Koronavírus COVID-19 na Slovensku | Topky.sk
Streda, 19. máj 2021. Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard.

Koronavírus na Slovensku

Nátresk pred OČKOVACÍM centrom: VIDEO Desiatky ľudí sa tlačili ako sardinky! Bolo to nedôstojné a nezvládnuté

Pred očkovacie centrum prišli desiatky ľudí

Pred očkovacie centrum prišli desiatky ľudí

FotoVideo
pred 4 hodinami

BRATISLAVA - Koronavírus je v našich životoch už takmer rok a pol. Aby sme ho definitívne porazili, musíme stále dodržiavať základné opatrenia, no dôležité je aj očkovanie. Pred jedným z očkovacích centier v Bratislave sa zhromaždili desiatky ľudí, ktorí čakali, či sa dostanú na rad. O dodržiavaní odstupov však mohli len snívať... Podľa našej čitateľky... viac »

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONAVÍRUS Premiér Heger na summite EÚ: Budeme mať dostatok vakcín? Tieto správy nepotešia!

Na snímke slovenský premiér
FotoVideo

08.05.2021 18:40

BRATISLAVA - Piatkový summit lídrov členských štátov Európskej únie v portugalskom Porte sa niesol prevažne v duchu pandémie nového koronavírusu a nedostatku vakcín proti ochoreniu COVID-19. Novinárom to povedal slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) pred začiatkom sobotného rokovania lídrov. viac »


KORONAVÍRUS Pribudli ďalšie stovky prípadov aj obete: Takto stúpol počet zaočkovaných!

KORONAVÍRUS Pribudli ďalšie stovky
FotoVideo

08.05.2021 18:38

BRATISLAVA - Prostredníctvom 12.132 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (7. 5.) na Slovensku 373 nových prípadov ochorenia COVID-19. Počet obetí v dôsledku nového koronavírusu sa zvýšil o 44. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. viac »


Pandémia KORONAVÍRUSU zasiahla aj políciu: Dobrou správou je pokles pozitívnych

Pandémia KORONAVÍRUSU zasiahla aj

08.05.2021 18:04

BRATISLAVA – Pandémia zasiahla aj chod Policajného zboru. Pribudli povinnosti pri kontrole hraníc a dozor nad dodržiavaním protipandemických opatrení. Už teraz vyčerpali policajti 70 percent nadčasov na tento rok. Pozitívnou správou je radikálny pokles pozitívne testovaných príslušníkov. Uviedol to policajný prezident Peter Kovařík. viac »


Hospitalizovaných ubúda, množia sa však ťažké postcovidové stavy: Lekárka opísala realitu v nemocnici

Hospitalizovaných ubúda, množia sa
FotoVideo

07.05.2021 20:00

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU – Pandémia koronavírusu, našťastie, každým dňom ustupuje. Výrazne však narastá počet postcovidových komplikácií u pacientov, ktorí majú aj týždne po prekonaní covidu vážne ťažkosti. Návrat do normálu je veľmi ťažký a zdĺhavý. A výnimkou nie sú ani pacienti, ktorí mali ľahký priebeh ochorenia. Viac priblížila lekárka Interného oddelenia... viac »


Ďalšie ÚMRTIE po očkovaní AstraZenecou: Žena mala genetické ochorenie! Vakcinačná stratégia sa môže meniť

Očkovanie proti koronavírusu na

07.05.2021 13:00

BRATISLAVA - Na Slovensku pribudlo tretie úmrtie po očkovaní vakcínou AstraZeneca. Išlo o 47-ročnú ženu. Genetickým vyšetrením však boli u pacientky zistené poruchy zrážanlivosti krvi. To sa však pred očkovaním nepodarilo zistiť, uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. viac »


Vznikajúca strana Aliancia volá po jednotnom preukaze o imunite voči KORONAVÍRUSU

Ladislav Balódi

07.05.2021 12:36

BRATISLAVA – Jednotný preukaz o imunite voči ochoreniu COVID-19 by mohol prispieť k efektívnejšiemu a kontrolovanejšiemu otváraniu prevádzok a kultúrnych či športových podujatí. Na piatkovej tlačovej konferencii to vyhlásili predstavitelia vznikajúcej strany Aliancia – Szövetség. viac »


Najväčšími rukojemníkmi pandemických opatrení boli deti, tvrdí Tomanová

Najväčšími rukojemníkmi pandemických opatrení

07.05.2021 12:11

BRATISLAVA - Najväčšími rukojemníkmi pandemických opatrení boli deti, pri opatreniach sa neanalyzovali vplyvy na ich práva. Skonštatovala to komisárka pre deti Viera Tomanová, ktorá prišla v piatok predstaviť do pléna Národnej rady (NR) SR Správu o činnosti komisára pre deti za rok 2020. viac »


Budúci týždeň sa majú opäť začať očkovať učitelia, potvrdil Gröhling

Minister Branislav Gröhling

07.05.2021 11:49

BRATISLAVA - Vyučovanie žiakov, ktorí chcú dobehnúť zameškané učivo z obdobia dištančnej výučby, môže pokračovať aj v prázdninových mesiacoch. Ministerstvo školstva už druhý rok po sebe pošle školám peniaze na program letných škôl. Na tento zámer je vyčlenených 422.500 eur. Rezort školstva uvoľní aj 3,5 milióna eur na modernejšie školy. Informoval ... viac »


Slovensko sa umiestnilo na piatom mieste v rebríčku obetí pandémie KORONAVÍRUSU

Slovensko sa umiestnilo na

07.05.2021 11:37

BRUSEL - Slovensko sa v období posledných dvoch týždňov ocitlo na 23. mieste v počte nových prípadov COVID-19 na 100.000 osôb spomedzi 28 členských krajín EÚ, v počte obetí koronavírusu na milión obyvateľov za rovnaké obdobie však Slováci obsadili piatu priečku. Uviedlo to vo štvrtok Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). viac »


Na Facebooku sa šírilo video s antivakcinačnými HOAXAMI: Tvrdenia vyvrátili experti

Na Facebooku sa šírilo

07.05.2021 11:16

BRATISLAVA - Ľudia "môžu zomrieť aj mesiace po očkovaní", očkovanie je "experiment na ľuďoch", očkovacia látka "bráni mladým ženám otehotnieť", vakcíny "obsahujú bunky potratených embryí". Takéto a mnohé ďalšie tvrdenia sa stali obsahom videa z 18. apríla 2021, ktoré na Facebooku dosiahlo viac ako 30.000 zdieľaní, a to napriek tomu, že tvrdenia v minulosti... viac »


VIDEO Aktuálna epidemiologická situácia: Minister zdravotníctva a Mikas oznámili nové opatrenia!

VIDEO Aktuálna epidemiologická situácia:
FotoVideo

07.05.2021 10:00

BRATISLAVA - Situácia na Slovensku je síce stále vážna, no v posledných týždňoch sa rapídne zlepšila. Od pondelka už budeme mať väčšinu okresov v ružovej farbe a mali by sme sa riadiť výhradne regionálnym COVID automatom. Aké opatrenia sa uvoľnia? viac »


KORONAVÍRUS Počet hospitalizovaných stále klesá: Pribudli však ďalšie obete

KORONAVÍRUS Počet hospitalizovaných stále
Video

07.05.2021 09:59

BRATISLAVA - Slovenské laboratória vo štvrtok (6. mája) odhalili 362 nových prípadov koronavírusovej infekcie. Ďalších 301 pozitívnych osôb identifikovali antigénové testy. Ochoreniu covid-19 podľahlo ďalších 26 osôb. V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 1 117 pacientov, pričom 1 005 z ich má nový koronavírus. viac »


OČKOVANIE NA SLOVENSKU Problémy pokračujú! Meškajúce termíny, zmätočné informácie: Seniori čakajú aj mesiac

Očkovanie na Slovensku
FotoVideo

07.05.2021 05:55

BRATISLAVA - Keď sa spustila Čakáreň na očkovanie, do ktorej sa mohli zaregistrovať všetci od 16 rokov, nikto si ani len nepomyslel, že práve tí najmladší, dostanú termín na očkovanie medzi prvými. Ministerstvo im neskôr, po statuse expremiéra Igora Matoviča, termíny zrušilo. To však nie je jediný problém a škandál, ktorý sprevádza očkovanie na Slovensku. viac »


Posledná misia Krčméryho: Zanechala na mne následky! Odumrela mi polovica mozgu, no ja sa nesťažujem

Vladimír Krčméry
FotoVideo3319

06.05.2021 17:00

BRATISLAVA - Meno Vladimíra Krčméryho je Slovákom dobre známe. V začiatkoch pandémie bol členom krízového štábu, no neskôr sa tejto funkcie vzdal. Okrem toho sa venuje charitatívnej činnosti a zúčastnil sa niekoľkých misií. Na poslednej sa však znova nakazil maláriou a s misiami musel skončiť. viac »


KORONAVÍRUS Lengvarský nemá problém so zverejnením zmlúv k vakcínam, je to však na Európskej komisii

Minister Vladimír Lengvarský

06.05.2021 15:44

BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) nemá problém s tým, aby boli zverejnené aj ostatné zmluvy na nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19. Uviedol to počas hodiny otázok v Národnej rade (NR) SR. Poznamenal ale, že rámcové zmluvy vyjednávala Európska únia, preto je zverejnenie zmlúv v gescii Európskej komisie (EK). viac »


KORONAVÍRUS Dobré správy! Vakcínou Pfizer a Moderna sa už môžu očkovať aj ľudia nad 50 rokov

Minister Vladimír Lengvarský

06.05.2021 14:00

BRATISLAVA - Očkovať vakcínami proti koronavírusu sa po novom môžu už aj osoby nad 50 rokov. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, hlavným dôvodom je objem dodaných vakcín a tiež zvýšenie očkovacích kapacít. viac »


Lekár Peter Visolajský varuje pred treťou vlnou KORONAVÍRUSU: Môže to byť čoskoro! Výhody pre očkovaných

Lekár Peter Visolajský varuje
FotoVideo328

06.05.2021 11:50

BRATISLAVA - Lekár Peter Visolajský varuje, že tretia vlna koronavírusu môže prísť už čoskoro. Podľa neho za to môže nedostatočný záujem ľudí o očkovanie. Zároveň vyslovil kontroverzný názor, že očkovaní ľudia by mali mať výhody. viac »


Slovensko môže od zmluvy na Sputnik V odstúpiť, tvrdí Marek Krajčí: Má to však podmienku

Slovensko môže od zmluvy
Foto

06.05.2021 11:15

BRATISLAVA – Slovensko môže od zmluvy o nákupe vakcíny Sputnik V odstúpiť, ak ruská strana nedodá v mesiaci aspoň 50 percent prisľúbených vakcín. Na sociálnej sieti o tom informoval bývalý minister zdravotníctva a koaličný poslanec Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že ide o klauzulu, ktorú sa mu podarilo do zmluvy presadiť. viac »


Covidoví pacienti umierajú osamote: Príbuzných hnevá pasivita ministerstva, prípad posúdi ombudsmanka

Covidoví pacienti umierajú osamote:
FotoVideo

06.05.2021 10:00

BRATISLAVA – Hoci sa na Slovensku uvoľňujú protipandemické opatrenia a život sa pomaly vracia do normálu, nemocnice sú stále povinné zabezpečiť zákaz návštev na lôžkových oddeleniach, výnimku majú len kňazi poskytujúci sviatosť pomazania. Najbližší príbuzní sa tak nedostanú k ťažko chorým pacientom na covid-19, a to ani v terminálnych štádiách, aby... viac »


Rozdelenie OKRESOV potešilo aj analytikov: Dobré správy pre šport i svadby! COVID automat čakajú zmeny

Rozdelenie OKRESOV potešilo aj

06.05.2021 10:00

BRATISLAVA - Situácia na Slovensku sa zlepšuje aj naďalej, priemerne prijímame do nemocníc okolo sto pacientov a celkový počet hospitalizovaných klesol pod 1300. Napriek tomu treba dodržiavať základné hygienické pravidlá, odstupy a je potrebné nosiť respirátory. Správa o novom rozdelení okresov však potešila aj analytikov. viac »


Najčítanejšie články