Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Pondelok, 30. november 2020. Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

Koronavírus na Slovensku

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Hasiči minulý týždeň otestovali 3005 osôb: Takmer 300 malo pozitívny výsledok

KORONAVÍRUS Hasiči minulý týždeň

23.11.2020 09:42

BRATISLAVA - Na odberné miesta Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) sa prišlo dať minulý týždeň otestovať celkovo 3005 osôb. Pozitívny výsledok malo 293 z nich, čo predstavuje 9,75 percenta. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia HaZZ Zuzana Farkasová. viac »


KORONAVÍRUS Sulík predstavil pandemický plán: Matoviča obišli, vraj to už nemá zmysel

KORONAVÍRUS Sulík predstavil pandemický
FotoVideo

23.11.2020 09:00

BRATISLAVA - Minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík dnes predstaví svoj očakávaný plán zvládania pandémie nového koronavírusu. Pri prijímaní opatrení sa má podľa neho jasne stanoviť hranica, ktorá má byť vyrátaná z viacerých údajov. Prezentáciu si naplánoval v liberálnom dome. viac »


ROZHOVOR s Miklošom: Vláda má ambiciózny plán! Potrebujeme hĺbkové reformy, vrátiť sa do normálu ešte potrvá

ROZHOVOR s Miklošom: Vláda
Foto

23.11.2020 05:55

BRATISLAVA - Slovensko prežilo vrchol druhej vlny pandémie koronavírusu. Stále však pribúdajú tisícky nakazených a zvyšuje aj počet hospitalizácií a úmrtí. Opatrenia sú uvoľnené len minimálne a nie vylúčený ani ďalší lockdown. Čo to znamená pre ekonomiku? Ivan Mikloš v rozhovore pre Topky zhodnotil situáciu. Podľa neho nie je potrebné ďalšie plošné ... viac »


KORONAVÍRUS Zvládol Sulík domácu úlohu? Pandemický plán predstaví už zajtra!

KORONAVÍRUS Zvládol Sulík domácu

22.11.2020 19:58

BRATISLAVA - Minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík chce v pondelok (23. 11.) predstaviť svoj plán zvládania pandémie nového koronavírusu. Pri prijímaní opatrení sa má podľa neho jasne stanoviť hranica, ktorá má byť vyrátaná z viacerých údajov. Základom má byť zohľadnenie miery nákazy v regiónoch. Plán sa má venovať i testovaniu. Sulík to uviedol ... viac »


Lockdown počas Vianoc? Premiér to povedal narovinu! Celoplošné testovanie sa môže zopakovať

Lockdown počas Vianoc? Premiér

22.11.2020 14:00

BRATISLAVA - Ďalšie celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 by sa mohlo zopakovať o dva týždne. Pripustil to premiér Igor Matovič (OĽANO) v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Naznačil, že dobrovoľnosť testovania sa cez víkend neosvedčila. Upozornil na možnosť opätovného nárastu denného prírastku nakazených novým koronavírusom. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo takmer 3000 vyliečených! Nových pozitívnych nie je ani 1000

Na Slovensku sa začalo

22.11.2020 10:10

BRATISLAVA - Na Slovensku za sobotu pribudlo necelých 1000 nových prípadov koronavírusu. Dobrou správou však je, že sa vyliečilo vyše 2600 ľudí. Pribudli aj úmrtia. viac »


KORONAVÍRUS Víkendové pretestovanie pokračuje: Otestovali len minimum ľudí

Štvrté kolo celoplošného testovania

22.11.2020 09:00

BRATISLAVA - Na Slovensku pokračuje ďalšie kolo testovania na COVID-19 antigénovými testami vo viacerých obciach a mestách. Zriadených by malo byť vyše 400 odberných miest. Otvorené sú od 8.00 do 20.00 h. viac »


KORONAVÍRUS a jeho vplyv na zamestnanosť: Ako je to naozaj? Pozrite si túto analýzu

KORONAVÍRUS a jeho vplyv

21.11.2020 20:00

BRATISLAVA - Priemyslu by sa malo naďalej dariť relatívne dobre a nezamestnanosť na Slovensku sa bude pravdepodobne zvyšovať len mierne. Zhodli sa na tom bankoví analytici pri komentovaní aktuálneho vývoja na trhu práce. Miera evidovanej nezamestnanosti podľa aktuálnych štatistík v októbri opäť mierne klesla na 7,35 %. viac »


Zimná dovolenka v čase pandémie? Neistota a obavy sa odrazili na minime hotelových rezervácií

Zimná dovolenka v čase

21.11.2020 16:00

BRATISLAVA - Hotely na Slovensku zatiaľ hlásia minimálne rezervácie na zimnú sezónu. Hlavným dôvodom je absencia informácií a obava hostí, či budú môcť zariadenia fungovať a za akých podmienok. Uviedol to prezident Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR Marek Harbuľák. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo viac vyliečených ako infikovaných: Zvýšil sa však počet úmrtí

KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo

21.11.2020 10:15

BRATISLAVA - Za piatok pribudlo na Slovensku 1861 nových prípadov koronavírusu. Spravilo sa vyše 10-tisíc testov. Dobrou správou je, že máme ďalších vyše 2000 vyliečených. viac »


KORONAVÍRUS V 458 mestách a obciach sa opäť testuje: Poznáme prvé štatistiky!

Na Slovensku sa začalo

21.11.2020 09:39

BRATISLAVA - V 458 mestách a obciach sa počas víkendu koná ďalšie kolo testovania. Tentokrát je dobrovoľné. Týka sa miest a obcí, ktoré v rámci posledného testovania dosiahli podiel pozitívnych testov viac ako jedno percento. Ľudia sa môžu testovať od 8.00 do 20.00 h. viac »


Strašidelný koronaHOAX na scéne: Figurína alebo mŕtvola? Pravda je jednoduchšia, než sa zdá

Strašidelný koronaHOAX na scéne:

20.11.2020 21:00

BRATISLAVA - Na webe koluje fotografia, ktorá sa podpísala pod ďalšie špekulácie súvisiace s koronavírusom. Zdravotníčky na nej držia "obeť" nákazy. No je zrejmé, že ide o figurínu, nie o ľudské telo. Polícia objasnila príbeh strašidelného záberu. viac »


KORONAVÍRUS Slováci, pozor! Falošné e-maily o výsledkoch testovania, nedajte sa oklamať

KORONAVÍRUS Slováci, pozor! Falošné

20.11.2020 18:00

BRATISLAVA - Národné centrum zdravotníckych informácií upozornilo na falošné e-maily, prostredníctvom ktorých v tejto chvíli zatiaľ neznámi páchatelia informujú občanov o výsledkoch ich PCR testovania. Podvodné e-maily chodia z adresy corona@mojeezdravie.info. viac »


Ako zvládame boj s koronou? Krajčí o najnovšom vývoji: V jednej veci zlyhávame

Ako zvládame boj s

20.11.2020 17:00

BRATISLAVA - Počet pozitívne testovaných pacientov na nový koronavírus potrebujúcich hospitalizáciu nerastie. Stav sa udržuje približne na čísle 1800. Aktuálne klesol z 1815 na 1778. Reprodukčné číslo je 0,9. Počet prípadov stále klesá, avšak už menej výrazne. Kým minulý týždeň predstavoval pokles 34 percent, teraz 24. Minister zdravotníctva Marek Krajčí ... viac »


Zariadenia sociálnych služieb v Prešovskom kraji zaznamenali nové prípady KORONAVÍRUSU

Zariadenia sociálnych služieb v

20.11.2020 15:30

PREŠOV - Prešovský samosprávny kraj (PSK) zaznamenal v tomto týždni zvýšený výskyt ochorenia COVID-19 vo svojich domovoch sociálnych služieb. V červenej zóne je trinásť sociálnych zariadení, z ktorých sú štyri v karanténe. Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová. viac »


KORONAVÍRUS Štátny podnik vyrubil Nitre nájomné za testovanie: Poslancov pobúril

Odberné miesto COVID-19 na

20.11.2020 15:05

NITRA - Viacerých nitrianskych mestských poslancov rozhorčila zmluva medzi mestom Nitra a štátnym podnikom Agrokomplex – Národné výstavisko. Podľa nej má mesto štátnej firme zaplatiť vyše 29.000 eur za to, že mesto v areáli Agrokomplexu zriadilo počas plošného testovania šesť odberných miest. Po uplatnení zľavy je výsledná suma v hodnote 25.392 eur. viac »


Veľký projekt: Tisíc VIDEOHODÍN pre deti a učiteľov! Gröhling opäť narazil, školy musíme otvoriť

Veľký projekt: Tisíc VIDEOHODÍN
Video

20.11.2020 14:15

BRATISLAVA - Ministerstvo školstva spúšťa ambiciózny projekt. Pre učiteľov i žiakov sprístupní tisíc videohodín, ktoré by im mali pomáhať vzdelávať sa doma počas dištančného vzdelávania. Šéf rezortu Branislav Gröhling nechce riešiť otváranie škôl cez sociálne siete či médiá, no koalícia by to mala dať v budúcnosti na prvé miesto. viac »


VIDEO Fico tvrdí, že Matovič celoplošným testovaním vydiera ľudí: Smer-SD sa obráti na Ústavný súd

VIDEO Fico tvrdí, že
FotoVideo

20.11.2020 14:13

BRATISLAVA - Ak bude ďalšie celoplošné testovanie a nebude dobrovoľné, strana Smer-SD sa obráti na Ústavný súd (ÚS). Na tlačovej konferencii to v piatok avizoval predseda strany Robert Fico s tým, že Smer-SD povinné testovanie odmieta. viac »


Zaujíma nás zmysel nákupu 16 miliónov antigénových testov, odkazuje nadácia Zastavme korupciu

Zaujíma nás zmysel nákupu

20.11.2020 14:10

BRATISLAVA - Nadácia Zastavme korupciu prijme členstvo vo výberovej komisii na nákup 16 miliónov antigénových testov, až keď budú rozptýlené pochybnosti týkajúce sa zmyslu a hospodárnosti ich nákupu. Uviedla to riaditeľka nadácie Zuzana Petková. Zaujíma ju aj stav príprav ďalšieho celoplošného testovania obyvateľstva. viac »


KORONAVÍRUS Vo VOÚG v Košiciach evidujú 16 úmrtí v súvislosti s novou nákazou

KORONAVÍRUS Vo VOÚG v

20.11.2020 13:01

KOŠICE - Celkovo 16 úmrtí pacientov Vysokošpecializovaného odborného ústavu geriatrického sv. Lukáša (VOÚG) v Košiciach v súvislosti s novým koronavírusom eviduje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Za ÚDZS to uviedla Erika Kováčiková. viac »


Najčítanejšie články