Koronavírus COVID-19 vo svete | Topky.sk - Bleskovky

°C

Piatok, 5. jún 2020. Meniny má Laura, zajtra Norbert.

Koronavírus vo svete

Čo je to koronavírus COVID-19

Nový koronavírus z roku 2019 je závažný akútny respiračný syndróm koronavírus-2 (SARS-CoV-2), pričom choroba s ním spojená sa nazýva COVID-19. Patrí do známej skupiny, v ktorej sú vírusy ako SARS a MERS. Predstavuje nový kmeň koronavírusu, ktorý bol identifikovaný v Číne na konci minulého roka.

Ako sa chrániť - prevencia

Časté umývanie rúk mydlom a vodou po dobu minimálne 20 sekúnd. Dá sa použiť aj dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Nedotýkajte sa očí, nosa a úst neumytými rukami. Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorú zahoďte po použití do koša, alebo ohnutým lakťom. Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, u ktorých sú viditeľné prejavy nádchy alebo chrípky. Dodržujte vzdialenosť približne 1,6 m od nakazeného. Údajne stačí 15 minút na to, aby sme sa nakazili. Noste ochranné rúško, ak sa zdržujete v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Dbajte v domácnosti na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte.

Príznaky ochorenia

Ochorenie je vysoko infekčnou nákazou, ktorá sa prenáša vzduchom z človeka na človeka. Spôsobuje akútne respiračné ochorenia – vírusovú pneumóniu. U nakazeného sa môžu prejaviť príznaky virózy, resp. klasických respiračných ochorení, napr. chrípky – teplota nad 38 stupňov Celzia, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, sťažené dýchanie a únava. V niektorých prípadoch sa objaví aj zápal pľúc. Inkubačná doba pri tomto type koronavírusu je zvyčajne 2 až 14 dní.

Čo robiť ak máte príznaky

Ak spozorujete príznaky v priebehu letu – oznámte to ihneď palubnému personálu. Na letisku – neopúšťajte priestor letiska a vyhľadajte lekársku službu na letisku. Ak spozorujete príznaky doma – je dôležité ihneď kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí postup liečby, alebo lekársku pohotovostnú službu. Informujte lekára o svojom pobyte v rizikovej oblasti. Zatiaľ sa liečte doma na lôžku v samostatnej izbe.Nikam nechoďte, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi a dodržiavajte hygienu.

Dôležité kontakty

KORONA HOROR v salóne krásy: Infikovaná kaderníčka ohrozila až 140 ľudí!

KORONA HOROR v salóne

29.05.2020 08:20

SPRINGFIELD - Ľudia sa v súvislosti s uvoľňovaním protipandemických opatrení stávajú čoraz nezodpovednejšími a zabúdajú na zvýšenú opatrnosť. Toto je aj prípad zamestnankyne kaderníckeho salónu v americkom štáte Missouri, ktorá v priebehu niekoľkých dní vystavila riziku nákazy viac ako sto zákazníkov. viac »


KORONAVÍRUS Brazília zaznamenala rekordný prírastok prípadov nákazy

KORONAVÍRUS Brazília zaznamenala rekordný

29.05.2020 08:10

RIO DE JANEIRO - Brazília zaznamenala za posledných 24 hodín doposiaľ najvyšší denný nárast prípadov ochorenia COVID-19, vyše 26.000. V piatok o tom informovala agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Školy v Taliansku sa podľa ministerky otvoria v septembri, deti budú nosiť rúška

KORONAVÍRUS Školy v Taliansku

29.05.2020 07:00

RÍM - Talianska ministerka školstva Lucia Azzolinová sľúbila vo štvrtok večer študentom, že sa v septembri budú môcť vrátiť do školských lavíc. Informovala o tom agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS Spojené štáty naďalej bojujú s pandémiou: Pribudla ďalšia tisícka obetí!

KORONAVÍRUS Spojené štáty naďalej

29.05.2020 06:55

WASHINGTON - Spojené štáty zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších 1297 úmrtí na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Ochorenie si tak v USA vyžiadalo celkovo prinajmenšom 101.573 obetí na životoch. viac »


KORONAVÍRUS Španielsko od pondelka uvoľní ďalšie obmedzenia, otvoria sa kiná aj bazény

Opatrenia sa uvoľňujú aj
Foto

29.05.2020 06:39

MADRID - Španielska vláda vo štvrtok informovala, že od pondelka uvoľní ďalšie obmedzenia zavedené v dôsledku pandémie koronavírusu a až 70 percentám občanov umožní od tohto dátumu opätovne navštevovať reštaurácie, plavecké bazény aj nákupné centrá. viac »


KORONAVÍRUS Nórsko sa pomaly prebúdza: Uvoľňuje ďalšie opatrenia

Obyvatelia Nórska na lodiach

29.05.2020 06:30

OSLO - Nórsko vo štvrtok oznámilo, že od budúceho týždňa ruší karanténu, ktorá bola povinná po pracovných cestách v severských krajinách, a umožní deťom vrátiť sa k organizovaným športom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Británia začne od pondelka s postupným uvoľňovaním: Otvárať sa budú obchody a školy

Britský premiér Boris Johnson
Foto

29.05.2020 06:15

LONDÝN - Britský premiér Boris Johnson vo štvrtok oznámil, že v rámci postupného uvoľňovania obmedzení zavedených v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu sa začnú v krajine od budúceho týždňa znovu otvárať niektoré školy a obchody. Informovali o tom agentúry AFP a AP. viac »


Hrdinovia boja proti KORONAVÍRUSU trpia: Ľudia už na nás zabudli, tvrdí sestrička s nočnými morami

Koronavírus v Taliansku

28.05.2020 21:00

RÍM – Lekári a ďalší zdravotníci v Taliansku, ktorí sa starali o ťažko chorých pacientov s covidom-19, boli oslavovaní ako novodobí hrdinovia. Teraz ale prežívajú utrpenie, uvádza britská BBC. Lombardiu koronavírus zasiahol najsilnejšie na svete a zdravotníci nevedia, ako majú vydržať. Paolo Miranda, ktorý pracuje na jednotke intenzívnej starostlivosti ... viac »


KORONAVÍRUS Taliansko potvrdilo 593 infikovaných a 70 úmrtí: Väčšina je z Lombardska

KORONAVÍRUS Taliansko potvrdilo 593

28.05.2020 21:00

RÍM - Taliansko zaznamenalo za uplynulých 24 hodín 70 nových úmrtí na ochorenie COVID-19 a 593 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý toto ochorenie spôsobuje. S odvolaním sa na najnovšie údaje talianskeho ministerstva zdravotníctva o tom vo štvrtok informovala agentúra AP. viac »


Rodina porazila KORONAVÍRUS a stala sa obeťou byrokracie: Rozhorčený otec len nechápavo krúti hlavou

Rodina porazila KORONAVÍRUS a

28.05.2020 20:00

MILÁNO – Štvorčlenná talianska rodina – otec, matka, dcéra a syn – je od polovice marca v domácej karanténe, hoci sú už všetci členovia vyše mesiaca zdraví. Môže za to chaotický postup tamojších úradov, kvôli ktorému zrejme ešte ďalší mesiac doma pobudnú. viac »


KORONAVÍRUS Chorvátsko otvorilo hranice pre desať krajín: Medzi nimi je aj Slovensko

KORONAVÍRUS Chorvátsko otvorilo hranice

28.05.2020 18:50

ZÁHREB - Chorvátsko vo štvrtok opätovne otvorilo svoje hranice bez reštrikcií pre obyvateľov z desiatich členských krajín Európskej únie. Ide o Slovensko, Česko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko a Slovinsko, uvádza tlačová agentúra AFP. viac »


KORONAVÍRUS Slovenskí europoslanci majú nádej: Vidia šancu na modernizáciu krajiny

