Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Maďarsko považuje postup Európskej únie voči Gruzínsku za nespravodlivý

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: unsplash.com/ engin akyurt)

BUDAPEŠŤ - Postup Európskej únie voči Gruzínsku je nespravodlivý. Táto krajina by mala dostať štatút kandidátskej krajiny na jeseň, v opačnom prípade by dôveryhodnosť EÚ utrpela vážnu stratu, povedal v utorok minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó po schôdzke so šéfom gruzínskej diplomacie Iliom Darčiašvilim.

Szijjártó zdôraznil, že už vlani malo aj Gruzínsko získať štatút kandidátskej krajiny spolu s Ukrajinou a Moldavskom. "Gruzínsko nie je na tom horšie ako Ukrajina alebo Moldavsko, pokiaľ ide o očakávania EÚ. Považujeme za obzvlášť nespravodlivé, že 12-bodový zoznam pre Moldavsko a Ukrajinu ako druh domácej úlohy bol vnútený Gruzínsku ako podmienka pre štatút kandidáta," povedal Szijjártó. Poznamenal, že rozhodnutie o štatúte Gruzínska ako kandidáta na členstvo v EÚ nie je odbornou, ale politickou otázkou, preto je potrebné politické rozhodnutie.

Podľa jeho slov Maďarsko v tejto súvislosti prijalo potrebné opatrenia, vláda delegovala do Gruzínska experta na integráciu a je pripravená na ďalšiu podporu. Maďarsko prikladá veľký význam spolupráci s kaukazským regiónom, o čom svedčí aj to, že v októbri sa v Gruzínsku uskutoční spoločné rokovanie oboch vlád. Na schôdzke budú podpísané dohody o ochrane investícií, o predĺžení štipendijného programu a o spolupráci v oblasti vysokoškolského vzdelávania a odborných škôl, dodal šéf maďarskej diplomacie.

Viac o téme: MaďarskoGruzínskoEurópska únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu