Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Kazachstan zjednocuje svoje časové pásma do jediného UTC+5

(Zdroj: Getty Images)

ASTANA - Zákazníci v Kazachstane dostali od bánk, mobilných telekomunikačných operátorov a iných poskytovateľov služieb správy, ktoré ich upozorňujú na možné poruchy, keďže väčšina tejto stredoázijskej krajiny prechádza od 1. marca na iné časové pásmo. Informuje o tom agentúra Reuters.

V záujme zjednotenia času v tejto krajine veľkej ako západná Európa sa vo väčšine kazašských regiónov o polnoci zo štvrtka na piatok posunuli hodiny o jednu hodinu dozadu, čím sa celá krajina dostala do časového pásma UTC+5. Doteraz sa v tomto časovom pásme nachádzali len západné oblasti krajiny, zatiaľ čo ostatné - vrátane najvýznamnejších miest Astana a Alma-Ata - mali hodinový posun vopred. Kazachstan, ktorý hraničí s Ruskom a Čínou, sa rozprestiera od východu na západ v dĺžke 3000 kilometrov. 

Kľúčový ropný priemysel Kazachstanu je sústredený na západe Kazachstanu, a preto je nepravdepodobné, že by ho v súvislosti so zmenou časových pásiem postihli nejaké poruchy. Pracovná skupina vedcov a odborníkov odporučila zjednotiť Kazachstan do jediného časového pásma pre zdravotné a ekonomické výhody. Kazašské ministerstvo obchodu a integrácie napokon vlani v decembri oznámilo plán na zavedenie jednotného pásma. Kazachstan je najväčšia vnútrozemská krajina na svete s takou rozlohou, že by sa dala zaradiť do troch až štyroch rôznych časových pásiem.

Viac o téme: Časové pásmoKazachstanUTC+5
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu