Nedeľa21. apríl 2024, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Fico nepodporí vstup Ukrajiny do NATO: Bude to začiatok tretej svetovej vojny, vyhlásil premiér

Robert Fico a Volodymyr Zelenskyj Zobraziť galériu (4)
Robert Fico a Volodymyr Zelenskyj (Zdroj: SITA/AP Photo/Denes Erdos/Francisco Seco)

BRATISLAVA/ KYJEV – Slovenský premiér Robert Fico dnes uviedol, že na budúci týždeň svojmu ukrajinskému náprotivku Denysovi Šmyhalovi odovzdá v Užhorode zoznam humanitárnej pomoci, ktorú je Slovensko ochotné Ukrajincom poskytnúť. V rozhlasovom rozhovore sa zároveň Fico vyjadril nielen proti dodávkam zbraní a munície napadnutej krajine zo skladov slovenskej armády, ale tiež proti prijatiu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie, ktoré mieni vetovať.

archívne video

 

Spolupráca V4 bola úmyselne znefunkčnená, je to tragédia, hovorí Fico (Zdroj: TASR/Ladislav Vallach)

Ukrajinu označil za skorumpovanú krajinu, v ktorej sa stráca západná pomoc, a ako nereálne odmietol snahy Kyjeva oslobodiť územia okupované Ruskom. Denník Ukrajina pravda výroky komentoval ako "škandalózne". "Hanbím sa za takéhoto premiéra," povedal predák slovenskej opozície Michal Šimečka.

"Idem (na rokovanie so Šmyhalom) s humanitárnou pomocou. Potvrdzujem, že žiadne zbrane nedostane, pokiaľ ide o slovenskú armádu a štátne zásoby, a poviem mu, že sú veci, na ktoré máme úplne, ale úplne iný názor," vyhlásil Fico.

Fico nepodporí vstup Ukrajiny
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

"Pokiaľ ide o vstup do EÚ, my ich rešpektujeme, a však musí splniť podmienky a nie že politicky vstúpi do únie krajina, ktorá absolútne neplní žiadne požiadavky. Poviem mu, že som proti členstvu Ukrajiny v NATO, že ho budem vetovať a blokovať, pretože to je základ pre tretiu svetovú vojnu a nič iné, "povedal slovenský premiér.

Podľa svojich slov je zvedavý na ukrajinskú predstavu riešenia konfliktu s Ruskom, pretože on sám riešenie nevidí. Napadnutie Ukrajiny označil Fico za porušenie medzinárodného práva, pretože nemožno len tak použiť vojenskú silu bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN, a súčasne nabádal na hľadanie cesty, "ako vojnu ukončiť, a nie ako ju ďalej prehlbovať". 

Fico je presvedčený, že je nutné Ukrajine povedať, že je jednou z najskorumpovanejších krajín na svete a nikto nevie, koľko z poskytovanej západnej pomoci sa stratí niekde v polovici cesty. A to je Ukrajina podľa Ficovho názoru od roku 2014 "pod totálnou kontrolou a vplyvom Spojených štátov". "Ukrajina nie je suverénna, samostatná krajina, Ukrajina je pod absolútnym vplyvom Spojených štátov amerických - a v tomto robí EÚ obrovskú chybu, že si nechce nechať suverénny pohľad na Ukrajinu a súhlasí len s tým, čo hovoria USA," poznamenal.

Ukrajinskí vojaci
Zobraziť galériu (4)
Ukrajinskí vojaci  (Zdroj: Facebook/General Staff of Armed Forces of Ukraine)

Vojna podľa slovenského premiéra musí skončiť kompromisom, ktorý bude "veľmi bolestivý pre obe strany". "Čo (Ukrajinci) čakajú? Že Rusi odídu z Donbasu a Luhanska, alebo že odídu z Krymu? Veď je to nereálne, "vyhlásil. Vojensky podľa neho konflikt nemožno vyriešiť a jeho predlžovaním bude silnieť postavenie Ruska.

Fico sa podľa slovenských médií stretne so Šmyhalom v stredu

Denník Ukrajinska pravda označil Ficove výroky za "škandalózne" a upozornil, že aj predtým slovenský premiér len opakoval tvrdenie ruskej propagandy, že vojna Ruska proti Ukrajine "nemá vojenské riešenie" a že Západ "zakázal" Kyjevu uzavrieť prímerie s Ruskom po vpáde ruských vojsk, pretože dúfal, že mu Ukrajina - po poskytnutí západných miliárd a zbraní - naservíruje zraneného ruského medveďa na tanieri.

Predseda opozičného Progresívneho slovenska Michal Šimečka podľa webu Denníkn označil Ficove výroky o Ukrajine za bezcitné a vulgárne. Ficovi podľa vodcu opozičného predáka chýba základná ľudská empatia a geopolitický kompas. "Hanbím sa za takého premiéra," vyhlásil Šimečka.

Michal Šimečka
Zobraziť galériu (4)
Michal Šimečka  (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

"Ľudia, presne takí ako my, hneď za našimi hranicami, už dva roky čelia neskutočnému utrpeniu. Vraždenie, znásilňovanie, vypaľovanie celých miest. Všetko len preto, že ako suverénna krajina zatúžili žiť v Európskej únii. A jediné, na čo sa tvárou v tvár takému utrpeniu, ktoré pokojne mohlo postihnúť Slovensko, keby dejiny kráčali len trochu inak, zmôže štvornásobný premiér Fico, sú cynické reči," uviedol Šimečka. Na Ukrajine sa podľa neho bojuje aj za Slovensko, ale Fica už záujmy vlastnej krajiny "zjavne vôbec nezaujímajú, ide mu len o politické prežitie, beztrestnosť a pomstu".

Viac o téme: Robert FicoNATOUkrajinaVojna na UkrajineMichal ŠimečkaVolodymyr Zelenskyj
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu