Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Bratislava hlási rekord: Zaočkovali najviac ľudí za jeden deň!

pred 3 hodinami

BRATISLAVA - V bratislavskom Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) zaočkovali v sobotu (8. 5.) dosiaľ najväčší počet ľudí za jeden deň. Konkrétne 3570. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) o tom informoval na sociálnej sieti. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Lengvarský nemá problém so zverejnením zmlúv k vakcínam, je to však na Európskej komisii

Minister Vladimír Lengvarský

06.05.2021 15:44

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) nemá problém s tým, aby boli zverejnené aj ostatné zmluvy na nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19. Uviedol to počas hodiny otázok v Národnej rade (NR) SR. Poznamenal ale, že rámcové zmluvy vyjednávala Európska únia, preto je zverejnenie zmlúv v gescii Európskej komisie (EK). viac »


KORONAVÍRUS Dobré správy! Vakcínou Pfizer a Moderna sa už môžu očkovať aj ľudia nad 50 rokov

Minister Vladimír Lengvarský

06.05.2021 14:00

BRATISLAVA - Očkovať vakcínami proti koronavírusu sa po novom môžu už aj osoby nad 50 rokov. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, hlavným dôvodom je objem dodaných vakcín a tiež zvýšenie očkovacích kapacít. viac »


Lekár Peter Visolajský varuje pred treťou vlnou KORONAVÍRUSU: Môže to byť čoskoro! Výhody pre očkovaných

Lekár Peter Visolajský varuje
FotoVideo328

06.05.2021 11:50

BRATISLAVA - Lekár Peter Visolajský varuje, že tretia vlna koronavírusu môže prísť už čoskoro. Podľa neho za to môže nedostatočný záujem ľudí o očkovanie. Zároveň vyslovil kontroverzný názor, že očkovaní ľudia by mali mať výhody. viac »


Slovensko môže od zmluvy na Sputnik V odstúpiť, tvrdí Marek Krajčí: Má to však podmienku

Slovensko môže od zmluvy
Foto

06.05.2021 11:15

BRATISLAVA – Slovensko môže od zmluvy o nákupe vakcíny Sputnik V odstúpiť, ak ruská strana nedodá v mesiaci aspoň 50 percent prisľúbených vakcín. Na sociálnej sieti o tom informoval bývalý minister zdravotníctva a koaličný poslanec Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že ide o klauzulu, ktorú sa mu podarilo do zmluvy presadiť. viac »


Covidoví pacienti umierajú osamote: Príbuzných hnevá pasivita ministerstva, prípad posúdi ombudsmanka

Covidoví pacienti umierajú osamote:
FotoVideo

06.05.2021 10:00

BRATISLAVA – Hoci sa na Slovensku uvoľňujú protipandemické opatrenia a život sa pomaly vracia do normálu, nemocnice sú stále povinné zabezpečiť zákaz návštev na lôžkových oddeleniach, výnimku majú len kňazi poskytujúci sviatosť pomazania. Najbližší príbuzní sa tak nedostanú k ťažko chorým pacientom na covid-19, a to ani v terminálnych štádiách, aby... viac »


Rozdelenie OKRESOV potešilo aj analytikov: Dobré správy pre šport i svadby! COVID automat čakajú zmeny

Rozdelenie OKRESOV potešilo aj

06.05.2021 10:00

BRATISLAVA - Situácia na Slovensku sa zlepšuje aj naďalej, priemerne prijímame do nemocníc okolo sto pacientov a celkový počet hospitalizovaných klesol pod 1300. Napriek tomu treba dodržiavať základné hygienické pravidlá, odstupy a je potrebné nosiť respirátory. Správa o novom rozdelení okresov však potešila aj analytikov. viac »


KORONAVÍRUS Pribudli ďalšie stovky nových prípadov: Počet hospitalizovaných opäť klesol!

KORONAVÍRUS Pribudli ďalšie stovky

06.05.2021 09:58

BRATISLAVA - Prostredníctvom 6268 vykonaných RT-PCR testov odhalili v stredu (5. 5.) na Slovensku 343 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 34. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS Dnes predpoludním sa na očkovanie nezaregistrujete: NCZI hlási odstávku systému

KORONAVÍRUS Dnes predpoludním sa

06.05.2021 09:07

BRATISLAVA - Záujemcovia, ktorí sa rozhodli zaregistrovať sa na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vo štvrtok predpoludním, to budú musieť urobiť v inom termíne. viac »


Veľký PREHĽAD o očkovaní: Prečo ešte nemám termín a ako dlho budem čakať? Pozrite si odpovede na najdôležitejšie otázky

Očkovanie proti koronavírusu vo
Foto

06.05.2021 05:55

BRATISLAVA - Očkovanie beží v plnom prúde, no sprevádzajú ho aj problémy. Mnohí starší ešte nedostali termín na prvú dávku očkovania, kým tí vo veku 16 a 17 rokov už dostali prvú dávku. S druhou dávkou majú problém učitelia. Prečo ešte nemajú termín? Ako dlho si počkáte? A prečo mladší dostanú Pfizer? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky sa dozviete... viac »


Lengvarský o OČKOVANÍ: Budeme si môcť vybrať vakcínu? Pfizer zrejme dostanú aj ľudia nad 50 rokov

Minister Vladimír Lengvarský
FotoVideo

06.05.2021 00:01

BRATISLAVA - Slovensko dnes počulo tri dobré správy. Prehupli sme sa cez hranicu milión zaočkovaných ľudí, pričom podaných bolo takmer milión a pol dávok. Väčšina okresov je ružových a v nemocniciach je už menej ako 1300 pacientov. Rezort zdravotníctva dnes okrem iného riešil aj aktuálnu situáciu s očkovaním. Budeme si môcť vybrať vakcínu? viac »


KORONAVÍRUS Dve mestské mobilné odberové miesta v Žiline ukončia v piatok testovanie

Na snímke ľudia čakajú

05.05.2021 16:12

ŽILINA - Mestské mobilné odberové miesta na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 na Hollého ulici a na Hornom vale v Žiline končia svoju činnosť od soboty (8. 5.). Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík. viac »


KORONAVÍRUS Polícia zaznamenala minulý týždeň stovky porušení protipandemických opatrení

Polícia varuje, aby vodiči

05.05.2021 15:56

BRATISLAVA - Minulý týždeň zaznamenali policajti 1390 porušení protipandemických opatrení. Napomenutím vybavili 228 prípadov a uložili 982 pokút v celkovej výške 43.400 eur. V 162 prípadoch vec polícia postúpila. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. viac »


KORONAVÍRUS Ďalšie veľkokapacitné očkovacie centrá pribudnú v Piešťanoch, Trnave aj v Galante

Očkovanie proti koronavírusu na

05.05.2021 14:49

TRNAVA - Veľkokapacitné centrá na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pribudnú v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) v krátkom čase v Piešťanoch, Trnave a neskôr aj v Galante. Informoval o tom predseda TTSK Jozef Viskupič v súvislosti s avizovaným nárastom dodávok vakcín na Slovensko. V súčasnosti bývajú na víkendy v TTSK otvorené tri centrá - v Trnave... viac »


Budúci týždeň bude pre školstvo zlomový: Viac ako 40 okresov bude otvárať aj stredné školy

Branislav Gröhling

05.05.2021 14:26

BRATISLAVA - Budúci týždeň bude zlomový, pretože cez 40 okresov bude kompletne otvárať okrem materských škôl a celých základných škôl aj stredné školy. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS). viac »


KORONAVÍRUS Šeligov a Žitňanskej prešľap počas zákazu vychádzania má dohru: Spolu popíjali, spolu končia!

KORONAVÍRUS Šeligov a Žitňanskej
FotoVideo1542

05.05.2021 14:16

BRATISLAVA - Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) má po minulom týždni spolu s predsedníčkou sociálneho výboru Janou Žitňanskou a bratislavským županom Jurajom Drobom poriadny problém, keďže ich prichytili počas zákazu vychádzania v podniku, kde podávajú alkohol. Podpredseda Za ľudí sa rozhodol konať a zvolal tlačový brífing, na ktorom oznámil... viac »


KORONAVÍRUS Nové rozdelenie okresov: Od pondelka sú v bordovej fáze už len dva! Tri dobré správy pre Slovensko

KORONAVÍRUS Nové rozdelenie okresov:
Video

05.05.2021 14:15

BRATISLAVA - Od budúceho pondelka (10. 5.) nebude podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze. V bordovej fáze budú dva, červených bude 33 a v ružovej fáze ich bude 44. Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti. viac »


Šeliga, Žitňanská a Droba čelia škandálu na demisiu! Porušenie nariadení: Prichytení pri nočnej žúrke

Šeliga, Žitňanská a Droba
FotoVideo1178

05.05.2021 14:14

BRATISLAVA - Slováci majú už dosť opatrení, ktoré im už od začiatku pandémie strpčujú život a našli sa aj takí, ktorí ich porušujú. Teraz sa však ukázalo, že takí jedinci sú aj medzi našimi politikmi, ktorých už očividne nebaví sedieť doma a rozhodli sa trochu zažúrovať. Reč je o podpredsedovi parlamentu Jurajovi Šeligovi, poslankyni Jany Žitňanskej... viac »


KORONAVÍRUS Ministerka Kolíková v tom má jasno: Zákaz vychádzania ešte potrvá!

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková

05.05.2021 14:07

BRATISLAVA - Zákaz vychádzania by mal potrvať ešte minimálne nasledujúci týždeň. V stredu to po rokovaní vlády naznačila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). viac »


KORONAVÍRUS Hegerova vláda rokuje aj dnes: Rieši sa rozvoj bývania či príspevky počas pandémie

KORONAVÍRUS Hegerova vláda rokuje
FotoVideo

05.05.2021 12:30

BRATISLAVA - Počas dnešného obeda rokuje vládny kabinet Eduarda Hegera o ďalších aktuálnych otázkach. Okrem toho, že je tu stále prítomná pandémia a na stole je problematika vyplácania ošetrovaného či nemocenského, no očividne sa stále otvára aj otázka bývania a jeho podpore a rozvoja. viac »


KORONAVÍRUS Pribudli stovky nových prípadov: Dobré správy! Počet hospitalizovaných stále klesá

KORONAVÍRUS Pribudli stovky nových
Foto

05.05.2021 10:15

BRATISLAVA - Prostredníctvom 8020 vykonaných PCR testov odhalili v utorok (4. 5.) na Slovensku 708 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 31. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva. viac »


Najčítanejšie články