Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Úlovok, ktorý Európu neupokojí: Utečencom našli v mobiloch propagačné videá teroristov z IS

Polícia na hraniciach zadržala päticu mužov predstierajúcich, že sú utečenci. Zobraziť galériu (3)
Polícia na hraniciach zadržala päticu mužov predstierajúcich, že sú utečenci. (Zdroj: SITA, Albau.com)

GYUESHEVO – Polícia na bulharsko-macedónskych hraniciach pred niekoľkými dňami zadržala päticu "teroristov", ktorí sa vydávali za utečencov. V ich mobilných telefónoch sa našli propagačné videá Islamského štátu, špeciálne tie, na ktorých hovoria o džiháde a tie, ktoré zobrazujú odtínanie hláv zajatcom. Colníci ich odhalili na základe pokusov o podplatenie, za každú osobu chceli zaplatiť 175 eur.

Bulharské tajné služby okamžite začali vyšetrovanie, ako informovala tamojšia televízna stanica Nova. Muži sa rozhodli prekročiť hranicu v zalesnenom území, a to autom od komplica, ktorému sa podarilo prekročiť hranice s Macedónskom legálne. „Piati muži sa pokúsili prekročiť bulharsko-macedónske hranice s videami zobrazujúcimi stínanie hláv a propagandu Islamského štátu v ich mobiloch. Teroristi sa plánovali vydávať za utečencov,“ informovali úrady.

Podľa najnovších informácií šlo o Albáncov. Najstarší z nich má 36 rokov, ostatní sú  výrazne mladší. Flamur L. (23), L.K. (20), Besnik Bytyci (24) a Atmir Bytyci (20) tvrdili, že sú z Kosova a nemajú doklady. Za pokus o nelegálne prekročenie hraníc im hrozí trest odňatia slobody na päť rokov a pokuta 100 až 300 levov. Vzhľadom na podozrenie z terorizmu však zrejme prokurátor neskôr žalobu rozšíri, informuje portál Albeu.com.

Polícia na hraniciach zadržala
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA, Albau.com)

Bulhari nedávno dokončili 4,6 metra vysoký ostnatý plot, ktorý stojí pozdĺž viac ako 80 kilometrov dlhej hranice s Tureckom, aby mohli kontrolovať prílev migrantov z Blízkeho východu a Afriky. Hraničný prechod pri Gyuesheve si vybrali práve kvôli tomu, že všetka pozornosť Bulharov sa pri kontrolách sústredí na priechody na opačnom konci krajiny.

Ešte vo februári toho roka bola bulharská vláda varovaná Turkami, že sa niečo podobné môže stať. Ich policajné zložky sledovali teroristickú bunku, ktorá plánovala previesť cez Turecko vycvičených džihádistov zo Sýrie a Iraku, a to práve do Bulharska alebo Maďarska. V máji zase líbyjská vláda varovala pred snahou radikálnych islamistov dostať sa do Európy na lodiach s migrantmi.

Viac o téme: HraniceTeroristiUtečenciMigrantiIslamistiDžihádistiIslamský štát
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu