Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk

°C

Streda, 12. august 2020. Meniny má Darina, zajtra Ľubomír.

Koronavírus na Slovensku

KORONAVÍRUS Je tu druhá vlna, potvrdil Krajčí: Ministerstvo neodporúča cestu do zahraničia

Zasadnutie pandemickej komisie

Zasadnutie pandemickej komisie

Aktualizované pred 9 hodinami

BRATISLAVA - Epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne pod kontrolou, aj keď sa zhoršuje. V súčasnosti krajina čelí druhej vlne nového koronavírusu. Po stretnutí Pandemickej komisie vlády SR to v utorok povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Komisia navrhuje zasadnutie konzília odborníkov, aby prehodnotili stav v okolitých krajinách. viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Slovensko má ďalší dvojciferný nárast nových prípadov: Otestovali viac ako dvetisíc ľudí

KORONAVÍRUS Slovensko má ďalší

25.07.2020 09:40

BRATISLAVA - Včera pribudlo na Slovensku 23 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 2 141 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe korona.gov.sk. viac »


KORONAVÍRUS Pandemická komisia vlády neschválila nový plán

Pandemická komisia

24.07.2020 16:10

BRATISLAVA - Pandemická komisia vlády SR v piatok neschválila nový pandemický plán. Dôvodom by mali byť početné pripomienky, ktoré treba do materiálu zapracovať. Komisia má opäť zasadať 11. augusta. Potvrdilo to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. viac »


Hrozné správy z Myjavy! Po oslave narodenín hlásia nakazených, zabávalo sa tu 60 hostí

Hrozné správy z Myjavy!

24.07.2020 15:00

MYJAVA - Okres Myjava hlási za štvrtok najviac nových prípadov nákazy koronavírusom. Evidujú tu ďalších ôsmich infikovaných. Odkiaľ sa však ochorenie začalo šíriť? Všetko smeruje k rodinnej oslave 40. narodenín, ktorej sa zúčastnilo až 60 ľudí. viac »


KORONAVÍRUS stále neustupuje! Čísla sa nemenia, pribudlo takmer 30 nových prípadov

KORONAVÍRUS stále neustupuje! Čísla
Foto

24.07.2020 11:15

BRATISLAVA - Na Slovensku vo štvrtok (23. 7.) pribudlo 29 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 2049 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2118 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk. viac »


Kúpili ste si test na KORONAVÍRUS? Ústav pre kontrolu liečiv odhalil falošné samotesty na COVID-19

Kúpili ste si test

24.07.2020 09:45

BRATISLAVA – Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vo štvrtok pri cielenej inšpekcii odhalil falošné testy na ochorenie COVID-19. Ako potvrdila hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková, išlo o inšpekciu v spoločnosti Unipharma. Dané testy so sfalšovanými údajmi sú od spoločnosti Laverna Trade. O prípade informoval ako prvý portál tvnoviny.sk. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudli nové prípady: Rastúci trend pokračuje, opäť dvojciferné číslo!

Ilustračné foto
Foto

23.07.2020 09:45

BRATISLAVA - V stredu (22. 7.) na Slovensku pribudlo 31 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 2089 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


V trenčianskej nemocnici zomrel starší pacient: Bol infikovaný KORONAVÍRUSOM

V trenčianskej nemocnici zomrel

22.07.2020 17:59

BRATISLAVA - V trenčianskej fakultnej nemocnici zomrel v utorok pacient s ochorením COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Martina Holecová. viac »


KORONAVÍRUS Štát nakúpil pľúcne ventilácie: Postupne sa distribuujú do nemocníc

Pľúcne ventilátory z firmy

22.07.2020 17:39

BRATISLAVA - Do slovenských nemocníc sa v súčasnosti distribuujú pľúcne ventilácie, ktoré si štát objednal od spoločnosti Chirana Medical Stará Turá v súvislosti s novým koronavírusom. Potvrdilo to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. viac »


Boj proti KORONAVÍRUSU pokračuje: Slovensko poskytne humanitárnu pomoc pre Keňu

Vládny špeciál priviezol 2,5

22.07.2020 14:01

BRATISLAVA – Slovenská republika vypraví z Letiska Milana Rastislava Štefánika v Bratislave v piatok (24. 7.) o 10.00 h materiálnu humanitárnu pomoc pre Keňu na podporu boja proti pandémii nového koronavírusu. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. viac »


KORONAVÍRUS Bratislavský kraj zaznamenal pre pandémiu radikálny pokles počtu návštevníkov

Ilustračné foto

22.07.2020 13:42

BRATISLAVA - Bratislavský kraj zaznamenal tento rok pre pandémiu nového koronavírusu radikálny pokles počtu návštevníkov. Súvisí s tým aj výrazne nižšia vyťaženosť hotelových zariadení počas letnej sezóny. Pobytové hotely hlásia pokles od 30 do 40 percent, mestské hotely evidujú oproti roku 2019 pokles počtu prenocovaní až o 70 percent. Informovala ... viac »


KORONAVÍRUS Opäť dvojciferný nárast infikovaných! Nové ohnisko sa potvrdilo pri Nitre

KORONAVÍRUS Opäť dvojciferný nárast
Foto

22.07.2020 09:45

BRATISLAVA - Včera pribudlo na Slovensku 37 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 2 058 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe korona.gov.sk. viac »


KORONAVÍRUS Vymeníme more za krásy Slovenska? Opatrenia na naštartovanie cestovného ruchu

KORONAVÍRUS Vymeníme more za
Foto

21.07.2020 21:37

RAJECKÉ TEPLICE – O opatreniach na naštartovanie domáceho cestovného ruchu po pandémii nového koronavírusu a jeho ďalšom smerovaní diskutovali v utorok v Rajeckých Tepliciach predstavitelia Ministerstva dopravy a výstavby SR a krajských organizácií cestovného ruchu. Na brífingu po rokovaní o tom informovala štátna tajomníčka MDV SR Katarína Bruncková. viac »


Analytici sa zhodli: Dohoda je priaznivá, balík obnovy by mal byť použitý na investície

Analytici sa zhodli: Dohoda
Foto

21.07.2020 17:31

BRATISLAVA – Slovensko bude mať v nasledujúcich rokoch z európskych zdrojov k dispozícii dohromady viac ako 40 miliárd eur. Schválená dohoda je pre Slovensko priaznivá, dôležité však teraz bude predstaviť reformy a projekty, ktoré bude SR z týchto peňazí financovať, zhodli sa ekonomickí analytici. viac »


KORONAVÍRUS zasiahol aj slovenskú Cirkev: Pozitívni sú arcibiskup aj košický vikár

KORONAVÍRUS zasiahol aj slovenskú

21.07.2020 16:00

BRATISLAVA - Koronavírus opäť naberá na sile a zdá sa, že väčšina ľudí si ho "prinesie" zo zahraničnej cesty. Stalo sa tak aj v prípade gréckokatolického arcibiskupa Cyrila Vasiľa, ktorý mal podozrivý test. Stalo sa tak potom, čo sa vrátil z nemeckého Mníchova. viac »


KORONAVÍRUS V okrese Prievidza pribudlo 11 pozitívnych testov, väčšina sú dohľadané kontakty

Ilustračné foto

21.07.2020 15:49

PRIEVIDZA – V okrese Prievidza zaznamenali v pondelok 20. 7. 11 nových prípadov pozitívnych testov na nový koronavírus. Počet pozitívnych testov bol najväčší spomedzi všetkých slovenských okresov. viac »


Hrozí druhá vlna KORONAVÍRUSU? Na školách budú platiť prísne opatrenia, tvrdí Gröhling

Minister školstva, vedy, výskumu

21.07.2020 15:26

BRATISLAVA – V prípade, že by na Slovensku vypukla druhá vlna nového koronavírusu, na školách v rizikových oblastiach budú platiť prísne opatrenia. V krajnom prípade môže dôjsť aj k ich zatvoreniu. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling na sociálnej sieti. viac »


KORONAVÍRUS Rezort zahraničných vecí vytvoril cestovné odporúčanie pre všetky krajiny

KORONAVÍRUS Rezort zahraničných vecí
Foto

21.07.2020 15:00

BRATISLAVA – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v nadväznosti na zmenu opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR pre občanov vytvorilo cestovné odporúčanie pre všetky krajiny. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie. viac »


KORONAVÍRUS Viaceré nemocnice reagujú na zhoršenú situáciu: Zákaz návštev pacientov

KORONAVÍRUS Viaceré nemocnice reagujú
Foto

21.07.2020 14:33

KOŠICE – V nemocnici v košickej Šaci platí od stredy 22. 7. zákaz návštev hospitalizovaných pacientov na lôžkových oddeleniach. Vzhľadom na zhoršenie epidemiologickej situácie súvisiacej s pandémiou ochorenia COVID-19 nemocnica opätovne sprísnila režim a prijala opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Informovala o tom v utorok Martina ... viac »


Strach v Nitre: Osem nakazených v ubytovni, počet môže narásť! V pohotovosti sú aj vojaci

Strach v Nitre: Osem

21.07.2020 14:00

NITRA - Ubytovňu pri Nitre strážia vojaci aj polícia. Dôvodom je, že u viacerých ubytovaných osôb sa potvrdil obávaný koronavírus. Testom sa podrobila vyše stovka ľudí, ktorá tu býva. Odborníci teda predpokladajú, že počet nových pacientov môže ešte stúpnuť. Aktuálne sa čaká na ďalšie výsledky testov. viac »


Soták sa pustil do Matoviča, pomoc je nedostatočná: Premiér si myslí, že mu patrí celá krajina

Predseda Klubu 500 Vladimír

21.07.2020 13:45

BRATISLAVA – Na Slovensku je ohrozených 60.000 pracovných miest, ktoré môžu v auguste a v septembri zaniknúť, ak štát nenavýši pomoc. Upozornili na to v utorok predstavitelia Klubu 500 na tlačovej konferencii. Združenie vyzýva premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby neblokoval opatrenia na záchranu pracovných miest. viac »


Najčítanejšie články