Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Pondelok, 15. august 2022. Meniny má Marcela, zajtra Leonard.

Koronavírus na Slovensku

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Vo svidníckej nemocnici platí zákaz návštev na všetkých oddeleniach

Koronavírus v Británii

15.07.2022 12:00

SVIDNÍK - Z dôvodu zhoršenej epidemiologickej situácie pre ochorenie COVID-19 v okrese Svidník platí od štvrtka (14. 7.) vo svidníckej nemocnici na všetkých lôžkových oddeleniach zákaz návštev. Informovala o tom PR špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, do ktorej svidnícka nemocnica patrí, Bianka Krejčíová. viac »


KORONAVÍRUS Počet pozitívnych stále stúpa: Na Slovensku odhalili viac ako 800 prípadov nákazy

KORONAVÍRUS Počet pozitívnych stále
Foto

15.07.2022 10:00

BRATISLAVA - Prostredníctvom 1 740 vykonaných PCR testov na Slovensku odhalili 846 prípadov nákazy. Pribudla jedna obeť. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a Ministerstvo zdravotníctva, viac »


COVID sa šíri, na SR prídu nové vakcíny: Plošné opatrenia sa nechystajú! Letná vlna je prekvapením, je tu riziko

Vladimír Lengvarský (OĽaNO)
FotoVideo

15.07.2022 07:30

BRATISLAVA - Na Slovensku aktuálne dominuje subvariant omikronu BA.5 a podľa zvyšujúcich sa počtov pozitívnych prípadov prežívame ďalšiu vlnu. Zdá sa, že nebude taká silná, ako tie predchádzajúce. Mnohí sa však obávajú toho, čo bude na jeseň. Čaká nás ďalšia vlna? Máme sa jej obávať? Budeme sa musieť očkovať? Kedy príde nová vakcína? viac »


Skvelé SPRÁVY od Moderny: Nová vakcína je oveľa účinnejšia! Zaberá na mutácie aj pôvodné COVID varianty

Skvelé SPRÁVY od Moderny:
FotoVideo

14.07.2022 20:00

BRATISLAVA - Spoločnosť Moderna oznámila ďalšie dobré správy. V čase, keď svet čelí novej, no nie tak závažnej vlne, vyvíja spoločnosť novú vakcínu, ktorá je účinná proti novým mutáciám omikronu. Nové výsledky štúdie ukazujú, že mesiac po podaní zaberajú niekoľkonásobne viac, ako pôvodná vakcína. Zaberá aj na pôvodné COVID varianty. viac »


KORONAVÍRUS V stredu pribudlo 822 nových prípadov infekcie a dve obete

KORONAVÍRUS V stredu pribudlo

14.07.2022 11:25

BRATISLAVA - Prostredníctvom 1869 vykonaných RT-PCR testov odhalili v stredu (13. 7.) na Slovensku 822 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli aj dve obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. viac »


KORONAVÍRUS Vláda schválila nákup lieku Lagevrio: Paxlovid sa nateraz nakupovať nebude

KORONAVÍRUS Vláda schválila nákup

13.07.2022 16:30

BRATISLAVA - Slovensko nakúpi do 35.000 balení lieku Lagevrio s obsahom antivirotického liečiva molnupiravir na liečbu ochorenia COVID-19. Na stredajšom online rokovaní o tom rozhodla vláda s tým, že zároveň sa ruší nákup 32.100 balení lieku Paxlovid, ktorý má podobné účinky. viac »


KORONAVÍRUS Za utorok pribudlo 873 nových prípadov infekcie a tri obete

KORONAVÍRUS Za utorok pribudlo

13.07.2022 10:45

BRATISLAVA - Prostredníctvom 2122 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok (12. 7.) na Slovensku 873 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli aj tri obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. viac »


Počet infikovaných KORONAVÍRUSOM stúpa: Pribudlo 841 prípadov a tri úmrtia

Otvorenie unikátneho odberného miesta

12.07.2022 10:37

BRATISLAVA - Prostredníctvom 2017 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (11. 7.) na Slovensku 841 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli tiež tri úmrtia. viac »


Koronavírus opäť naberá na sile: NÚSCH zakázal návštevy! Podobné opatrenia robia aj ďalšie nemocnice

Koronavírus opäť naberá na

11.07.2022 18:59

BRATISLAVA – Z dôvodu zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie zatvára svoje brány pre návštevy ďalšia bratislavská nemocnica. K viacerým slovenským zariadeniam sa pridala aj Národný ústav srdcových a cievnych chorôb. viac »


Známy infektológ varuje: Subvariant OMIKRONU môže byť najnákazlivejším ochorením! Zrejme predbehne aj osýpky

Známy infektológ varuje: Subvariant
FotoVideo

11.07.2022 18:00

BRATISLAVA - Známy infektológ Peter Sabaka sa vyjadril k aktuálnej situácii, kedy nám počet nových prípadov koronavírusu denne rastie a čo to pre nás znamená. Viacerí už možno tušia, že sú za tým nové subvarianty koronavírusu. Lekár predpovedá, aká bude sila tejto vlny a ktorá skupina obyvateľstva by mala byť ostražitá najviac. viac »


Marcinková má veľké obavy: COVID je späť v plnej sile! Strach o dcéru a veľká kritika

Marcinková má veľké obavy:
FotoVideo

11.07.2022 12:30

BRATISLAVA - Už nie je pochýb, že aj na Slovensku prebieha ďalšia vlna koronavírusu. Akurát o nej vieme oveľa menej, ako o tých predchádzajúcich. Čísla sú nízke, lebo sa netestuje, opatrenia sú prakticky žiadne a kým sa nenaplnia nemocnice, nič sa robiť nebude. S COVIDOM sa musíme naučiť žiť. Poslankyňa Marcinková má však veľké obavy a nevyhla sa ani kritike. viac »


KORONAVÍRUS Návštevy hospitalizovaných pacientov zakázali aj ďalšie nemocnice

KORONAVÍRUS Návštevy hospitalizovaných pacientov

11.07.2022 12:02

LEVICE - V Nemocnici Agel Levice platí až do odvolania zákaz návštev hospitalizovaných pacientov. Vedenie zdravotníckeho zariadenia sa pre tento krok rozhodlo v dôsledku nepriaznivého vývoja lokálnej epidemiologickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19, informovalo vedenie nemocnice. viac »


Na Slovensku pribudlo 114 prípadov infekcie KORONAVÍRUSOM

Na Slovensku pribudlo 114

11.07.2022 10:30

BRATISLAVA - Prostredníctvom 309 vykonaných RT-PCR testov odhalili v nedeľu (10. 7.) na Slovensku 114 prípadov nákazy novým koronavírusom. Obete nepribudli. viac »


KORONAVÍRUS Viac ako tretina testovaných je pozitívnych: Pribudla aj jedna obeť

KORONAVÍRUS Viac ako tretina
Foto

10.07.2022 09:54

BRATISLAVA - Prostredníctvom 908 vykonaných RT-PCR testov odhalili v sobotu (9. 7.) na Slovensku 365 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudla tiež jedna obeť. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. viac »


Motoristi, pozor: Od septembra prichádza zmena s technickou a emisnou kontrolou! TOTO už platiť nebude

TK a EK
FotoVideo

09.07.2022 16:43

BRATISLAVA - Je to oficiálne. Tí, ktorí si užívali výhody mimoriadnej situácie a predlžovali sj platnosť technickej a emisnej kontroly vozidla, by mali spozornieť. táto výhoda už totiž dlho platiť nebude. Rozhodli o tom poslanci parlamentu. Aké budú nové podmienky a kedy začnú platiť? viac »


KORONAVÍRUS Čísla stúpajú! Odhalili skoro tisíc nových prípadov, pribudli dve obete

KORONAVÍRUS Čísla stúpajú! Odhalili
Foto

09.07.2022 10:18

BRATISLAVA - Prostredníctvom 2001 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (8. 7.) na Slovensku 910 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli tiež dve obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. viac »


Počet infikovaných KORONAVÍRUSOM stále rastie: Pribudlo 709 prípadov a tri obete

Počet infikovaných KORONAVÍRUSOM stále
Foto

08.07.2022 10:01

BRATISLAVA - Prostredníctvom 1594 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (7. 7.) na Slovensku 709 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli aj tri obete. viac »


Na Slovensku máme novú vlnu KORONAVÍRUSU! Dátoví analytici otvorene: Vrchol už čoskoro, TOTO sú ich odhady

Na Slovensku máme novú

07.07.2022 17:00

BRATISLAVA – Hoci slová ako „pandémia“ či „koronavírus“ nezaznievajú už tak často, ako ešte pred pol rokom, Covid-19 tu s nami stále je. Aktuálne dokonca môžeme už niekoľko týždňov pozorovať nárast pozitívnych prípadov. Novú vlnu už máme aj na Slovensku. Podľa analytikov z projektu Dáta bez pátosu by sme jej vrchol mohli očakávať už počas najbližšieho... viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo 673 infikovaných a dve obete

Otvorenie unikátneho odberného miesta

07.07.2022 11:55

BRATISLAVA - Prostredníctvom 1637 vykonaných RT-PCR testov odhalili v stredu (6. 7.) na Slovensku 673 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli aj dve obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. viac »


Košice znovu trápi KORONAVÍRUS: Radikálny krok! Zakázali návštevy a zaviedli testovanie pred hospitalizáciou

Univerzitná nemocnica L. Pasteura
FotoVideo

07.07.2022 10:00

KOŠICE - V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice platí od tohto týždňa zákaz návštev pacientov na oddeleniach a klinikách. Zaviedli aj testovanie pacientov pred hospitalizáciou. Dôvodom je nárast počtu pacientov s ochorením COVID-19. Pre TASR to uviedla hovorkyňa nemocnice Monika Krišková. viac »


Najčítanejšie články