Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Piatok, 28. január 2022. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Koronavírus na Slovensku

Západ ruší opatrenia: Ale… pozrite si tie čísla očkovaných! Jasná facka dezinformačnej scéne

pred 5 hodinami

BRATISLAVA – Západné krajiny postupne rušia opatrenia, čo si všimla aj dezinformačná scéna na Slovensku. Pravdou je, že veľa západných krajín skutočne pristupuje k uvoľňovaniu pravidiel. Má to však jeden dôležitý háčik – v porovnaní s počtom zaočkovaných u nás sú tieto štáty niekde úplne inde. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Experti tvrdia, že pandémia sa už skončila! Všetko zmenil omikron, najhoršie nás ešte len čaká

KORONAVÍRUS Experti tvrdia, že
FotoVideo

17.01.2022 11:58

BRATISLAVA - Prešlo už niekoľko dní nového roka 2022, no pandémia ešte stále nekončí a na Slovensku sa už dokonca objavuje aj obávaný variant koronavírusu pod menom omikron. Veľmi krátko pred jeho príchodom si analytici však zobrali na mušku jeho predchodcu, variant delta. Zosumarizovali to, aké škody napáchal predtým, ako príde jeho nástupca omikron v plnej sile. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili 1015 nových prípadov: Počet obetí stúpol o 52

KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili
FotoVideo

17.01.2022 10:00

BRATISLAVA - Prostredníctvom 4940 vykonaných RT-PCR testov odhalili v nedeľu (16. 1.) na Slovensku 1015 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 52 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a Ministerstvo zdravotníctva. viac »


Nový týždeň, nové pravidlá: COVID manuál upravia vyhlášky! Analýza k povinnému očkovaniu stále chýba

Nový týždeň, nové pravidlá:
FotoVideo

17.01.2022 05:55

BRATISLAVA - Už túto stredu začnú platiť nové opatrenia, ktoré vláda minulý týždeň schválila. Kvôli nepredvídateľnosti vlny omikron budú opatrenia platiť plošné a k starému COVID automatu sa nevrátime. Detaily predstaví Úrad verejného zdravotníctva vo vyhláške už čoskoro. viac »


Pribudlo viac ako 3-tisíc COVID pozitívnych: Najviac v tomto kraji! Počet obetí sa zvýšil o 48

Koronavírus vo Francúzsku
FotoVideo

16.01.2022 10:30

BRATISLAVA - Prostredníctvom 12 981 vykonaných RT-PCR testov odhalili v sobotu (15. 1.) na Slovensku 3208 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 48 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a ministerstvo zdravotníctva. viac »


Zdravotníčky o skúsenostiach z COVID oddelenia: Sme vyčerpané! Niektorí pochovali rodičov a stále neveria

Zdravotníčky o skúsenostiach z
FotoVideo

16.01.2022 07:00

KEŽMAROK - Pod každým ochranným oblekom sa ukrýva príbeh. Príbeh človeka, zdravotníka. Napriek tomu, že v uniforme vyzerajú rovnako, sú jedineční a každý svoj príbeh prežíva iným spôsobom. Pocit úzkosti a bezradnosti pri držaní človeka, ktorý sa nemôže nadýchnuť, neprajú nikomu. viac »


Štvrtá vlna sa už začala: OMIKRON už zrejme zasiahol niektoré okresy! TOTO bude najdôležitejšie

Štvrtá vlna sa už
FotoVideo

15.01.2022 17:59

BRATISLAVA - Oficiálne máme na Slovensku 54 prípadov omikronu. Skutočnosť však môže byť iná. Podľa štatistík čísla pozitívnych i hospitalizovaných klesajú, no v niektorých okresoch sa pozitivita opäť veľmi rýchlo zvyšuje. Spôsobuje to zrejme práve nový variant, ktorý je mimoriadne nákazlivý a ktorý už podľa dátových analytikov udrel aj na Slovensku. viac »


KORONAVÍRUS Vo VOC v Nitre v nedeľu deti očkovať nebudú: TOTO je dôvod

KORONAVÍRUS Vo VOC v

15.01.2022 11:01

NITRA – Nitriansky samosprávny kraj (NSK) upozorňuje verejnosť, že v nedeľu (16. 1.) nebude vo veľkokapacitnom očkovacom centre (VOC) NSK v Nitre očkovať deti vo veku od 12 do 18 rokov. Dôvodom je ochorenie pediatra, ktorý mal deti očkovať, informovala hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová. viac »


Aktuálne COVID čísla: Pribudlo viac ako 2-tisíc nových prípadov, hospitalizovaných je stále menej

Testovanie na koronavírus
FotoVideo

15.01.2022 10:35

BRATISLAVA - Prostredníctvom 9013 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (14. 1.) na Slovensku 2049 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 64 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a Ministerstvo zdravotníctva SR. viac »


Dobrá voľba a Umiernení žiada ukončenie núdzového stavu: Umožňuje vláde netransparentne nakupovať

Dobrá voľba a Umiernení

15.01.2022 09:45

BRATISLAVA - Mimoparlamentná strana Dobrá voľba a Umiernení žiada ukončenie núdzového stavu. Tvrdí, že umožňuje vláde netransparentne nakupovať, pretože úrady a ministerstvá sa počas neho môžu vyhnúť bežnému režimu verejného obstarávania. Po zrušení zákazov vychádzania a zhromažďovania podľa strany stratil núdzový stav význam. viac »


COVID na Slovensku: Mimoriadna situácia trvá už viac ako 650 dní! Možno vykonať preventívne opatrenia

COVID na Slovensku: Mimoriadna
Video

15.01.2022 09:30

BRATISLAVA - Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 trvá na Slovensku od marca 2020 nepretržite už viac ako 650 dní. Vyplýva to z vládneho uznesenia. Počas mimoriadnej situácie možno okrem iného uskutočniť evakuáciu, zabezpečiť núdzové ubytovanie či zásobovanie. viac »


Ministerstvo zdravotníctva ešte nepredložilo právnu analýzu k povinnému očkovaniu: Termín sa predĺžil

Ministerstvo zdravotníctva ešte nepredložilo
Video

15.01.2022 08:25

BRATISLAVA - Rezort zdravotníctva zatiaľ nepredložil analýzu možností na zavedenie povinného očkovania. Pôvodne ju mal predložiť do 10. januára, termín však predĺžil o desať dní. Potvrdila to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. O výsledkoch budú informovať až po internom vyhodnotení a následnom prerokúvaní všetkých zainteresovaných. viac »


Nejasnosti v COVID manuáli: Na prechodné obdobie zabudnite! Času na očkovanie bolo dosť, štát zvažuje uhrádzať testy

Nejasnosti v COVID manuáli:
FotoVideo

15.01.2022 07:00

BRATISLAVA - Po dlhých dňoch čakania predstavila vláda nové opatrenia. Nejde o COVID automat, ale o tzv. COVID manuál, ako ho nazval premiér Eduard Heger. Opatrenia platia celoplošne, platiť budú štyri režimy a hromadné podujatia sa budú deliť podľa rizikovosti. Aj zaočkovaní dvoma dávkami však v novom režime "OP+" budú musieť splniť ešte niečo navyše... viac »


Ostrý konflikt na obzore: Medzi Matovičom a Kollárom zo Spolu to poriadne vrie, dôvodom je šek za očkovanie!

Ostrý konflikt na obzore:
FotoVideo

14.01.2022 14:00

BRATISLAVA/HLOHOVEC - Medzi odídencom zo Za ľudí Miroslavom Kollárom (SPOLU), ktorý súčasne pracuje aj ako primátor mesta Hlohovec a ministrom financií Igorom Matovičom za OĽaNO to po novom roku skutočne vrie. Dôvodom vzplanutia veľkého konfliktu sú motivačné finančné prostriedky pre seniorov po zaočkovaní proti koronavírusu. Kollár tvrdí, že tie prišli... viac »


Imunológ Leksa kritizuje nové COVID pravidlá: Komplikujú život zaočkovaným! Stačili by tieto ŠTYRI opatrenia

Imunológ Leksa kritizuje nové
FotoVideo

14.01.2022 12:00

BRATISLAVA - Od budúcej stredy prejde Slovensko na nový systém opatrení. Novinkou bude režim OP plus, v ktorom už nebudú stačiť dve dávky očkovania. Fungovať v tomto režime budú niektoré služby a prevádzky. Podľa imunológa Vladimíra Leksu nové opatrenia komplikujú život zaočkovaným ľuďom. Hovorí o štyroch základných opatreniach, ktoré by boli postačujúce. viac »


KORONAVÍRUS Sulík hovorí o chybe v návrhu opatrení: Testovať v zamestnaní sa bude raz týždenne

KORONAVÍRUS Sulík hovorí o
Video

14.01.2022 11:59

BRATISLAVA – Testovanie zamestnancov by malo zostať v režime raz týždenne, nie dvakrát, ako bolo uvádzané v Návrhu opatrení proti SARS-CoV-2 (variant omikron), ktorý vláda schválila na stredajšom (12. 1.) zasadnutí. Vyhlásil to v piatok minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) s tým, že išlo o chybu. viac »


ŠRVŠ vníma negatívne Gröhlingove vyjadrenia: Vysokým školám treba venovať pozornosť

ŠRVŠ vníma negatívne Gröhlingove

14.01.2022 11:18

BRATISLAVA - Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) vníma negatívne vyjadrenia ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) o tom, že by mala výučba na vysokých školách prebiehať v režime OP. Žiada rezort školstva, aby venoval vysokým školám pozornosť. Informovala o tom podpredsedníčka pre vzťahy s verejnosťou ŠRVŠ Ema Petriková. Rada zároveň žiada o... viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili takmer 2-tisíc prípadov: Pribudlo 60 obetí

KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili
FotoVideo

14.01.2022 09:59

BRATISLAVA - Prostredníctvom 8495 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (13. 1.) na Slovensku 1888 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 60 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a Ministerstvo zdravotníctva. viac »


Nový COVID manuál pre všetkých: Skončiť sa môže až pred Veľkou nocou! O štvrtej dávke sa zatiaľ neuvažuje

Nový COVID manuál pre
FotoVideo

14.01.2022 05:55

BRATISLAVA - Vláda včera schválila nové COVID pravidlá. Nepôjde o klasický COVID automat tak, ako ho poznáme. Premiér Eduard Heger ho pracovne nazval COVID manuálom. Ide o celonárodné opatrenia kvôli vlne omikron, ktoré vstúpia do platnosti budúcu stredu. Kedy sa tento režim skončí? viac »


Zástupcovia kultúry sa budú pravidelne stretávať so zástupcami rezortu zdravotníctva

Zástupcovia kultúry sa budú
FotoVideo

13.01.2022 16:10

BRATISLAVA - Nespokojnosť v kultúrnej obci nastala po novom roku. Kým reštaurácie a prevádzky sa otvorili, kultúra ostala stále uzavretá. Ani nové opatrenia veľmi predstaviteľov nepotešili. Zástupcovia kultúrnej obce preto budú pravidelne rokovať s rezortom zdravotníctva v súvislosti s pandemickými opatreniami. Dohodli sa na tom na spoločnom štvrtkovom... viac »


Minister Lengvarský pripustil možnosť skrátenia karantény: Medicínsky dôvod tu však zatiaľ nie je

Minister Lengvarský pripustil možnosť
Video

13.01.2022 15:59

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) pripustil možnosť skrátenia karantény pri ochorení COVID-19. Skonštatoval, že situáciu budú pravidelne prehodnocovať a reagovať na jej vývoj. viac »


Najčítanejšie články