Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Na KORONAVÍRUS budú testovať aj veterinári: Vo Zvolene urobia 200 až 300 testov denne

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/Claudio Furlan/Lapresse via AP)

ZVOLEN - Pracovníci Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu (ŠVPÚ), Veterinárneho ústavu Zvolen pomôžu s testovaním obyvateľov na nový koronavírus. Testovacie kapacity na COVID-19 vďaka tomu vzrastú o 200 a postupne až o 300 testov denne.

"Nový koronavírus a ochorenie COVID-19 sú naším nepriateľom číslo jeden. Musíme preto využiť všetky dostupné kapacity, aby sme proti nim dokázali bojovať, a testovanie je v tomto boji základom. Naši kolegovia z Veterinárneho ústavu Zvolen Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu i kolegovia zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy dokázali presmerovať svoje laboratórne kapacity na túto mimoriadne dôležitú úlohu," uviedol pri tejto príležitosti minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. "Po úspešnej autorizácii hlavným hygienikom a prepojení informačných systémov sme okamžite pripojení a môžeme začať testovanie," dodal.

V laboratóriách, kde sa testuje napríklad vtáčia chrípka, tak budú odborníci z veterinárneho ústavu analyzovať odobraté vzorky občanov. "Pracovníci veterinárneho ústavu disponujú potrebnou kvalifikáciou na testovanie nového koronavírusu. Máme laboratóriá a pracovníkov na požadovanej úrovni biologickej bezpečnosti, pracujeme v systémoch kontrol a aktuálne finalizujeme kruhové testy," uviedol ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

Pracovníkov môžu z výskumu presunúť na krízové testovanie

"Veterinárny ústav vo Zvolene je špičkové pracovisko určené na diagnostiku nákaz zvierat s celoslovenskou pôsobnosťou a je spôsobilý vykonávať laboratórnu diagnostiku biologického materiálu modernými metódami podľa rozsahu akreditácie. Máme pracovníkov, ktorých môžeme z výskumu presunúť na krízové testovanie práve na nový koronavírus," priblížil riaditeľ Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu, Veterinárneho ústavu Zvolen a riaditeľ oddelenia virológie Miroslav Mojžiš.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku.

Veterinárny ústav Zvolen disponuje certifikáciami normy ISO/IEC 17025:2005. Vykonáva laboratórnu diagnostiku biologického materiálu virologickými, bakteriologickými, sérologickými, imunochemickými, histopatologickými, imunohistochemickými, molekulárno-biologickými a parazitologickými metódami podľa rozsahu akreditácie. Veterinárny ústav vo Zvolene je sídlom Národných referenčných laboratórií pre nákazy zvierat, ktoré participujú v systéme Komunitných referenčných laboratórií EÚ. Pracovisko má bohaté skúsenosti pri riešení krízových situácií s nákazami zvierat vrátane zoonóz ako BSE a vtáčia chrípka.

Viac o téme: TestovanieVeterináriKoronavírus
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu