Prezident Kiska môže pri menovaní sudcov ÚS využiť aj netradičné riešenia, vraví Vozár | Topky.sk

Utorok, 16. júl 2019. Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav.

Prezident Kiska môže pri menovaní sudcov ÚS využiť aj netradičné riešenia, vraví Vozár

Andrej Kiska
Andrej Kiska
Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher
09.04.2019 17:55

BRATISLAVA - Prezident SR Andrej Kiska nemusí z za sudcov Ústavného súdu SR vymenovať presne polovicu z kandidátov, ktorých mu navrhla Národná rada (NR) SR. Pripúšťa to riaditeľ Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied Jozef Vozár. Pre "zlyhanie väčšiny v parlamente" je podľa jeho slov potrebné hľadať netradičné riešenia.


Duchu ústavy podľa Vozára viac zodpovedá možnosť, že prezident vymenuje za sudcov menší počet kandidátov a počká si na ďalšiu voľbu. Nevylúčil však ani možnosť vymenovania viac ako štyroch kandidátov. Právnik zdôrazňuje, že parlamentná väčšina ani v opakovanej voľbe nedokázala zvoliť dvojnásobný počet kandidátov na uvoľnené miesta ústavných sudcov, tak ako to stanovuje ústava.

Poslanci zvolili osem kandidátov

Národná rada SR zvolila osem kandidátov, z ktorých má hlava štátu vybrať nových sudcov. V stredu (3. 4.) poslanci zvolili Ivana Fiačana, Petra Molnára, Rastislava Kaššáka, Ľuboša Szigetiho, Danielu Švecovú a Michala Trubana. Vo štvrtok (4. 4.) k nim pribudli Miloš Maďar a Pavol Malich. Keďže parlament nezvolil kompletný počet kandidátov (18), bude ďalšia voľba.

Prezident Kiska môže pri
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Na ÚS SR chýba deväť sudcov, poslanci tak mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú poslať prezidentovi a ten z nich má vybrať polovicu. Na ÚS sú v súčasnosti iba štyria sudcovia z 13. Prezident Kiska deklaroval, že urobí všetko pre sfunkčnenie Ústavného súdu SR.


Čítajte aj: Ďalšia voľba kandidátov na ÚS bude v máji, návrhy treba podať do 15. apríla


Chce ho čím skôr doplniť, a to aj v prípade, ak parlament navolí menej ako 18 kandidátov. Hlava štátu chce zároveň čím skôr určiť predsedu súdu, aby novozvolená prezidentka SR Zuzana Čaputová mohla zložiť sľub do rúk predsedu Ústavného súdu.


Galéria

Andrej Kiska

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články