Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Ústavný súd zastavil konanie o návrhu Špecializovaného trestného súdu v kauze Očistec

(Zdroj: TASR - Ján Krošlák, Radovan Stoklasa)

KOŠICE - Ústavný súd (ÚS) SR zastavil konanie o návrhu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na posúdenie ústavnosti časti zákona o prokuratúre. Na ÚS sa obrátil samosudca ŠTS Peter Pulman v októbri 2022 v kauze Očistec s tým, že trestné stíhanie v tejto kauze prerušil. ÚS rozhodol na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.

Pulman podal návrh z dôvodu možného narušenia práva obvineného na spravodlivý proces a na účinný prostriedok nápravy. Najvyšší súd (NS) SR však na základe sťažnosti prokurátora tento rok v júni zrušil uznesenie ŠTS, ktorým bolo prerušené trestné stíhanie a podaný návrh na začatie konania pred ÚS. NS nezistil splnenie zákonných podmienok na rozhodnutie o prerušení trestného stíhania. "V ďalšom postupe bude prvostupňový súd povinný preskúmať podanú obžalobu a rozhodnúť o nej," uviedla v júni hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

Archívne video

Pavla Vorobjova z kauzy Očistec podmienečne prepustli na slobodu (Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa)

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Očistec zadržala v roku 2020 viacerých bývalých policajných funkcionárov vrátane policajného exprezidenta Tibora G. Skupina mala pôsobiť okolo nitrianskeho podnikateľa Norberta B. Prokurátor podal vlani v kauze obžalobu na 11 obvinených osôb z celkovo 20 skutkov. Trestné veci viacerých obvinených boli vylúčené na samostatné trestné konanie.

Viac o téme: KauzaÚstavný súdOčistec
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu