Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Nedeľa, 28. február 2021. Meniny má Zlatica, zajtra Albín.

Koronavírus na Slovensku

Silné slová prezidentky! Obeťou nie je vláda, ale ľudia na cintorínoch: Výmena Krajčího podľa nej nestačí

Rezort zdravotníctva podľa prezidentky potrebuje reštart.

Rezort zdravotníctva podľa prezidentky potrebuje reštart.

pred hodinou

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za nevyhnutné, aby vláda vyvodila sebareflexiu a politickú zodpovednosť. Nestačí len výmena na poste ministra zdravotníctva. Uviedla to v diskusnej relácii Na telo na televízii Markíza. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Od vypuknutia pandémie prešiel skoro rok a my nemáme žiadnu aplikáciu, vyhlásil Raši

KORONAVÍRUS Od vypuknutia pandémie

25.02.2021 11:50

BRATISLAVA - Od vypuknutia pandémie nového koronavírusu uplynul takmer rok a vláda nebola schopná vytvoriť ani jednu aplikáciu, ktorá by pomohla v dohľadávaní kontaktov a dodržiavaní karantény. Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Raši. viac »


KORONAVÍRUS Matovič bije na poplach: V napätej situácii hovorí o výpožičkách vakcín aj prevoze pacientov!

KORONAVÍRUS Matovič bije na

25.02.2021 11:30

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v týchto chvíľach rieši dramatickú situáciu na Slovensku v dôsledku zhoršujúcej sa pandémie nového koronavírusu. V najnovšom statuse už hovorí aj to vypožičiavaní vakcín či prevoze chorých do Nemecka! viac »


Bez predĺženia núdzového stavu neprijmeme účinné opatrenia: Opozícia kritizuje Matoviča! Mal tu byť

Bez predĺženia núdzového stavu

25.02.2021 11:29

BRATISLAVA - Poslanci dnes pokračujú v debate o predĺžení núdzového stavu. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá zákon predložila, požiadala poslancov o podporu. Vláda by podľa jej slov bez jeho predĺženia nemohla prijímať účinné opatrenia a nechala ľudí napospas im samým. Opozícia s predĺžením núdzového stavu nesúhlasí. viac »


KORONAVÍRUS Pribudli tisícky nových prípadov: Testovalo sa menej! Počet úmrtí stále rastie

KORONAVÍRUS Pribudli tisícky nových
FotoVideo

25.02.2021 10:05

BRATISLAVA - Prostredníctvom PCR testov zachytili v stredu na Slovensku 2438 pozitívnych na ochorenie COVID-19, vykonali 10 958 testov. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 84. Informuje o tom NCZI a ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Nové typy antigénových testov: Otestujú sa prvé deti a seniori

KORONAVÍRUS Nové typy antigénových

25.02.2021 08:55

BRATISLAVA - Občianske združenie Nemocnica deťom rozdá 20-tisíc antigénových testov nového typu, pri ktorých odber sa vykonáva len z prednej časti nosa, nie z nosohltana. Podľa združenia sa tak odbúrava veľký stres z testovania, ktorý deti majú. Informovala o tom Zuzana Čižmáriková, predsedníčka OZ Nemocnica deťom. viac »


KORONAVÍRUS MZ SR na týždeň pozastavilo otváranie termínov pre doteraz nezaočkovaných

Začiatok očkovania proti koronavírusu

25.02.2021 07:49

BRATISLAVA – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na jeden týždeň pozastavilo otvorenie termínov pre doteraz neočkovanú verejnosť. Potvrdila to hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, upozornil na to Denník N. V žiadnom prípade však podľa MZ SR nejde o zákaz očkovania. viac »


Prekonali ste už Covid-19? VIDEO Odpoveď je vo vašej krvi, očkovanie sa neodporúča, ak máte protilátky

Prekonali ste už Covid-19?
Video

25.02.2021 00:01

BRATISLAVA - Kašeľ, teplota, únava či bolesť svalov. Príznaky, ktoré by ste ešte v roku 2019 pripisovali chrípke. No v roku 2020, kedy svet sužuje pandémia, si nie ste istí, či ste neprekonali obávaný koronavírus. Ako sa môžete dopracovať k odpovedi, ak ste neabsolvovali PCR test? Odhaliť ju môže vaša krv. viac »


KORONAVÍRUS Matovič podvečer zareagoval na Sulíkovu snahu stať sa novým ministrom: Je to zlý vtip!

KORONAVÍRUS Matovič podvečer zareagoval
FotoVideo

24.02.2021 21:01

BRATISLAVA - Dnešné vyjadrenie ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) sú skutočne prekvapujúce a šokujúce. Kríza je v plnom prúde a nespokojnosť s aktuálnym ministrom Marekom Krajčím zo strany SaS už narástla do tej miery, že Sulík je dokonca ochotný prebrať Krajčího funkciu! Má za seba už dokonca aj náhradu na post šéfa rezortu hospodárstva! viac »


KORONAVÍRUS Dostál víta, že odôvodnenie predĺženia núdzového stavu je lepšie

KORONAVÍRUS Dostál víta, že

24.02.2021 18:00

BRATISLAVA - Poslanec Ondrej Dostál (SaS) víta, že odôvodnenie predĺženia núdzového stavu zo strany vlády je lepšie ako v predchádzajúcom prípade. Ak bude v budúcnosti treba predlžovať núdzový stav dúfa, že ho kabinet vyargumentuje ešte lepšie. viac »


Konzílium odborníkov rieši zrušenie výnimiek! Veľká zmena by sa týkala aj nákupu v potravinách

Konzílium odborníkov rieši zrušenie

24.02.2021 16:29

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR plánuje na konzíliu odborníkov otvoriť tému prípadného zrušenia výnimky, ktorá umožňuje nákup potravín pozitívne testovaným na ochorenie COVID-19. Rovnako požiada o vyjadrenie aj samosprávy, či dokážu pozitívne testovaným zabezpečiť donáškovú službu potravín. Potvrdila to hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková. viac »


Exkluzívna ponuka premiérovi: Strana Za ľudí by prebrala zodpovednosť za MZ SR už na jeseň

Veronika Remišová

24.02.2021 16:28

BRATISLAVA - Strana Za ľudí ponúkla premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽANO) prebratie zodpovednosti za rezort zdravotníctva už na jeseň. Vo svojom vyhlásení to konštatuje líderka strany Veronika Remišová. viac »


Smer odmieta predlžovanie núdzového stavu: Prichádza s vlastným uznesením

Tlačová konferencia strany Smer-SD

24.02.2021 15:39

BRATISLAVA - Opozičný Smer-SD odmieta opakované predlžovanie núdzového stavu, považuje to za hazardovanie so zdravím ľudí. Za núdzovým stavom tiež vidí snahu predĺžiť pokračovanie plošného testovania. Poslanci Smeru-SD tiež kritizujú, že vláda núdzovým stavom zabraňuje ľuďom voči nej protestovať. Na rokovanie pléna prichádzajú s vlastným návrhom, ktorým ... viac »


SaS podporí predĺženie núdzového stavu: Strana to považuje za nevyhnutný krok

SaS podporí predĺženie núdzového
FotoVideo

24.02.2021 14:29

BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady (NR) SR za SaS podporia v pléne predĺženie núdzového stavu. Súhlasia s vládou, že opätovné predĺženie núdzového stavu je legitímnym a nevyhnutným krokom. Šéfka poslaneckého klubu Anna Zemanová pripomenula, že otváranie prevádzok či kostolov nie je naviazané na núdzový stav. Dodala, že poslanci začnú o núdzovom stave ... viac »


KORONAVÍRUS Tvrdé slová Kolíkovej: Ak nebudeme mať núdzový stav, necháme ľudí napospas osudu

Mária Kolíková
FotoVideo

24.02.2021 13:30

BRATISLAVA - Ak nebudeme mať núdzový stav, necháme ľudí napospas osudu. V stredu to uviedla šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v súvislosti so schváleným materiálom, ktorým vláda SR doplnila dôvody, prečo žiada parlament, aby odobril opakované predĺženie núdzového stavu. viac »


KORONAVÍRUS Je nemožné zachytiť všetkých, ktorí nedodržujú opatrenia, tvrdí Naď

Jaroslav Naď
Video

24.02.2021 13:00

BRATISLAVA - Počet ľudí i organizácií nedodržiavajúcich opatrenia je taký veľký, že je nemožné všetko zachytiť. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to pripustil počas stredajšieho rokovania vlády. Policajti s pomocou vojakov podľa neho robia, čo môžu. Vyzval na dodržiavanie pravidiel. Uvažovať by sa podľa neho malo aj o sprísnení hraničného režimu. viac »


KORONAVÍRUS Gröhling verí, že prvé kloktacie testy budú distribuovať koncom budúceho týždňa

Minister školstva Branislav Gröhling

24.02.2021 12:40

BRATISLAVA – Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) verí, že prvotný balík do 20.000 kusov takzvaných kloktacích testov budú na školy distribuovať koncom budúceho týždňa. Uviedol to v stredu počas rokovania vlády. viac »


KORONAVÍRUS Viac ako 2 milióny ľudí na Slovensku je stále mimo lockdownu

KORONAVÍRUS Viac ako 2

24.02.2021 12:29

BRATISLAVA - Napriek takmer 2 mesiace starým upozorneniam inštitútu IstroAnalytica na skutočnosť, že v „lockdowne“ zavedenom v januári nie je viac ako 2 milióny ľudí, nedošlo k racionálnemu sprísneniu opatrení: viac »


Témou dňa je opäť núdzový stav: Koalícia môže mať problém! Hlasovanie bude dramatické

Témou dňa je opäť
FotoVideo

24.02.2021 12:05

BRATISLAVA - Poslanci dnes budú v parlamente rozhodovať o predĺžení núdzového stavu. Koaliční lídri veria, že predĺženie prejde. Šéf SaS Richard Sulík už predtým uviedol, že zrejme nebude vedieť garantovať všetkých poslancov. Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár včera uviedol, že hlasovanie bude tesné, viacerí poslanci sú totiž v karanténe. viac »


KORONAVÍRUS Hrozivé zistenie o novej mutácii: Kým objavíte prvé príznaky choroby, hrozí katastrofa

KORONAVÍRUS Hrozivé zistenie o

24.02.2021 11:50

BRATISLAVA – Osoba, ktorá má nový koronavírus, je infekčná, čiže vylučuje z tela vírusy, už dva dni pred nástupom prvých príznakov ochorenia COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková s tým, že inkubačný čas ochorenia COVID-19 je dva až 14 dní. Ojedinele však môže byť aj dlhší, dokázaný bol už aj v trvaní ... viac »


KORONAVÍRUS Na internátoch Mlyny Univerzity Komenského sprísnili opatrenia: Situácia je nepriaznivá

Internát Mlyny

24.02.2021 11:45

BRATISLAVA – Na internátoch Mlyny Univerzity Komenského (UK) v Bratislave opäť sprísnili opatrenia, dôvodom je nepriaznivá situácia. Evidujú tam dvojciferný počet infikovaných ubytovaných. Informuje o tom najväčšia a najstaršia slovenská univerzita na svojom webe. viac »


Najčítanejšie články