Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Pomoc v hmotnej núdzi by nemala ovplyvniť tohtoročná valorizácia dávok

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Valorizácia dôchodkových dávok, sociálneho dôchodku z dôvodu invalidity, rodičovského príspevku, úrazovej a pozostalostnej úrazovej renty v tomto roku by sa nemali považovať za príjem na účely poskytovania pomoci v hmotnej núdzi. Pri posudzovaní príjmu by mala byť rozhodujúca výška dávky, ktorú mala osoba vlani, bez jej zvýšenia v tomto roku. Vyplýva to z návrhu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorým by sa mala zaoberať vláda.

"Cieľom návrhu je zvýšiť disponibilný príjem domácnostiam, ktoré sú v hmotnej núdzi a ktorých príjem by sa nezvýšil pomerne k zvýšeniu ich dávok. Predmetné opatrenie čiastočne zmierni následky vysokej inflácie, ktorá bola spôsobená aj vojnovým konfliktom na Ukrajine," uviedol v predkladacej správe rezort práce.

Archívne video

Ministerka práce o projekte terénnej sociálnej práce a komunitných centier (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Rezort zároveň navrhuje na účely kompenzačných peňažných príspevkov naďalej nezapočítavať do príjmu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a príjmu spoločne posudzovaných osôb poskytnutú inflačnú pomoc v minulom roku. Vyplatenie jednorazovej inflačnej pomoci by prostredníctvom výnimiek nemalo žiaden negatívny vplyv na poskytovanie peňažných príspevkov na kompenzáciu.

Nariadenie rezort predkladá na rokovanie vlády bez predchádzajúceho prerokovania návrhu s príslušnými orgánmi a inštitúciami v pripomienkovom konaní. "Dôvodom je naliehavosť v termíne súvisiaca s mimoriadnymi okolnosťami v dôsledku krízovej situácie," uzavrel rezort.

Viac o téme: PomocDávkyDôchodkyValorizácia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu