Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Sobota, 29. január 2022. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS ŠÚKL eviduje 10-tisíc hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Ilustračné foto

Ilustračné foto

Foto
pred 10 hodinami

BRATISLAVA - Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili do stredy (26. 1.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 10.586 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1493 ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Premiér o záveroch analýzy k POVINNÉMU očkovaniu: Je to možné! Zaviesť sa dá štyrmi spôsobmi

Premiér o záveroch analýzy
FotoVideo

26.01.2022 11:35

BRATISLAVA - Povinné očkovanie na ochorenie COVID-19 sa zrejme zavedie až vtedy, ak sa objaví nový koronavírusový variant, ktorý by dostával ľudí do nemocníc. Slovensko je momentálne v stúpajúcej vlne omikronu a očakáva sa, akým spôsobom sa prejaví v nemocniciach. viac »


Prudký nárast prípadov: Pribudlo 14-tisíc COVID pozitívnych! Ochoreniu podľahlo 27 ľudí

Prudký nárast prípadov: Pribudlo
FotoVideo

26.01.2022 11:29

BRATISLAVA - Prostredníctvom 32 328 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok (25. 1.) na Slovensku 13.840 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 27 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a Ministerstvo zdravotníctva (MZ SR) viac »


Pellegrini po dlhom čakaní konečne odhalil výsledok PCR testu: Vráti sa nakoniec do práce?

Pellegrini po dlhom čakaní

26.01.2022 11:28

BRATISLAVA/BANSKÁ BYSTRICA - Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini má po nepriaznivom víkende konečne dôvod na radosť, a to aj vďaka výsledkom PCR testu, na ktorý čakal od začiatku tohto týždňa. Jeho výsledok expremiér Pellegrini oznámil v statuse na sociálnej sieti. viac »


Príznaky COVIDU sa menia: Je ich viac! Môže za to nový variant OMIKRON, upozorňuje Mikasov úrad

Príznaky COVIDU sa menia:
FotoVideo

26.01.2022 08:54

BRATISLAVA - Klinické príznaky ochorenia COVID-19 sa rozšírili. Pri ich výskyte je nutné sa izolovať od ostatných a kontaktovať svojho všeobecného lekára. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá je účinná od utorka (25.1.). viac »


Prečo sa beta variant nepresadil ako iné mutácie? Vedci prišli so zaujímavými skutočnosťami: TOTO sú hlavné dôvody!

Koronavírus v Poľsku
FotoVideo

26.01.2022 05:55

BRATISLAVA – Prečo delta a omikron vlny sú také silné, ale beta, ktorá zúrila minulý rok, taký rozsah nemala? Doteraz zrejme na tento problém nik nemal odpoveď, ale to už minulosťou. Vedci totiž zistili, čo je dôvodom neschopnosti beta variantu presadiť sa tak, aby spôsobil problémy. K celej veci sa vyjadril aj Peter Lednický, ktorý šéfuje laboratóriám Unilabs Alpha Medical. viac »


Matematik Kollár vyrukoval s prekvapivým údajom: OMIKRONY sú dva! Infikovať sa môžete oboma

Matematik Kollár vyrukoval s

25.01.2022 22:00

BRATISLAVA – Nie jeden, ale dva. Matematik Richard Kollár poukázal na to, že omikron neprináša len jeden svoj variant, ktorý je veľmi iný ako predchádzajúce varianty, ale dokonca dva. V praxi sa tak pokojne môže stať, že sa omikronom infikujete aj dvakrát. Každá forma je totiž iná. viac »


Štát sa pripravuje na OMIKRON: Bude prudký a krátky, zasiahne veľa sektorov! Dôležité sú ŠTYRI zásady

Štát sa pripravuje na
FotoVideo

25.01.2022 18:59

BRATISLAVA - Rezort vnútra včera oznámil, že sa bude konať rokovanie Ústredného krízového štábu. Dôvodom je situácia okolo vlny omikron, ktorá už u nás začala. Badať to na zhoršení situácie v okresoch, preventívne opatrenia prijala vláda vo forme nového COVID manuálu už 19. januára. Zároveň sa skrátila aj karanténa. Z krízového štábu sa nakoniec vykľula... viac »


OMIKRON útočí: Situácia sa zhoršila v 60 okresoch! Dobre na tom nie je ani Bratislava a Košice

Ilustračné foto
FotoVideo

25.01.2022 14:00

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámil nástup vlny omikron už minulý týždeň. Oficiálne bol síce nový variant potvrdený len v tretine vzoriek, no tie pochádzali spred týždňa. Rýchlo sa potvrdilo, že omikron už na Slovensku zrejme dominuje. Pripustil to minister a svedčia o tom aj aktuálne dáta. viac »


KORONAVÍRUS Pozitívnym je aj človek po vykonaní domáceho antigénového testu

KORONAVÍRUS Pozitívnym je aj

25.01.2022 12:59

BRATISLAVA - Za pozitívneho na ochorenie COVID-19 sa po novom človek považuje aj po vykonaní domáceho antigénového testu. Ten však musí posúdiť jeho všeobecný lekár. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). viac »


KORONAVÍRUS Ďalšia zmena pravidiel: Digitálny COVID preukaz bude po novom platiť iba deväť mesiacov

Ilustračné foto

25.01.2022 11:59

BRATISLAVA - Digitálny COVID preukaz Európskej únie bude od 1. februára platiť deväť mesiacov. Obmedzenie bude platiť pri cestovaní a aj v rámci slovenských pravidiel. Podaním posilňujúcej tretej dávky vakcíny sa platnosť automaticky predĺži na ďalšie obdobie. Jednotné pravidlá nastavila Európska komisia. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva... viac »


KORONAVÍRUS Pribudli tisíce nových prípadov a desiatky úmrtí: Prvou dávkou zaočkovali takmer 1600 ľudí

KORONAVÍRUS Pribudli tisíce nových
FotoVideo

25.01.2022 11:00

BRATISLAVA - Prostredníctvom 23.507 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (24. 1.) na Slovensku 8120 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 23 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a Ministerstvo zdravotníctva. viac »


Je OMIKRON menej nebezpečný? Primár Hložník vytiahol čísla z USA: Zlé správy! Sú však pravidlá, ako to zvládnuť

Je OMIKRON menej nebezpečný?

25.01.2022 08:15

BRATISLAVA – Veľa sa diskutuje o tom, či je variant omikron, ktorý pomaly ale isto naberá na sile aj na Slovensku, lepší alebo horší, ako jeho predchodcovia a či nám pri ňom pomôže očkovania súčasnými vakcínami. Viac nám v tomto smere prezrádzajú dáta zo zahraničia, kde majú s týmto variantom už bohatšie skúsenosti. viac »


KORONAVÍRUS Platia nové opatrenia: Izolácia pre pozitívnych aj karanténa pre úzke kontakty sa skrátili

Ilustračné foto
Foto

25.01.2022 08:13

BRATISLAVA - Domáca izolácia pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 aj karanténa po úzkom kontakte s pozitívnym sa skrátili z desať na päť dní. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá je účinná od utorka. viac »


Pre svadby platia prísne opatrenia: Musia ich dodržiavať aj hudobníci? Jasné slová hygienikov kapely nepotešia!

Pre svadby platia prísne
FotoVideo

25.01.2022 05:55

BRATISLAVA - Aj keď je delta vlna za nami a pomaly, ale isto sa u nás rozbieha omikron vlna, sú povolené svadby pre ľudí do 20 ľudí a len pre tých spĺňajúcich režim OP+. Aj to je znak toho, že kompetentní nechcú nič riskovať. Spadajú však do týchto pravidiel aj hudobné skupiny či iní hudobníci, ktorí tvoria zábavu? Slová hygienikov ich zrejme nepotešia! viac »


Gröhling o školstve v čase vlny OMIKRON: Rezort potrebuje vlastného hygienika! O plošnom zatváraní už nehovorme

Gröhling o školstve v
FotoVideo

25.01.2022 00:00

BRATISLAVA - Minister školstva Branislav Gröhling sa vyjadril k budúcnosti školstva počas nastupujúcej vlny omikron. Vyjadril sa k dvom dôležitým veciam. Karanétna by sa podľa neho mala skrátiť a školstvo by malo mať vlastného rezortného školského hygienika. O plošnom zatváraní škôl už hovoriť nechce. viac »


Po očkovaní sa u čitateľky objavil nezvyčajný jav: Jasné slová kompetentných! Je dôvodom naozaj vakcína?

Po očkovaní sa u
FotoVideo

24.01.2022 20:00

BRATISLAVA – Očkovanie so sebou prináša veľa obrovské množstvo výhod, ktoré vo veľkom prevyšujú nevýhody a možné riziká. Napriek tomu sa však vyskytujú mnohé nežiadúce účinky, ktoré mnohých od očkovania odrádzajú. Pri ženách sa však vyskytuje aj ďalší, ktorý jedny poteší, iné vydesí. viac »


KORONAVÍRUS Zmeny v opatreniach! Domáca izolácia sa skráti, tieto osoby nemusia ísť do karantény

KORONAVÍRUS Zmeny v opatreniach!

24.01.2022 17:59

BRATISLAVA - Domáca izolácia pozitívnej osoby na nový koronavírus sa skráti na päť dní. Týkať sa to bude všetkých pozitívnych bez ohľadu na očkovanie či prekonanie ochorenia. Skrátenie sa týka aj karantény po úzkom kontakte s pozitívnym. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), ktorá nadobúda účinnosť od utorka (25. 1.). viac »


Situácia sa v košickej nemocnici začína meniť: Očakávame zhoršenie! V nemocnici máme pacientov s OMIKRONOM

Situácia sa v košickej
FotoVideo

24.01.2022 17:00

BRATISLAVA - V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice je momentálne hospitalizovaných 81 pacientov s ochorením COVID-19. Takmer 10 percent z nich je nakazených variantom omikron. Čo sa týka pacientov vyšetrených ambulantne, nový variant odhalili až u 80 percent. viac »


Slovensko - krajina kontrastov? Rómovia počas pandémie umierajú dvakrát viac! TOTO navrhujú analytici

Slovensko - krajina kontrastov?
FotoVideo

24.01.2022 16:00

BRATISLAVA – Pandémia dáva našej krajine poriadne zabrať, a to vo viacerých smeroch. Mnohí ľudia prišli o prácu, zadlžili sa, mnohé prevádzky skrachovali. Okrem toho sú lekári vyčerpaní a zdravotníctvo bolo na pokraji kolapsu. Avšak, pandémia odhalila aj ďalšie problémy, a tie sa týkajú marginalizovaných skupín. Podľa analytika Martina Smatanu je Slovensko... viac »


KORONAVÍRUS Počty pacientov niekde klesajú, inde rastú! Dátoví analytici upozornili na dôvody, ukázali aj rebríček nemocníc

Koronavírus v Poľsku

24.01.2022 15:00

BRATISLAVA – Musíme sa pozerať do regiónov. Koronavírus opäť plní nemocnice, nie však všade. Zatiaľ, čo v niektorých počty pacientov stúpajú, inde sú paradoxne na poklese. Nepotrvá dlho a karta sa zrejme obráti. Je to pritom otázka dní. viac »


Najčítanejšie články