NEW YORK - To, že dlhodobý covid môže spôsobiť mozgovú hmlu, erektilnú dysfunkciu a vypadávanie vlasov, už vieme. Odborníci však najnovšie tvrdia, že táto infekcia môže prispieť aj k inému zdravotnému stavu - smrteľnému ochoreniu mozgu.
Podľa lekárov z newyorskej nemocnice Mount Sinai Queens je veľmi pravdepodobné, že COVID-19 prispel k tomu, že sa u nemenovaného pacienta vyvinula smrteľná priónová choroba. Dva mesiace predtým, ako bol prijatý do nemocnice, 62-ročný miestny obyvateľ začal slintať a pohybovať sa pomalším tempom, uvádza sa v článku zverejnenom v časopise American Journal of Case Reports.
Muža previezli do zdravotníckeho zariadenia po tom, ako ho našli doma po páde, neschopného chôdze a konfabulácie s prerušovanými, krátkymi, rýchlymi a mimovoľnými trhnutiami. "Pri prijatí sa zistilo, že je pozitívny na COVID-19, ale bol asymptomatický okrem typických respiračných prejavov covidu," píše sa v prípadovej štúdii.
Pacient podstúpil sériu vyšetrení vrátane CT a magnetickej rezonancie mozgu, obe dvakrát zopakovali, no ani jedno z vyšetrení nepreukázalo nič abnormálne. Mužov stav sa však stále zhoršoval. "Približne tri týždne po hospitalizácii sa pacient postupne utlmil a mal problémy s prehĺtaním mäkkých potravín, čo si vyžadovalo umiestnenie PEG (perkutánnej endoskopickej gastrostómie) trubice. Následne pociťoval silnú bolesť pri pasívnej flexii-extenzii. Šesť týždňov po prijatí bol vyhlásený za mŕtveho."
Doktori následne zistili, že tento prípad spĺňa pravdepodobné diagnostické kritériá na diagnostikovanie priónovej choroby, ale priznali, že skutočná diagnóza je sama o sebe náročná, keďže závisí od klinickej neurodegenerácie. Priónové ochorenia sú rodinou zriedkavých progresívnych neurodegeneratívnych porúch, ktoré postihujú ľudí aj zvieratá, informuje Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). "Vyznačujú sa dlhými inkubačnými dobami, charakteristickými spongiformnými zmenami spojenými so stratou neurónov a neschopnosťou vyvolať zápalovú odpoveď," píše sa na webe CDC.
Creutzfeldt-Jakobova choroba je najznámejšia priónová porucha, známa tým, že spôsobuje jedinečné zmeny v mozgovom tkanive ovplyvňujúce svalovú koordináciu, myslenie a pamäť. Vzhľadom na pozitívny test pacienta na koronavírusovú nákazu lekári vykonali výskum a dokázali identifikovať štyri prípady porovnateľné s tým ich, keď bola osobe diagnostikovaná priónová porucha po infekcii COVID-19.
Táto skutočnosť podnietila odborníkov k hypotéze, že nový koronavírus mohol nejakým spôsobom prispieť k rozvoju ochorenia mozgu. "Či COVID-19 u muža prispel k priónovej chorobe alebo viedol ku klinickej korelácii, nie je možné určiť. Aj keď je vysoká pravdepodobnosť, že takéto prípady sú spôsobené covidom, neexistujú žiadne konkrétne dôkazy okrem náhodných zistení," poznamenali.