Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Streda, 19. máj 2021. Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard.

Koronavírus na Slovensku

Nátresk pred OČKOVACÍM centrom: VIDEO Desiatky ľudí sa tlačili ako sardinky! Bolo to nedôstojné a nezvládnuté

Pred očkovacie centrum prišli desiatky ľudí

Pred očkovacie centrum prišli desiatky ľudí

FotoVideo
pred 4 hodinami

BRATISLAVA - Koronavírus je v našich životoch už takmer rok a pol. Aby sme ho definitívne porazili, musíme stále dodržiavať základné opatrenia, no dôležité je aj očkovanie. Pred jedným z očkovacích centier v Bratislave sa zhromaždili desiatky ľudí, ktorí čakali, či sa dostanú na rad. O dodržiavaní odstupov však mohli len snívať... Podľa našej čitateľky... viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS NCZI zrušilo pridelené termíny na prvú dávku vakcíny od AstraZeneca

KORONAVÍRUS NCZI zrušilo pridelené

13.05.2021 11:12

BRATISLAVA - Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zrušilo pridelené termíny na prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Informovalo o tom na sociálnej sieti. viac »


KORONAVÍRUS Ďalšie prípady aj obete: Dobré správy! Počet hospitalizovaných klesol pod tisíc

KORONAVÍRUS Ďalšie prípady aj
Foto

13.05.2021 10:15

BRATISLAVA - Prostredníctvom 4968 vykonaných PCR testov odhalili v stredu (12. 5.) na Slovensku 328 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 39. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva. viac »


Výskum na Slovensku potvrdil vysokú účinnosť tejto vakcíny proti KORONAVÍRUSU

Výskum na Slovensku potvrdil

13.05.2021 10:12

BRATISLAVA - Výskum realizovaný v bratislavskom Národnom onkologickom ústave (NOÚ) potvrdil vysokú účinnosť vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech proti ochoreniu COVID-19. Tím pod vedením primára oddelenia ambulantnej chemoterapie Patrika Palacku a vedúcej odboru ošetrovateľstva NOÚ Kataríny Zanchetta uskutočnil vedeckú štúdiu, do ktorej sa zapojilo 459 zamestnancov ústavu. viac »


KORONAVÍRUS Krajčí po týždňoch prehovoril o Sputniku: Očkovať sme mohli už dávno, celé sa to spolitizovalo!

KORONAVÍRUS Krajčí po týždňoch
FotoVideo

13.05.2021 09:20

BRATISLAVA - Po niekoľkých týždňoch nepriamych vyjadrení exministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) sa jeden z prvých mužov bývalej vlády Igora Matoviča k téme Sputnik V opäť vrátil. Urobil tak na televíznej obrazovke. Podľa neho sa dokonca malo Sputnikom V očkovať oveľa skôr, len situácia sa spolitizovala. viac »


V Bardejove budú očkovať proti KORONAVÍRUSU počas celého víkendu

V Bardejove budú očkovať

13.05.2021 09:04

BARDEJOV - Prešovský samosprávny kraj (PSK) v súčinnosti so štátnymi orgánmi otvorí počas víkendu (15. – 16. 5.) veľkokapacitné očkovacie centrum (VKOC) v priestoroch Strednej priemyselnej školy technickej na Komenského ulici v Bardejove. Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, v sobotu sa bude očkovať vakcínou od AstraZenecy. Pripravených... viac »


KORONAVÍRUS Okres Myjava je stále v bordovej farbe: Mesto pokračuje v testovaní

Testovanie v Myjave

13.05.2021 08:43

MYJAVA - Od budúceho pondelka, 17. mája, budú v bordovej fáze dva okresy, jedným z nich je aj okres Myjava. Okresné mesto sa preto rozhodlo, že aj v piatok (14. 5.) bude testovanie pre verejnosť pokračovať rovnako ako v predchádzajúcom období. Informoval o tom hovorca mesta Marek Hrin. viac »


Váhate? Tu je 5 DÔVODOV, prečo neodkladať očkovanie proti covidu

Váhate? Tu je 5
Video

13.05.2021 00:00

BRATISLAVA – Očkovanie proti covidu-19 je cesta von z pandémie, ktorá Slovensko sužuje už vyše roka. Ministerstvo zdravotníctva pravidelne apeluje na ľudí, aby svoju vakcináciu neodkladali. V tomto súvise prišlo aj s piatimi praktickými dôvodmi, prečo sa zaregistrovať na očkovanie už dnes. viac »


PRÁVE TERAZ Na Slovensku potvrdili prvý prípad indickej mutácie koronavírusu

PRÁVE TERAZ Na Slovensku
428

12.05.2021 16:44

BRATISLAVA - Na Slovensku potvrdili indickú mutáciu nového koronavírusu. Osoba z Bratislavského kraja, u ktorej bol tento variant nového koronavírusu potvrdený, prišla na Slovensko z Indie. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. viac »


AKTUÁLNE Očkovacia stratégia sa mení! Vakcínu Pfizer dostanú aj ľudia nad 35 rokov

Vladimír Lengvarský

12.05.2021 15:05

BRATISLAVA - Vakcínami od spoločností Pfizer a Moderna sa po novom očkujú ľudia od 35 rokov. V stredu to potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Zároveň priblížil situácia ohľadom novej vakcinačnej stratégie. Ľudia si budú môcť vybrať. viac »


KORONAVÍRUS Dobré správy od ministra zdravotníctva: Sputnik V by sa mohol u nás používať už čoskoro

Vladimír Lengvarský

12.05.2021 14:13

BRATISLAVA - Vakcína Sputnik V by sa zrejme mohla na Slovensku používať od júna. Ako v stredu oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), predpokladá, že ju budú môcť zaradiť do vakcinačného programu. viac »


Nové rozdelenie OKRESOV: Najlepšie sú na tom tieto štyri! Nový COVID automat stále neschválili

Vladimír Lengvarský
FotoVideo

12.05.2021 13:05

BRATISLAVA - Od pondelka už budú podľa nového nastavenia COVID automatu, ktoré na vládu predložil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, až dve tretiny slovenských okresov ružové. O novom COVID automate hovoril Lengvarský už minulý týždeň, detaily zatiaľ nie sú známe. viac »


KORONAVÍRUS Po prílete zo Slovenska na Cyprus s negatívnym testom nebude povinná karanténa

KORONAVÍRUS Po prílete zo

12.05.2021 12:15

BRATISLAVA - Cestujúci po prílete zo SR na Cyprus nebudú musieť ísť od 13. mája do karantény. Povinný je negatívny výsledok PCR testu, nie starší ako 72 hodín pred odletom. Test absolvujú aj po prílete. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR na svojom webe. viac »


Núdzový stav sa zrejme skončí predčasne: Vláda už nedokáže nájsť dostatok hlasov na jeho predĺženie

Poslanci NR SR počas
Video919

12.05.2021 11:45

BRATISLAVA – O tom, že núdzový stav sa predĺži o ďalších 30 dní, rozhodla vláda na svojom online rokovaní 26. apríla. Mal sa skončiť 28. apríla. Bez schválenia parlamentom však nemôže trvať dlhšie ako 20 dní. A keďže vláda už nevie nájsť dostatok hlasov na jeho predĺženie, budúci utorok zrejme prestane platiť automaticky.   viac »


KORONAVÍRUS Advokáti či exekútori by mohli počas núdzového stavu voliť elektronicky

KORONAVÍRUS Advokáti či exekútori

12.05.2021 10:50

BRATISLAVA - Advokáti, exekútori a notári by mohli počas mimoriadnej situácie či núdzového stavu voliť a hlasovať elektronicky. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, ktorú na stredajšom rokovaní schválila vláda. Parlamentu ju navrhuje schváliť v skrátenom legislatívnom konaní. viac »


KORONAVÍRUS Remišová v tom má jasno! Je čas, aby sme uvoľnili opatrenia a zrušili núdzový stav

KORONAVÍRUS Remišová v tom
Video

12.05.2021 10:40

BRATISLAVA – Je čas zrušiť núdzový stav a zákaz vychádzania. Pred stredajším rokovaním kabinetu to uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí). viac »


MIMORIADNE Slováci si už čoskoro budú môcť vybrať vakcínu! Rezort počíta aj s AstraZenecou

MIMORIADNE Slováci si už
FotoVideo

12.05.2021 10:30

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva pripravuje registráciu na očkovanie, v rámci ktorej by si občania mohli voľne vybrať vakcíny na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Možnosťou by boli aj neregistrované vakcíny. viac »


KORONAVÍRUS Pribudli ďalšie prípady: Počet obetí sa zvýšil o 19! Situácia v nemocniciach sa zlepšuje

KORONAVÍRUS Pribudli ďalšie prípady:
FotoVideo

12.05.2021 10:20

BRATISLAVA - Prostredníctvom 6776 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok (11. 5.) na Slovensku 404 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí sa v dôsledku nového koronavírusu zvýšil o 19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva. viac »


Čoskoro možno budeme môcť navštíviť chorých v nemocniciach: Ministerstvo hľadá kompromis

Hlavný vchod do nemocnice

11.05.2021 19:45

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chápe potrebu ľudí navštíviť svojich chorých príbuzných v nemocniciach. Ako povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, budú sa snažiť nájsť kompromis. Pripomenula, že ešte stále treba byť obozretnými. viac »


Experti z Dát bez pátosu zhodnotili aktuálnu situáciu COVID automatom: Upozornili na viacero ALE!

Očkovanie proti koronavírusu na
FotoVideo

11.05.2021 18:00

BRATISLAVA - Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje. Evidujeme menej nových prípadov nákazy covidom-19 a klesá aj počet hospitalizovaných pacientov v súvise s ochorením. Analytici z organizácie Dáta bez pátosu na sociálnej sieti priblížili aktuálnu situáciu z pohľadu covidového automatu, ktorý slúži na nastavovanie opatrení. viac »


KORONAVÍRUS Kde sa dajú získať potvrdenia o očkovaní? Na RÚVZ sa budete obracať márne

KORONAVÍRUS Kde sa dajú

11.05.2021 17:43

BRATISLAVA - Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) aktuálne nemajú kompetenciu vydávať potvrdenia o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 ani medzinárodné očkovacie preukazy. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. viac »


Najčítanejšie články