Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

Holandsko smeruje k vláde zloženej z politikov a ľudí zvonka

Holandský premiér Mark Rutte
Holandský premiér Mark Rutte (Zdroj: SITA/AP Photo/Franc Zhurda, File)

HAAG - Holandsko smeruje po štyroch mesiacoch od volieb k čiastočne technokratickej vláde. Prekvapujúco v nich zvíťazil krajne pravicový líder Geert Wilders, ale tento burič proti islamu nebude premiérom, píše tlačová agentúra AFP.

Štyri strany rokujúce o zložitej koaličnej zmluve sa dohodli, že budú ďalej viesť rozhovory o "rovnomerne namiešanom" kabinete zloženom z politikov a technokratov. Uvádza sa to v správe z rokovaní, zverejnenej vo štvrtok. Lídri štyroch pravicových strán sa "snažia o dobrý, vyvážený mix ministrov z politiky a z vonkajšieho prostredia", píše sa v správe vypracovanej Kimom Puttersom, povereným dohľadom nad komplikovanými koaličnými rozhovormi.

archívne video

Prezentácia zálohovacieho systému PET fliaš a plechoviek holandskému kráľovskému páru (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

"Na základe doterajších diskusií pokladám za rozumné snažiť sa napríklad o takéto rozdelenie kabinetu: 50 percent ľudí s politickými väzbami a 50 percent bez nich, teda ľudí zvonka," odporučil Putters. Lídri štyroch strán vrátane Wildersa sa dohodli, že sa nestanú ministrami a ostanú v parlamente.

Wilders sa doteraz veľmi snažil presvedčiť ostatné strany, aby vytvorili vládu pod jeho vedením. V stredu oznámil, že sa mu to nepodarilo a nebude premiérom. Ako povedal, je nespokojný. "Podľa mňa by to takto v demokracii nemalo byť," povedal novinárom. Vysvetlil, že sa rozhodol odstúpiť "bez ohľadu na to, ako veľmi to bolí, aké je to nespravodlivé a aké ústavne nesprávne" to možno je.

Viac o téme: VoľbyRokovaniaHolandsko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu