Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Pondelok, 15. august 2022. Meniny má Marcela, zajtra Leonard.

Koronavírus na Slovensku

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Počet infikovaných KORONAVÍRUSOM znovu prekonal tisíc: Pribudlo päť obetí

Počet infikovaných KORONAVÍRUSOM znovu

22.07.2022 10:08

BRATISLAVA - Prostredníctvom 2419 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (21. 7.) na Slovensku 1015 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo päť obetí. viac »


Slovensko zakúpilo 25-tisíc balení lieku Paxlovid na liečbu KORONAVÍRUSU

Slovensko zakúpilo 25-tisíc balení

22.07.2022 08:34

BRATISLAVA - Slovensko zakúpilo 25.000 balení lieku Paxlovid na liečbu ochorenia COVID-19. Potvrdili to z komunikačného odboru Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. viac »


PRIESKUM Väčšina ľudí sa nechce dať zaočkovať štvrtou dávkou proti COVIDU: Ochotnejší sú muži

PRIESKUM Väčšina ľudí sa

22.07.2022 08:00

BRATISLAVA- Zaočkovať sa štvrtou dávkou proti ochoreniu COVID-19 by bolo ochotných 40,2 percenta opýtaných. Ochotných by nebolo 57,1 percenta ľudí. Vyplýva to z prieskumu pre TV Joj, ktorý realizovala agentúra AKO. viac »


Nová vakcína príde až v septembri: Bude teraz 4. dávka účinná? OTÁZKY a ODPOVEDE Dostanete ju aj bez registrácie

Nová vakcína príde až
Video

22.07.2022 05:55

BRATISLAVA - Na Slovensku aktuálne prebieha ďalšia vlna koronavírusu a zvyšovaniu počtu pozitívnych sa nevyhneme ani na jeseň. Rezort zdravotníctva preto pristúpil k spusteniu očkovania 4. dávkou. Kto sa môže ísť očkovať? Je potrebná registrácia? Môžem sa ísť očkovať do očkovacích centier bez registrácie, aj keď nepatrím ani to jednej skupiny? viac »


Virológ Klempa: Počet COVID pozitívnych stúpne, zima bude náročná! TOTO je dôvod, máme tu únikové mutanty

Boris Klempa
FotoVideo

21.07.2022 16:00

BRATISLAVA - Aktuálne na Slovensku prebieha letná vlna COVIDU, v ktorej dominuje jeden zo subvariantov omikronu. Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že Európu čaká náročná jeseň aj zima. Na čo sa máme pripraviť? Bude jeseň naozaj taká zlá? Pre Topky odpovedal virológ Boris Klempa. viac »


Slovensko dostane od Európskej komisie jeden milión eur! Preplatia sa tým náklady spojené s COVID preukazmi

Slovensko dostane od Európskej

21.07.2022 13:28

BRATISLAVA - Slovensko dostane od Európskej komisie (EK) jeden milión eur na uhradenie nákladov spojených s vydávaním Digitálnych COVID preukazov EÚ. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) podpísal zmluvu o grante. TASR o tom informoval komunikačný odbor rezortu. viac »


KORONAVÍRUS Dátoví analytici o opatreniach: TOTO už nemá zmysel, odkaz pre ľudí! Poukázali na dôležitý parameter

KORONAVÍRUS Dátoví analytici o

21.07.2022 11:15

BRATISLAVA – Zatvoriť všetko, vrátane samotných ľudí v ich bytoch a domoch, nemá zmysel. Európa bojuje s ďalšou vlnou koronavírusu. Zatiaľ, čo niektoré krajiny už majú vrchol za sebou a krivka infikovaných začala klesať, iné, ako Slovensko, sú ešte na vzostupe. Napriek tomu sa o pandémii a prísnych opatreniach zatiaľ nehovorí. Počty hospitalizovaných... viac »


KORONAVÍRUS Pribudlo viac než tisíc nových prípadov a päť obetí

KORONAVÍRUS Pribudlo viac než
Foto

21.07.2022 10:31

BRATISLAVA - Prostredníctvom 2302 vykonaných RT-PCR testov odhalili v stredu (20. 7.) na Slovensku 1016 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo päť obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. viac »


AKTUÁLNE Slovensko spustilo očkovanie 4. dávkou vakcíny proti COVIDU

AKTUÁLNE Slovensko spustilo očkovanie
FotoVideo

20.07.2022 13:00

BRATISLAVA - Na Slovensku sa spustilo očkovanie štvrtou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre ľudí starších ako 50 rokov. Očkovať sa môžu aj imunokompromitovaní pacienti starší ako 12 rokov. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. viac »


Slovensko začne očkovať 4. dávkou: Registrovať sa už môže aj TÁTO skupina! Detaily zatiaľ chýbajú

Slovensko začne očkovať 4.
Video

20.07.2022 10:30

BRATISLAVA - Letná vlna COVIDU bola prekvapením aj pre odborníkov. Koronavírus stále prekvapuje a určite nepovedal svoje zbohom. Dobrou správou však zatiaľ je, že nové varianty a subvarianty napriek tomu, že sú infekčnejšie, nespôsobujú tak vážny priebeh. Napriek tomu začínajú krajiny pristupovať k očkovaniu štvrtou dávkou a Slovensko nie je výnimkou. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili viac ako tisíc prípadov nákazy: Pribudlo sedem obetí

KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili
Foto

20.07.2022 10:29

BRATISLAVA - Prostredníctvom 2 422 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (18. 7.) na Slovensku 1 159 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 7 obetí. viac »


KORONAVÍRUS V pondelok pribudlo 982 nových prípadov infekcie a štyri obete

KORONAVÍRUS V pondelok pribudlo

19.07.2022 10:40

BRATISLAVA - Prostredníctvom 2263 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (18. 7.) na Slovensku 982 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli štyri obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. viac »


Klíma či ventilátor môžu dopomôcť k šíreniu COVIDU-19! Hygienici odkazujú: TOTO je správne používanie

Klíma či ventilátor môžu

18.07.2022 16:00

BRATISLAVA – Čísla infikovaných koronavírusom opäť rastú a nakaziť sa môžete relatívne ľahko. Ako totiž už po viac ako dvoch rokoch dobre vieme, COVID-19 sa šíri vzduchom prenášanými časticami a kvapôčkami. Na to, aby ste ochoreli, vám teda stačí dýchať. Práve vzduch a jeho výmena je v čase letných horúčav jednou z hlavných tém – otvorené okná, klimatizácie... viac »


Ministerstvo zdravotníctva zvažuje možnosť druhej booster dávky vakcíny proti KORONAVÍRUSU pre starších ľudí

Očkovanie proti koronavírusu
Video

18.07.2022 15:14

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR uvažuje nad zavedením dobrovoľného očkovania štvrtou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v starších vekových kategóriách. Potvrdil to komunikačný odbor rezortu. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili viac ako sto prípadov nákazy: Nepribudla žiadna obeť

KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili
Foto

18.07.2022 10:01

BRATISLAVA - Prostredníctvom 368 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (18. 7.) na Slovensku 156 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudli žiadne obete. viac »


KORONAVÍRUS V sobotu pribudlo 471 nových prípadov infekcie a jedno úmrtie

KORONAVÍRUS V sobotu pribudlo

17.07.2022 10:40

BRATISLAVA - Prostredníctvom 1083 vykonaných RT-PCR testov odhalili v sobotu (16.7.) na Slovensku 471 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo tiež jedno úmrtie. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. viac »


Počet pozitívnych rastie: Hlavný hygienik pripomína ODPORÚČANIA! Takto sa môžete pred COVIDOM chrániť

Počet pozitívnych rastie: Hlavný
FotoVideo

16.07.2022 14:15

BRATISLAVA - Zdá sa, že koronavírus nás stále niečím prekvapí. Tentokrát letnou vlnou, ktorú má na svedomí mimoriadne infekčný subvariant omikronu. Počty pozitívnych prípadov stúpajú aj na Slovensku. Úrad verejného zdravotníctva SR preto pripomína sériu odporúčaní, ktoré pomôžu znižovať riziko šírenia nákazy. viac »


Dátoví analytici: Vrchol vlny už čoskoro! KORONAVÍRUSOM si prejde veľká časť Slovákov, VYPICHLI však pozitíva

Dátoví analytici: Vrchol vlny

16.07.2022 11:00

BRATISLAVA – Počty infikovaných koronavírusom na Slovensku každým dňom rastú. Analytici z projektu Dáta bez pátosu uvádzajú, že už na prelome mesiacov by u nás mohol nastať vrchol aktuálnej vlny. Napriek vyšším počtom nakazených však poukazujú na viacero pozitív a spokojní sú nie len s prístupom k testovaniu, ale počtom pozitívne sa pozerajú aj na počty hospitalizovaných. viac »


KORONAVÍRUS Testy odhalili v piatok 1085 pozitívnych prípadov: Pribudli aj dve obete

KORONAVÍRUS Testy odhalili v

16.07.2022 10:17

BRATISLAVA - Prostredníctvom 2511 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (15. 7.) na Slovensku 1085 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli tiež dve úmrtia. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. viac »


Sabaka o novom variante COVIDU-19: Zrejme najinfekčnejší na svete, šírenie nezastaví nič! Máme sa znova vzdať dovoleniek či osláv?

Sabaka o novom variante

15.07.2022 18:00

BRATISLAVA – Počty nakazených koronavírusom každým dňom rastú. Na rozdiel od predošlých dvoch rokov si však môžeme naďalej užívať slobodu bez obmedzení – konajú sa svadby, oslavy, hromadné podujatia, ľudia cestujú voľne na dovolenky do celého sveta a vracajú sa z nich bez toho, aby museli putovať do karantény či na testy. Vo väčšine prípadov nemusíme... viac »


Najčítanejšie články