Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Svetová zdravotnícka organizácia odvolala globálny núdzový stav v súvislosti s opičími kiahňami

(Zdroj: TASR/AP Photo/Anja Niedringhaus, File)

ŽENEVA – Výskyt opičích kiahní už nepredstavuje celosvetový stav núdze. Po výraznom poklese hlásených prípadov tohto vírusového ochorenia to vo štvrtok oznámila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). TASR o tom informuje na základe agentúry DPA.

WHO vyhlásila globálny stav núdze v súvislosti s opičími kiahňami v júli 2022. Ide o najvyšší stupeň pohotovosti, aký môže táto agentúra OSN vyhlásiť. Upozorňuje tým vlády na zdravotné hrozby. O ochranných opatreniach v jednotlivých krajinách už rozhodujú ich vlády. Len minulý piatok WHO po vyše troch rokoch odvolala globálny núdzový stav – oficiálne stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC) – v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

archívne video 

Na Slovensku potvrdili prvý prípad opičích kiahní! K prenosu ochorenia došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí (Zdroj: UVZ SR)

Obavy z novej celosvetovej pandémie

Opičie kiahne, ktoré WHO označuje ako Mpox, boli do začiatku roka 2022 známe prakticky len v niektorých afrických štátoch. Vlani na jar ich náhle zaevidovali vo väčšom počte aj v iných krajinách. Šírenie tejto choroby krátko po covide vyvolalo obavy z novej celosvetovej pandémie. Od leta sa však počty infikovaných vďaka očkovaniu a cieleným opatreniam výrazne znížili.

WHO dostala od začiatku roka 2022 do 9. mája 2023 hlásenia o viac ako 87.000 prípadoch nákazy opičími kiahňami vrátane 140 úmrtí, a to zo 111 krajín. Celkové rozšírenie bolo podľa expertov zrejme väčšie, keďže mnohé štáty majú obmedzené možnosti testovania a nie všetci nakazení sa prihlásili lekárom. Opičie kiahne spôsobujú horúčku, bolesti svalov a veľké kožné vredy. Infekčná vírusová choroba, proti ktorej existuje očkovanie, sa prenáša telesným kontaktom. Podľa údajov WHO sa ňou infikovali prevažne homosexuálni muži.

Viac o téme: Núdzový stavWHOOpičie kiahne
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu