Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Streda, 12. august 2020. Meniny má Darina, zajtra Ľubomír.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Je tu druhá vlna, potvrdil Krajčí: Ministerstvo neodporúča cestu do zahraničia

Zasadnutie pandemickej komisie

Zasadnutie pandemickej komisie

Aktualizované pred 9 hodinami

BRATISLAVA - Epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne pod kontrolou, aj keď sa zhoršuje. V súčasnosti krajina čelí druhej vlne nového koronavírusu. Po stretnutí Pandemickej komisie vlády SR to v utorok povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Komisia navrhuje zasadnutie konzília odborníkov, aby prehodnotili stav v okolitých krajinách. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Chirana T.Injecta upozorňuje na zámenu názvov firiem pri výskyte KORONAVÍRUSU

Ilustračné foto

04.08.2020 20:05

BRATISLAVA/STARÁ TÚRA - Vo firme Chirana T.Injecta v Starej Turej sa výskyt nákazy novým koronavírusom nepotvrdil. Spoločnosť v súvislosti s medializovanými informáciami upozorňuje na zámenu názvov dvoch firiem. Tvrdí, že správy o šírení nákazy COVID-19 sa týkajú inej firmy s podobným názvom, a to Chirana Medical. Obe sídlia v Starej Turej. viac »


ÚVZ odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia i usporadúvanie osláv

ÚVZ odporúča zvážiť nevyhnutnosť

04.08.2020 19:25

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia, ako aj dodržiavanie preventívnych opatrení. Skonštatoval, že postupné uvoľňovanie opatrení a otváranie hraníc so sebou prináša aj väčšiu mieru rizika zavlečenia ochorenia COVID-19 na územie Slovenska ako importovanú nákazu. Zároveň odporúča zvážiť ... viac »


Muž s rakovinou sa infikoval COVIDOM-19 v prešovskej nemocnici: Rodina sa obáva najhoršieho

Snímka z areálu FNsP

04.08.2020 16:30

PREŠOV – Keď muža s rakovinou pľúc priviezli do prešovskej nemocnice, test na covid-19 mal negatívny. Koronavírusom sa infikoval po tom, ako mu na izbu pridelili pacienta, u ktorého sa infekcia potvrdila po prijatí. viac »


Ďalšie ohniská KORONAVÍRUSU! Považie sa stáva najohrozenejšou oblasťou, nákaza sa šíri vo firmách

Ďalšie ohniská KORONAVÍRUSU! Považie

04.08.2020 14:03

BRATISLAVA - Zdá sa, že na Slovensku máme ďalšie ohniská nákazy. Ide o dve mestá na Považí, kde je nakazených niekoľko zamestnancov. Ide o dve firmy - jednu v Starej Turej, druhú v Novom Meste nad Váhom. Včera sa potvrdilo ohnisko nákazy v Bánovciach nad Bebravou. viac »


Pribudlo 14 nových prípadov KORONAVÍRUSU: Najviac opäť v Bratislave! Stúpol aj počet vyliečených

Zdravotná sestra pripravuje lieky
Foto

04.08.2020 09:45

BRATISLAVA - Na Slovensku v pondelok pribudlo 14 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 1 320 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2 368 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS poznačil aj cestovanie: Dôležité odporúčanie pre všetky krajiny

KORONAVÍRUS poznačil aj cestovanie:

03.08.2020 20:19

BRATISLAVA - Od 20. júla 2020 od 7:00 hod. platí uvoľnený hraničný režim pre osoby pri návrate z: Austrálie, Belgicka, Cypru, Česka, Číny (tiež osobitné administratívne oblasti Hongkong a Macao), Dánska (vrátane samosprávneho územia Faerské ostrovy), Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandsko, Chorvátska, Írska, Islandu, Japonska, Južnej Kórey, ... viac »


Prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona: Štátny rozpočet na tento rok sa upraví

Prezidentka SR Zuzana Čaputová

03.08.2020 18:08

BRATISLAVA - Štátny rozpočet na tento rok sa upraví. Prezidentka SR Zuzana Čaputová v pondelok podpísala novelu zákona so zmenami, ktoré prijal začiatkom júla parlament. O návrhu rozpočtu rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. viac »


Dráma v Prešove: Prebieha veľké testovanie lekárov, na internom sa vyskytlo ochorenie COVID-19

Ilustračné foto

03.08.2020 16:30

PREŠOV – Na internom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove sa vyskytlo ochorenie COVID-19. Príbuzný pacienta, ktorý tam bol hospitalizovaný, tvrdí, že pacienta s ochorením COVID-19 dali na izbu k jeho otcovi a následne ochorenie zistili aj u neho. Nemocnica argumentuje, že rýchlotest u pacienta bol negatívny, ochorenie ... viac »


Nové ohnisko nákazy KORONAVÍRUSOM: Covid sa šíril vo firme Kovyt pri Bánovciach

Nové ohnisko nákazy KORONAVÍRUSOM:

03.08.2020 15:00

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU - Hygienici objavili v jednej z firiem v Bánovciach nad Bebravou nové ohnisko nákazy novým koronavírusom. Pozitívne testovaných tam bolo 12 osôb, hygienici nariadili zamestnancom spoločnosti Kovyt karanténu. V pondelok to potvrdila regionálna hygienička Ľudmila Bučková. viac »


KORONAVÍRUS Namiesto karantény išiel do krčmy: Teraz dostal nepodmienečný trest

KORONAVÍRUS Namiesto karantény išiel

03.08.2020 14:54

PRIEVIDZA - Nepodmienečný trest odňatia slobody na šesť mesiacov dostal muž z okresu Prievidza, ktorý sa ešte v marci počas nariadenej karantény vyhrážal svojej rodine zabitím. V tomto konaní pokračoval aj po príchode policajtov. Na vine a treste za prečin nebezpečného vyhrážania a prečin útoku na verejného činiteľa sa dohodol s prokurátorom. Prípadom ... viac »


Sociálnou sieťou sa šíri ďalšie klamstvo: HOAX tvrdí, že test na COVID-19 poškodzuje mozog

Sociálnou sieťou sa šíri

03.08.2020 11:30

BRATISLAVA - Medzi používateľmi Facebooku sa začal šíriť príspevok, podľa ktorého je test na ochorenie COVID-19 pomocou výteru z nosohltana nebezpečný, pretože údajne môže poškodiť hematoencefalickú bariéru oddeľujúcu krv od ostatných tekutín v mozgu. Toto tvrdenie je nepravdivé - podľa odborníkov testy na COVID-19 neprebiehajú v blízkosti hematoencefalickej ... viac »


KORONAVÍRUS V nedeľu pribudlo desať nových prípadov: Najviac v Prešovskom kraji

KORONAVÍRUS V nedeľu pribudlo
Foto

03.08.2020 10:55

BRATISLAVA - Na Slovensku v nedeľu pribudlo desať prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 766 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2 354 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS Slovensko má ďalšie pozitívne prípady: Najviac ich je v Trenčianskom kraji

KORONAVÍRUS Slovensko má ďalšie

02.08.2020 12:59

BRATISLAVA - Za sobotu pribudlo na Slovensku sedem pozitívnych prípadov nového koronavírusu. Nepribudli žiadni vyliečení pacienti. viac »


KORONAVÍRUS Za piatok otestovali vyše 2800 ľudí: Opäť pribudli desiatky nových prípadov!

KORONAVÍRUS Za piatok otestovali

01.08.2020 11:59

BRATISLAVA - Zdá sa, že s koronavírusom sa už budeme musieť naučiť žiť. Po relatívne pokojnom období začali nové prípady opäť pribúdať. Dobrou správou však je, že za piatok neevidujeme žiadne úmrtie spojené s koronávirusom. viac »


Hasiči pomáhali zvládnuť pandémiu KORONAVÍRUSU pri vyše 5-tisíc výjazdoch

Hasiči v sobotu vykonávali

31.07.2020 18:51

BRATISLAVA - Od začiatku marca vykonali príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) viac ako 5000 výjazdov súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu. viac »


Mladík mal byť v karanténe, opitý nasadol na motorku: Teraz mu hrozí poriadne mastná pokuta

Mladík mal byť v
Foto

31.07.2020 13:20

LIEŠŤANY - Obvinenie z trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby hrozí 20-ročnému mužovi, ktorý jazdil na motorke v Liešťanoch v okrese Prievidza napriek tomu, že mal nariadenú karanténu. Motocyklista bol navyše pod vplyvom alkoholu, informovala v piatok polícia na svojej stránke na sociálnej sieti. viac »


KORONAVÍRUS ÚVZ SR odporúča zvážiť cestovanie do niektorých regiónov Španielska a Chorvátska

KORONAVÍRUS ÚVZ SR odporúča

31.07.2020 13:00

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do regiónov Katalánsko, Aragónsko a Navarra v Španielsku a regiónu Záhreb a Vukovarsko-sriemska župa v Chorvátsku. Informovala o tom hovorkyňa úradu Daša Račková. viac »


Po dvoch mesiacoch ďalšia obeť KORONAVÍRUSU! Pribudlo 27 nových prípadov

Po dvoch mesiacoch ďalšia
Foto

31.07.2020 09:45

BRATISLAVA - Na Slovensku vo štvrtok pribudlo 27 nových prípadov z celkovo takmer 2 200 otestovaných. Bohužiaľ, navýšila sa aj smutná štatistika. Po viac ako dvoch mesiacoch na Slovensku pribudla ďalšia obeť koronavírusu. viac »


Prezidentka sa stretla s predstaviteľmi cirkvi: Ocenila ich prínos v čase KORONAVÍRUSU

Prezidentka ocenila cirkvi pre

30.07.2020 17:55

BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová ocenila cirkvi pre ich prínos spoločnosti, obzvlášť počas mesiacov pandémie nového koronavírusu. Urobila tak na štvrtkovom rokovaní s predstaviteľmi katolíckej a evanjelickej cirkvi, i židovských náboženských obcí. Hlava štátu to uviedla na sociálnej sieti. viac »


Ministerstvo oznámilo, že sa rokuje o boji s KORONAVÍRUSOM: Bude očkovanie povinné?

Ministerstvo rozhoduje o povinnom

30.07.2020 11:59

BRATISLAVA – Odborníci budú diskutovať o tom, či očkovanie proti novému koronavírusu bude povinné alebo odporúčané. Prehodnotia parametre vakcíny, jej profil aj reakcie na vakcínu v populácii. Na sociálnej sieti to uviedlo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. viac »


Najčítanejšie články