Európsky parlament odhlasoval spustenie

28.05.2020 18:26

BRUSEL - Väčšina poslancov Európskeho parlamentu (EP) privítala plán obnovy EÚ vo výške 750 miliárd eur, ktorý predstavila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a ktorý je súčasťou revidovaného dlhodobého rozpočtu EÚ. S plánom obnovy súhlasia aj slovenskí europoslanci. viac »


KORONAVÍRUS Šéf WHO pre Európu varuje: Rozpočet na zdravotníctvo by sa nemal znižovať

KORONAVÍRUS Šéf WHO pre

28.05.2020 16:57

ŠTOKHOLM - Európske krajiny by sa mali vyvarovať znižovaniu rozpočtu na zdravotníctvo, aj keď po pandémii nového koronavírusu smerujú do ekonomickej recesie. Vo štvrtok na to vyzval šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge, ktorého citovala tlačová agentúra DPA. viac »


KORONAVÍRUS WHO prišla s negatívnymi štatistikami: Počet mŕtvych je nadpriemerný

KORONAVÍRUS WHO prišla s

28.05.2020 16:51

ZÜRICH - V 24 európskych krajinách zomrelo od začiatku marca približne o 159.000 ľudí viac, než je bežné pre toto obdobie v minulých rokoch. Vo štvrtok to vyhlásil šéf sekcie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge, ktorého citoval denník The Guardian. viac »


KORONAVÍRUS Škótsko uvoľňuje opatrenia: Od piatka spúšťa prvú fázu plánu testovania a ochrany

KORONAVÍRUS Škótsko uvoľňuje opatrenia:

28.05.2020 16:19

EDINBURG - Škótsko od piatka spustí prvú fázu uvoľňovania opatrení zavedených v boji proti pandémii nového koronavírusu, informovala vo štvrtok stanica BBC s odvolaním sa na vyhlásenie škótskej premiérky Nicoly Sturgeonovej. viac »


KORONAVÍRUS Panika v Afrike: Z karanténnych centier ušli stovky ľudí, môžu byť infikovaní

Koronavírus

28.05.2020 15:20

LILONGWE - Z karanténneho centra v Malawi ušlo približne 400 ľudí, ktorí sa sťažovali na jeho zlý stav a nedôstojné podmienky. K podobnej udalosti došlo aj v ďalšom africkom štáte v Zimbabwe, informovali vo štvrtok spravodajská televízia BBC a agentúra AP. viac »


KORONAVÍRUS Prekvapivé zistenie vedcov vrhá nové svetlo na šírenie COVID-19

KORONAVÍRUS Prekvapivé zistenie vedcov

28.05.2020 14:00

WASHINGTON - Závery dvoch štúdií zverejnených v stredu naznačujú, že počet asymptomatických pacientov s ochorením COVID-19 je pravdepodobne vyšší, než sa predpokladalo. Uviedla to televízia NBC News. viac »


KORONAVÍRUS Počet úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19 v Rusku presiahol 4-tisíc

Koronavírus sa naďalej šíri

28.05.2020 12:05

MOSKVA - V Rusku za uplynulých 24 hodín pribudlo ďalších 174 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. V tejto krajine tak evidujú už viac ako 4000 obetí nového koronavírusu, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na krízový štáb. viac »


KORONAVÍRUS Južná Kórea opäť sprísni niektoré opatrenia v súvislosti s pandémiou

V Južnej Kórei počet

28.05.2020 10:15

SOUL - Južná Kórea od piatku na dva týždne opäť sprísni niektoré opatrenia v oblasti sociálnych kontaktov po tom, ako sa v krajine objavilo viacero ohnísk nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP. viac »


Párty pri bazéne spôsobila škandál: VIDEO pobúrilo hygienikov, všetci ste šialení!

Párty pri bazéne spôsobila
Video

28.05.2020 08:30

HOUSTON - Nočný klub v americkom Houstone si poriadne zavaril. Na internet sa dostalo video divokej párty pri bazéne počas víkendu, kedy Američania oslavujú Pamätný deň. Ľudia, ktorí sa večierka zúčastnili, absolútne nedodržali sociálny dištanc a dokonca nepoužili ani ochranné rúška. viac »


Najčítanejšie články