Streda, 4. august 2021. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Dekantácia, alebo prečo je dobré prelievať víno do karafy

Juraj Kordiak
Juraj Kordiak
Zdroj: VITIS
22.09.2020 11:00

Pripravili vám v reštaurácii víno a podali v sklenenej nádobe namiesto jeho pôvodnej fľaše? Potom ste navštívili dobrý podnik. Prelievanie vína do karafy má totiž svoj význam a nesie názov dekantácia.


Somelieri ju najčastejšie vykonávajú u červených vín. Preliatím víno prevzdušnia a zároveň ho zbavia sedimentov, čiže usadenín. Dôležité je to najmä pri archívnych vínach. „Vďaka dekantácii sa uvoľnia chute a vône ukryté vo víne. Ďalším jej pozitívom je odstránenie pevných častíc z vína, kde používame ako pomôcku sviečku. Na dekantáciu sú vhodné najmä mohutnejšie vína s vyšším obsahom farbív,“ vysvetľuje Juraj Kordiak, somelier značky Vitis.

Dekantácia, alebo prečo je
Zdroj: VITIS

Dekantácu zvládnete aj doma. Ak si chcete vychutnať kvalitné červené vína, na dekantáciu odporúčame napríklad  červený Alibernet, neskorý zber  Chateau Pezinok alebo z radu Vitis Poézia vína Cabernet Sauvignon neskorý zber 2017 a Dunaj neskorý zber 2018. Použite sklenenú karafu, v ktorej po preliatí nechajte víno predýchať minimálne 60 minút. Krátka dekantácia prospeje každej červenej odrode.

Dekantácia, alebo prečo je
Zdroj: VITIS
Ak preferujete biele vína, netreba sa báť. Na dekantáciu sú vhodné aj tie. „Dekantácia bielych vín vo všeobecnosti nie je nutná, z dôvodu takmer nulového obsahu tanínov. Výnimku tvoria biele vína, ktoré zreli v drevených sudoch. Výnimočne sa robí aj dekantácia starších ročníkov Champagne,“ vysvetľuje Juraj Kordiak. Na dekantáciu odporúča novinku od Chateau Pezinok Pálava, bobuľový výber  2018. Poteší vás plnou, harmonickou chuťou, tónmi broskýň a jemnou medovosťou. Punc tomuto vínu dodávajú aj dve zlaté medzinárodné medaily, ktoré získalo aktuálne na súťažiach Zlatý pohár Česko Slovenska 2020 a Mundus Vini summer tasting 2020.

Dekantácia, alebo prečo je
Zdroj: VITIS

V prípade, že preferujete iné odrody, potešíme vás. Široký výber červených i bielych vín vhodných na dekantáciu nájdete v ponuke spoločnosti Vitis. Vitis môžete sledovať aj na Facebooku a Instagrame.

Juraj Kordiak
Zdroj: VITIS

Juraj Kordiak
Zdroj: VITIS

Dekantácia, alebo prečo je
Zdroj: VITIS

-Reklamná správa-


Galéria

Juraj Kordiak Dekantácia, alebo prečo je Dekantácia, alebo prečo je Dekantácia, alebo prečo je Juraj Kordiak Juraj Kordiak Dekantácia, alebo prečo je

Nástroje k článkuPR článok

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články