Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Bratislava hlási rekord: Zaočkovali najviac ľudí za jeden deň!

pred 3 hodinami

BRATISLAVA - V bratislavskom Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) zaočkovali v sobotu (8. 5.) dosiaľ najväčší počet ľudí za jeden deň. Konkrétne 3570. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) o tom informoval na sociálnej sieti. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Vo veľkokapacitných centrách začali očkovať aj vakcínou od Pfizer

KORONAVÍRUS Vo veľkokapacitných centrách

03.05.2021 08:14

TRNAVA – Trnavský samosprávny kraj (TTSK) pokračoval v očkovaní proti ochoreniu COVID-19 aj počas prvého májového víkendu, keď sa vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Trnave, Dunajskej Strede a Skalici zaočkovalo 7419 ľudí. Informovalo o tom komunikačné oddelenie TTSK. viac »


KORONAVÍRUS Počet pozitívnych prípadov opäť klesol! Pribudli však ďalšie úmrtia

KORONAVÍRUS Počet pozitívnych prípadov

02.05.2021 14:20

BRATISLAVA - Prostredníctvom 34 967 vykonaných RT-PCR testov odhalili v sobotu na Slovensku 378 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 34. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


KORONAVÍRUS V bratislavskom očkovacom centre zatiaľ sprievod seniorov nezaočkovali

KORONAVÍRUS V bratislavskom očkovacom

02.05.2021 12:49

BRATISLAVA - V bratislavskom veľkokapacitnom očkovacom centre (VOC) na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) počas soboty (1.5.) ako sprievod seniorov nad 70 rokov nezaočkovali nikoho. Povedal to lekár kraja a riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay. viac »


KORONAVÍRUS Ďalší míľnik: Druhú dávku vakcíny dostalo na Slovensku už viac ako pol milióna ľudí

KORONAVÍRUS Ďalší míľnik: Druhú

02.05.2021 10:47

BRATISLAVA - Druhú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku dostalo už viac ako pol milióna ľudí. Ako vyplýva z informácií, ktoré zverejnilo na svojom webe Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, Slovensko túto hranicu prekonalo vďaka zaočkovaným počas soboty (1.5.). viac »


V Bratislave sa protestovalo proti vláde i opatreniam! Objavil sa na nich bývalý poslanec

Protivládny protest pred Prezidentským
1658

01.05.2021 22:35

BRATISLAVA - V Bratislave na Námestí slobody a Hodžovom námestí sa v sobotu popoludní konal protest proti vláde SR a proti pandemickým opatreniam. Stalo sa tak aj napriek tomu, že je v krajine vyhlásený núdzový stav a naďalej platia opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Polícia uviedla, že vážnejšie prípady narušenia verejného poriadku... viac »


FOTO Mladíka zo Senice dostal ťažký COVID na hranicu života a smrti: Z jeho spomienok mrazí

FOTO Mladíka zo Senice
FotoVideo

01.05.2021 22:30

SKALICA - Desiatky tisíc príbehov pacientov s koronavírusom, individuálne osudy, väčšie či menšie úspechy medicíny, ale aj nečakané tragické konce s pocitom bezmocnosti. To všetko priniesla pandémia do rodín a nemocníc. Príbeh 35-ročného Iosifa Ioana Hilgertha zo Senice dokazuje, ako sa aj mladý muž ocitol kvôli koronavírusu na hranici života a smrti... viac »


Zbraň v boji proti KORONAVÍRUSU: Slovensko začína naskladňovať nový liek

Liek na ochorenie COVID-19

01.05.2021 21:59

BRATISLAVA – Slovensko zapája do boja s pandémiou nového koronavírusu monoklonálne protilátky. Do 15 slovenských nemocníc sa začalo naskladňovať prvých 5000 kusov lieku bamlanivimab. Uviedla to hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. viac »


VIDEO Hegera zaočkovali proti KORONAVÍRUSU: Toto si myslí o zrušených termínoch pre mladých ľudí

Eduard Heger bol zaočkovaný
FotoVideo

01.05.2021 17:30

BRATISLAVA - Premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) v sobotu v Bratislave zaočkovali prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Dostal vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. Pri tejto príležitosti sa ospravedlnil mladým ľuďom, ktorým zrušili už pridelené termíny na očkovanie. viac »


KORONAVÍRUS V Trnave počas trinástich testovacích víkendov otestovali 256-tisíc osôb

KORONAVÍRUS V Trnave počas

01.05.2021 16:08

TRNAVA – Počas predchádzajúcich trinástich týždňov sa v meste Trnava plošne otestovalo na nový koronavírus 256.073 osôb. S antigénovým testovaním radnica skončila v závere apríla. Miera pozitivity sa počas tohto obdobia z 1,27 percenta na konci januára znížila až na 0,03 percenta v poslednom kole. Uviedla to hovorkyňa mesta Veronika Majtánová. Priemerná... viac »


KORONAVÍRUS Heger je rád, že minister očkovanie mladých zastavil: Bola to chyba!

Premiér Eduard Heger

01.05.2021 13:25

BRATISLAVA - Premiér Eduard Heger (OĽANO) je rád, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) zastavil očkovanie mladých ľudí pod 18 rokov proti ochoreniu COVID-19. Označil za chybu, že takíto mladí ľudia boli na očkovanie pozvaní. Vakcínu Pfizer by podľa neho mali dostávať prioritne obyvatelia vo vyššom veku a rizikové skupiny. ... viac »


KORONAVÍRUS Pribudli ďalšie stovky pozitívnych prípadov a 48 obetí

KORONAVÍRUS Pribudli ďalšie stovky
Video

01.05.2021 12:35

BRATISLAVA - Prostredníctvom 8431 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (30. 4.) na Slovensku 509 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 48. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


Máte chaos v nových pravidlách? Pozrite si veľký PREHĽAD: Tieto opatrenia budú platiť

Otvorenie terás
406

01.05.2021 12:30

BRATISLAVA – Od polovice apríla zažívame prvé veľké uvoľňovanie opatrení po dlhých mesiacoch. Počty pozitívnych prípadov klesli, lepší sa aj situácia v nemocniciach. Aj naďalej však platí núdzový stav a zákaz vychádzania. Prečítajte si prehľad opatrení, ktoré aktuálne platia. viac »


KORONAVÍRUS Chaos pri očkovaní: Dostali ste termín? Ministerstvo sa ich rozhodlo zmeniť

Očkovanie v slovenských nemocniciach

01.05.2021 08:41

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo preplánovať termíny záujemcom o očkovanie, ktorí sú mladší ako 18 rokov na iný termín. Uvoľnené kapacity budú pridelené záujemcom, ktorí sa zaregistrovali neskôr a spĺňajú podmienku veku nad 60 rokov, a tiež chronicky chorým pacientom. V piatok o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. viac »


KORONAVÍRUS V uvoľňovaní opatrení je priveľa chaosu a zmätku, tvrdí Hrabko

Juraj Hrabko

01.05.2021 07:05

BRATISLAVA – Podobne ako v prípade zavádzania protipandemických opatrení na Slovensku, aj pri ich uvoľňovaní je podľa publicistu Juraja Hrabka priveľa chaosu a zmätku. viac »


Slová analytikov Matovič nerozdýcha! Porovnali šéfov delegácií, ktorí podpisovali zmluvu k Sputniku

Slová analytikov Matovič nerozdýcha!
Video

30.04.2021 20:00

BRATISLAVA – Analytici z projektu Dáta bez pátosu, ktorí sa intenzívne venujú pandémii nového koronavírusu, tentoraz zamerali svoju pozornosť aj na porovnanie "dohadovačov" dnes už verejnej zmluvy k Sputniku V. Ide o Kirilla Dmitrijeva a Igora Matoviča, do ktorého sa teda poriadne obuli! viac »


Umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje na Zemplíne 12 pacientov s KORONAVÍRUSOM

Umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje

30.04.2021 19:24

HUMENNÉ - Počet pacientov hospitalizovaných v nemocniciach na Zemplíne s ochorením COVID-19 klesol za uplynulý mesiac o polovicu. Aktuálne ich je najviac v michalovskej, najmenej v trebišovskej nemocnici. Podporu umelej pľúcnej ventilácie (ÚPV) však stále potrebuje 12 pacientov. viac »


ŠIALENÉ! Kontroverzná slovenská blogerka šíri nezmyselný HOAX o očkovaní: Toto nemôže myslieť vážne!

ŠIALENÉ! Kontroverzná slovenská blogerka
FotoVideo

30.04.2021 18:30

BRATISLAVA - Z očkovania proti koronavírusu majú niektorí ľudia obavy, iní neváhajú a vakcínu si dajú pichnúť hneď, ako je možné. No a potom sa nájdu takí, ktorí šíria neuveriteľné nezmysly. viac »


KORONAVÍRUS Väznené osoby budú mať opäť možnosť stretnúť sa so svojimi blízkymi

KORONAVÍRUS Väznené osoby budú

30.04.2021 18:29

BRATISLAVA - Väznené osoby sa budú môcť v ústavoch na výkon väzby a na výkon trestu odňatia slobody opäť stretnúť so svojimi blízkymi. Umožní im to uvoľnenie protiepidemických opatrení, ktoré tento týždeň schválila vláda. Nárokové návštevy väznených budú povolené od pondelka (3. 5.). Informovala o tom Katarína Nováková, riaditeľka odboru komunikácie... viac »


KORONAVÍRUS Nové opatrenia v ružových a červených okresoch Slovenska sú tu: Na pivečko bez testu!

Aupark

30.04.2021 16:30

BRATISLAVA - V ružových a červených okresoch, teda v prvom a druhom stupni varovania, sa od pondelka (3. 5.) zrušia doterajšie pravidlá pre vstupy do prevádzok. Po novom sa pri vstupe nebude vyžadovať negatívny test. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. viac »


Sankcií za zverejnenie zmluvy na Sputnik V sa neobávam, hovorí Lengvarský

Sankcií za zverejnenie zmluvy

30.04.2021 16:28

BRATISLAVA - O vakcínach Sputnik V, ktoré sú už na Slovensku, sa definitívne rozhodne až po výsledkoch z maďarských a ruských laboratórií. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) o tom informoval na piatkovej tlačovej konferencii. Sankcií za zverejnenie kontraktu sa neobáva, keďže k nemu došlo po dohode oboch strán. viac »


Najčítanejšie články