Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Streda, 12. august 2020. Meniny má Darina, zajtra Ľubomír.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Je tu druhá vlna, potvrdil Krajčí: Ministerstvo neodporúča cestu do zahraničia

Zasadnutie pandemickej komisie

Zasadnutie pandemickej komisie

Aktualizované pred 8 hodinami

BRATISLAVA - Epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne pod kontrolou, aj keď sa zhoršuje. V súčasnosti krajina čelí druhej vlne nového koronavírusu. Po stretnutí Pandemickej komisie vlády SR to v utorok povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Komisia navrhuje zasadnutie konzília odborníkov, aby prehodnotili stav v okolitých krajinách. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Opäť dvojciferný nárast! Najviac v Bratislavskom kraji

Koronavírus v Česku
Foto

30.07.2020 09:55

BRATISLAVA - Na Slovensku v stredu pribudlo 20 prípadov nákazy novým koronavírusom. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2 265 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS Asistenti zo Zdravých regiónov monitorujú situáciu s COVID-19 v rómskych osadách

Rómske osady na Spiši

29.07.2020 18:05

BRATISLAVA – Situáciu spojenú s pandémiou nového koronavírusu monitorujú v rómskych osadách asistenti podpory zdravia z príspevkovej organizácie Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zdravé regióny. Informovala o tom hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. viac »


KORONAVÍRUS Prievidzský okresný krízový štáb odporučil nerobiť podujatia s viac ako 10 ľuďmi

KORONAVÍRUS Prievidzský okresný krízový

29.07.2020 17:01

PRIEVIDZA - Inštitúcie či samosprávy by od 1. augusta nemali v okrese Prievidza organizovať podujatia, na ktorých sa má zúčastniť viac ako desať osôb. Odporučenie vydal po svojom zasadnutí v stredu krízový štáb na Okresnom úrade v Prievidzi v súvislosti s narastajúcim počtom prípadov nového koronavírusu v regióne. viac »


Príklad z Myjavy ukázal, že slivovicou sa COVID-19 poraziť nedá, hovorí Hrabko

Príklad z Myjavy ukázal,

29.07.2020 11:00

BRATISLAVA - Epidémiu nového koronavírusu nemá zmysel deliť na prvú, druhú či ďalšie vlny, vírus tu jednoducho stále je a kvantita nakazených podľa publicistu Juraja Hrabka stúpa alebo klesá podľa toho, nakoľko účinné sú opatrenia na obmedzenie jeho šírenia. viac »


KORONAVÍRUS Včera pribudlo až 41 nových prípadov! Najviac v okolí hlavného mesta

KORONAVÍRUS Včera pribudlo až
Foto

29.07.2020 09:55

BRATISLAVA - Na Slovensku v utorok pribudlo 41 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2 296 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2 245 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk. viac »


V utorok zomrel pacient s KORONAVÍRUSOM: Príčina úmrtia má byť známa do konca týždňa

V utorok zomrel pacient

28.07.2020 16:55

TRENČÍN – Výsledky pitvy pacienta s ochorením COVID-19, ktorý zomrel minulý týždeň vo Fakultnej nemocnici Trenčín, by mali byť známe do konca tohto týždňa. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. viac »


Ľudia vzali Tatry útokom: FOTO Na lanovku čakajú v obrovskom rade, akvapark praská vo švíkoch

Tatranský región je plný
Foto

28.07.2020 15:31

SLOVENSKO - Tatry sú top turistický región a momentálne praskajú vo švíkoch. Tí, ktorí zavítali do hôr, čakajú vo veľkých radoch. Preto ak sa tiež chystáte do tatranskej prírody, obrňte sa trpezlivosťou a správajte sa zodpovedne.   viac »


Ďalší problém KORONAKRÍZY: Slovensko má nedostatok krvi, ministerstvo vyzýva ľudí

Ďalší problém KORONAKRÍZY: Slovensko

28.07.2020 14:34

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vyzýva ľudí, aby išli darovať krv. Rezort poukázal na výzvu Národnej transfúznej služby (NTS) SR, ktorá v posledných týždňoch zaznamenala na svojich odberových pracoviskách pokles darcov krvi, čo sa prejavuje úbytkom zásob krvných prípravkov. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. viac »


Volaní na 112 bolo menej: Infolinky o KORONAVÍRUSE vybavili 19-tisíc telefonátov

Volaní na 112 bolo
Foto

28.07.2020 14:26

BRATISLAVA - Počet volaní na tiesňovú linku 112 napriek pandémii nového koronavírusu počas prvého polroka 2020 oproti vlaňajšku mierne klesol. Zaznamenali vyše 500-tisíc hovorov. Infolinky Ministerstva vnútra (MV) SR zriadené na informovanie o situácii s COVID-19 doteraz vybavili približne 19.000 telefonátov a na emailovej adrese prijali viac ako 5000 ... viac »


Boj s koronavírusom pokračuje: Na stole je pandemický plán! Počíta aj s agresiou v uliciach

Boj s koronavírusom pokračuje:

28.07.2020 14:00

BRATISLAVA - Rezort zdravotníctva hlása, že je na prípadnú druhú vlnu pandémie COVID-19 pripravený. Malo by sa jej Slovensko obávať? V tom sa odborníci nezhodujú. Ak by však našu krajinu predsa len ochromila nákaza, na stole je návrh nového pandemického plánu. Tentokrát by nemal rátať len s chrípkou. viac »


KORONAVÍRUS Hlohovecký dekan odslúžil omšu napriek zákazu: FOTO Úrady mu naparili pokutu

KORONAVÍRUS Hlohovecký dekan odslúžil
Foto

28.07.2020 13:00

HLOHOVEC - Kňaz v Hlohovci odslúžil omšu v čase najväčších obáv a zavádzania protivírusových opatrení. Zúčastnilo sa jej desiatky veriacich, ktorí prijímali hostiu bez nariadených rozostupov. Úrady už kňazovi naparili pokutu. viac »


KORONAVÍRUS V Myjave stúpa počet infikovaných, mesto prijíma krízové opatrenia

Na snímke Námestie Milana

28.07.2020 11:30

MYJAVA - V Myjave stúpa počet nakazených novým koronavírusom, ktorý sa rozšíril po rodinnej oslave v neďalekej obci Poriadie. Mesto preto zvolalo na pondelok (27. 7.) krízový štáb a prijalo opatrenia, ktoré by mali zabrániť ďalšiemu nárastu nakazených.  viac »


KORONAVÍRUS Opäť dvojciferný nárast! Najviac pribudlo v Žilinskom kraji

KORONAVÍRUS Opäť dvojciferný nárast!
Foto

28.07.2020 09:45

BRATISLAVA - Na Slovensku v pondelok pribudlo 23 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 1 548 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2 204 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS Vládny špeciál priviezol repatriantov: FOTO Na palube bolo sedem občanov Slovenska

Vládny špeciál priviezol z
Foto

28.07.2020 04:55

BRATISLAVA – Vládny špeciál Ministerstva vnútra SR v pondelok priviezol z Kene do Bratislavy 40 repatriantov, medzi ktorými bolo aj sedem občanov Slovenskej republiky. Na sociálnej sieti o tom informovalo MV SR. viac »


Myjava reaguje na šírenie KORONAVÍRUSU: Krízový štáb rozhodol, mesto prijalo viaceré opatrenia

Myjava reaguje na šírenie
Foto

27.07.2020 15:05

MYJAVA - Na základe rokovania krízového štábu a porady s predstaviteľmi organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta prijalo mesto Myjava v záujme preventívnej ochrany obyvateľstva pred ochorením COVID-19 s okamžitou platnosťou viacero opatrení. Informoval o tom primátor Pavel Halabrín. viac »


Štátny tajomník MZV Martin Klus bol ONLINE: Španielsko je kandidátom na vyradenie zo "zelenej" cestovnej mapy

Štátny tajomník MZV Martin

27.07.2020 12:05

BRATISLAVA - Každým dňom sa mení mapa koronavírusu. Prípadov opäť v niektorých krajinách pribúda. Ktoré štáty sú aktuálne pre našich dovolenkárov bezpečné a ktorým by sme sa mali naopak vyhnúť? Ako vyzerá pomoc únie pre Slovensko? Koľko peňazí dostaneme? Aj vy máte možnosť opýtať sa tieto a iné otázky štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí ... viac »


Na Slovensku pribudli dva nové prípady KORONAVÍRUSU: Neotestovali ani 300 ľudí

Na Slovensku pribudli dva

27.07.2020 09:30

BRATISLAVA - Ako už býva zvykom, za nedeľu sa na Slovensku vykonalo len veľmi málo testov. Z 216 otestovaných ľudí však boli dvaja pozitívny. Informuje o tom Ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Štát chce nakupovať vakcíny vo veľkom: Očkovanie nebude povinné, no je tu veľký výkričník!

KORONAVÍRUS Štát chce nakupovať
Video

26.07.2020 14:00

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva spolu s hlavným hygienikom Jánom Mikasom to v boji proti koronavírusu myslia skutočne vážne a na stole sú už aj priebežne ambície. Minister Marek Krajčí napríklad avizoval, že v prípade očkovacej látky by chceli nakúpiť až tri milióny kusov. Očkovanie však nebude povinnosťou, no závažné odporúčania pre určité ... viac »


KORONAVÍRUS Väčšina nahlásených prípadov sú dohľadané kontakty potvrdených prípadov, tvrdí ÚVZ

KORONAVÍRUS Väčšina nahlásených prípadov

26.07.2020 13:29

BRATISLAVA – Vo väčšine prípadov ochorenia COVID-19, ktoré nahlásili za sobotu (25. 7.), ide o úzke kontakty s už potvrdenými prípadmi ochorenia. V niektorých prípadoch sa epidemiologické vyšetrenie ešte uskutočňuje. viac »


KORONAVÍRUS Aj cez víkend zaznamenali ďalšie dvojciferné číslo: Nové prípady hlási hlavne Prešov!

KORONAVÍRUS Aj cez víkend

26.07.2020 09:45

BRATISLAVA - Včera pribudlo na Slovensku 38 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 2 179 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe korona.gov.sk. viac »


Najčítanejšie články