Štvrtok22. február 2024, meniny má Etela, zajtra Roman, Romana

Čaputová vystúpila na klimatickom summite: Krízu sme vytvorili my a musíme ju vyriešiť

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová (Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová)

BRATISLAVA - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v stredu v New Yorku aj na Summite klimatických ambícií, ktorý sa koná v rámci všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia (VZ) OSN. Vo svojom prejave prezentovala kroky na ochranu klímy a znižovanie emisií, ktoré už teraz Slovensko podniká.

"85 percent našej elektriny sa už teraz vyrába s nulovými emisiami a zaväzujeme sa k zvýšeniu tohto podielu na 90 percent do roku 2027," cituje z jej krátkeho vystúpenia TASR.Prezidentka SR ďalej rovnako - ako už vo svojom skoršom stredajšom prejave na VZ OSN - uviedla, že SR zníži do roku 2030 produkované emisie oproti roku 1990 až o 55 percent. Slovensko podľa nej v nasledujúcich siedmich rokoch použije päť percent svojho HDP na dekarbonizáciu ekonomiky a zvýšenie využívania obnoviteľných zdrojov.

archívne video

Čaputová vidí viacero oblastí na prehĺbenie spolupráce s Izraelom (Zdroj: TASR/ Jakub Popelka)

"Už v tomto roku prestávame používať uhlie ako zdroj na výrobu elektriny a do troch rokov ho prestaneme používať aj na vykurovanie," povedala. Dodala, že v regiónoch, kde sa ťaží uhlie, vzniknú nové pracovné miesta bez využívania fosílnych palív.Slovensko podľa prezidentkiných slov bude naďalej podporovať tých, ktorí sú čo sa týka klimatickej krízy najzraniteľnejší. Čaputová podotkla, že od prijatia parížskej klimatickej dohody z roku 2015 vzrástol príspevok Slovenska do tzv. zeleného financovania takmer päťnásobne. Dodala, že v rokoch 2024-2027 poskytne Slovensko do tzv. zeleného klimatického fondu ďalších 2,2 milióna eur.

 

Na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku som hovorila o najväčších výzvach, ktorým čelí svet, a ktoré sa bezprostredne...

Posted by Zuzana Čaputová on Wednesday, September 20, 2023

SR tiež podľa jej slov bude pokračovať v začleňovaní klimatických do projektov svojej rozvojovej pomoci. "Sme v tom všetci spoločne, nie len vlády, ale aj súkromný sektor a ďalšie zainteresované strany," povedala slovenská prezidentka."V prípade klimatickej krízy nebojujeme s vonkajšou hrozbou. Nie je to meteorit rútiaci sa k Zemi. Je to existenčná kríza, ktorú sme vytvorili a ktorú len my sami musíme vyriešiť," dodala."Som hrdá, že spomedzi všetkých štátov sveta bolo Slovensko vybrané medzi 34 tých, ktoré mali príležitosť zúčastniť sa aj na Summite klimatických ambícií. Je to ocenenie krokov, ktoré už teraz ako krajina robíme pre ochranu klímy a znižovanie emisií," napísala po svojom stredajšom vystúpení Čaputová v príspevku na Facebooku.

Viac o téme: Klimatický summitZuzana ČaputováKlimatická kríza
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu