HOUSTON - Sobotňajšie extrémne silné zemetrasenie v Čile mohlo mierne vychýliť zemskú os a nepatrne tak skrátiť dĺžku dňa. S použitím počítačových modelov to vypočítal tím Richarda Grossa z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Akékoľvek silné zemetrasenie je podľa vedcov schopné pohnúť s masami hornín a zmeniť ich rozloženie na planéte, čo ovplyvní rýchlosť, s akou sa Zem otáča. To následne ovplyvňuje dĺžku dňa, ktorý je v astronómii vymedzený ako čas jedného otočenia Zeme okolo zemskej osi.
"Dĺžka dnes sa zrejme skrátila o 1,26 mikrosekundy," citovala Grossa agentúra Bloomberg. Podľa vedcov sa totiž zemská os posunula o osem centimetrov. Ide o zmeny malé, ale trvalé, tvrdia vedci. Gross ale tieto údaje vypočítal len teoreticky, pretože vraj takto malé zmeny môžu byť v skutočnosti len ťažko merateľné.
Podľa Andreasa Rietbocka z Liverpoolskej univerzity mohlo zemetrasenie spôsobiť aj iné, viditeľnejšie zmeny. Mohlo napríklad zdvihnúť ostrov Santa Maria, ktorý leží neďaleko čílskeho pobrežia, o dva metre.
Zemetrasenie skrátilo dĺžku dňa aj v roku 2004, keď v decembri vyvolalo prívalovú vlnu cunami v Indickom oceáne.