Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Piatok, 28. január 2022. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Koronavírus na Slovensku

Západ ruší opatrenia: Ale… pozrite si tie čísla očkovaných! Jasná facka dezinformačnej scéne

pred 5 hodinami

BRATISLAVA – Západné krajiny postupne rušia opatrenia, čo si všimla aj dezinformačná scéna na Slovensku. Pravdou je, že veľa západných krajín skutočne pristupuje k uvoľňovaniu pravidiel. Má to však jeden dôležitý háčik – v porovnaní s počtom zaočkovaných u nás sú tieto štáty niekde úplne inde. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Pribudli tisícky nových prípadov a desiatky úmrtí: Počet hospitalizovaných klesol

Koronavírus vo Francúzsku
Foto

22.01.2022 10:05

BRATISLAVA - Prostredníctvom 17.756 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (21. 1.) na Slovensku 6478 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 35 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a Ministerstvo zdravotníctva. viac »


O mesiac by sa mal skončiť núdzový stav: Nemôžeme žiť v neustálom cykle obmedzení, tvrdí Remišová

O mesiac by sa

22.01.2022 08:51

BRATISLAVA - O mesiac by sa mal na Slovensku skončiť núdzový stav, ktorý vyhlásila vláda koncom novembra na 90 dní. Koaličné strany Za ľudí a SaS nie sú za to, aby sa predĺžil. viac »


KORONAVÍRUS O trojtýždňových prázdninách pre variant omikron sa zatiaľ neuvažuje, tvrdí premiér

Premiér na návšteve v
Foto

21.01.2022 17:39

BRATISLAVA - Vláda SR zatiaľ neuvažuje o zavedení trojtýždňových prázdnin pre žiakov v súvislosti s variantom omikron a zhoršujúcou sa pandemickou situáciou. Povedal to premiér Eduard Heger (OĽANO) počas piatkového pracovného výjazdu na východe Slovenska. viac »


OMIKRON Dátoví analytici vyrukovali s predikciou: Špička príde čoskoro, rast bude strmý a počty vysoké! Zdôraznili však podstatnú vec

OMIKRON Dátoví analytici vyrukovali

21.01.2022 17:00

BRATISLAVA – Omikron naberá na sile. Analytici z projektu Dáta bez pátosu sa pozreli na to, ako postupoval v iných krajinách a prišli s možným vývojom u nás. Špička by nás mala čakať vo februári a čísla budú vysoké a rast strmý. Poukázali však aj na niekoľko pozitív, ktoré sú s omikron vlnou u nás spojené. viac »


KORONAVÍRUS Karanténa by sa mala podľa Branislava Gröhlinga skrátiť na päť dní

KORONAVÍRUS Karanténa by sa
Foto

21.01.2022 16:38

PIEŠŤANY - Karanténa by sa mala aj u nás skrátiť na päť dní, uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas návštevy Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch. viac »


Štvrtá dávka vakcíny: Hovorí sa o jej škodlivosti a dopade na imunitu! EMA priznala, čo s ňou zamýšľa

Vakcína od spoločnosti Johnson

21.01.2022 15:19

BRATISLAVA – Budeme sa očkovať každú chvíľu? Na Slovensku v týchto dňoch veľká časť ľudí, očkovaných proti koronavírusu, dostáva takzvaný booster, teda tretiu, podpornú vakcínu. Už teraz sa však špekuluje o tom, či nebude potrebná aj štvrtá dávka. Farmaceutické firmy tiež začali s vývojom vakcíny špeciálne na variant omikron. Na mieste je preto otázka... viac »


KORONAVÍRUS Konzílium odborníkov bude mať 24 členov: Pribudnú ďalšie profesie

KORONAVÍRUS Konzílium odborníkov bude

21.01.2022 14:37

BRATISLAVA - Konzílium odborníkov bude mať 24 členov. V týchto dňoch si členovia konzília odborníkov preberajú menovacie dekréty. Potvrdil to komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku potvrdili ďalšie prípady omikronu: Stal sa dominantným

KORONAVÍRUS Na Slovensku potvrdili

21.01.2022 11:59

BRATISLAVA - Na Slovensku potvrdili ďalších 155 prípadov koronavírusového variantu omikron. Celkový počet sekvenáciou potvrdených prípadov je tak 282. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že vo vzorkách odovzdaných na sekvenáciu v dňoch 17. a 18. januára mal omikron zastúpenie 59 percent spomedzi úspešne sekvenovaných vzoriek. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku sa infikovalo viac než 7-tisíc ľudí: Pribudlo aj 57 obetí

Koronavírus vo Francúzsku

21.01.2022 11:30

BRATISLAVA - Prostredníctvom 19.274 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (20. 1.) na Slovensku 7035 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 57 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS ŠÚKL zverejnil nové čísla: Evidujú vyše 10-tisíc hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Vakcína Pfizer/BioNTech

21.01.2022 10:16

BRATISLAVA - Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili do stredy (19. 1.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 10.414 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1457 ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe. viac »


Primár Hložník sa obul do Krajniaka: Podkopávate našu snahu na koniec pandémie! Gól, ale do vlastnej siete

Primár Hložník sa obul
FotoVideo

21.01.2022 09:00

BRATISLAVA – Má povinné očkovanie ešte zmysel, alebo nie? Téma, ktorá rozdeľuje spoločnosť, nemá politickú zhodu ani v koalícii. Minister financií a expremiér Igor Matovič (OĽaNO), rovnako ani minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) si nemyslia, že pri omikrone už má povinné očkovanie zmysel. Čo na to celé hovorí primár oddelenia anestéziológie ... viac »


Dátoví analytici prišli s upozornením: Hrozí zatváranie škôl! Jasný odkaz vláde, čo má robiť

Dátoví analytici prišli s

21.01.2022 07:38

BRATISLAVA – Ak to takto pôjde ďalej a pravidlá sa nezmenia, počet žiakov, ktorí budú opäť odkázaní na dištančné vzdelávanie, začne v najbližších dňoch narastať. Analytici z projektu Dáta bez pátosu preto upozorňujú vládu, že konať treba čím skôr. viac »


Slovenka sa nevie prihlásiť na tretiu dávku: NCZI ju eviduje, že je v zahraničí, hoci sa odtiaľto ani nepohla

Slovenka sa nevie prihlásiť
Foto

21.01.2022 07:30

BRATISLAVA - Očkovanie proti koronavírusu sa na Slovensku v dnešnej dobe považuje za takmer povinné. Populácia si takýmto spôsobom vie vytvoriť kolektívnu imunitu a zabrániť tak ďalšiemu šíreniu ochorenia COVID-19. Pri registrácii na očkovanie však vznikajú rôzne problémy, ako dokazuje aj nasledujúci prípad. viac »


DELTA VLNA Počty nadmerných úmrtí hovoria za všetko: Padli rekordné čísla! Matematik Kollár poukázal na rozdiely

DELTA VLNA Počty nadmerných

20.01.2022 22:00

BRATISLAVA – Štatistiky za delta vlnu ešte nie sú kompletné, no už dnes prinášajú zdrvujúce čísla. Ako upozornil matematik Richard Kollár, oficiálne sme zatiaľ vykázali len približne 5000 obetí, ktoré zomreli na koronavírus. Nadmerné úmrtia hovoria však ešte smutnejší príbeh. Pozrel sa tiež na to, ako to bolo v predošlých vlnách. viac »


KORONAVÍRUS Právna analýza týkajúca sa povinného očkovania je hotová

KORONAVÍRUS Právna analýza týkajúca
Video

20.01.2022 13:36

BRATISLAVA - Právna analýza týkajúca sa zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku je zo strany Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR hotová. Vo štvrtok to potvrdila hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová. viac »


KORONAVÍRUS Nezaočkovaní Trenčania si môžu bezplatne otestovať hladinu protilátok

KORONAVÍRUS Nezaočkovaní Trenčania si
Foto

20.01.2022 11:45

TRENČIN – Nezaočkovaní Trenčania sa môžu dať bezplatne otestovať na úroveň protilátok proti ochoreniu COVID-19. Dobrovoľné testovanie pre svojich obyvateľov pripravila trenčianska radnica v spolupráci s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (SAV). viac »


Omikron vlna je naplno tu: Držme si klobúky, vyzývajú Čekan, Kollár a Kulkovský! Bude to prudké a rýchle

Omikron vlna je naplno
FotoVideo

20.01.2022 10:00

BRATISLAVA – A je to tu! Vyzerá to tak, že omikron vlna na Slovensku naplno udrela. Veď za utorok máme takmer dvojnásobne viac pozitívnych PCR testov, ako za pondelok. Mnohí odborníci sa preto zhodujú, že štvrtá vlna je definitívne tu. Čo však možno očakávať? Údajne sa máme pripraviť a poriadne si držať klobúky! viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo 6-tisíc pozitívnych testov: Počet hospitalizácií stále klesá

KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo
FotoVideo

20.01.2022 09:59

BRATISLAVA - Na Slovensku pribudlo 6011 ľudí s pozitívnym PCR testom, najviac v Žilinskom kraji. Zomrelo 61 ľudí. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a Ministerstvo zdravotníctva viac »


OMIKRON už na Slovensku zrejme dominuje: Začína sa ďalšia vlna! MAPA Prípady rastú, pred nemocnicami vzniknú stany

OMIKRON už na Slovensku
FotoVideo

20.01.2022 07:55

BRATISLAVA - Je to definitívne! Minister zdravotníctva včera potvrdil, že na Slovensku sa začína vlna omikronu. Identifikovali ďalších 73 prípadov, no s niekoľkodňovým oneskorením, je preto možné, že omikron už na Slovensku dominuje. Pred nemocnicami sa vytvoria triážne stany, karanténa sa zrejme skráti a počty prípadov v 15 okresoch narástli niekoľkonásobne... viac »


SPOVEĎ sestry z COVID oddelenia: Bojíme sa, čo bude! Stav pacientov je nevyspytateľný

SPOVEĎ sestry z COVID
Foto

19.01.2022 22:00

LEVOČA - Zdravotníci na internom oddelení Nemocnice AGEL Levoča sa doposiaľ starali o covid pozitívnych pacientov počas všetkých troch vĺn pandémie koronavírusu. Často čelili náporu preplneného oddelenia pacientov, ktorým bolo potrebné pomôcť, každým dňom bojovať o ich životy. Jednou z nich je aj Magdaléna, ktorá si už na hodiny v ochrannom obleku zvykla. viac »


Najčítanejšie články