Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk - Bleskovky

°C

Pondelok, 30. marec 2020. Meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Tento balík opatrení má zachrániť slovenskú ekonomiku! Ivan Mikloš vidí jeden veľký problém

Foto
pred hodinou

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič spolu so svojimi koaličnými partnermi v nedeľu predstavil vládny balíček ekonomických opatrení, ktoré majú pomôcť zachrániť slovenskú ekonomiku zasiahnutú pandémiou koronavírusu. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Polícia vyzýva kamionistov, aby využili aktuálnu priechodnosť hraníc

KORONAVÍRUS Polícia vyzýva kamionistov,
Foto

včera o 16:00

BRATISLAVA – Polícia SR vyzýva vodičov nákladných vozidiel, aby využili aktuálnu priechodnosť hraníc a nezdržovali sa na parkoviskách na území Slovenskej republiky bezdôvodne. Polícia SR o tom informovala na sociálnej sieti. viac »


Dávid dnes priletel špeciálom z USA na Slovensko: Exkluzívna spoveď, takto to všetko prebiehalo

Dávid dnes priletel špeciálom

včera o 16:00

BRATISLAVA - Ahoj, moje meno je Dávid. Som jedným zo 160 ľudí, ktorých pre koronavírus z USA čakala cesta domov repatriačným letom. Prileteli sme dnes ráno a bola to skúsenosť, ktorú nemá človek každý deň. Takže si zapnite pásy, na našej ceste očakávame mnoho turbulencií! viac »


KORONAVÍRUS Štát zakáže predaj respirátorov bežnej verejnosti, oznámil to Krajčí

Minister zdravotníctva Marek Krajčí

včera o 15:20

BRATISLAVA - Štát zakáže predaj respirátorov bežnej verejnosti. V sobotu to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že respirátory sú určené len do kontaminovaného prostredia. Človek, ktorý ich nosí, chráni podľa jeho slov len seba, ale nie iných ľudí vo svojom okolí. Tí, ktorí už respirátory nosia, ich budú musieť podľa ministra ... viac »


KORONAVÍRUS Zahraničných študentov odviezli z Bratislavy slovenské autobusy

Autobusy SAD Zvolen

včera o 14:40

BRATISLAVA – Študentov z Francúzska, Nemecka a Portugalska, ktorí boli na Slovensku v rámci výmenných pobytov, dnes dopoludnia z Bratislavy odviezli slovenské autobusy. Informoval o tom tlačový ataše francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku Didier Rogasik. Celkovo sa na Slovensku nachádzalo v rámci výmenného študentského programu Erasmus 36 francúzskych, ... viac »


Na Slovensku pribudli ďalšie desiatky prípadov nákazy koronavírusom

Na Slovensku pribudli ďalšie
Foto

včera o 14:35

BRATISLAVA - Na Slovensku pribudlo počas piatka 23 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 292. Dnes to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že počas piatka bolo vyšetrených celkovo 747 vzoriek, z toho negatívnych bolo 724. viac »


KORONAVÍRUS Štát za prísnych podmienok povolí otvorenie týchto ďalších prevádzok

KORONAVÍRUS Štát za prísnych

včera o 14:34

BRATISLAVA - Štát umožní otvoriť na Slovensku ďalšie prevádzky. Sú medzi nimi očné optiky, stanice STK a EK, záhradkárstva, stavebniny, galantérie či advokátske a notárske kancelárie. viac »


KORONAVÍRUS Lekári, hasiči aj policajti dostanú rúška do konca týždňa, tvrdí Mikulec

KORONAVÍRUS Lekári, hasiči aj

včera o 14:00

BRATISLAVA - Všetkým lekárom, hasičom a policajtom distribuujú ochranné rúška do konca týždňa. V politickej relácií RTVS Sobotné dialógy to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Podľa neho zavádzanie jednotlivých opatrení nezávisí iba od štátu a prispieť k nim môžu aj občania, napríklad tak, že teplotu ľudí v obchodoch budú merať zamestnanci, ... viac »


KORONAVÍRUS Treba zabezpečiť plynulosť transportu liekov cez hranice, upozorňuje asociácia Genas

KORONAVÍRUS Treba zabezpečiť plynulosť

včera o 13:43

BRATISLAVA - Nevyhnutne treba zabezpečiť plynulosť transportu liekov cez hranice v rámci Európskej únie. Upozornila na to Asociácia výrobcov generických a biosimilárnych liekov Genas. Prednostný transport liekov sa môže zriadiť napríklad formou zelených pruhov pre označené vozidlá. Pomôcť by mohlo aj udelenie výnimiek na dojazd kamiónov aj mimo pracovný ... viac »


KORONAVÍRUS Starostovia reagujú na kritiku: Pri obstarávaní rúšok zlyhal štát, nie magistrát

KORONAVÍRUS Starostovia reagujú na

včera o 13:33

BRATISLAVA - Starostovia bratislavských mestských častí tvrdia, že pri obstarávaní rúšok zlyhal štát, nie magistrát hlavného mesta. Reagujú tak na tvrdenia mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko (TIS), ktorá na sociálnej sieti uviedla, že bratislavský magistrát nakúpil ochranné rúška v cene 2,2 eura za kus od spoločnosti Jamini ... viac »


KORONAVÍRUS Všetky otvorené hraničné priechody sú opäť prejazdné

KORONAVÍRUS Všetky otvorené hraničné

včera o 12:47

BRATISLAVA - Všetky otvorené hraničné priechody sú aktuálne od 10.00 h prejazdné. Otvorený je aj hraničný priechod Brodské. Na sociálnej sieti o tom informovala Polícia Slovenskej republiky. viac »


KORONAVÍRUS Exekúcie ako také sa pre pozastavenie lehôt neprerušujú, tvrdí komora exekútorov

Ilustračné foto

včera o 12:31

BRATISLAVA - Práva a povinnosti dlžníkov a veriteľov zostávajú zachované, pripomína Slovenská komora exekútorov (SKE) v súvislosti s opatreniami v justícii pre situáciu vo veci šírenia nového koronavírusu. Exekúcie ako také sa neprerušujú, pozastavené sú iba niektoré lehoty. Informovala o tom hovorkyňa SKE Stanislava Kolesárová. viac »


KORONAVÍRUS Lekári upozorňujú na špekulácie o vplyve liečby krvného tlaku na COVID-19

Koronavírus

včera o 12:02

BRATISLAVA - Lekárske spoločnosti upozorňujú, že informácie o potenciálnom vplyve liekov používaných na liečbu krvného tlaku a iných kardiovaskulárnych ochorení, na priebeh ochorenia COVID-19 sú špekulácie bez klinických a vedeckých dôkazov. viac »


ROZHOVOR Mafiánsky boss Mikuláš Černák: Koronavírus v base, o Matovičovi aj o premiérovej hnačke

Mafiánsky boss Mikuláš Černák

včera o 12:01

LEOPOLDOV - Od parlamentných volieb ubehol takmer mesiac. Slovensko, tak ako štáty na celom svete, zasiahla pandémia koronavírusu. Pojednávania s mafiánskym bossom Mikulášom Černákom pre šíriace sa ochorenie zrušili, tak, ako mnoho ďalších. Ako na doživotie odsúdeného šéfa slovenského podsvetia ovplyvnil koronavírus? Koho tento, svojho času obávaný ... viac »


VIDEO KORONAVÍRUS Z Číny dorazili na Slovensko zdravotnícke pomôcky

Minister zdravotníctva Marek Krajčí
Video

včera o 12:00

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a člen permanentného krízového štábu, biochemik Róbert Mistrík boli v piatok pred 23.00 h na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika pri prílete dvoch lietadiel z Číny, ktoré priviezli zdravotnícke pomôcky, objednané štátom na zvládnutie boja s novým koronavírusom. viac »


KORONAVÍRUS Rómska osada v Gelnici je v karanténe: Rómovi s cestovateľskou anamnézou odoberú vzorky

Obyvatelia rómskej osady Háj
Foto

včera o 11:22

GELNICA - Obyvateľovi rómskej osady v mestskej časti Háj v Gelnici, pre ktorého sa dostala osada do karantény, odoberú v sobotu vzorky na zistenie prítomnosti nového koronavírusu. Potvrdil to primátor mesta Dušan Tomaško. Ako tiež uviedol, zlepšiť súčasnú situáciu osadníkov a zabezpečiť ich väčšiu disciplinovanosť by pomohli unimobunky. viac »


KORONAVÍRUS Súkromné zdravotné poisťovne majú problém: Odhadujú výpadky v miliónoch eur

KORONAVÍRUS Súkromné zdravotné poisťovne

včera o 11:04

BRATISLAVA - Zdravotné poisťovne (ZP) Dôvera a Union očakávajú výpadky príjmov spôsobené situáciou okolo nového koronavírusu v desiatkach miliónov eur. Potvrdili to obe súkromné ZP. Aj Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) predpokladá, že opatrenia súvisiace s obmedzením šírenia nového koronavírusu budú mať dosah na príjmy, ako aj na jej výdavky. viac »


Slovensko hlási opatrenie na liek Plaquenil: Za zlom v boji s koronavírusom ho považuje Musk aj Trump

Slovensko hlási opatrenie na

včera o 09:30

BRATISLAVA - Zvrat v boji s obávaným koronavírusom. Aj v tejto súvislosti sa hovorí o lieku Plaquenil, ktorý lekári predpisujú napríklad pri liečbe malárie. Po Českej republike naň vydal opatrenie aj náš rezort zdravotníctva. viac »


Minister zdravotníctva odvolal šéfku Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Minister zdravotníctva odvolal šéfku

včera o 09:25

BRATISLAVA - Od nového ministra zdravotníctva Mareka Krajčího prišlo dnes prekvapivé rozhodnutie. Z funkcie totiž odvolal generálnu riaditeľku Všeobecnej zdravotnej poisťovne Ľubicu Hlinkovú. viac »


KORONAVÍRUS Nasadenie Matoviča v boji proti pandémii je enormné, tvrdí známy publicista

KORONAVÍRUS Nasadenie Matoviča v

včera o 07:06

BRATISLAVA - Osobné nasadenie nového premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) pri manažovaní opatrení proti koronavírusovej kríze aj pri informovaní verejnosti je enormné, porovnateľné, alebo ešte prevyšujúce tempo jeho predchodcu Petra Pellegriniho (Smer-SD). V diskusii na Tablet.tv to uviedol publicista Juraj Hrabko. viac »


KORONAVÍRUS Kollár: Ústavní činitelia by si mohli počas krízy pre COVID-19 znížiť platy

Boris Kollár počas mediálneho
Foto

27.03.2020 20:40

BRATISLAVA - Ústavní činitelia by si mohli na obdobie krízy v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu znížiť platy. Návrh plánuje predložiť predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) na sobotňajšej (28. 3.) koaličnej rade. Povedal to na piatkovej tlačovej konferencii na Bratislavskom hrade spolu s ďalšími predstaviteľmi parlamentu. viac »


Najčítanejšie články