Sprievodca vínami | Topky.sk

°C

Streda, 30. september 2020. Meniny má Jarolím, zajtra Arnold.

Sprievodca vínami

Dekantácia, alebo prečo je dobré prelievať víno do karafy

Juraj Kordiak

Juraj Kordiak

22.09.2020 11:00

Pripravili vám v reštaurácii víno a podali v sklenenej nádobe namiesto jeho pôvodnej fľaše? Potom ste navštívili dobrý podnik. Prelievanie vína do karafy má totiž svoj význam a nesie názov dekantácia. viac »

Prečo je červené víno spájané so zdravím?

Prečo je červené víno

24.08.2020 08:00

Určite ste už veľakrát čítali a počuli, že červené víno je prospešné pre zdravie. Viete ale, odkiaľ toto tvrdenie pochádza a prečo je tomu tak? viac »


Spoznajte víno ideálne na každé letné stretnutie

Spoznajte víno ideálne na

20.07.2020 09:00

Leto ponúka nekonečno možností, ako tráviť voľné chvíle. Spraviť si piknik s priateľmi, bazénovú párty, grilovačku či len tak leňošiť na balkóne s partnerom alebo partnerkou. Dobré víno každú príležitosť iba spestrí. Aké ale vybrať? Čo tak si nelámať hlavu a mať po ruke rovno celý box i dokonca paletu lahodného moku? viac »


Letné stretnutia, ktoré chutia po víne

Letné stretnutia, ktoré chutia

22.06.2020 09:00

Akým vínom ochutíte vaše letné stretnutia? viac »


Pošlite svojim blízkym fľašu vína a pripite si online!

Pošlite svojim blízkym fľašu
Foto

18.05.2020 13:00

Pripiť si dobrým vínom na narodeniny, osláviť úspech alebo vychutnávať chvíle v kruhu blízkych a s priateľmi. Myslíte, že je to v tomto období nemožné? Máme pre vás tip, ako zdieľať spoločné momenty pri poháriku vína aj v situácii, ktorá hromadným stretnutiam nepraje. viac »


Vychutnajte si víno v kruhu najbližších

Vychutnajte si víno v

20.04.2020 08:00

Dobré víno sa dá vychutnať aj doma viac »


Aké víno ozvláštni veľkonočný stôl?

Aké víno ozvláštni veľkonočný

26.03.2020 10:00

Veľkonočný stôl, to je údené mäso, kapustová polievka, šunky, syry, ale aj šaláty, či naopak koláče. Sviatočné pohostenie sa odlišuje podľa regiónov, každý má svoju špecialitu, či už je to kysnutá paska na východe alebo judášky na západnom Slovensku. Čo však majú všetky stoly spoločné, je nejaká tá dobrá fľaška na zahasenie smädu. Ak chcete dodať svojmu ... viac »


Chcete vyberať víno ako profík?

Chcete vyberať víno ako
Foto

24.02.2020 09:00

Aké víno vybrať na sviatočný stôl či ktoré víno sa hodí ako svadobný dar? Čo brať do úvahy pri párovaní vína k jedlu a ktorou odrodou nikdy nič nepokazíte? Ak si na výbere fľaše v obchode dávate záležať viac ako ostatní a dôkladne študujete etikety, rubrika Sprievodca vínami je ako stvorená pre vás. V spolupráci so spoločnosťou Vitis Pezinok vám aj ... viac »


Vyšperkujte husacie a divinové hody tým správnym vínom

Vyšperkujte husacie a divinové
Foto

21.11.2019 10:00

Radi si na jeseň pochutíte na husacine či divine? A pochutíte si ešte viac, keď ich doplníte pohárikom vyberaného vína? Poradíme vám, s ktorým bude toto spojenie jedla a vína naozaj dokonalé. viac »


Poznáte Dunaj? Slovenské červené víno si vás získa

Poznáte Dunaj? Slovenské červené
Foto

28.10.2019 10:00

Zaujalo vás v obchode víno s názvom Dunaj? Čo má spoločné so slovenským veľtokom a kde sa vzalo? viac »


Na jesenných BMD sa predstavila aj Poézia

Na jesenných BMD sa
Foto

04.10.2019 14:00

Druhú polovicu septembra nám večery skrášlili Bratislavské módne dni. Počas štyroch dní módy sa predstavili desiatky návrhárov nielen zo Slovenska, ale aj z Indonézie, Číny alebo Rumunska. viac »


Ako si vybrať víno, ktoré perfektne doplní vašu grilovačku

Ako si vybrať víno,
Foto

24.09.2019 08:00

Dlhé letné večery sú síce už za nami, september však ešte stále ponúka priestor pre príjemné chvíle s priateľmi. Dni, ktorým vládne jesenné slnko sú ideálne pre posledné grilovačky. Nuž a k vôni grilovaného mäsa, zeleniny či syrov neodmysliteľne patrí pohár dobrého vína. Aby však symbióza bola dokonalá, treba ovládať zopár tipov a trikov. Ktoré to sú? viac »


Riedite si víno vodou? Robte to ako someliéri

Riedite si víno vodou?

02.09.2019 15:00

Dostali ste chuť na strik, ale vaši vínaznalí priatelia vám hovorili, že riediť víno vodou je hriech? Ak zvolíte správne víno a správnu vodu, namiesto hriechu môže ísť o osviežujúci letný pôžitok. viac »


Ako sú na tom Slováci a víno?

Sprievodca vínami.
Foto

22.07.2019 11:00

Väčšina Slovákov vyberá víno podľa farby a chute, niektorí idú na istotu pri odrode, ktorú majú overenú. Existuje pritom oveľa viac kritérií, podľa ktorých vyberať víno a otvoriť si tak cestu k novým chuťovým zážitkom. Stačí sa nebáť opýtať. Práve s požiadaním o radu však majú Slováci problém a radšej v obchode trávia čas prezeraním etikiet. Ak patríte ... viac »


Na svete je nový druh vína: Someliérov a degustátorov dostalo do kolien

Na svete je nový
Foto

22.07.2019 10:30

ŠPANIELSKO - Chutí ako biele, má sýtu azúrovomodrú farbu, sladkasto-trpkú príchuť a prináša maximálny pôžitok. Na trhu sa objavila nová odroda vína. Svojou pestrou a nezvyčajnou modrou farbou na seba púta množstvo zvedavých pohľadov. viac »


VIDEO Archeológovia našli najstaršie víno sveta: V tejto krajine by ste ho určite nečakali

VIDEO Archeológovia našli najstaršie
FotoVideo

22.07.2019 10:00

GRUZÍNSKO - Na juhovýchode krajiny našli archeológovia zvyšky vína, ktoré pochádza z obdobia neolitu. Jeho vek datujú na osemtisíc rokov. Gruzínsko je teda najstarším producentom vína na svete. viac »


Akým spôsobom si užiť víno čo najviac? Inšpirujte sa týmito tipmi

Akým spôsobom si užiť

22.07.2019 09:00

BRATISLAVA - Nemusíme byť snobmi či someliérmi, aby sme si dokázali užívať víno tak, ako by sa malo podľa etikety. Podávať ho v ideálnej teplote, z dobrých pohárov či v ideálnej atmosfére nie je vôbec taký problém. Nevyžaduje až toľko práce a poznatkov, ako by sa mohlo zdať. Preto ak chystáte skvelú večeru či príjemné posedenie s priateľmi, nalejte ... viac »