Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Utorok, 1. december 2020. Meniny má Edmund, zajtra Bibiana.

Koronavírus na Slovensku

Obyvatelia prihraničných obcí hovoria o diskriminácii: Nie sme riziko, otvorený list Matovičovi aj Čaputovej

Prezidentka SR Zuzana Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová

pred 2 hodinami

BRATISLAVA - S rastúcou krivkou prípadov nového koronavírusu súvisí opatrenie, týkajúce sa pendlerov, študentov či zamestnancov pracujúcich v zahraničí, na ktorých sa doposiaľ vzťahovala výnimka v rámci režimu na hraniciach. Od 7. decembra by sa mali povinne preukazovať negatívnym antigénovým testom na nový koronavírus, nie starším ako dva týždne. To vyvolalo vlnu vášne. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Školskí odborári apelujú na to, aby sa žiaci vrátili naspäť do škôl

Predseda Odborového združenia pracovníkov

24.11.2020 14:10

BRATISLAVA - Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku podporuje otvorenie škôl, aby sa naplnili základné princípy a ciele výchovy a vzdelávania. Medzi ne patrí aj komplexný proces učenia a socializácie zameraný na žiaka s cieľom rozvoja jeho osobnosti. Školy sú nielen vzdelávacie inštitúcie, ale v odovzdávaní hodnôt a noriem je ... viac »


KORONAVÍRUS na tiesňovej linke 155 v Bratislave! Až do odvolania je mimo prevádzky, obávať sa nemusíte

KORONAVÍRUS na tiesňovej linke

24.11.2020 13:00

BRATISLAVA - Krajské operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby v Bratislave je od utorka až do odvolania mimo prevádzky. Dôvodom je pozitívny test na ochorenie COVID-19 u viacerých zamestnancov tiesňovej linky 155, všetci sú v domácej karanténe. viac »


KORONAVÍRUS Progresívne Slovensko predstavilo 50 opatrení na zvládnutie krízy na Slovensku

KORONAVÍRUS Progresívne Slovensko predstavilo

24.11.2020 12:58

BRATISLAVA - Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) pripravilo 50 riešení pre lepšie zvládnutie koronakrízy. Ide o riešenia v oblasti zdravotníctva, sociálnych služieb, gastronómie, kreatívneho priemyslu, ochrany životného prostredia a vládnej komunikácie. Informoval o tom Ľuboš Konečný z PS. viac »


ZMOS o refundáciách za testovanie: O pomoc prosí šéfov samospráv medzi poslancami

Na Slovensku prebieha štvrté

24.11.2020 11:23

BRATISLAVA - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadalo poslancov vládnej koalície, ktorí súčasne pôsobia v pozícii starostov a primátorov, "aby využili politický kapitál člena vládnej koalície a pomohli vyriešiť akútny problém mnohých miest a obcí, ktoré doposiaľ čakajú na refundáciu výdavkov spojených s testovaniami". Predseda ZMOS-u Branislav ... viac »


Kováčiková končí na Generálnej prokuratúre: Do práce prišla s pozitívnym testom na KORONAVÍRUS

Prvá námestníčka generálneho prokurátora

24.11.2020 11:16

BRATISLAVA - Prvá námestníčka Generálnej prokuratúry (GP) SR Viera Kováčiková sa vzdá funkcie a odíde aj z postu prokurátorky. Potvrdila to v utorok novinárom. viac »


KORONAVÍRUS Stovky nakazených a ďalšie úmrtia: Dobrá správa! Takmer tritisíc ľudí sa vyliečilo

KORONAVÍRUS Stovky nakazených a

24.11.2020 10:30

BRATISLAVA - Na Slovensku v pondelok pribudlo vyše tisíc nakazených, vykonalo sa viac ako 6 500 testov. Pribudlo tiež 16 úmrtí. Dobrou správou je, že z ochorenia sa vyliečilo ďalších takmer tritisíc ľudí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií. viac »


KORONAVÍRUS Vláda vydáva opatrenia ako na rýchlom páse: Politológovia sa zhodujú, že je to chaos!

KORONAVÍRUS Vláda vydáva opatrenia
Foto

24.11.2020 10:29

BRATISLAVA - Slováci prichádzajú už prakticky týždenne do styku s novými a novými opatreniami, v ktorých už pomaly začína byť viac ako neprehľadná situácia. Ľudia niekedy nevedia ani to, čo práve v dnešný deň vstúpilo do platnosti. Na niekedy až chaotické vydávanie nových a nových opatrení sme sa pýtali politológov. Zaujímalo nás, čo si o tom myslia a či nie je vo vláde chaos. viac »


Konzílium prerokuje Sulíkov plán: Rozdeľovanie síl však nepovažuje za efektívne

Konzílium prerokuje Sulíkov plán:

24.11.2020 10:29

BRATISLAVA - Konzílium odborníkov je pripravené prerokovať protipandemický plán ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS). Deklarovalo, že je otvorené diskusii a spolupráci. Nepovažuje však za efektívne, že Sulík rozdeľuje sily v čase, keď sa majú spájať v boji s pandémiou. Konzílium pripomína svoj návrh opatrení, ktoré majú pomôcť v boji s novým koronavírusom. viac »


KORONAVÍRUS Maďarské médiá píšu o Slovensku: Koľko strán, toľko epidemiologických plánov

KORONAVÍRUS Maďarské médiá píšu

24.11.2020 10:03

BUDAPEŠŤ - Na Slovensku je pomaly toľko epidemiologických plánov, koľko politických strán. Napísal to v utorok spravodajský server Insfostart.hu v článku venujúcom sa rozporu medzi premiérom Igorom Matovičom a koaličnou stranou SAS v otázke ďalších kôl antigénového testovania v SR. viac »


KORONAVÍRUS V zariadení sociálnych služieb Nezábudka v Myjave je nedostatok personálu

KORONAVÍRUS V zariadení sociálnych

24.11.2020 09:10

MYJAVA - Mesto Myjava hľadá opatrovateľky, ošetrovateľky, zdravotné sestry, prípadne kohokoľvek iného, kto by bol ochotný pomôcť pri starostlivosti o klientov v zariadení sociálnych služieb Nezábudka. Informoval o tom primátor Pavel Halabrín na webovom sídle mesta. viac »


KORONAVÍRUS Krízový štáb rieši kľúčové témy: Dohoda ešte nie je! Vo vzduchu visí plošné testovanie i školy

KORONAVÍRUS Krízový štáb rieši
FotoVideo

24.11.2020 06:30

BRATISLAVA - Ústredný krízový štáb dnes rieši niekoľko tém. Hlavnou mal byť semaforový systém, ktorý mal predstaviť minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ešte pred krízovým štábom predstavil svoj plán aj Richard Sulík. Nie je však jasné, či plány predstavia, premiér s tým nesúhlasí. Diskutovať by sa malo aj o otváraní škôl či ďalšom plošnom testovaní. ... viac »


Kolaps nemocníc v Bratislave predvídali: Chyba nie je v lôžkach! Alarmujúci nedostatok lekárov a sestier

Kolaps nemocníc v Bratislave

23.11.2020 18:00

BRATISLAVA - Inštitút pre výskum sociálno ekonomických rizík, o.z. (IVRA) týmto reaguje na oznámenie župana BSK Juraja Drobu po zasadnutí Krízového štábu BSK, kde župan oznámil médiám, že hrozí kolaps zdravotníctva na území BA kraja. Manažment UNB o tom informoval na zasadnutí Krízového štábu BSK v stredu 18.11.2020. viac »


Okresný súd vo Svidníku prerušil svoju činnosť z dôvodu výskytu COVID-19 u zamestnancov

Okresný súd vo Svidníku

23.11.2020 15:50

SVIDNÍK – Okresný súd (OS) vo Svidníku prerušil na základe odporúčania hygienikov svoju činnosť. Dôvodom je výskyt ochorenia COVID-19 u zamestnancov a ďalším bola nariadená domáca karanténa. viac »


KORONAVÍRUS Hlas-SD vyzýva premiéra na zrušenie ďalšieho kola celoplošného testovania

KORONAVÍRUS Hlas-SD vyzýva premiéra

23.11.2020 14:40

BRATISLAVA – Mimoparlamentná strana Hlas-sociálna demokracia vyzýva premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby zrušil ďalšie kolo celoplošného testovania. Takéto testovanie považuje za nezodpovedné voči ľuďom, samosprávam aj zdravotníkom. V pondelok to na tlačovej konferencii povedal poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Raši. viac »


KORONAVÍRUS Remišová vyzýva koalíciu, aby sa nepredháňala s plánmi na boj proti COVID-19

Veronika Remišová

23.11.2020 14:25

BRATISLAVA – Koaliční partneri by sa mali prestať predháňať s plánmi na boj proti novému koronavírusu. Radšej by mali počúvať odborníkov a expertné tímy, a podľa toho jednotne a dôsledne postupovať. V pondelok k tomu vyzvala podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a predsedníčka strany Za ľudí Veronika ... viac »


Boj semaforových plánov: Krajčí má svoju vlastnú predstavu! Čaká sa na rokovanie štábu

Boj semaforových plánov: Krajčí

23.11.2020 14:00

BRATISLAVA - Zdá sa, že tu máme boj semaforových plánov. Koaličná SaS už svoj plán predstavila. Premiér Igor Matovič však uviedol, že keďže ho Richard Sulík nepredstavil do stanoveného dátumu, môže ho poslať do Mongolska. Svoj plán však má predstaviť aj ministerstvo zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí: 2501 malo pozitívny výsledok

Odberové miesto na dobrovoľné

23.11.2020 13:23

BRATISLAVA - Počas víkendového testovania v 458 obciach a mestách sa dalo otestovať 110.609 ľudí. Pozitívne testy malo 2501 z nich, čo predstavuje 2,26 percenta. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. viac »


Bratislavské mestské časti požiadali o refundáciu nákladov spojených s celoplošným testovaním

Testovanie v Bratislave

23.11.2020 12:34

BRATISLAVA - Najväčšie bratislavské mestské časti už požiadali o refundáciu nákladov spojených s prvým kolom celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Sumy sa pohybujú od takmer 98.000 eur do zhruba 174.000 eur. Samosprávy veria, že náklady im budú čo najskôr preplatené. Uviedli to hovorcovia či starostovia mestských častí. viac »


KORONAVÍRUS Minister vnútra Roman Mikulec ohlásil, že je v karanténe!

Minister vnútra Roman Mikulec

23.11.2020 11:55

BRATISLAVA - Začiatok týždňa nezačína práve ideálne minister vnútra z OĽaNO Roman Mikulec. Ten sa po tom, ako bol v kontakte s pozitívnou osobou na nový koronavírus, rozhodol nastúpiť do domácej karantény. Oznámil to cez sociálnu sieť. viac »


Zvolenská nemocnica má 21 zamestnancov infikovaných KORONAVÍRUSOM

Koronavírus v Maďarsku

23.11.2020 11:23

ZVOLEN - Zvolenská nemocnica má aktuálne 21 pozitívnych zamestnancov na ochorenie COVID-19 a dvoch v karanténe. V pondelok to potvrdila Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí. Ako dodala, nemocnica má 25 pozitívnych pacientov, z toho dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. viac »


Najčítanejšie články