Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Pondelok, 30. november 2020. Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

Koronavírus na Slovensku

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Vynikajúce správy: Krajčí sľubuje prvé vakcíny už budúci mesiac, známe je aj množstvo

Vakcína proti koronavírusu
Video

25.11.2020 17:00

BRATISLAVA - Dlho očakávané správy počas dlhého pandemického obdobia sú tu! Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) spolu s jeho rezortom informovali už o tom, kedy prídu na Slovensko prvé vakcíny. Odpoveď je, že by sa tak malo stať už pred Vianocami! viac »


KORONAVÍRUS Príspevok pre zdravotníkov je len symbolické povšimnutie a je neadekvátny

Predseda KDH Milan Majerský

25.11.2020 15:36

BRATISLAVA – Príspevok pre zdravotníkov, ktorí v rámci pandemickej situácie spôsobenej novým koronavírusom pôsobili počas prvej vlny v prvej línii či červenej zóne, je podľa mimoparlamentného KDH iba symbolickým povšimnutím si rizík a nasadenia. Jeho výška je podľa hnutia zároveň neadekvátna. Informoval o tom hovorca KDH Stano Župa. viac »


KORONAVÍRUS Situácia v považskobystrickej nemocnici je vyhrotená: V karanténe je 53 pracovníkov

KORONAVÍRUS Situácia v považskobystrickej

25.11.2020 14:38

POVAŽSKÁ BYSTRICA – V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici je momentálne vyhrotená situácia, v karanténe je aktuálne 53 pracovníkov. S ochorením COVID-19 je hospitalizovaných 73 pacientov, traja sú na umelej pľúcnej ventilácii. Na pľúcnu formu ochorenia zomrelo doteraz v nemocnici 30 pacientov. Informoval o tom sekretariát riaditeľa NsP. viac »


KORONAVÍRUS Singapur môže byť inšpiráciou v boji proti pandémii, myslí si Klus

KORONAVÍRUS Singapur môže byť

25.11.2020 12:22

BRATISLAVA – Skúsenosti Singapuru v boji proti pandémii nového koronavírusu môžu byť príkladom aj pre Slovensko. Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus po utorkovej (24. 11.) videokonferencii so štátnym ministrom z Ministerstva zahraničných vecí a dopravy Singapurskej republiky Chee Hong Tatom. viac »


Netradičná nočná koaličná rada: Premiér čelí otázkam! Spýtajte sa Kollára, odkazuje Sulík

Netradičná nočná koaličná rada:

25.11.2020 12:00

BRATISLAVA - Zdá sa, že lídri koaličných strán si našli spôsob, ako sa dohodnúť na mene generálneho prokurátora. Keďže Boris Kollár je po nehode ešte stále v nemocnici, vybrali sa ostatní lídri za ním. A to aj napriek tomu, že v nemocniciach platí zákaz návštev. Ministri o tom nevedeli, Šéf rezortu zdravotníctva sa na to bude pýtať premiéra. viac »


KORONAVÍRUS Lyžiarske strediská nie sú zatvorené, zákulisná dohoda o nich nie je

KORONAVÍRUS Lyžiarske strediská nie

25.11.2020 11:17

BRATISLAVA - Lyžiarske strediská nie sú zatvorené, zákulisná dohoda týkajúca sa ich otvorenia neexistuje. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády minister dopravy Andrej Doležal (nominat Sme rodina). viac »


KORONAVÍRUS Pribudlo takmer dvetisíc nových prípadov a stovky vyliečených: Počet úmrtí opäť stúpol

KORONAVÍRUS Pribudlo takmer dvetisíc
Foto

25.11.2020 10:21

BRATISLAVA - Včera u nás pribudlo takmer dvetisíc nových prípadov koronavírusu. Počet vykonaných PCR testov presiahol 10-tisíc. Vyliečilo sa vyše 2 800 ľudí, bohužiaľ, opäť sa zvýšil aj počet úmrtí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií. viac »


KORONAVÍRUS Premiér je zrejme ochotný prijať kompromis: Návrat detí do škôl po Mikulášovi!

KORONAVÍRUS Premiér je zrejme

25.11.2020 09:30

BRATISLAVA - Už niekoľko týždňov sú niektorí školáci v zajatí opatrení v dôsledku pandémie nového koronavírusu a nemôžu sa vyučovať inak, ako dištančne cez internet. Po dlhých rokovaniach sa však zdá, že medzi premiérom Igorom Matovičom a ministrom školstva Branislavom Gröhlingom by sa mohol rodiť kompromis. viac »


KORONAVÍRUS Odborníci sa obrátili Matovičovi chrbtom: Ďalšie testovanie neodporúčajú

KORONAVÍRUS Odborníci sa obrátili

25.11.2020 09:24

BRATISLAVA - S týmto teda nerátal. Hneď po tom, ako premiér Igor Matovič vyrukoval s opakovaným celoplošným testovaním pred Vianocami, okamžite dostal stopku od konzília odborníkov. Už pritom samotné hlasovanie na Bôriku počas zasadnutia krízového štábu bolo problematické. viac »


KORONAVÍRUS Čaputová kritizuje povinné celoplošné testovanie: Považuje za správne, aby bolo dobrovoľné

Zuzana Čaputová

24.11.2020 23:58

BRATISLAVA - Ak by sa malo realizovať celoplošné testovanie, prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za správne, aby bolo dobrovoľné. Hlava štátu to uviedla v utorkovom vyjadrení. viac »


KORONAVÍRUS Pellegrini vyzval členov ústredného krízového štábu: Povinné celoplošné testovanie odmieta

KORONAVÍRUS Pellegrini vyzval členov

24.11.2020 23:50

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentnej strany Hlas-SD naďalej odmietajú povinné celoplošné testovanie antigénovými testami. Líder strany Peter Pellegrini preto vyzval členov ústredného krízového štábu (ÚKŠ), aby od testovania upustili. Informoval o tom na utorkovej tlačovej konferencii. viac »


KORONAVÍRUS Spresňujú sa podmienky na fungovanie terás v reštauráciách

Ľudia v Belgicku môžu

24.11.2020 19:01

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR spresňuje podmienky na fungovanie terás v reštauráciách. Nová vyhláška k organizovaniu hromadných podujatí a prevádzkam bude platiť od piatka 27. novembra. viac »


KORONAVÍRUS Ako prebieha vývoj a testovanie vakcíny? Odborníčka o pálčivej téme, štyri fázy k úspechu

KORONAVÍRUS Ako prebieha vývoj
Video

24.11.2020 18:00

BRATISLAVA - V súvislosti s koronavírusom sa stále viac hovorí najmä o vývoji účinnej látky, ktorá by mohla pomôcť v boji so zákernou nákazou a teda aj s návratom k "bežnému" životu pred pandémiou. Ako ale prebieha vývoj a testovanie vakcíny? viac »


KORONAVÍRUS Testy v zariadení pre seniorov Zobor odhalili 22 pozitívnych klientov

KORONAVÍRUS Testy v zariadení

24.11.2020 17:20

NITRA - Zariadenie pre seniorov Zobor v Nitre je v karanténe. Ako informovala radnica, testovanie, ktoré sa tu uskutočnilo v piatok 20. novembra, odhalilo 22 pozitívne testovaných na COVID-19. viac »


KORONAVÍRUS Deti do sedem rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované

KORONAVÍRUS Deti do sedem

24.11.2020 16:40

BRATISLAVA - Deti do sedem rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované. Doteraz to platilo pre deti do troch rokov. Testovanie však môže nariadiť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo lekár. Vyplýva to z upravenej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ku karanténnym povinnostiam osôb pri vstupe na územie SR s platnosťou ... viac »


KORONAVÍRUS Známy televízny tréner sa stretol s Mikasom: Ten uznáva problém a je ochotný ísť do boja!

KORONAVÍRUS Známy televízny tréner

24.11.2020 16:00

BRATISLAVA - Na poli športu a pandemickej situácie, kde sa angažuje hlavne Úrad verejného zdravotníctva dochádza k ráznemu prieniku. Sám šéf ÚVZ a hlavný hygienik Ján Mikas sa totiž rozhodol stretnúť s populárnym trénerom Marošom Molnárom. S ním ale podľa všetkého nehovoril len o opatreniach počas koronakrízy, ale aj o osobnej fyzickej kondícii. viac »


KORONAVÍRUS Drucker žiada, aby boli zasadnutia ústredného krízového štábu verejné

KORONAVÍRUS Drucker žiada, aby

24.11.2020 15:00

BRATISLAVA – Mimoparlamentná strana Dobrá voľba vyzýva premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby boli zasadnutia ústredného krízového štábu, pandemickej komisie a konzília odborníkov od začiatku do konca verejné. Napríklad vysielané naživo prostredníctvom verejnoprávnych médií, sociálnych sietí alebo video kanálu na stránke úradu vlády, či kdekoľvek inde ... viac »


KORONAVÍRUS Bratislavskí starostovia sa obávajú celoplošného testovania: Nemajú priestory

KORONAVÍRUS Bratislavskí starostovia sa

24.11.2020 14:45

BRATISLAVA – Ak sa budú realizovať ďalšie kolá testovania, ktoré sa z dôvodu klimatických podmienok budú musieť odohrať len v interiéri, bratislavskí starostovia vidia riziko v zabezpečení dostatočného počtu potrebných priestorov a odberových miest. Na rokovaní Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy (RZ MČ BA) sa preto starostovia ... viac »


KORONAVÍRUS Nemocnica Zlaté Moravce aktuálne eviduje 12 pozitívne testovaných zamestnancov

Nemocnica AGEL Zlaté Moravce

24.11.2020 14:40

ZLATÉ MORAVCE - Nemocnica Agel Zlaté Moravce eviduje aktuálne desať pozitívnych a štyroch suspektných pacientov na ochorenie COVID-19. Pozitívne testy malo aj 12 zamestnancov nemocnice, jeden je v povinnej karanténe. Chod nemocnice je zabezpečený, platí však zákaz návštev, informovala poverená riaditeľka nemocnice Nina Horniaková. viac »


KORONAVÍRUS Školskí odborári apelujú na to, aby sa žiaci vrátili naspäť do škôl

Predseda Odborového združenia pracovníkov

24.11.2020 14:10

BRATISLAVA - Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku podporuje otvorenie škôl, aby sa naplnili základné princípy a ciele výchovy a vzdelávania. Medzi ne patrí aj komplexný proces učenia a socializácie zameraný na žiaka s cieľom rozvoja jeho osobnosti. Školy sú nielen vzdelávacie inštitúcie, ale v odovzdávaní hodnôt a noriem je ... viac »


Najčítanejšie články