Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk - Bleskovky

°C

Pondelok, 30. marec 2020. Meniny má Vieroslava, zajtra Benjamín.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Tento balík opatrení má zachrániť slovenskú ekonomiku! Ivan Mikloš vidí jeden veľký problém

Foto
pred hodinou

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič spolu so svojimi koaličnými partnermi v nedeľu predstavil vládny balíček ekonomických opatrení, ktoré majú pomôcť zachrániť slovenskú ekonomiku zasiahnutú pandémiou koronavírusu. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Domáce násilie karanténu nemá, ľudia musia byť vnímavejší, hovorí Nicholsonová

Lucia Ďuriš Nicholsonová

27.03.2020 13:04

BRATISLAVA - Domáce násilie karanténu nemá, spoločnosť tak musí byť vnímavejšia. Upozornila na to poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a predsedníčka Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne záležitosti Lucia Ďuriš Nicholsonová. Vládu, najmä rezorty práce a sociálnych vecí a ministerstvo vnútra vyzvala, aby urýchlene ... viac »


KORONAVÍRUS Veľký PRIESKUM: Pocit ohrozenia koronavírusom pociťujú viac ženy ako muži

KORONAVÍRUS Veľký PRIESKUM: Pocit

27.03.2020 13:00

BRATISLAVA - Pocit ohrozenia koronavírusom pociťujú viac ženy ako muži. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?, ktorý na vzorke 1 000 respondentov uskutočnila prieskumná spoločnosť MNFORCE s odbornou podporou Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) a Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV. viac »


KORONAVÍRUS Ombudsmanka sa obracia na krízový štáb vo veci vyplácania dávok počas karantény

Verejná ochrankyňa práv Mária

27.03.2020 12:37

BRATISLAVA - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa obracia na krízový štáb vo veci vyplácania sociálnych dávok počas povinnej karantény. Informovala o tom Michaela Pavelková z Kancelárie verejného ochrancu práv. viac »


KORONAVÍRUS Čaputová vysvetľovala farebné rúška: Chýba mi kontakt s ľuďmi, priznáva hlava štátu

KORONAVÍRUS Čaputová vysvetľovala farebné
Foto

27.03.2020 12:29

BRATISLAVA - Slovenská hlava štátu Zuzana Čaputová sa v súčasnosti nemôže aktívne zapojiť do spoločenského života tým, že by išla medzi ľudí. Je to z pochopiteľných dôvodov v dôsledku nového koronavírusu. Občanom sa v súčasnosti prihovorila z televíznej obrazovky, kde hovorila aj o tom, ako vníma súčasnú krízu a prečo sa počas aktu menovania novej vlády ... viac »


KORONAVÍRUS Vláda sľúbila prijať opatrenia na zmiernenie dopadov koronakrízy do pondelka

KORONAVÍRUS Vláda sľúbila prijať

27.03.2020 12:08

BRATISLAVA - Zástupcovia vlády dali zamestnávateľom prísľub, že prijmú adekvátne opatrenia na zmiernenie dopadov šírenia koronavírusu na podnikateľské prostredie do pondelka budúceho týždňa. V tlačovej správe o tom informuje Slovenská obchodná a priemyselná komora. O ekonomickej a finančnej situácii slovenských podnikov v súvislosti s pandémiou rokovali ... viac »


Biskupičanom rúška doručia zamestnanci úradu: Starosta ale odkazuje, že najlepšou ochranou je izolácia

Biskupičanom rúška doručia zamestnanci

27.03.2020 11:40

BRATISLAVA - V hlavnom meste hlásia desiatky pacientov, u ktorých sa potvrdilo ochorenie COVID-19. Ide o najvyššie číslo z celého Slovenska. Ľudia sa teda chránia, ako sa dá. Pomocnú ruku podávajú aj jednotlivé mestské časti. Veci sa dali do pohybu aj v Podunajských Biskupiciach. viac »


KORONAVÍRUS Vallo bude časť svojho primátorského platu posielať na pomoc lekárom

KORONAVÍRUS Vallo bude časť

27.03.2020 11:28

BRATISLAVA - Primátor Bratislavy Matúš Vallo bude časť svojho platu posielať na pomoc lekárom. Informáciu potvrdil hovorca hlavného mesta Peter Bubla. viac »


KORONAVÍRUS Šestica všeobecných lekárov z Púchova už pozná výsledky: Môžu si vydýchnuť

KORONAVÍRUS Šestica všeobecných lekárov

27.03.2020 11:16

PÚCHOV - U šestice všeobecných lekárov poskytujúcich ambulantnú zdravotnú starostlivosť v zdravotníckom zariadení Zdravie v Púchove nepotvrdili výsledky testov nový koronavírus. Stanovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Považskej Bystrici uverejnilo mesto Púchov na svojej stránke na sociálnej sieti. viac »


KORONAVÍRUS NAŽIVO Premiér Matovič začal masívne testovanie: Pribudlo 43 nakazených

KORONAVÍRUS NAŽIVO Premiér Matovič
FotoVideo

27.03.2020 11:10

BRATISLAVA - Premiér Igor Matovič včera oznámil, že Slovensko začne masívne testovať. Pred nemocnicami sa vytvoria odberné miesta a počet testovaných sa má zvýšiť desaťnásobne. Pomôcť tomu má aj dohoda so súkromnými laboratóriami. Včera pribudlo 43 nakazených koronavírusom, testovaných bolo takmer tisíc ľudí. viac »


KORONAVÍRUS ŠÚKL urýchli registráciu a klinické skúšanie liekov používaných pri COVID-19

KORONAVÍRUS ŠÚKL urýchli registráciu

27.03.2020 11:07

BRATISLAVA - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) urýchli registráciu liekov, ktoré sa používajú pri novom koronavíruse, a takisto urýchli aj schvaľovanie klinického skúšania pre pacientov s ochorením COVID-19. Ústav o tom informuje na svojom webe. viac »


KORONAVÍRUS Podnikatelia volajú po konkrétnych opatreniach pred obnovením ekonomického života

KORONAVÍRUS Podnikatelia volajú po

27.03.2020 10:47

BRATISLAVA - Podnikatelia vyzývajú vládu k čo najrýchlejšiemu prijatiu potrebných opatrení a krokov, na konci ktorej bude opäť obnovený ekonomický život pri rešpektovaní primeraných obmedzení. Za obnovenie ekonomického života v horizonte niekoľkých týždňov považujú, ak dôjde k spomaleniu šírenia nákazy na únosnú mieru, otvorenie škôl, obchodov, služieb a výroby. viac »


KORONAVÍRUS Matovič po konferencii s európskymi lídrami: Sme pripravení urobiť všetko na ochranu občanov

KORONAVÍRUS Matovič po konferencii

27.03.2020 09:30

BRATISLAVA - Predseda vlády SR Igor Matovič dnes (26. marca 2020) využil svoje prvé rokovanie s európskymi lídrami na vyslanie rozhodného signálu maximálnej mobilizácie novej vlády Slovenskej republiky v boji proti pandémii COVID-19. viac »


KORONAVÍRUS Koniec pochybnostiam: Prehľadná INFOGRAFIKA, ako prebieha ochorenie COVID-19

KORONAVÍRUS Koniec pochybnostiam: Prehľadná

27.03.2020 00:00

BRATISLAVA - Ochorenie, ktoré prepuklo v pandémiu, desí celý svet. Aj na Slovensku sa zaviedli prísne opatrenia a ľuďom sa odporúča zdržiavať sa doma. Viete však, ako nákaza koronavírusom prebieha? viac »


KORONAVÍRUS Z Izraela repatriovali 43 Maďarov: Na palube boli aj občania Slovenskej republiky

KORONAVÍRUS Z Izraela repatriovali

26.03.2020 21:45

BUDAPEŠŤ - Na Medzinárodnom letisku Ferenca Liszta v Budapešti vo štvrtok pristálo lietadlo, ktorým z Izraela v súvislosti s pandémiou koronavírusu repatriovali 43 maďarských občanov. Na palube bolo aj 31 občanov Slovenska, Česka, Nemecka a Rakúska, uviedol na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. viac »


KORONAVÍRUS Ministerstvo zahraničných vecí zvažuje využiť aj letku rezortu vnútra: Nebude to však zadarmo

KORONAVÍRUS Ministerstvo zahraničných vecí

26.03.2020 18:50

BRATISLAVA – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR zvažuje využiť na ďalšie repatriácie Slovákov v zahraničí letku Ministerstva vnútra (MV) SR. Let si budú musieť repatriované osoby hradiť. Do stredy (25. 3.) sa podarilo MZVaEZ dostať na Slovensko späť viac ako 1500 občanov. Informoval o tom štátny tajomník MZVaEZ Martin Klus. viac »


KORONAVÍRUS Prezidentka schválila zmeny v justícii: ÚVZ bude mať údaje od operátorov

KORONAVÍRUS Prezidentka schválila zmeny

26.03.2020 18:00

BRATISLAVA – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR získa pre mimoriadnu situáciu prístup k údajom od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva, s výnimkou obsahu správ a získavania prevádzkových údajov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok podpísala vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti ... viac »


KORONAVÍRUS Najväčšie limity má Slovensko v odberoch vzoriek, tvrdí epidemiologička

KORONAVÍRUS Najväčšie limity má

26.03.2020 17:15

BRATISLAVA - Najväčšie limity má Slovensko v odberoch vzoriek, myslí si epidemiologička Alexandra Bražinová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, ktorá je od vypuknutia epidémie dennodenne v centre diania. TASR o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller. viac »


KORONAVÍRUS Korčok sa vrátil na Slovensko: Momentálne je v povinnej 14-dňovej karanténe

Ivan Korčok

26.03.2020 16:15

BRATISLAVA - Budúci minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) sa v utorok (24. 3.) vrátil zo Spojených štátov amerických na Slovensko. Momentálne je v povinnej 14-dňovej domácej karanténe. Informoval o tom hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga. viac »


KORONAVÍRUS Karanténa na 14 dní bude platiť aj pre Slovákov, ktorí cestujú do Poľska za prácou

Koronavírus

26.03.2020 16:10

BRATISLAVA - Od piatka 27. marca platí povinná 14-dňová karanténa aj pre Slovákov, ktorí pracujú v Poľsku. Česko je možné využiť pri návrate zo zahraničia ako tranzitnú krajinu. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí (MZV) na svojej webovej stránke. Do 13. apríla je možné prekročiť slovensko-poľskú hranicu na dvoch cestných priechodoch: Barwinek ... viac »


KORONAVÍRUS Počet pozitívne testovaných v prešovskej nemocnici stúpol na 16: Pribudli tri nové prípady

KORONAVÍRUS Počet pozitívne testovaných

26.03.2020 15:25

PREŠOV - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove zaznamenali dnes 26. marca ďalšie tri pozitívne testy pacientov na prítomnosť koronavírusu. Nákaza sa potvrdila u pacientov, ktorí sa vrátili zo zahraničia. Počet pozitívne testovaných pacientov v prešovskej nemocnici tak stúpol na 16. viac »


Najčítanejšie články