Sobota13. júl 2024, meniny má Margita, zajtra Kamil, Lara

PRIESKUM Voľby do Európskeho parlamentu by v máji vyhralo PS: Nasleduje Smer-SD

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Voľby do Európskeho parlamentu (EP) by v máji vyhralo Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 25,6 percenta hlasov. Druhá by skončila strana Smer-SD s podporou 17,6 percenta hlasov. Po nej by nasledovala strana Hlas-SD so ziskom 14,4 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj 24.

archívne video

Tlačová konferencia strany Progresívne Slovensko na tému Stojíme pri RTVS v parlamente aj v uliciach (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Republiku, ktorá skončila v prieskume ako štvrtá najpreferovanejšia strana, by volilo 8,5 percenta voličov, KDH by získalo 7 percent, SaS 6,7 percenta a SNS 5,2 percenta hlasov.Pod piatimi percentami skončili Maďarská aliancia (3,7 percenta), Demokrati (3,4 percenta) i hnutie Slovensko, Za ľudí (2,7 percenta). Jedno percento hlasov by získali kandidujúce subjekty Zdravý rozum a ĽSNS. Zisk ostatných kandidujúcich strán by skončil pod jedným percentom.

V prípade uvedených výsledkov by sa 15 mandátov pre SR v EP rozdelilo nasledovne: PS by získalo štyri, Smer a Hlas po tri mandáty. Republika by získala dva mandáty. Po jednom svojom zástupcovi by sa podarilo dostať do EP aj KDH, SaS a SNS.Zber dát sa uskutočnil 7 až 14. mája na vzorke 1000 respondentov. Prieskum realizovali telefonicky.Voľby do EP sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna. Slováci budú voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie.

Viac o téme: PrieskumEurovoľbySmer-SDEurópsky parlamentPS
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu