Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Nedeľa, 28. február 2021. Meniny má Zlatica, zajtra Albín.

Koronavírus na Slovensku

Silné slová prezidentky! Obeťou nie je vláda, ale ľudia na cintorínoch: Výmena Krajčího podľa nej nestačí

Rezort zdravotníctva podľa prezidentky potrebuje reštart.

Rezort zdravotníctva podľa prezidentky potrebuje reštart.

pred hodinou

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za nevyhnutné, aby vláda vyvodila sebareflexiu a politickú zodpovednosť. Nestačí len výmena na poste ministra zdravotníctva. Uviedla to v diskusnej relácii Na telo na televízii Markíza. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Čísla sa nelepšia: Počet pozitívnych opäť stúpol! Pribudlo viac ako sto úmrtí

KORONAVÍRUS Čísla sa nelepšia:
Foto

24.02.2021 10:15

BRATISLAVA - Prostredníctvom PCR testov zachytili v utorok na Slovensku 3547 pozitívnych na ochorenie COVID-19, vykonali 15 160 testov. Počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 104. Informuje o tom NCZI a ministerstvo zdravotníctva viac »


KORONAVÍRUS Skalica reklamuje respirátory: Chýbalo označenie, ktoré požaduje Slovenská obchodná inšpekcia

KORONAVÍRUS Skalica reklamuje respirátory:

24.02.2021 09:55

SKALICA – Mesto Skalica reklamuje respirátory, ktoré mali byť určené školám a zariadeniam pre seniorov. O nákupe 15.000 respirátorov informovalo mesto 16. februára. V utorok (23. 2.) mesto ale oznámilo, že respirátory neboli označené zreteľnými údajmi, ktoré sú predpísané Slovenskou obchodnou inšpekciou (SOI) a preto respirátory reklamovalo. viac »


Poslanec Sme rodina Pčolinský má KORONAVÍRUS: Do karantény ide Svrček aj Linhart

Peter Pčolinský

24.02.2021 09:50

BRATISLAVA - Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský je v karanténe potom, ako mal pozitívny test na COVID-19. S ostatnými poslancami Národnej rady (NR) SR z hnutia sa podľa slov Lindy Tribusovej z tlačového oddelenia Sme rodina nestretol, preto nemusia byť v karanténe. Okrem neho sú ale v izolácii aj poslanci hnutia Miloš Svrček a Patrick Linhart. viac »


KORONAVÍRUS Situácia na Slovensku sa nelepší: Čiernych okresov je už 20, Krajčí nechce uvoľňovať opatrenia

Marek Krajčí o aktuálnej
FotoVideo

24.02.2021 09:16

BRATISLAVA - Situácia na Slovensku ohľadom pandémie nového koronavírusu sa nelepší a dobre to vedia aj vládni predstavitelia. Minister zdravotníctva Marek Krajčí včera odhalil aktualizáciu covid automatu, podľa ktorého je teraz čiernych okresov ešte viac. Krajčí je skeptický pokiaľ ide o uvoľňovanie opatrení. viac »


KORONAVÍRUS Po úzkom kontakte s chorým na COVID-19 je povinná 14-dňová karanténa

KORONAVÍRUS Po úzkom kontakte

24.02.2021 09:05

BRATISLAVA - Izoláciu v trvaní 14 dní je povinné dodržať nielen pri diagnostikovaní ochorenia COVID-19, ale aj v prípade úzkeho kontaktu s nakazeným. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR o tom informoval na sociálnej sieti. viac »


KORONAVÍRUS Krajniak sa obáva mutácií: Vláda rokuje o obmedzení pohybu a sprísňovaní režimu na hraniciach

KORONAVÍRUS Krajniak sa obáva

24.02.2021 09:00

BRATISLAVA - Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) si vie predstaviť najprísnejšie obmedzenie pohybu cez slovenské hranice. Bude to podľa neho nevyhnutné, aby sa na Slovensko nedostala juhoafrická či brazílska mutácia nového koronavírusu. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády. viac »


KORONAVÍRUS Remišová navrhne zmenu v očkovacej stratégii

Veronika Remišová

24.02.2021 09:00

BRATISLAVA - Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) navrhne ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (OĽANO) zmenu v očkovacej stratégii. Vakcínou AstraZeneca by sa podľa nej mohli očkovať aj ľudia nad 55 rokov. Odvolávajúc sa na vedecké štúdie upozornila tiež na vyššiu účinnosť druhej dávky, ak ju pacienti dostanú s väčším odstupom. Informovala ... viac »


KORONAVÍRUS Vláda prerokuje novú legislatívu pre kurzarbeit či pravidlá štátneho občianstva

Igor Matovič

24.02.2021 07:09

BRATISLAVA – Slovensko legislatívne upraví tzv. trvalý kurzarbeit. Vyplýva to z návrhu zákona o podpore v čase skrátenej práce z dielne Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, o ktorom má v stredu rokovať vládny kabinet. viac »


KORONAVÍRUS Krajčí by opatrenia neuvoľňoval: Sputnikom by sa mohlo očkovať v rámci jeho testovania

Marek Krajčí o aktuálnej
Video

24.02.2021 05:54

BRATISLAVA - Situácia s počtom nových prípadov aj hospitalizovaných v súvislosti s ochorením COVID-19 sa na Slovensku mierne zhoršuje. Sedemdňový priemer nových prípadov je aktuálne 5089, v nemocniciach je hospitalizovaných 4017 ľudí. Informoval o tom v utorok minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), podľa ktorého by uvoľnenie aktuálnych opatrení ... viac »


KORONAVÍRUS Ministerstvo zverejnilo termíny na očkovanie ďalších pedagogických zamestnancov

KORONAVÍRUS Ministerstvo zverejnilo termíny

24.02.2021 05:25

BRATISLAVA - V utorok boli zverejnené termíny na očkovanie ďalších 26.922 pedagogických zamestnancov. Na vakcináciu sa po novom môžu prihlásiť už aj pedagogickí zamestnanci vo veku do 55 rokov (vrátane) zo základných umeleckých škôl, centier voľného času či jazykových škôl. Informovali o tom z odboru komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. viac »


AKTUÁLNE Štefan Holý má opäť pozitívny test na KORONAVÍRUS

AKTUÁLNE Štefan Holý má
Foto

23.02.2021 23:55

BRATISLAVA - Koronavírus opäť zistili aj podpredsedovi vlády pre legislatívu a strategické plánovanie. Štefan Holý mal včera pozitívny test a momentálne sa nachádza v karanténe. Priebeh ochorenia je zatiaľ bezpríznakový. Pre Topky.sk to potvrdil Štefan Holý. viac »


Bizarný nápad Krajniaka, odborníci sú zaskočení: Myslel to vážne? Od serióznej vedy to má ďaleko

Bizarný nápad Krajniaka, odborníci

23.02.2021 23:50

BRATISLAVA - Pandémia koronavírusu sužuje svet aj Slovensko už viac ako rok. Momentálne stále platí núdzový stav a zákaz vychádzania. Pracovať sa má z domu a podniky sú zatvorené. Minister práce prišiel s naozaj kurióznym nápadom a ešte kurióznejším riešením. Navrhol otvoriť kostoly. Odborníci aj politológ varujú, že to určite nie je dobrý nápad. viac »


Veľký úspech slovenských vedcov! Vyvinuli probiotiká "na mieru": Je to medicína budúcnosti

Farmaceut v lekárni v

23.02.2021 21:56

BRATISLAVA - Slovenskí vedci Alojz Bomba, Norbert Bomba a Martin Haranta napredujú v skúmaní cielenej úpravy črevného mikrobiómu, ktorý zásadne ovplyvňuje zdravie a liečbu pacientov. Na základe analýzy DNA baktérií v stolici a popísaných diagnóz pacienta zostavujú personalizované probiotiká. Pomáhajú tak liečiť dlhotrvajúce zdravotné a tráviace problémy. viac »


KORONAVÍRUS Mesto Prešov už neplánuje testovať počas víkendov

KORONAVÍRUS Mesto Prešov už

23.02.2021 18:19

PREŠOV - Mesto Prešov ukončilo v sobotu (20. 2.) antigénové testovanie prostredníctvom vlastných odberných miest. Ďalšie víkendové testovania už neplánuje realizovať. Ako v utorok informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, dôvodom je to, že súčasná kapacita súkromných odberných miest na území mesta je dostatočná. viac »


KORONAVÍRUS Premiér povolal na pomoc odborníkov: Zasadanie za okrúhlym stolom, očakáva aj konfrontáciu

KORONAVÍRUS Premiér povolal na
FotoVideo

23.02.2021 18:01

BRATISLAVA - Včera sa pýtal ako ďalej, dnes sa to chce spýtať aj odborníkov a analytikov. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) si dnes do svojej pracovne povoláva kapacity z kruhov epidemiológov, analytikov a ďalších odborníkov. Chce ich prinútiť k živej diskusii ohľadom toho, ako Slovensko dostať z čoraz zhoršujúcej sa situácie, ktorá sa týka pandémie nového ... viac »


KORONAVÍRUS Európskym partnerom sme zopakovali prosbu o zapožičanie vakcín, povedal Klus

Martin Klus

23.02.2021 17:39

BRATISLAVA - Situácia na Slovensku je po rozšírení infekčnejších mutácii koronavírusu kritická. Z tohto dôvodu Klus víta iniciatívu Európskej komisie, ktorá Slovensku umožní výrazne navýšiť kapacity sekvenovania, čo je dôležitý nástroj v odhaľovaní nebezpečnejších variantov koronavírusu a spomaľovaní ich šírenia. viac »


KORONAVÍRUS Finálna verzia dokumentu plánu obnovy pre zdravotníctvo bude známa o pár týždňov

KORONAVÍRUS Finálna verzia dokumentu

23.02.2021 17:18

BRATISLAVA - Finálna verzia dokumentu plánu obnovy pre oblasť zdravotníctva by mohla byť verejnosti známa o niekoľko týždňov. Projekt by mal ísť do medzirezortného pripomienkového konania. Finálny plán by mal byť zaslaný Európskej komisii v apríli. V utorok to v rámci online webinára Digital Talk s názvom Ako vyzerá dobrá reforma zdravotníctva? povedal ... viac »


KORONAVÍRUS Autoškolám opäť odzvonilo: Ministerstvo pozastavuje praktickú výučbu

KORONAVÍRUS Autoškolám opäť odzvonilo:

23.02.2021 17:13

BRATISLAVA - Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR od stredy (24. 2.) pozastavuje COVID automat pre autoškoly. Stane sa tak na základe odporúčania rezortného hygienika. Kurzy budú môcť po novom opäť pokračovať iba dištančne. Dôvodom je nezlepšujúci sa vývoj pandémie nového koronavírusu na celom Slovensku. Informoval o tom hovorca MDV Ivan Rudolf. viac »


KORONAVÍRUS Situácia s počtom nakazených v U.S. Steel sa nezlepšuje: Pomohlo by očkovanie

KORONAVÍRUS Situácia s počtom

23.02.2021 16:54

KOŠICE - Epidemická situácia v košickom regióne so stále značným počtom prípadov ochorenia COVID-19 sa odráža aj v oceliarňach U. S. Steel Košice. viac »


KORONAVÍRUS Martin uzatvorí rómsku osadu Bambusky: Pozitívnych je tu 116 ľudí

Rómska osada Bambusky v

23.02.2021 16:30

MARTIN - Mesto Martin úplne uzatvorí lokalitu Bambusky. Po víkendovom pretestovaní pribudlo podľa regionálneho hygienika Tibora Záborského 61 jej obyvateľov s ochorením COVID-19 a celkovo ich evidujú 116. Informoval o tom po zasadnutí bezpečnostnej rady okresu a krízového štábu mesta. viac »


Najčítanejšie články