Pondelok15. apríl 2024, meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica

Porucha ropného tankera z Malty zablokovala plavbu cez Suezský prieplav

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/Suez Canal Authority via AP)

KÁHIRA - Porucha ropného tankera v nedeľu prerušila lodnú dopravu v egyptskom Suezskom prieplave, informuje agentúra AP. Loď Seavigour plaviaca sa pod maltskou vlajkou sa poškodila na dvanástom kilometri prieplavu v smere zo Stredozemného mora. Správa prieplavu nasadila tri remorkéry, aby tanker odtiahli a vodnú cestu uvoľnili pre ostatné lode, uviedol hovorca Správy Suezského prieplavu George Safwat.

Podľa poskytovateľa služieb sledovania plavidiel MarineTraffic bol tanker Seavigour postavený v roku 2016, je 274 metrov dlhý a 48,6 metra široký. Nedeľný incident je jedným z viacerých, ktoré v poslednom období zablokovali pre svetovú ekonomiku životne dôležitú vodnú cestu. Dve niekoľkohodinové blokácie sa stali 25. mája a 5. marca 2022.

V marci 2021 kontajnerová loď Ever Given plaviaca sa pod panamskou vlajkou zablokovala vodnú cestu na šesť dní a skomplikovala globálny obchod. Podľa Správy Suezského prieplavu vlani ním prešlo 23 851 plavidiel a príjmy do egyptského rozpočtu dosiahli 8 miliárd dolárov, čo je najviac v jeho histórii. Prieplav bol otvorený v roku 1869 a dnes prúdi cezeň približne 10 percent svetového obchodu.

Viac o téme: BlokovanieRopný tankerSuezský prieplav
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu