KÁBUL – Najmenej osem ľudí zahynulo a 198 utrpelo zranenia pri mohutnom výbuchu nálože umiestnenej v nákladnom aute, ku ktorej došlo v noci nadnes v centre afganského hlavného mesta Kábul. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na náčelníka kábulskej polície Abdula Rahmána Rahímího.
Polícia uviedla, že bomba vybuchla dnes okolo 01.00 h miestneho času (štvrtok (22.30 h SELČ) v štvrti Šáh Šahíd. Zdravotník citovaný agentúrou Reuters povedal, že množstvo zranených vrátane detí ošetrili v neďalekej nemocnici.
Podľa Rahímího bol terčom útoku objekt armádnej tajnej služby. Pri atentáte malo zahynúť alebo byť zranených veľa ľudí, dodal. Výbuch poškodil desiatky domov a obchodov a porozbíjal okná. Sklenené črepy zranili mnoho ľudí. Na niekoľkých domoch sa zrútila strecha. Poškodené boli i zaparkované autá, uviedla agentúra DPA.
Polícia nepúšťa do Kábulu počas dňa nákladné autá, tento zákaz však neplatí od 21. hodiny večer do piatej hodiny ráno, pripomenula agentúra AP. Bomby ukryté v autách v Afganistane s obľubou používa hnutie Taliban. To momentálne údajne zápasí s rozkolom vo svojom vedení po smrti vodcu Muhammada Umara, ku ktorej malo dôjsť ešte v apríli 2013.
Organizácia Spojených národov v stredu zverejnila svoju polročnú správu, podľa ktorej v prvých šiestich mesiacoch tohto roka bolo v Afganistane zabitých či zranených takmer 5000 civilistov. Za 70 percent civilných obetí OSN viní Taliban a ďalšie povstalecké organizácie.
Armáda a polícia prídu mesačne o 4000 príslušníkov
Afganské vojenské a bezpečnostné zložky prichádzajú každý mesiac približne o 4000 príslušníkov v dôsledku strát na bojiskách a dezertérstva. Počas debaty na pôde washingtonského think tanku Brookings Institution to vyhlásil veliteľ medzinárodných síl v Afganistane John Campbell, ktorého vo štvrtok citovala agentúra Reuters.
"Pravdepodobne strácajú tak okolo 4000 (príslušníkov) za mesiac," povedal americký generál, podľa ktorého úbytok spôsobuje v prevažnej miere "odchod bez povolenia". Campbell vidí riešenie v zlepšení služobných podmienok pre vojakov a policajtov.
"Je to preto, že máte mladých vojakov či policajtov, ktorí bojujú v Helmande už dva alebo tri roky," povedal Campbell, pričom spomenul jednu z nepokojných afganských provincií. "Nemali žiadnu prestávku. Možno nedostávajú správne jedlo, aké si zaslúžia, a nedostali príležitosť trénovať."
Domáce vojenské a policajné sily prevzali takmer všetky bojové operácie v Afganistane po tom, ako sa odtiaľ v závere roka 2014 stiahla väčšina vojakov operácie ISAF vedenej NATO. Celkový počet afganských vojakov a policajtov sa odhaduje na 300.000-350.000.