pandémiou KORONAVÍRUSU

Veľká Británia poskytne Slovensku

26.11.2020 14:05

BRATISLAVA - Vláda Veľkej Británie a Severného Írska poskytne Ministerstvu obrany (MO) SR grant v hodnote 31.300 eur na nákup materiálu na pomoc obyvateľom v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa MO Martina Kovaľ Kakaščíková. viac »


KORONAVÍRUS Gröhling prehovoril po ťažkej domácej úlohe od Matoviča: Riešenie nájdeme, sľubuje

KORONAVÍRUS Gröhling prehovoril po

26.11.2020 14:00

BRATISLAVA - Po tom, ako sme boli včera po krízovom štábe svedkami jednej z najťažších úloh pre školstvo, sa dnes konečne vyjadril aj dotyčný minister. Branislav Gröhling sa dnes rozhodol upokojiť už tak napätú situáciu a dodal, že na tento krok sa rezort chystá už týždne. viac »


KORONAVÍRUS Hasiči zrušili všetky odberné miesta na antigénové testy

Na Slovensku sa začalo

26.11.2020 12:50

BRATISLAVA - Všetky odberné miesta, ktoré zriaďoval Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) pre Ministerstvo zdravotníctva SR, sú od štvrtka zrušené. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia HaZZ Zuzana Farkasová. viac »


KORONAVÍRUS Dobré správy z levickej nemocnice: Pandemická situácia sa po niekoľkých týždňoch zlepšila

Zdravotníčka ukazuje ampulku s

26.11.2020 11:55

LEVICE – V levickej nemocnici sa v posledných dňoch zlepšila pandemická situácia. Postupne sa tam znižuje počet pozitívnych pacientov i zamestnancov. viac »


Väčšina Slovákov má záujem o preventívne prehliadky i napriek pandémii

Väčšina Slovákov má záujem

26.11.2020 11:20

BRATISLAVA – Slováci majú záujem o preventívne prehliadky i cez pandémiu nového koronavírusu. Ako vyplýva z najnovšieho prieskumu Ako sa máte, Slovensko?, za posledné dva roky na nej bolo viac ako 73 percent z tisícky opýtaných. Hlavnými dôvodmi pravidelnej návštevy lekára boli dôležitosť pre zdravie (64 percent) a včasná liečba ochorení (43 percent). ... viac »


KORONAVÍRUS Počet infikovaných stúpol o takmer dvetisíc: Pribudlo ďalších 17 úmrtí!

KORONAVÍRUS Počet infikovaných stúpol
Foto

26.11.2020 11:05

BRATISLAVA - V stredu pribudlo na Slovensku takmer dvetisíc nových prípadov, ktoré odhalili PCR testami. Antigénovým testovaním potvrdilo ďalších vyše 700 prípadov. Bohužiaľ, pribudlo 17 úmrtí. Stovky pacientov sa vyliečili. viac »


KORONAVÍRUS Zlá situácia v trenčianskej nemocnici: Rast pacientov môže sťažiť poskytovanie starostlivosti

KORONAVÍRUS Zlá situácia v

26.11.2020 09:30

TRENČÍN – Z Fakultnej nemocnice (FN) Trenčín je momentálne v domácej karanténe 71 pozitívne testovaných zamestnancov. Napriek tomu dokáže nemocnica zatiaľ zabezpečovať zdravotnú starostlivosť. viac »


KORONAVÍRUS Bratislavský kraj dostal od taiwanského mesta dar v podobe 300-tisíc ochranných rúšok

KORONAVÍRUS Bratislavský kraj dostal

26.11.2020 07:20

BRATISLAVA – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) dostal od taiwanského mesta Kao-siung dar v podobe 300.000 ochranných rúšok. Symbolické odovzdanie daru sa uskutočnilo v sídle Úradu BSK v Bratislave a sídle primátora mesta Kao-siung na Taiwane Chen Chi-Maia. Rúška by mali byť dodané v najbližšom čase. Informuje o tom Bratislavský kraj na svojej webovej ... viac »


KORONAVÍRUS Deti do siedmich rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované

KORONAVÍRUS Deti do siedmich

26.11.2020 07:05

BRATISLAVA - Deti do siedmich rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované. Doteraz to platilo pre deti do troch rokov. Testovanie však môže nariadiť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo lekár. Vyplýva to z upravenej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ku karanténnym povinnostiam osôb pri vstupe na územie SR s platnosťou ... viac »


KORONAVÍRUS Združenie miest chce pomôcť pri návrate detí do škôl i pri zriadení odberných miest

Novozvolený predseda Združenia miest

26.11.2020 06:05

BRATISLAVA – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) chce pomôcť otvoriť školy aj pre žiakov druhého stupňa i pri zriaďovaní ďalších odberných miest pre testovanie na ochorenie COVID-19. V stredu o tom informoval starosta bratislavského Lamača Lukáš Baňacký, ktorý zastupuje ZMOS na ústrednom krízovom štábe (ÚKŠ). viac »


KORONAVÍRUS Skončilo sa zasadnutie štábu: Plošné testovanie padá, veľká úloha pre Gröhlinga ohľadom škôl

KORONAVÍRUS Skončilo sa zasadnutie
FotoVideo

26.11.2020 05:28

BRATISLAVA - Dnes počas popoludňajších hodín na hoteli Bôrik opäť prebehlo zasadnutie Ústredného krízového štábu. Rokovalo sa o otváraní škôl a celoplošnom testovaní. Na večernej tlačovej konferencii už začalo byť evidentné, že ministra školstva Branislava Gröhlinga čaká mimoriadne zložitá úloha, a to zaistiť testovanie žiakov, učiteľov alebo aj rodičov ... viac »


Primátor Nitry bol pozitívne testovaný na KORONAVÍRUS: Mesto bude riadiť on-line

Marek Hattas

25.11.2020 19:27

NITRA – Primátor Nitry a zároveň poslanec Národnej rady (NR) SR Marek Hattas bol pozitívne testovaný na nový koronavírus. Najbližších desať dní preto zostáva v karanténe a mesto pod Zoborom bude riadiť on-line. Informuje o tom na sociálnej sieti. viac »


KORONAVÍRUS Vynikajúce správy: Krajčí sľubuje prvé vakcíny už budúci mesiac, známe je aj množstvo

Vakcína proti koronavírusu
Video

25.11.2020 17:00

BRATISLAVA - Dlho očakávané správy počas dlhého pandemického obdobia sú tu! Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) spolu s jeho rezortom informovali už o tom, kedy prídu na Slovensko prvé vakcíny. Odpoveď je, že by sa tak malo stať už pred Vianocami! viac »


Najčítanejšie články