Nedeľa21. apríl 2024, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Gruzínska prezidentka varuje: Ak Putin porazí Ukrajinu, zaútočí na členov Európskej únie

Salome Zurabišviliová
Salome Zurabišviliová (Zdroj: SITA/AP/Shakh Aivazov)

MNÍCHOV - Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová v nedeľu na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie varovala pred rizikom hroziacim v prípade vojenskej porážky Ukrajiny, informuje agentúra DPA.

"Rusko je už raz také – nezastaví sa, ak ho niekto nezastaví. Európania by mali byť znepokojení," uviedla prezidentka Zurabišviliová v Mníchove v rozhovore pre agentúru DPA. "Ukrajina dnes skutočne bojuje za bezpečnosť Európy a Ukrajinci zomierajú za ostatných Európanov. Neexistuje rozdiel medzi pobaltskými štátmi, Poľskom a zvyškom Európskej únie. Ak Vladimir Putin nebude porazený na Ukrajine, môže sa vybrať skutočne hociktorým smerom," dodala.

archívne video

Súhrn vojny na Ukrajine - deň č. 725 (Zdroj: Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine)

Správy o údajných ruských zbraniach použiteľných proti satelitom vo vesmíre ukazujú, že zemepisná poloha už nehrá rolu, zdôraznila Zurabišviliová a dodala, že je oveľa jednoduchšie podporiť dnes Ukrajinu v boji, ako zajtra bojovať v rozsiahlom vojenskom konflikte.

"Myslím si, že sa musíme rozhodnúť teraz, ak nechceme, aby Mníchovská konferencia na budúci rok alebo nasledujúce roky prebiehala v omnoho ťažšej situácii," dodala gruzínska prezidentka, ktorá privítala schválenie balíka európskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote viac než 50 miliárd eur.

Salome Zurabišviliová zastáva úrad gruzínskej prezidentky od roku 2018. Prezident má v Gruzínsku iba minimálne právomoci a väčšinou plní reprezentatívnu úlohu. Rusko má v Gruzínsku silný vplyv, prezidentka Zurabišviliová je však považovaná za prozápadne orientovanú a niekoľkokrát obvinila gruzínsku vládu z proruskej orientácie.

Viac o téme: VojnaRuskoVladimir PutinUkrajinaGruzínskoEurópska úniaSalome Zurabišviliová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu