Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Sobota, 29. január 2022. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS ŠÚKL eviduje 10-tisíc hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Ilustračné foto

Ilustračné foto

Foto
pred 10 hodinami

BRATISLAVA - Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili do stredy (26. 1.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 10.586 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1493 ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

Slovenka sa nevie prihlásiť na tretiu dávku: NCZI ju eviduje, že je v zahraničí, hoci sa odtiaľto ani nepohla

Slovenka sa nevie prihlásiť
Foto

21.01.2022 07:30

BRATISLAVA - Očkovanie proti koronavírusu sa na Slovensku v dnešnej dobe považuje za takmer povinné. Populácia si takýmto spôsobom vie vytvoriť kolektívnu imunitu a zabrániť tak ďalšiemu šíreniu ochorenia COVID-19. Pri registrácii na očkovanie však vznikajú rôzne problémy, ako dokazuje aj nasledujúci prípad. viac »


DELTA VLNA Počty nadmerných úmrtí hovoria za všetko: Padli rekordné čísla! Matematik Kollár poukázal na rozdiely

DELTA VLNA Počty nadmerných

20.01.2022 22:00

BRATISLAVA – Štatistiky za delta vlnu ešte nie sú kompletné, no už dnes prinášajú zdrvujúce čísla. Ako upozornil matematik Richard Kollár, oficiálne sme zatiaľ vykázali len približne 5000 obetí, ktoré zomreli na koronavírus. Nadmerné úmrtia hovoria však ešte smutnejší príbeh. Pozrel sa tiež na to, ako to bolo v predošlých vlnách. viac »


KORONAVÍRUS Právna analýza týkajúca sa povinného očkovania je hotová

KORONAVÍRUS Právna analýza týkajúca
Video

20.01.2022 13:36

BRATISLAVA - Právna analýza týkajúca sa zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku je zo strany Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR hotová. Vo štvrtok to potvrdila hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová. viac »


KORONAVÍRUS Nezaočkovaní Trenčania si môžu bezplatne otestovať hladinu protilátok

KORONAVÍRUS Nezaočkovaní Trenčania si
Foto

20.01.2022 11:45

TRENČIN – Nezaočkovaní Trenčania sa môžu dať bezplatne otestovať na úroveň protilátok proti ochoreniu COVID-19. Dobrovoľné testovanie pre svojich obyvateľov pripravila trenčianska radnica v spolupráci s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (SAV). viac »


Omikron vlna je naplno tu: Držme si klobúky, vyzývajú Čekan, Kollár a Kulkovský! Bude to prudké a rýchle

Omikron vlna je naplno
FotoVideo

20.01.2022 10:00

BRATISLAVA – A je to tu! Vyzerá to tak, že omikron vlna na Slovensku naplno udrela. Veď za utorok máme takmer dvojnásobne viac pozitívnych PCR testov, ako za pondelok. Mnohí odborníci sa preto zhodujú, že štvrtá vlna je definitívne tu. Čo však možno očakávať? Údajne sa máme pripraviť a poriadne si držať klobúky! viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo 6-tisíc pozitívnych testov: Počet hospitalizácií stále klesá

KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo
FotoVideo

20.01.2022 09:59

BRATISLAVA - Na Slovensku pribudlo 6011 ľudí s pozitívnym PCR testom, najviac v Žilinskom kraji. Zomrelo 61 ľudí. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a Ministerstvo zdravotníctva viac »


OMIKRON už na Slovensku zrejme dominuje: Začína sa ďalšia vlna! MAPA Prípady rastú, pred nemocnicami vzniknú stany

OMIKRON už na Slovensku
FotoVideo

20.01.2022 07:55

BRATISLAVA - Je to definitívne! Minister zdravotníctva včera potvrdil, že na Slovensku sa začína vlna omikronu. Identifikovali ďalších 73 prípadov, no s niekoľkodňovým oneskorením, je preto možné, že omikron už na Slovensku dominuje. Pred nemocnicami sa vytvoria triážne stany, karanténa sa zrejme skráti a počty prípadov v 15 okresoch narástli niekoľkonásobne... viac »


SPOVEĎ sestry z COVID oddelenia: Bojíme sa, čo bude! Stav pacientov je nevyspytateľný

SPOVEĎ sestry z COVID
Foto

19.01.2022 22:00

LEVOČA - Zdravotníci na internom oddelení Nemocnice AGEL Levoča sa doposiaľ starali o covid pozitívnych pacientov počas všetkých troch vĺn pandémie koronavírusu. Často čelili náporu preplneného oddelenia pacientov, ktorým bolo potrebné pomôcť, každým dňom bojovať o ich životy. Jednou z nich je aj Magdaléna, ktorá si už na hodiny v ochrannom obleku zvykla. viac »


Odškodné za problémy po očkovaní? Lekár Kulkovský dvíha varovný prst: Také ľahké to nebude!

Odškodné za problémy po
FotoVideo

19.01.2022 18:00

BRATISLAVA – Aj keď očkovanie proti koronavírusu prináša viac benefitov ako rizík, stále, ako väčšina vakcín, spôsobuje rôzne nežiadúce účinky. Tie zvyčajné nie sú nebezpečné a poukazujú na správnu imunitnú reakciu tela voči očkovacej látke. Krátko pred Vianocami však štát rozhodol, že celú zodpovednosť za prípadné problémy prevezme na svoje plecia... viac »


KORONAVÍRUS Prezenčne sa vzdeláva 93 percent žiakov: Vykonalo sa zatiaľ najviac samotestov

KORONAVÍRUS Prezenčne sa vzdeláva
Video

19.01.2022 15:00

BRATISLAVA – Prezenčne sa momentálne v školách vzdeláva 93 percent žiakov, dištančne 6,9 percenta. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Dáta rezortu školstva nahlásilo viac ako 90 percent škôl. viac »


KORONAVÍRUS Očkovanie tehotných žien vyvolalo búrlivú diskusiu: Padali ostré slová aj osobné skúsenosti! Ozval sa aj Hložník

KORONAVÍRUS Očkovanie tehotných žien

19.01.2022 14:00

BRATISLAVA – Vakcína a téma očkovania už niekoľko mesiacov vyvolávajú vášne. Tie sú citeľné aj na sociálnych sieťach. Najnovšie diskusie rozprúdil oznam ministerstva zdravotníctva týkajúci sa očkovania tehotných žien. To je podľa Európskej liekovej agentúry bezpečné. Nie každý s tým však súhlasí. viac »


KORONAVÍRUS Mladší žiaci sa môžu zúčastňovať mimovyučovacích aktivít bez obmedzenia

Ilustračné foto

19.01.2022 13:05

BRATISLAVA - Žiaci do 12 rokov a dvoch mesiacov sa môžu zúčastňovať mimovyučovacích aktivít (napríklad v základných umeleckých školách, centrách voľného času, jazykových školách, krúžkovej činnosti, športových aktivitách a súťažiach) v školách a školských zariadeniach bez obmedzenia, avšak s dôrazne odporúčaným režimom OTP (očkovaný, testovaný, prekonaný... viac »


KORONAVÍRUS Počet nových prípadov výrazne stúpol: Pribudlo viac ako šesťtisíc nových prípadov a 61 obetí

KORONAVÍRUS Počet nových prípadov
FotoVideo

19.01.2022 09:59

BRATISLAVA - Prostredníctvom 18.024 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok (18. 1.) na Slovensku 6183 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 61 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) ministerstvo zdravotníctva. viac »


Univerzity budú o režime výučby v letnom semestri rozhodovať nasledujúce dni: Gröhling to vidí jednoznačne

Univerzity budú o režime

19.01.2022 09:20

BRATISLAVA – Univerzity budú v najbližších dňoch rozhodovať o režime výučby v letnom semestri. Zhodujú sa na tom, že budú postupovať podľa nariadení a odporúčaní Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a ministerstva školstva za dodržania protiepidemických opatrení platných v čase začiatku semestra. viac »


Oddnes platia nové OPATRENIA: Veľké otváranie, obmedzenia v štyroch režimoch! Zmena aj pre respirátory

Oddnes platia nové OPATRENIA:
FotoVideo

19.01.2022 05:55

BRATISLAVA - Kvôli novým opatreniam, ktoré vstúpia do platnosti už od zajtra, sa muselo meniť niekoľko vyhlášok. Úrad verejného zdravotníctva včera vydal kompletné zmeny. Lehota prekonania COVIDU sa zatiaľ neskracuje. Respirátory musíme po novom nosiť aj vonku. V režime OP+ bude fungovať niekoľko prevádzok. Pozrite si prehľad najdôležitejších zmien. viac »


Poliaci sa vytešujú: Najlepšia zimná sezóna napriek koronavírusu! Ďakujeme slovenskej vláde, odkazujú

Na snímke snoubordista schádza
FotoVideo

19.01.2022 00:01

BRATISLAVA/VARŠAVA – Situácia s koronavírusom drasticky ovplyvnila mnohé segmenty, medzi nimi gastrosektor, školstvo, ale aj cestovný ruch. Práve tieto spomenuté sektory boli najviac zasiahnuté počas pandémie a najviac trpeli. Ba čo viac, vyzerá to tak, že Slováci radšej, ako slovenskú pokladnicu, plnia tie našich susedov. Mnohí sa nám za to poďakovali. viac »


KORONAVÍRUS Pribudli tisíce prípadov aj desiatky úmrtí: NCZI pripomína možnosť bezplatného PCR testu

KORONAVÍRUS Pribudli tisíce prípadov
FotoVideo

18.01.2022 09:59

BRATISLAVA - Prostredníctvom 15.955 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (17. 1.) na Slovensku 3933 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 46 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a Ministerstvo zdravotníctva (MZ SR). viac »


Sever Slovenska nám opäť horí: Môže za to omikron? Dátoví analytici majú viaceré dobré správy!

Sever Slovenska nám opäť
FotoVideo

18.01.2022 09:01

BRATISLAVA – Omikron v okolitých krajinách spôsobuje katastrofu a aj silne zaočkované krajiny pociťujú silu nového variantu koronavírusu. Na Slovensku to zatiaľ vyzerá tak, že sa omikron v plnej sile ešte neprejavil, no dáta zo severu krajiny hovoria o niečom inom. Dátoví analytici však majú aj dobré správy. viac »


Slovenka rieši obrovský problém: Druhú dávku dostala v zahraničí, teraz sa nevie domôcť COVID preukazu!

Slovenka rieši obrovský problém:

18.01.2022 06:00

BRATISLAVA - Na Slovensku sa ľudia čoraz častejšie dostávajú do situácie, kedy sa nemôžu ísť zaočkovať treťou dávkou vakcíny proti koronavírusu, pretože im ešte nebol vydaný európsky očkovací preukaz. V praxi už ale podstúpili dve kolá očkovania. Jedno z nich bolo v zahraničí, a to je problém. viac »


KORONAVÍRUS Otvárajú sa všetky prevádzky služieb, rozšíri sa režim základ

Eurovea

17.01.2022 19:22

BRATISLAVA - V rámci nových pravidiel sa od stredy (19. 1.) budú môcť otvoriť všetky doteraz uzavreté prevádzky služieb, avšak iba v režime OP (očkovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Takisto sa rozšíri zoznam prevádzok, ktoré môžu mať otvorené v režime základ - po novom budú môcť byť otvorené pre všetkých aj predajne odevov a obuvi, kancelárske... viac »


Najčítanejšie články