Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Turisti žasnú nad zebrou v rezervácii na FOTO: Totálna rarita, ešte nikdy sme nič také nevideli!

Bodkovaná zebra je veľkou raritou Zobraziť galériu (2)
Bodkovaná zebra je veľkou raritou (Zdroj: twitter.com/Kenya Pics)

NAIROBI - Pozornosť turistov v slávnej kenskej rezervácii Maasai Mara vyvolalo mláďa zebry, ktorého srsť namiesto klasických čiernobielych pruhov pokrývajú drobné biele bodky, informoval spravodajský server BBC.

Zriedkavo sfarbené zviera objavil sprievodca a fotograf Anthony Tira, ktorý jeho fotografiu umiestnil na facebookovú stránku rezervácie, kde malá zebra vzbudila pozornosť. Mláďa ale prekvapilo aj jeho samotného - spočiatku si totiž nebol istý, čo nezvyčajné sfarbenie spôsobilo.

"Najskôr som si myslel, že tú zebru niekto odchytil a nafarbil alebo poznačil kvôli monitorovaniu migrácie," citoval sprievodcu kenský denník Daily Nation. Sfarbenie zvieraťa ale spôsobila porucha melanínu, uviedol Tira, podľa ktorého bolo menej ako týždeň staré mláďa nakoniec pomenované. Zebra prilákala do časti parku stovky turistov, ktorí tu v túto ročnú dobu inak zvyčajne sledujú migráciu pakoní.

Bodkovaná zebra je veľkou
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: twitter.com/Kenya Pics)

Podľa odborníka na divoké zvieratá zatiaľ ochranári podobnú zebru v parku Maasai Mara nezaznamenali. Zebry s podobnou poruchou, ktoré sa narodili v iných afrických rezerváciách, sa zvyčajne nedožili viac ako šiestich mesiacov. Podobne ako u zvierat trpiacich albinizmom predstavuje totiž neobvyklá srsť pre zviera nevýhodu pri prežití.

Vedci sa jednoznačne nezhodnú, akú funkciu pruhy u zebier plnia. Niektorí odborníci tvrdia, že vzorovanie chráni zvieratá pred hmyzom, pretože bodavý hmyz, ako sú napríklad ovady, sa vzorovanej srsti skôr vyhýbajú. Iní bádatelia zastávajú tézu, že pruhy robia dravcom ťažkosti pri pátraní po koristi.

Viac o téme: TuristiRezerváciaZebraMaasai Mara
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu