Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Čile hlási 23 mŕtvych a takmer tisíc zranených: Lesné požiare sú stále aktívne

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/SDIS 33 via AP)

SANTIAGO - Najmenej 23 ľudí prišlo o život a ďalších takmer 1000 utrpelo zranenia v dôsledku lesných požiarov, ktoré postihli Čile počas vlny horúčav. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa správy čilských úradov.

"Chceme vyjadriť zármutok nad úmrtím 23 ľudí," uviedol v noci zo soboty na nedeľu námestník čilského ministra vnútra Manuel Monsalve, podľa ktorého utrpelo zranenia ďalších minimálne 979 ľudí a ďalšie osoby sú nezvestné.Podľa Monsalveho je v Čile momentálne aktívnych 232 požiarov lesných porastov, pričom len v priebehu soboty vypuklo 16 nových. Mnohé z nich sa stále nedarí dostať pod kontrolu.

Vlna horúčav bude v najbližších dňoch pokračovať

Najhoršia situácia je v regiónoch Ňuble, Biobío a Araucania, v ktorých prezident Gabriel Boric vyhlásil stav prírodnej katastrofy, ktorý umožňuje nasadenie armády na hasenie požiarov. Vlna horúčav dosahujúcich až 40 stupňov Celzia bude v najbližších dňoch pokračovať, čo by v kombinácii so silným vetrom mohlo boj s lesnými požiarmi ešte viac skomplikovať. Prezident Boric pre túto krízovú situáciu prerušil dovolenku v Patagónii a odcestoval do regiónu Biobío, aby koordinoval hasenie požiarov a pomoc postihnutým obyvateľom.

Čile hlási 23 mŕtvych
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Facebok / Prezídium Hasičského a záchranného zboru)

Pomoc ponúklo už niekoľko krajín

Pomoc pri likvidácií plameňov a dodávky potrebného vybavenia už Čile ponúkli Argentína, Brazília, Uruguaj, Mexiko či Španielsko.Čilské úrady vyjadrili presvedčenie, že súčasnú katastrofálnu situáciu spôsobila klimatická zmena, v dôsledku ktorej sa Čile stáva jednou z krajín sveta najviac ohrozených lesnými požiarmi.Plamene zničili už najmenej 88 domov a v núdzových útulkoch sa nachádza už viac než 1400 ľudí. Požiare už celkovo zasiahli porasty na ploche 47.000 hektárov. Na ich hasení sa podieľa približne 2300 hasičov a 75 lietadiel alebo vrtuľníkov. Najmenej traja požiarnici už prišli o život a ďalších osem utrpelo zranenia.

Viac o téme: StromyZraneníúmrtiaČileLesné požiare
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu