BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o záchrannej zdravotnej službe, ktorou sa dopĺňa aj transplantačný zákon. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.
Záchranári budú mať po novelizácii viac času na odchod pri výjazdoch k pacientom, pri ktorých je potrebné použiť osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP). Zatiaľ čo doteraz museli na výjazd vyraziť do dvoch minút, pri ohrození biologickým faktorom tri až štyri sa tento čas predĺži na desať minút. Takéto ohrozenie sa týka napríklad výjazdov za pacientmi s ochorením COVID-19.
archívne video Vyjadrenie prezidentky SR po prvom dni úradovania v Košiciach
"Doteraz bola v zákone stanovená povinnosť zabezpečiť výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) do dvoch minút od prijatia výzvy od koordinačného strediska ZZS alebo operačného strediska ZZS. Tento interval pri použití OOPP navrhuje ministerstvo zdravotníctva stanoviť na desať minút," píše sa v dôvodovej správe k novele. Rezort zdravotníctva argumentuje, že dvojminútový časový interval nie je možné zabezpečiť pre stále narastajúce počty zásahov u pacientov s podozrením na ochorenia, ktoré si vyžadujú použitie osobných ochranných pracovných prostriedkov pri ohrození biologickým faktorom tri až štyri, ako je napríklad COVID-19.
Osobné údaje bude možné operačnému stredisku poskytovať na účely zabezpečenia prepravy pacienta
Novelizácia rieši tiež neodkladnú prepravu pacientov vyžadujúcich intenzívny monitoring a liečbu počas transportu do zahraničia, napríklad v prípade transplantácií. Pozemné záchranky budú môcť po novom zasahovať aj v týchto prípadoch, čo doterajšia úprava neumožňovala. Rozšíri sa tiež okruh tretích osôb, ktorým sa poskytujú údaje z národného transplantačného registra, o Operačné stredisko ZZS SR. Osobné údaje bude možné operačnému stredisku poskytovať na účely zabezpečenia prepravy pacienta, stredisko bude mať prístup len k údajom, ktoré sú nevyhnutne potrebné na zabezpečenie prepravy pacienta.
Prezidentka odobrila novelu zákona o petičnom práve
Na bezplatné poskytovanie informácií a pomoci skupinám organizátorov európskej iniciatívy občanov sa zriadi kontaktné miesto. Jeho úlohy má plniť Úrad vlády SR. Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o petičnom práve. Na zapracovanie európskych nariadení do legislatívy sa novelizáciou upravuje aj zákon o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR.
"Európska iniciatíva občanov je nástrojom na podporu občianskej diskusie. Jej cieľom je uľahčiť účasť čo najväčšieho počtu občanov na demokratickom rozhodovacom procese Európskej únie," vysvetlil predkladateľ novely. Kontaktné miesto sa má zriadiť na to, aby bola európska iniciatíva pre občanov prístupnejšia, menej zaťažujúca a ľahšie použiteľná, či už pre organizátorov iniciatívy alebo pre jej podporovateľov, a zároveň využiť v plnej miere potenciál európskej iniciatívy občanov na podporu diskusie a priblíženie Európskej únie k jej občanom.
Vypúšťajú sa tiež ustanovenia o posudzovaní elektronického systému zberu vyhlásení o podpore iniciatívy občanov
Vypúšťajú sa tiež ustanovenia o posudzovaní elektronického systému zberu vyhlásení o podpore iniciatívy občanov. Nariadenie Európskej únie ustanovovalo povinnosť členských štátov posudzovať individuálne online systémy na zber vyhlásení o podpore európskej iniciatívy občanov do 31. decembra 2022.