Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk - Bleskovky

°C

Pondelok, 30. marec 2020. Meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Tento balík opatrení má zachrániť slovenskú ekonomiku! Ivan Mikloš vidí jeden veľký problém

Foto
pred 6 hodinami

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič spolu so svojimi koaličnými partnermi v nedeľu predstavil vládny balíček ekonomických opatrení, ktoré majú pomôcť zachrániť slovenskú ekonomiku zasiahnutú pandémiou koronavírusu. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Ochranné pomôcky do nemocníc prevážajú aj armádne vrtuľníky

Vrtuľník UH-60 Blackhawk

27.03.2020 20:05

BRATISLAVA - Ochranné prostriedky, ktoré mieria k zdravotníkom v nemocniciach po celom Slovensku, pomáhajú rýchlo distribuovať aj vrtuľníky slovenskej armády. viac »


Slovensku hrozí v apríli ekonomický kolaps: Prepúšťanie, krachy a dlhy! Vláda zatiaľ nemá plán

Slovensku hrozí v apríli

27.03.2020 18:50

BRATISLAVA - Dnes je krutou realitou aj to, že šíriaci sa koronavírus neovplyvňuje len segment zdravotníctva, ktorý už dnes pracuje na plné obrátky, ale aj ekonomický sektor. Niektoré firmy v zahraničí súčasný stav doslova ničí. Pristupuje sa k znižovaniu platov či masovému prepúšťaniu. Podobný scenár však reálne hrozí aj nám. Vláda však zatiaľ nepredostrela ... viac »


KORONAVÍRUS Mladí vedci vyvinuli náhradu pľúcnej ventilácie, pomôcť má v čase núdze

Pľúcna ventilácia

27.03.2020 18:45

BRATISLAVA - Mladí slovenskí vedci Samuel a Daniel Furkovci vyvinuli alternatívu umelej pľúcnej ventilácie (UPV). Použiteľnosť prístroja v piatok potvrdilo i testovanie na Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Zariadenie by mohlo byť vďaka jednoduchosti a nízkej cene užitočné ... viac »


KORONAVÍRUS Ombudsmanka radí zvážiť dočasnú úpravu intenzity striedavej starostlivosti

Verejná ochrankyňa práv Mária

27.03.2020 18:25

BRATISLAVA - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová odporúča v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 zvážiť dočasné nahradenie osobného styku dieťaťa s rodičom, ktorý nežije v spoločnej domácnosti, inou formou komunikácie. Pri striedavej starostlivosti navrhuje v aktuálnej situácii predĺžiť časové intervaly. Informovala o tom Michaela Pavelková ... viac »


Bezplatnú vlakovú dopravu pre deti, žiakov a študentov dočasne pozastavia 1. apríla

ZSSK Inter City

27.03.2020 17:10

BRATISLAVA - Bezplatná vnútroštátna vlaková preprava vo vozňoch 2. triedy pre deti do pätnásť rokov veku, žiakov a študentov denného štúdia do 26 rokov veku bude dočasne pozastavená v stredu 1. apríla. Opatrenie má trvať do ukončenia uzatvorenia škôl a školských zariadení. Rozhodla o tom v piatok vláda, keď schválila odporúčanie Ústredného krízového ... viac »


KORONAVÍRUS Slovenskí väzni vyrobili za tri týždne viac ako 72-tisíc rúšok

Približne 12.000 ochranných rúšok

27.03.2020 16:15

BRATISLAVA - Slovenskí väzni vyrobili za viac ako tri týždne 72.200 ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze novým koronavírusom. S prípravou produkcie začal Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) 27. februára. viac »


KORONAVÍRUS Vláda rozšírila núdzový stav aj na zariadenia sociálnych služieb

Predseda vlády SR Igor

27.03.2020 16:05

BRATISLAVA – Núdzový stav sa má na Slovensku rozšíriť aj na zariadenia sociálnych služieb, ako sú zariadenia pre seniorov, ale aj na zariadenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorými sú centrá pre deti a rodiny. Zároveň sa rozširuje zákaz uplatňovania práva na štrajk niektorým pracovníkom. Vyplýva to z materiálu, ktorý v piatok na rokovaní schválila vláda. viac »


Remišová: Fico vo veci sprístupňovania dát opäť raz hrubo zavádza

Remišová: Fico vo veci

27.03.2020 15:25

BRATISLAVA - Poslanec parlamentu Robert Fico (Smer-SD) vo veci sprístupňovania dát od operátorov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR opäť raz hrubo zavádza. Povedala to pred piatkovým rokovaním vlády vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). viac »


Dávid dnes priletel špeciálom z USA na Slovensko: Exkluzívna spoveď, takto to všetko prebiehalo

Vládny špeciál

27.03.2020 14:35

BRATISLAVA - Ahoj, moje meno je Dávid. Som jedným zo 160 ľudí, ktorých pre koronavírus z USA čakala cesta domov repatriačným letom. Prileteli sme dnes ráno a bola to skúsenosť, ktorú nemá človek každý deň. Takže si zapnite pásy, na našej ceste očakávame mnoho turbulencií! viac »


KORONAVÍRUS Prezidentka: Zákon na sprostredkovanie dát operátormi nie je v rozpore s ústavou

KORONAVÍRUS Prezidentka: Zákon na

27.03.2020 14:25

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje sprístupňovanie dát od operátorov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu za primerané aktuálnej situácii. Povedal to hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Na Ústavný súd (ÚS) SR sa pre zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením ... viac »


KORONAVÍRUS Zdravotný stav väzňa s novým koronavírusom je stabilizovaný

KORONAVÍRUS Zdravotný stav väzňa

27.03.2020 13:54

BRATISLAVA - Zdravotný stav odsúdeného väzňa, u ktorého v pondelok (23. 3.) potvrdili ochorenie COVID-19, je stabilizovaný. viac »


KORONAVÍRUS V rámci repatriácie priletelo z USA na Slovensko 278 pasažierov

Letisko Milana Rastislava Štefánika

27.03.2020 13:51

BRATISLAVA - V piatok zo Spojených štátov amerických priletelo na Slovensko v rámci repatriácie uskutočnenej Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR, 278 pasažierov. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PPZ) Denisa Bárdyová. viac »


Remišová žiada eurokomisiu uvoľniť pravidlá, aby peniaze EÚ išli čo najskôr na boj proti koronavírusu

Remišová žiada eurokomisiu uvoľniť

27.03.2020 13:42

BRATISLAVA - Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) požiadala Európsku komisiu (EK) o maximálne zjednodušenie pravidiel a flexibilitu, aby mohli byť všetky dostupné peniaze Európskej únie presunuté na opatrenia proti šíreniu koronavírusu. "Slovensko potrebuje okamžitú pomoc," povedala vicepremiérka. viac »


KORONAVÍRUS Európa čelí obrovskej ekonomickej kríze! Záchranný balíček prichádza, aj keď neskoro: Na rade je vláda

KORONAVÍRUS Európa čelí obrovskej

27.03.2020 13:38

BRUSEL - Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok večer na diaľku zahlasovali za trojicu legislatívnych opatrení, ktoré majú pomôcť pri koordinovanej reakcii Európskej únie na pandémiu COVID-19 a zmierniť škody spôsobené touto krízou. viac »


KORONAVÍRUS Ekonomický expert SaS varuje: Slovensko z EÚ miliardy nedostane

Ján Rudolf

27.03.2020 13:35

BRATISLAVA - Ekonomický expert SaS Ján Rudolf dáva veci na pravú mieru. Nie je pravdou, že Slovensko dostane od Európskej únie 2,5 miliardy eur. Sú to nevyčerpané eurofondy, ktoré môže Slovensko použiť na boj s koronavírusom. viac »


KORONAVÍRUS Slovensko nedostane navyše 2,5 miliardy z peňazí EÚ proti pandémii, upozorňuje expert

KORONAVÍRUS Slovensko nedostane navyše

27.03.2020 13:34

BRATISLAVA - Slovensko nedostane navyše 2,5 mld. eur z prostriedkov Európskej únie (EÚ) na riešenie krízy v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Ako uviedol v piatok expert strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ján Rudolf, sú to nepravdivé a zavádzajúce informácie, čím reagoval na informovanie niektorých politikov a médií. Suma 2,5 mld. eur, ktorú podľa ... viac »


Ceny pohonných látok počas koronakrízy klesajú: Čo bude ďalej? Analytička v tom má jasno!

Ceny pohonných látok počas

27.03.2020 13:30

BRATISLAVA - Na Slovensku klesajú ceny pohonných látok. Dôvodom je obávaný koronavírus, ktorý za posledné mesiace straší po celom svete. Aká je však predpoveď do budúcna? Analytička Eva Sadovská v tom má jasno. Mnohých jej slová potešia. viac »


KORONAVÍRUS Bratislava nakupuje tisíce rúšok, objednala i respirátory a zdravotné pomôcky

KORONAVÍRUS Bratislava nakupuje tisíce

27.03.2020 13:25

BRATISLAVA - Mesto Bratislava nakupuje v týchto dňoch tisíce ochranných rúšok. Objednalo si aj respirátory a ochranné zdravotné pomôcky. Tvrdí, že zatiaľ nedostalo žiadnu materiálnu pomoc od štátu, a preto si všetko musí zabezpečovať samo. Pre mimoriadnu situáciu okolo pandémie nového koronavírusu využíva v rámci verejného obstarávania formu priameho ... viac »


Sledujte filmy on-line a pomôžte nemocniciam: Za každé prehratie sa odvedie 20 centov

Sledujte filmy on-line a

27.03.2020 13:21

BRATISLAVA - Pozeraním slovenských a českých filmov on-line môžu od utorka diváci reálne pomôcť nemocniciam aj filmárom bez práce. A to prostredníctvom streamovacej služby, ktorá prichádza s kampaňou "Ostávame s vami doma". viac »


VIDEO Fico k aktuálnej situácii: Žiada prezidentku, aby sa obrátila na Ústavný súd kvôli súkromným dátam

Fico žiada prezidentku, aby
FotoVideo

27.03.2020 13:05

BRATISLAVA - Predseda Smeru-SD Robert Fico očakáva od prezidentky SR Zuzany Čaputovej, že sa obráti na Ústavný súd (ÚS) SR pre zákon o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 a v justícii, ktorý dáva Úradu pre verejné zdravotníctvo (ÚVZ) SR možnosť získať a spracovať dáta od mobilných ... viac »


Najčítanejšie články