Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Pondelok, 15. august 2022. Meniny má Marcela, zajtra Leonard.

Koronavírus na Slovensku

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

COVID situácia sa na SR zhoršuje: Stúpa počet pozitívnych aj hospitalizovaných! Portugalsko je už za vrcholom vlny

COVID situácia sa na
FotoVideo

07.07.2022 05:55

BRATISLAVA - COVID situácia sa na Slovensku zhoršuje. Pribúda viac pozitívnych a v nemocnici je už viac ako 300 ľudí. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský však uviedol, že zatiaľ sa nechystajú žiadne väčšie opatrenia. Odborníci zatiaľ takisto vylúčili aj možnosť kolapsu nemocníc. Zatiaľ najhoršia situácia je na západe. viac »


AKTUÁLNE Očkovanie vakcínou od Moderny sa KONČÍ: Máte poslednú možnosť na registráciu!

AKTUÁLNE Očkovanie vakcínou od
FotoVideo

06.07.2022 13:35

BRATISLAVA - Máte poslednú možnosť! Ministerstvo zdravotníctva pozýva všetkých záujemcov, ktorí majú záujem o očkovanie vakcínou Spikevax od výrobcu Moderna, aby sa na prvú dávku zaregistrovali do nedele 10. júla 2022. Prvou dávkou sa bude očkovať len do konca júla. Druhou a posilňujúcou do konca augusta. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo 250 nových prípadov, v nemocniciach je vyše 300 pacientov

KORONAVÍRUS Na Slovensku pribudlo

06.07.2022 10:30

BRATISLAVA - Prostredníctvom 618 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok (5. 7.) na Slovensku 250 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudla žiadna obeť. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. V nemocniciach je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 305 pacientov. viac »


KORONAVÍRUS Počet prípadov na Slovensku stále stúpa: Pribudlo viac ako 600 pozitívnych testov

KORONAVÍRUS Počet prípadov na
Foto

05.07.2022 09:59

BRATISLAVA - Prostredníctvom vykonaných 1777 PCR testov na Slovensku pribudlo 667 prípadov nákazy. Zomrel jeden človek. viac »


Mikas vydal nové usmernenie: Ak sa v tábore objaví prípad KORONAVÍRUSU, zruší sa

Mikas vydal nové usmernenie:
Foto

05.07.2022 08:59

BRATISLAVA - V prípade, že sa v tábore vyskytne infekcia COVID-19, zrušia ho. "S touto eventualitou je potrebné oboznámiť rodičov pred zahájením akcie tak, aby bola zaistená ich dostupnosť po celý čas konania akcie," píše sa v usmernení hlavného hygienika SR Jána Mikasa k postupom pri organizácii a prevádzke zotavovacích podujatí. viac »


Prekonali ste COVID a chcete sa vrátiť do formy? Toto sú RADY, ako postupovať! V lete si treba dávať pozor

Prekonali ste COVID a

04.07.2022 17:00

BRATISLAVA - Plavková sezóna je v plnom prúde a mnohí sa ešte narýchlo snažia zbaviť nadbytočných kilogramov. Diétami, ale aj cvičením. Tí, ktorí prekonali COVID-19, sa často pýtajú, kedy je vhodné vrátiť sa po vyzdravení k obľúbeným tréningom. Ako postupovať, keď sa po chorobe nevieme dostať do pôvodnej formy? viac »


Na Slovensku pribudlo 59 prípadov infekcie KORONAVÍRUSOM

Na Slovensku pribudlo 59

04.07.2022 10:46

BRATISLAVA - Prostredníctvom 213 vykonaných RT-PCR testov odhalili v nedeľu (3. 6.) na Slovensku 59 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudli žiadne obete. viac »


Chystáte sa na dovolenku? TAKTO si užijete leto aj v čase zhoršenia pandémie: Hygienici vydali viacero rád

Cestovanie
FotoVideo

03.07.2022 16:00

BRATISLAVA – Leto oficiálne začalo, deti majú školské prázdniny a ortiť teplomera v posledných dňoch siaha do astronomických výšin. Napriek zrušeniu obmedzení však na nás naďalej striehne nielen koronavírus, ale aj ďalšie problémy, ktoré nám môžu pekelne strpčiť život. Úrad verejného zdravotníctva preto vydalo odporúčania, ako si leto čo najviac užiť... viac »


MIMORIADNE Predseda parlamentu Boris Kollár mal pozitívny test na KORONAVÍRUS

Boris Kollár

03.07.2022 12:26

BRATISLAVA - Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) mal pozitívny výsledok antigénového testu na ochorenie COVID-19. Informoval o tom minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili takmer 300 prípadov nákazy: Pribudli dve obete

KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili
Foto

03.07.2022 10:00

BRATISLAVA - Prostredníctvom vykonaných 697 PCR testov na Slovensku odhalili 274 prípadov nákazy. Zomreli dvaja ľudia. viac »


KORONAVÍRUS Počet nakazených stále pribúda: Na Slovensku odhalili takmer 600 nových prípadov nákazy

KORONAVÍRUS Počet nakazených stále
Foto

02.07.2022 10:03

BRATISLAVA - Prostredníctvom 1468 vykonaných PCR testov na Slovensku odhalili 577 pozitívnych prípadov nákazy. Zomreli 2 ľudia. viac »


KORONAVÍRUS Testy odhalili viac než 500 nových prípadov: Nepribudla žiadna obeť

KORONAVÍRUS Testy odhalili viac
Foto

01.07.2022 10:26

BRATISLAVA - Prostredníctvom 1320 vykonaných RT-PCR testov odhalili vo štvrtok (30. 6.) na Slovensku 537 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudla žiadna obeť. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. viac »


Leto sa blíži, COVID sa šíri: Odborníci vydali ODPORÚČANIA! Toto je 10 rád, ako prežiť horúce mesiace

Leto sa blíži, COVID
FotoVideo

30.06.2022 14:00

BRATISLAVA - V posledných týždňoch počty prípadov nielen vo svete, ale aj na Slovensku rastie. Nie je to nič, čo by odborníci neočakávali. Nové mutácie omikronu sa šíria ešte rýchlejšie a prakticky sa dá skonštatovať, že začala ďalšia vlna. Včera sme zaznamenali najvyšší prírastok pozitívnych od mája. Odborníci preto radia, ako prežiť letné mesiace čo najbezpečnejšie. viac »


KORONAVÍRUS V strede pracovného týždňa pribudlo 619 nových prípadov a jedna obeť

KORONAVÍRUS V strede pracovného
FotoVideo

30.06.2022 10:40

BRATISLAVA - Prostredníctvom 1675 vykonaných RT-PCR testov odhalili v stredu (29. 6.) na Slovensku 619 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudla jedna obeť. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. viac »


Nosenie respirátora môže byť v niektorých situáciách opäť povinné

Nosenie respirátora môže byť

28.06.2022 14:29

BRATISLAVA - Nosenie respirátorov môže byť najbližšie mesiace v niektorých situáciách opäť povinné, zavádzanie reštrikčných opatrení sa nezvažuje. Vyplýva to z krátkodobej stratégie manažmentu pandémie ochorenia COVID-19, ktorú pre nárast prípadov v dôsledku šírenia omikronových subvariantov koronavírusu pripravil rezort zdravotníctva. viac »


KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili viac než 400 prípadov nákazy, pribudli dve obete

KORONAVÍRUS Na Slovensku odhalili
Foto

28.06.2022 10:17

BRATISLAVA - Prostredníctvom 1674 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (27. 6.) na Slovensku 470 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudli dve obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na svojom webe. viac »


KORONAVÍRUS Testy odhalili 95 prípadov infekcie: Obete nepribudli

KORONAVÍRUS Testy odhalili 95

27.06.2022 11:05

BRATISLAVA - Prostredníctvom 330 vykonaných RT-PCR testov odhalili v nedeľu (26. 6.) na Slovensku 95 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudli žiadne obete. viac »


Nová COVID vlna predsa len príde: TOTO očakáva rezort zdravotníctva! Hlavný hygienik zopakoval odporúčania

Nová COVID vlna predsa
FotoVideo

26.06.2022 19:30

BRATISLAVA - Nová vlna koronavírusu bude zrejme slabšia, prírastok infikovaných sa očakáva koncom leta a začiatkom jesene. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR neočakáva, že bude treba zaviesť rovnaké plošné opatrenia ako pri predchádzajúcich vlnách. Rezort to uviedol na sociálnej sieti. viac »


KORONAVÍRUS Opätovné spustenie školského semafora bude závisieť od epidemiologickej situácie

KORONAVÍRUS Opätovné spustenie školského

26.06.2022 10:32

BRATISLAVA - Opätovné spustenie školského semafora bude závisieť od aktuálnej epidemiologickej situácie. Potvrdil to odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. viac »


KORONAVÍRUS Pribudlo takmer dvesto nových prípadov

KORONAVÍRUS Pribudlo takmer dvesto
Video

26.06.2022 10:22

BRATISLAVA - Prostredníctvom 612 vykonaných RT-PCR testov odhalili v sobotu (25. 6.) na Slovensku 198 prípadov nákazy novým koronavírusom. viac »


Najčítanejšie články