Pondelok15. apríl 2024, meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica

Z boja o lídra konzervatívcov vypadla Kemi Badenochová: Zostali už len traja kandidáti

Kemi Badenochová
Kemi Badenochová (Zdroj: SITA/Victoria Jones/PA via AP)

LONDÝN - Z boja o post šéfa britskej Konzervatívnej strany v utorkovom štvrtom kole hlasovania vypadla bývalá šéfka vládneho úradu pre rovnosť príležitostí Kemi Badenochová. Najväčšiu podporu získal bývalý minister financií Rishi Sunak. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.

Badenochovú podporilo v hlasovaní iba 59 z 358 konzervatívnych poslancov. Okruh uchádzačov na post predsedu britskej konzervatívnej strany sa tak zúžil na troch kandidátov. Do ďalšieho kola postúpil s najvyšším počtom hlasov Sunak, ktorého podporilo 118 zákonodarcov Konzervatívnej strany. O post šéfa strany ďalej zabojuje aj štátna tajomníčka na ministerstve medzinárodného obchodu Penny Mordauntová (92 hlasov) a šéfka britského rezortu diplomacie Liz Trussová (86 hlasov). O posledných dvoch kandidátoch rozhodnú Konzervatívci v stredu.

Séria hlasovaní prebieha od minulého týždňa

Konzervatívni poslanci začali sériu hlasovaní o novom lídrovi minulý týždeň. O túto funkciu sa oficiálne uchádzalo osem kandidátov. Súčasný predseda Konzervatívcov a zároveň britský premiér Boris Johnson začiatkom júla oznámil, že odstupuje. Jeho nástupca by mal byť známy najneskôr do 5. septembra.

Viac o téme: VyradenieKonzervatívciBritániaKemi Badenochová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu