Utorok16. júl 2024, meniny má Drahomír, Drahomíra, zajtra Bohuslav

Španielsko žiada Argentínu o verejné ospravedlnenie: Predvolalo si veľvyslanca, toto je dôvod!

Pedro Sanchez
Pedro Sanchez (Zdroj: SITA)

MADRID - Španielsko žiada verejné ospravedlnenie od argentínskeho prezidenta Javiera Mileia, ktorý v nedeľu počas svojej návštevy Madridu nazval manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza "skorumpovanou". Informuje o tom správa z agentúry AFP.

Madrid ešte v nedeľu odvolal v reakcii na predmetný výrok svoju veľvyslankyňu v Buenos Aires. Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares zároveň avizoval, že si v pondelok predvolá argentínskeho veľvyslanca. "Vysvetlím mu vážnosť situácie a budem znovu žiadať Javiera Mileia o verejné ospravedlnenie," povedal šéf španielskej diplomacie.

archívne video

Španielov vystrašil údajný žralok, má ísť však o veľrybu (Zdroj: Facebook/Policía Local de Lepe.)

Nevylúčil pritom ani prerušenie diplomatických vzťahov s Argentínou, ak by k ospravedlneniu nedošlo. "Jednoznačne nechceme prijať takéto opatrenia, no ak nedôjde k verejnému ospravedlneniu, spravíme to," dodal minister.

Argentínsky prezident pricestoval do Madridu v piatok, pričom sa nestretol so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom či inými predstaviteľmi vlády a ani s kráľom Filipom VI. Zúčastnil sa však na zhromaždení pravicových strán, ktoré v súvislosti s nadchádzajúcimi eurovoľbami organizovala španielska krajne pravicová strana Vox.

Milei na akcii vystúpil s prejavom, v ktorom odsudzoval ľavicu a obhajoval kapitalizmus voľného trhu. Ostro pritom kritizoval aj Sánchezovu manželku Begoňu Gómezovú, hoci ju priamo nemenoval, uvádza AFP. "Svetové elity si neuvedomujú, aké deštruktívne môže byť uplatňovanie myšlienok socializmu... Nevedia, akú spoločnosť a krajinu to môže vytvoriť, aký typ ľudí držiacich sa pri moci a akú mieru zneužívania to generuje... Keď máte povedzme skorumpovanú manželku, tak je to problém, a vezmete si päť dní, na to, aby ste o tom uvažovali," povedal argentínsky líder.

Narážal tým na konanie Sánchéza, ktorý nedávno zvažoval odstúpenie zo svojho postu práve pre vyšetrovanie svojej manželky. Vyšetrovanie sa však rýchlo skončilo a premiér zostal vo funkcii. Šéf španielskej diplomacie označil Mileiovu návštevu a vyjadrenia za "urážku". Výroky argentínskeho prezidenta odsúdil aj šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Argentína sa za výroky prezidenta ospravedlniť odmieta. Tamojší minister vnútra Guillermo Francos povedal, že je práveže na Madride, aby sa ospravedlnil za svoje tvrdenia na adresu Mileia.

Viac o téme: OspravedlnenieŠpanielskoArgentínaPedro SanchézSkorumpovaná manželka
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu