Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Nedeľa, 28. február 2021. Meniny má Zlatica, zajtra Albín.

Koronavírus na Slovensku

V hre je sprísnenie opatrení! Predbežné návrhy hovoria aj o uzavretí krajiny: Prečítajte si DETAILY

Igor Matovič

Igor Matovič

pred 7 hodinami

BRATISLAVA - Ako zlepšiť pandemickú situáciu na Slovensku? O tom uplynulý týždeň rokoval s odborníkmi premiér Igor Matovič. Konečné výsledky ich diskusií však stále nie sú známe. Na povrch sa ale dostali predbežné scenáre o tom, čo nás čaká. Hovorí sa o tvrdých opatreniach. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Remišová ohlasuje ďalší balík na pomoc v KORONAKRÍZE: Z eurofondov príde viac ako 700 miliónov eur

Veronika Remišová
FotoVideo

včera o 14:40

BRATISLAVA – Z dodatočného nástroja Európskej únie na zmiernenie dosahov koronakrízy na ekonomiky členských krajín REACT-EU pôjde na Slovensku najviac (65 %) do Operačného programu Ľudské zdroje (OPĽZ). Tento operačný program tak bude zvýšený o 401 miliónov eur. Informovala o tom vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie ... viac »


REAKCIE na predĺženie núdzového stavu: Je to útok na demokraciu! Slovensko ho nepotrebuje

REAKCIE na predĺženie núdzového

včera o 14:04

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady SR v piatkovom hlasovaní odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Núdzový stav teda platí do 19. marca. Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho to považujú za útok na demokraciu. viac »


Tvrdé slová Slovenskej lekárskej komory: Boj s KORONAVÍRUSOM sa musí začať ešte pred bránami nemocníc

Prezident Slovenskej lekárskej komory

včera o 12:34

BRATISLAVA – Boj s ochorením COVID-19 sa musí začať ešte pred bránami nemocníc a ambulancií. V piatok to vyhlásil prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár. Tvrdí, že prichádza s jasnými a účinnými opatreniami. Spoločnosť vyzýva na disciplinovanosť. viac »


KORONAVÍRUS Je rozhodnuté! Poslanci schválili predĺženie núdzového stavu

KORONAVÍRUS Je rozhodnuté! Poslanci
Foto

včera o 11:30

BRATISLAVA - Debata o predĺžení núdzového stavu v parlamente skončila. Zdá sa, že koalícia nebude mať problém ho znova predĺžiť, aj keď niektorí koaliční poslanci vyjadrili pochybnosti. Opozícia je stále proti. Poslanci nakoniec núdzový stav predĺžili o ďalších 40 dní. viac »


KORONAVÍRUS Opäť sa hovorí o totálnom lockdowne: Matoviča nahnevali údajné úniky z rokovania, je to lož!

KORONAVÍRUS Opäť sa hovorí

včera o 11:26

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič (OĽaNO) a jeho vláda majú v týchto dňoch mimoriadne ťažkú úlohu vyviesť Slovensko zo zlých čísel hospitalizovaných a mŕtvych na Covid-19. Zlyhali už viaceré možnosti, ako tento zlý stav zvrátiť a naskytla sa tu ešte jedna, krajná možnosť - vypnutie celej krajiny na niekoľko týždňov s tým, že by sa uzavreli aj fabriky. ... viac »


KORONAVÍRUS Počet hospitalizovaných opäť stúpol: Pribudlo vyše sto úmrtí a tisícky nových prípadov

KORONAVÍRUS Počet hospitalizovaných opäť
Foto

včera o 11:14

BRATISLAVA - Prostredníctvom PCR testov zachytili vo štvrtok na Slovensku 2645 pozitívnych na ochorenie COVID-19, vykonali 12 065 testov. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 107. Informuje o tom NCZI a ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Na Luníku IX už nemusia dohliadať na karanténu

KORONAVÍRUS Na Luníku IX

včera o 11:10

KOŠICE – Mesto Košice už nemusí zabezpečovať dodržiavanie karanténnych opatrení na košickom Luníku IX. Regionálna hygienička takmer po mesiaci zrušila vyhlášku, ktorou nariadila sprísnenie opatrení a posilnenie kontrol na tomto sídlisku. viac »


KORONAVÍRUS Aktuálny zoznam infikovaných na Slovensku

Koronavírus v Nemecku

včera o 10:54

BRATISLAVA - Slovensko momentálne eviduje viac než 300-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom. V lete sa zrušili takmer všetky opatrenia a otvorili sa hranice. Po dovolenkovom období však nastal prudký nárast nových prípadov. Denne pribúdajú tisícky nových prípadov, ktoré stúpli aj vďaka denným dátam z antigénového testovania, a desiatky úmrtí. Vláda ... viac »


KORONAVÍRUS Situácia v Trenčianskom kraji je mimoriadne závažná: Vo viacerých okresoch opäť zatvoria školy

KORONAVÍRUS Situácia v Trenčianskom

včera o 10:35

TRENČÍN - Školy a školské zariadenia v okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou a Myjava zostanú od budúceho týždňa zatvorené a žiaci sa budú učiť dištančnou formou. Zriaďovateľom to nariaďuje nová vyhláška hygienikov s účinnosťou od 1. marca. viac »


KORONAVÍRUS Matovič verí smelým plánom Európskej únie: Do leta má byť zaočkovaných až 70 percent dospelých

Igor Matovič

včera o 10:00

BRATISLAVA – Stále platí, že do leta by sme mali v rámci Európskej únie (EÚ) vedieť zaočkovať 70 percent dospelej populácie. Po štvrtkovom (25. 2.) videosamite lídrov EÚ to vyhlásil premiér SR Igor Matovič (OĽANO) s tým, že do pár týždňov by mala byť k dispozícii aj ďalšia vakcína Johnson & Johnson, do ktorej sa vkladajú nádeje. viac »


KORONAVÍRUS Ďalšie dobré správy: Počet nových úmrtí sa zrejme láme, už zachránime o 12 životov viac!

KORONAVÍRUS Ďalšie dobré správy:
Foto

včera o 09:59

BRATISLAVA - Analytici zo známej organizácie Dáta bez pátosu, aj keď v posledných dňoch neprinášali práve optimistické správy, dnes je všetko opačne. Verejnosti ukázali novú krivku hospitalizácií a obetí a vyzerá to tak, že jej priebeh sa definitívne láme a Slovensko tak má o 12 úmrtí menej, ako v najhoršom čase. viac »


KORONAVÍRUS Najviac sociálne izolovaní sú počas pandémie seniori, tvrdí sociologička

KORONAVÍRUS Najviac sociálne izolovaní

včera o 09:00

NITRA– Najohrozenejšou skupinou v spoločnosti sú počas pandémie nového koronavírusu seniori. viac »


KORONAVÍRUS Poslanci majú dnes hlasovať o predĺžení núdzového stavu

Poslanci Národnej rady SR

včera o 07:15

BRATISLAVA - Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Katarína Hatráková (OĽANO) má obavy z nadmerného predlžovania núdzového stavu. Nateraz ho v pléne podporí, hovorí ale o potrebe hľadať spôsoby boja proti pandémii aj bez neho. Uviedla to počas diskusie k predlžovaniu núdzového stavu v Národnej rade (NR) SR. Poslanci neskoro večer ukončili diskusiu aj druhý rokovací deň 24. schôdze. viac »


Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 je kľúčová, hovorí prezidentka

Ambulantná starostlivosť o pacientov

25.02.2021 20:54

BRATISLAVA - Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 je kľúčová pre záchranu ľudských životov a znižovanie počtu hospitalizácií. Vo štvrtok večer to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová na svojom profile na sociálnej sieti. viac »


Vďaka núdzovému stavu vieme zadarmo doručiť ochranné pomôcky, hovorí minister Krajniak

Minister práce Milan Krajniak

25.02.2021 20:05

BRATISLAVA - Núdzový stav potrebujeme okrem iného na to, aby sme vedeli pomôcť klientom i zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Vďaka núdzovému stavu môže štát doručiť zadarmo napríklad osobné ochranné pomôcky aj tým zariadeniam, ktoré zriaďujú neštátni zriaďovatelia, kraje či obce. V diskusii k predĺženiu núdzového stavu to v pléne vyhlásil minister ... viac »


Počet mŕtvych enormne narástol. K lekárskej fakulte museli pristaviť dve chladiace zariadenia

Počet mŕtvych enormne narástol.

25.02.2021 19:46

BRATISLAVA – Situácia nie je dobrá. Denne pribúdajú tisíce nových prípadov pacientov s diagnózou COVID-19. Mnohí končia v nemocniciach, časť z nich na umelej pľúcnej ventilácii – poslednej možnosti na záchranu. Zvyšuje sa aj počet obetí a to až do takej miery, že siahnuť sa muselo aj po mobilných chladiacich zariadeniach. Dve také pribudli tento […] viac »


Juhoafrická mutácia KORONAVÍRUSU sa šíri: Môže byť aj na Slovensku! Účinnosť vakcín nie je jednoznačná

Juhoafrická mutácia KORONAVÍRUSU sa

25.02.2021 19:00

BRATISLAVA - Slovensko je momentálne v kritickom stave. Očkovanie ide pomaly a prípady neubúdajú. Okrem toho situáciu komplikuje aj tzv. britská mutácia a možný výskyt juhoafrickej mutácie. Tá je zrejme odolnejšia a nákazlivejšia. viac »


KORONAVÍRUS V diskusii o núdzovom stave chýba poslancovi Suskovi analýza doterajších opatrení

Boris Susko

25.02.2021 18:40

BRATISLAVA - V návrhu na súhlas s predĺžením núdzového stavu chýba analýza dôsledkov doterajších opatrení, neobsahuje ani návrhy nových opatrení, keďže tie doterajšie nie sú dostatočne efektívne. viac »


KORONAVÍRUS Študenti práve zažívajú svoje najhoršie chvíle: Psychické traumy, rozchody a aj alkohol!

KORONAVÍRUS Študenti práve zažívajú
FotoVideo

25.02.2021 18:00

BRATISLAVA - Byť mladým študentom, ktorý sa pokúša v týchto dňoch a ešte k tomu počas pandémie získať titul, nie je nič ľahké. Majú to vraj dokonca ešte horšie, ako starší ľudia, ktorí už majú školské časy za sebou. Podľa výskumu z Univerzity Komenského v Bratislave (UK) sa psychické zdravie kvôli aktuálnemu stavu podstatne zhoršilo a situácia je alarmujúca! viac »


KORONAVÍRUS Mesto Žilina podporí víkendové testovanie tromi odberovými miestami

Testovanie v Žiline

25.02.2021 17:35

ŽILINA - Mesto Žilina podporí počas nadchádzajúceho víkendu (27. a 28. 2.) testovanie na ochorenie COVID-19. K aktuálne fungujúcim 13 permanentným mobilným odberovým miestam pribudnú ďalšie tri miesta. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík. viac »


Najčítanejšie články