Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Detaily brutálneho pádu lavíny! Výpravu organizovali profesionáli: Zasypala troch Čechov a Slováka

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BIŠKEK - Zosuv lavíny, pri ktorom v Kirgizsku pri hraniciach s Kazachstanom zahynuli traja českí občania a jeden Slovák, sa stal v nedeľu, plynie z vyjadrenia, ktoré poskytol nemenovaný zástupca cestovnej kancelárie, ktoré lyžiarsky zájazd organizovala. Výpravy sa podľa neho zúčastnilo 12 českých a slovenských lyžiarov, nie 23, ako predtým uviedli niektoré zahraničné médiá.

"V nedeľu 25. februára o 9.30 h miestneho času (04.30 h SEČ, pozn. ČTK) vyrazila v oblasti blízko obce Žyrgalan skupina 12 českých a slovenských lyžiarov a snowboardistov pod vedením dvoch miestnych profesionálnych horských vodcov lyžovať vo voľnom teréne s ťahaním rvoľbou nahor na svah," uviedla vo vyjadrení cestovná kancelária. Rolbu podľa nej poskytla miestna komerčná firma, ktorá tak legálne podniká a všetci členovia výpravy mali nevyhnutné lavínové vybavenie.

archívne video

Lavína pod Jakubinou strhla dvojicu Slovákov (Zdroj: Facebook/Air - Transport Europe, letecká záchranná služba)

"Po tretej jazde, v momente, keď boli už všetci zo skupiny dole, sa vzdialene uvoľnila menšia lavína vo svahu vedľa ich stopy, a tá uvoľnila väčšiu lavínu. Obe lavíny zišli do údolia a pokračovali v smere jazdy lyžiarov. Z celkovo 14 ľudí bolo šesť, vrátane jedného horského vodcu, zasypaných," uviedla spoločnosť vo vyhlásení pre ČTK. "Zvyšných osem členov skupiny začalo so záchrannými prácami a počas dvadsiatich minút sa im podarilo všetkých šesť osôb nájsť, vykopať a neodkladne začať s resuscitáciou. Napriek rýchlej reakcii a pomoci ďalších skupín lyžiarov sa štyroch z nich, troch Čechov a jedného Slováka, žiaľ nepodarilo oživiť," dodala cestovná kancelária.

Úmrtie troch českých lyžiarov v Kirgizsku v pondelok potvrdila Mariana Wernerová z odboru komunikácie českého ministerstva zahraničných vecí. Slovenská diplomacia oznámila, že "bola informovaná o úmrtí občana Slovenskej republiky v Kirgizsku". Totožnosť mŕtvych kirgizskej, českej ani slovenskej úrady nezverejnili.

Kirgizsko, ktorého pohorie presahujú nadmorskú výšku 7-tisíc metrov, nedávno zjednodušilo podmienky vstupu zrušením niektorých vízových obmedzení. Krajina v poslednom čase investuje do infraštruktúry v snahe podporiť svoj doteraz nie príliš rozvinutý cestovný ruch, a to najmä pokiaľ ide o zimné športy, uviedla agentúra AFP. V rovnakej oblasti podľa nej na začiatku februára za podobných okolností zahynul francúzsky turista.

Viac o téme: TragédiaLavínaúmrtieLyžiariSnowboardistiSlovákKirgizskoČesi
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu