Pondelok22. júl 2024, meniny má Magdaléna, zajtra Oľga

Vereščuková varuje: Ukrajina získala informácie o tom, že Rusi pripravujú teroristické útoky v kostoloch

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine)

KYJEV - Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková ľuďom žijúcim v Ruskom okupovaných oblastiach odporučila, aby sa počas osláv pravoslávnych vianočných sviatkov v piatok a sobotu nezúčastnili na bohoslužbách, ani sa nevybrali na preplnené miesta, kde sa pohybujú davy ľudí. Ako dôvod uviedla obavy z možných teroristických útokov zo strany Ruska. Informovala o tom stanica Sky News.

"Ukrajina získala informácie o tom, že Rusi pripravujú teroristické útoky v kostoloch," uviedla Vereščuková. Sky News píše, že ukrajinská iniciatíva InformNapalm, ktorá sa zaoberá informovaním o vojne na Ukrajine, v piatok ráno oznámila, že dostala informácie o plánovaných útokoch v kostoloch na okupovaných územiach Ukrajiny.

Moskva chce vinu pripísať Kyjevu

Moskva chce údajne vinu za tieto útoky pripísať Kyjevu, aby mohla tvrdiť, že Ukrajina porušuje dočasné jednostranné 36-hodinové prímerie. To Rusko vyhlásilo s trvaním od 6. januára 2023 12.00 h (10.00 h SEČ) do 7. januára 2023 24.00 h (22.00 h SEČ).Novinár agentúry AFP však uviedol, že vo východoukrajinskom meste Bachmut bolo v piatok počuť ostreľovanie, a to aj po 10.00 h SEČ, keď už bolo v platnosti prímerie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj toto prímerie skritizoval a označil ho za pokus Moskvy získať čas, aby si Rusko mohlo preskupiť svoje ozbrojené sily. Zelenského poradca Mychajlo Podoľak prímerie označil za "pokrytectvo" a dodal, že nastane len vtedy, keď ruské sily opustia okupované územia.

Ruský prezident Vladimir Putin v rozpore s medzinárodným právom "anektoval" štyri ukrajinské oblasti – Doneckú, Luhanskú, Záporožskú a Chersonskú – v septembri po fingovaných "referendách" o ich pričlenení k Rusku. Žiadne z týchto území pritom Kremeľ plne nekontroluje a ukrajinská armáda už časť okupovaných území oslobodila.

Viac o téme: útokySviatkyVojna na UkrajineIryna Vereščuková
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu