Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Nedeľa, 28. február 2021. Meniny má Zlatica, zajtra Albín.

Koronavírus na Slovensku

Silné slová prezidentky! Obeťou nie je vláda, ale ľudia na cintorínoch: Výmena Krajčího podľa nej nestačí

Rezort zdravotníctva podľa prezidentky potrebuje reštart.

Rezort zdravotníctva podľa prezidentky potrebuje reštart.

pred hodinou

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za nevyhnutné, aby vláda vyvodila sebareflexiu a politickú zodpovednosť. Nestačí len výmena na poste ministra zdravotníctva. Uviedla to v diskusnej relácii Na telo na televízii Markíza. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Poslanci majú dnes hlasovať o predĺžení núdzového stavu

Poslanci Národnej rady SR

26.02.2021 07:15

BRATISLAVA - Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Katarína Hatráková (OĽANO) má obavy z nadmerného predlžovania núdzového stavu. Nateraz ho v pléne podporí, hovorí ale o potrebe hľadať spôsoby boja proti pandémii aj bez neho. Uviedla to počas diskusie k predlžovaniu núdzového stavu v Národnej rade (NR) SR. Poslanci neskoro večer ukončili diskusiu aj druhý rokovací deň 24. schôdze. viac »


Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 je kľúčová, hovorí prezidentka

Ambulantná starostlivosť o pacientov

25.02.2021 20:54

BRATISLAVA - Ambulantná starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 je kľúčová pre záchranu ľudských životov a znižovanie počtu hospitalizácií. Vo štvrtok večer to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová na svojom profile na sociálnej sieti. viac »


Vďaka núdzovému stavu vieme zadarmo doručiť ochranné pomôcky, hovorí minister Krajniak

Minister práce Milan Krajniak

25.02.2021 20:05

BRATISLAVA - Núdzový stav potrebujeme okrem iného na to, aby sme vedeli pomôcť klientom i zamestnancom zariadení sociálnych služieb. Vďaka núdzovému stavu môže štát doručiť zadarmo napríklad osobné ochranné pomôcky aj tým zariadeniam, ktoré zriaďujú neštátni zriaďovatelia, kraje či obce. V diskusii k predĺženiu núdzového stavu to v pléne vyhlásil minister ... viac »


Počet mŕtvych enormne narástol. K lekárskej fakulte museli pristaviť dve chladiace zariadenia

Počet mŕtvych enormne narástol.

25.02.2021 19:46

BRATISLAVA – Situácia nie je dobrá. Denne pribúdajú tisíce nových prípadov pacientov s diagnózou COVID-19. Mnohí končia v nemocniciach, časť z nich na umelej pľúcnej ventilácii – poslednej možnosti na záchranu. Zvyšuje sa aj počet obetí a to až do takej miery, že siahnuť sa muselo aj po mobilných chladiacich zariadeniach. Dve také pribudli tento […] viac »


Juhoafrická mutácia KORONAVÍRUSU sa šíri: Môže byť aj na Slovensku! Účinnosť vakcín nie je jednoznačná

Juhoafrická mutácia KORONAVÍRUSU sa

25.02.2021 19:00

BRATISLAVA - Slovensko je momentálne v kritickom stave. Očkovanie ide pomaly a prípady neubúdajú. Okrem toho situáciu komplikuje aj tzv. britská mutácia a možný výskyt juhoafrickej mutácie. Tá je zrejme odolnejšia a nákazlivejšia. viac »


KORONAVÍRUS V diskusii o núdzovom stave chýba poslancovi Suskovi analýza doterajších opatrení

Boris Susko

25.02.2021 18:40

BRATISLAVA - V návrhu na súhlas s predĺžením núdzového stavu chýba analýza dôsledkov doterajších opatrení, neobsahuje ani návrhy nových opatrení, keďže tie doterajšie nie sú dostatočne efektívne. viac »


KORONAVÍRUS Študenti práve zažívajú svoje najhoršie chvíle: Psychické traumy, rozchody a aj alkohol!

KORONAVÍRUS Študenti práve zažívajú
FotoVideo

25.02.2021 18:00

BRATISLAVA - Byť mladým študentom, ktorý sa pokúša v týchto dňoch a ešte k tomu počas pandémie získať titul, nie je nič ľahké. Majú to vraj dokonca ešte horšie, ako starší ľudia, ktorí už majú školské časy za sebou. Podľa výskumu z Univerzity Komenského v Bratislave (UK) sa psychické zdravie kvôli aktuálnemu stavu podstatne zhoršilo a situácia je alarmujúca! viac »


KORONAVÍRUS Mesto Žilina podporí víkendové testovanie tromi odberovými miestami

Testovanie v Žiline

25.02.2021 17:35

ŽILINA - Mesto Žilina podporí počas nadchádzajúceho víkendu (27. a 28. 2.) testovanie na ochorenie COVID-19. K aktuálne fungujúcim 13 permanentným mobilným odberovým miestam pribudnú ďalšie tri miesta. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík. viac »


KORONAVÍRUS Do NÚSCH prišli pomáhať zdravotníci z Rumunska

KORONAVÍRUS Do NÚSCH prišli

25.02.2021 17:18

BRATISLAVA - Do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) prišli pomáhať lekári a zdravotné sestry z Rumunska. Ich misia na Slovensku má trvať 21 dní. Pomáhať majú v oblasti anestéziológie a intenzívnej medicíny. Vo štvrtok ich na pôde ústavu v Bratislave privítal aj štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Stachura, v ktorého ... viac »


KORONAVÍRUS Situácia v nemocniciach je vážna: V Prešove sú lôžka obsadené na 75 percent

Fakultná nemocnica s poliklinikou

25.02.2021 16:56

PREŠOV - Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove má obsadené lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 na 75 percent. Celkovo je v nemocnici pre nich vyčlenených 179 lôžok. Ako uviedla vedúca sekretariátu nemocnice Beáta Mazurová, v nemocnici je k štvrtku hospitalizovaných 133 pacientov s ochorením COVID-19. viac »


KORONAVÍRUS Uzavretie osady Hrb je podľa primátorky Tisovca prospešné: Ochráni obyvateľov

Otvorenie unikátneho odberného miesta

25.02.2021 16:05

TISOVEC - Karanténne uzavretie osady Hrb pri Rimavskej Píle, časti mesta Tisovec v Rimavskosobotskom okrese, je prospešné z hľadiska ochrany zdravia všetkých obyvateľov pred šírením ochorenia COVID-19. Povedala to primátorka Irena Milecová, podľa ktorej samospráva sama uzavretie osady iniciovala na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Rimavskej ... viac »


KORONAVÍRUS Vedec Čekan uprostred vlny pesimizmu prichádza aj s dobrou správou: Čo dáva Slovákom nádej

Pavol Čekan
FotoVideo

25.02.2021 15:55

BRATISLAVA - Vedec Pavol Čekan je osobnosťou, ktorá sa od vypuknutia pandémie aktuálne zaujíma o dianie a vývoj tejto nepriaznivej situácie. Okrem toho sa v týchto dňoch pravidelne zúčastňuje na diskusiách pri širokom stole s premiérom Igorom Matovičom na Úrade vlády SR. Počas tohto týždňa nás navyše upokojil sériou dobrých správ ohľadom pandémie. viac »


KORONAVÍRUS Situácia v Žiari nad Hronom je zlá: Mesto v januári zaznamenalo nadpriemerné množstvo úmrtí

KORONAVÍRUS Situácia v Žiari

25.02.2021 15:46

ŽIAR NAD HRONOM - Matričný úrad v Žiari nad Hronom eviduje za január 2021 nadpriemerné množstvo úmrtí. Kým v priemere umiera v meste 33 ľudí mesačne, v januári to bol viac ako trojnásobok. Mesto o tom informovalo na svojej webovej stránke. viac »


KORONAVÍRUS Mesto Trebišov ani budúci týždeň neotvára materské a základné školy

KORONAVÍRUS Mesto Trebišov ani

25.02.2021 15:42

TREBIŠOV - Mesto Trebišov ani v budúcom týždni neotvára materské a základné školy. viac »


SaS a Za ľudí prišli s opatreniami proti KORONAVÍRUSU: Na vládu ich nezaradili

Jana Bittó Cigániková

25.02.2021 15:19

BRATISLAVA - Koaličné strany SaS a Za ľudí minulý týždeň na koaličnej rade navrhovali balík opatrení zameraný na boj proti novému koronavírusu. Ten však nebol zaradený do programu tohtotýždňového rokovania vlády SR. Potvrdila to predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS). viac »


KORONAVÍRUS Gröhling diskutuje s Ministerstvom zdravotníctva o očkovaní vysokoškolských pedagógov

Branislav Gröhling

25.02.2021 14:49

BRATISLAVA - Pedagógovia vysokých škôl by mali byť zaočkovaní už v ďalšej fáze vakcinácie učiteľov. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) otvoril diskusiu s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR. Pre TASR to potvrdil odbor komunikácie rezortu školstva. viac »


KORONAVÍRUS Európski lídri sa budú na samite venovať pandémii, ale aj obrane, uviedol Valášek

Tomáš Valášek

25.02.2021 13:35

BRATISLAVA - Európski lídri sa budú na videosamite Európskej rady, ktorý sa začína vo štvrtok, venovať situácii s ochorením COVID-19, ale aj obranným témam. Diskusia sa bude zrejme týkať otázky väčšej samostatnosti a kompetencií krajín v oblasti obrany. V súvislosti s pandémiou sa má hovoriť o dodávkach vakcín, pohybe ľudí cez hranice, covidových certifikátoch ... viac »


KORONAVÍRUS Situácia v nemocnici v Žiari nad Hronom je veľmi vážna: Pomáha aj armáda

KORONAVÍRUS Situácia v nemocnici

25.02.2021 12:33

ŽIAR NAD HRONOM – Situácia v nemocnici v Žiari nad Hronom je naďalej veľmi vážna, kapacity reprofilizovaných lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 sú celý mesiac plne vyťažené. Personálu pomáhajú kňazi i príslušníci Ozbrojených síl (OS) SR z Levíc, Zvolena a Nitry. Povedala to hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková. viac »


Účinnosť vakcín proti mutáciám KORONAVÍRUSU ešte nie je jednoznačná, uviedol Klempa

Boris Klempa

25.02.2021 12:25

BRATISLAVA - Či budú vakcíny účinné voči mutáciám nového koronavírusu, nie je v tejto chvíli úplne jednoznačné. Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že juhoafrický a brazílsky variant zrejme budú spôsobovať nižšiu účinnosť očkovacích látok. Uviedol to Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) na sociálnej ... viac »


KORONAVÍRUS Ombudsmanka kritizuje karantenizáciu rómskych komunít, obrátila sa na Žilinku

Mária Patakyová

25.02.2021 11:51

BRATISLAVA - Verejná ochrankyňa práv (VOP) Mária Patakyová požiadala generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby preskúmal zákonnosť vyhlášok regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ), ktorými dochádza ku karantenizácii marginalizovaných rómskych komunít. Informovala o tom hovorkyňa kancelárie VOP Michaela Pavelková. viac »


Najčítanejšie články