PRAHA - Česko má na krku škandál ako hrom! Vedec a pedagóg Miroslav Mitlöhner tvrdí, že postihnuté deti by sa mali zabíjať. Odporný výrok pobúril celú verejnosť. Názory ako zo stredoveku pritom predviedol muž, ktorý mal vzdelávať mladých študentov na katedre sociálnej práce! Za tieto názory bude teraz poriadne pykať.
"....s ohľadom na prioritu záujmu spoločnosti na zdravej populácii" majú ísť ženy na potrat! Aj toto je jeden z výrokov, ktorých sa dopustil český vedec a 78-ročný pedagóg Miroslav Mitlöhner. V prípade, že sa vám narodí postihnuté dieťa, lekári by ho mohli zabiť ihneď po pôrode. Šokujúce vyjadrenia vyvolali v Česku doslova búrku.
Českú Radu postihnutých pobúril článok v odbornom časopise o právnych problémoch narodenia veľmi ťažko postihnutých detí. Ministerku práce žiada, aby autora článku Miroslava Mitlöhnera vylúčila zo svojej vedeckej rady. Informoval o tom šéf Národnej rady osôb so zdravotným postihnutím Václav Krása.
Miroslav Mitlöhner rezignoval!
Vedec to oznámil svojim študentom. Následne to zavesili na Facebook.
Na situáciu už reagovala Univerzita Hradec Králové, kde Mitlöhner pracoval ako riaditeľ Ústavu sociálnej práce. V stredu Mitlöhner počas rokovania s rektorom Josefom Hynkom ponúkol rezignáciu a rektor ju prijal. Text kontroverzného článku vyšiel v Časopise zdravotníckeho práva a bioetiky. Mitlöhner sa v ňom zameral na právne a etické problémy s narodením veľmi ťažko postihnutých, ktorí nemajú nádej na zlepšenie stavu.
Mitlöhner píše, že zákon by mal napríklad stanoviť, aby ženy mali povinnosť ísť na potrat, ak by takého potomka čakali "s ohľadom na prioritu záujmu spoločnosti na zdravej populácii". Keď už by sa také dieťa narodilo, mal by o jeho osude po narodení rozhodnúť len lekár a to bez stanoviska rodičov.
Postihnuté deti sú obludy!
Keď by spoločnosť dokázala nájsť humánne riešenie, ktorým je v prípade odhalených problémov a vývojových chýb plodu potrat, mala by nájsť aj odvahu ukončiť život postihnutého dieťaťa aj bezprostredne po jeho narodení. "Nápadnosť a často bizarnosť týchto bytostí vedie k otázke, či tieto obludy sú vôbec ľudskou bytosťou a ako teda s nimi nakladať," uvádza autor textu. Ťažkosti vidí vo vymedzení toho, kde sa už začína obludnosť.
"Takéto úvahy sú úvahy nacistického zmýšľania a z lekárov by sa potom stali nasledovníci doktora Mengeleho," uviedol Krása vo svojom stanovisku. Podľa rady vyznenie článku vracia vnímanie ľudí s vývojovými chybami o desaťročie späť.
"Označovať ľudí s postihnutím v 21. storočí za obludy je neprípustné. Keby išlo o inú menšinu, dávno by už ľudia protestovali na námestiach. Pretože sa však týka handicapovaných, tak to nikoho netrápi," povedal Krása.
Dodal, že aj ťažko postihnuté dieťa je človek a je potrebné tak k nemu aj pristupovať. Úvahy o rozhodovaní o jeho bytí či nebytí považuje za nebezpečné. Mohlo by to viesť k úvahám o zmysle ďalšej existencie vážne handicapovaných dospelých bez nádeje na uplatnenie či seniorov, ktorí už nedokážu fungovať bez neustálej starostlivosti.
Dôvodom ukončenia pôsobenia Mitlöhnera na čele univerzitného ústavu bolo podľa hovorcu univerzity Ondřeja Tikovského aj to, že autor článok vydával za výstup európskeho projektu, ktorý organizuje univerzita, pričom text zverejnil už aj v 80. rokoch.
"Je to hrubé porušenie etiky vedeckej práce. Rektor univerzity potrestal Miroslava Mitlöhnera finančnou pokutou a nariadil okamžitú kontrolu celého projektu," uviedol Tikovský.