Piatok12. júl 2024, meniny má Nina, zajtra Margita

Európsky parlament dôrazne odsúdil kritizovaný maďarský zákon

Európsky parlament
Európsky parlament (Zdroj: SITA/AP/Jean-Francois Badias)

BRUSEL - Európsky parlament (EP) "čo najdôraznejšie odsudzuje“ nový maďarský zákon namierený proti osobám patriacim do LGBTIQ komunity, ako aj rozklad demokracie a právneho štátu v Maďarsku. Uvádza sa to v rezolúcii, ktorú europoslanci schválili vo štvrtok.

Uznesenie schválilo 459 poslancov, proti sa vyslovilo 147 a 58 sa zdržalo hlasovania. Legislatívna úprava prijatá maďarským parlamentom predstavuje podľa rezolúcie jasné porušenie základných práv zakotvených v Charte základných práv a v zmluvách EÚ, ako aj právnych predpisov Únie o vnútornom trhu.

Prijatie nového maďarského zákona nie je podľa poslancov ojedinelým prípadom, ale "skôr ďalším úmyselným a vopred plánovaným príkladom postupného podkopávania základných práv v Maďarsku", kde sa štátom podporovaná fóbia voči LGBTIQ komunite a dezinformačné kampane stali nástrojmi politickej cenzúry. Toto porušovanie ľudských práv je súčasťou širšieho politického programu zameraného na rozklad demokracie a právneho štátu vrátane slobody médií, a preto by sa malo považovať za systematické porušovanie hodnôt EÚ.

EP vyzval Európsku komisiu, aby voči Maďarsku okamžite iniciovala zrýchlené konanie o porušení povinnosti. Poslanci tiež očakávajú, že exekutíva EÚ v prípade potreby využije všetky procesné nástroje Súdneho dvora EÚ vrátane žiadosti o dočasné opatrenia spojené so sankciami za ich nedodržiavanie.

Ostro kritizovaný zákon o ochrane pred pedofíliou, ktorý maďarský parlament schválil 15. júna, bol rôznymi pozmeňujúcimi návrhmi rozšírený aj o zákaz propagácie sexuálnych menšín medzi mladými ľuďmi. Zákon stanovuje, že mladí ľudia do 18 rokov nesmú byť v školách vystavovaní "pornografickému obsahu" alebo akémukoľvek obsahu, ktorý podľa maďarskej vládnej strany "podporuje zmenu pohlavia a homosexualitu".

Slovenskí poslanci EP hlasovali za i proti uzneseniu

Uznesenie schválilo 459 poslancov EP, proti sa vyslovilo 147 a 58 sa zdržalo hlasovania. V slovenskom tábore uznesenie podporili všetci traja liberálni poslanci zo skupiny Obnovme Európu Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Hojsík a Michal Šimečka, ako aj poslanci zo skupiny Európskej ľudovej strany Vladimír Bilčík a Michal Wiezik. Z frakcie socialistov a demokratov hlasovala zo slovenských europoslancov iba Monika Beňová, a to v prospech uznesenia.

Proti boli "ľudovci" Miriam Lexmann a Ivan Štefanec a Milan Uhrík  z tábora nezaradených. Zdržali sa dvaja poslanci: Eugen Jurzyca z frakcie európskych konzervatívcov a reformistov a Peter Pollák z EPP. Hlasovacia listina EP pri tomto hlasovaní neuvádza mená poslancov Miroslav Číž a Robert Hajšel a Miroslav Radačovský z frakcie NI.

Monika Beňová upozornila, že maďarský zákon týkajúci sa LGBTIQ osôb treba vnímať v kontexte blížiacich sa parlamentných volieb v Maďarsku v apríli 2022. "Maďarský premiér a jeho vládna strana si rovnako ako v minulosti úmyselne vytvárajú nepriateľa, na ktorého budú môcť v kampani ukazovať prstom a odkláňať tak pozornosť od tém, ktoré by občanov u našich južných susedov mohli zaujímať," uviedla. Dodala, že EÚ už na situáciu v Maďarsku prostredníctvom Európskej komisie a jej predsedníčky zareagovala, podobne tak urobili aj lídri 17 krajín EÚ. "Ochranu menšinových práv považujem za dôležitú. Na druhej strane však netreba maďarským vládnym politikom nepremyslenou hystériou pomáhať pri vytváraní a živení tém, ktoré budú môcť zneužívať v predvolebnom boji," odkázala.

Martin Hojsík tvrdí, že Maďarsko, konkrétne vláda Viktor Orbána, sa rozhodlo pre cenzúru, diskrimináciu a porušovanie hodnôt, na ktorých stojí EÚ. Skritizoval skutočnosť, že Slovensko sa nepridalo k 17 štátom, ktoré tento zákon odsúdili. "Je dôležité, aby sme hodnoty, ako je sloboda slova a rovnosť v Únii nielen dodržiavali, ale ich aj vymáhali," vysvetlil. Pripomenul, že EP je pripravený v tejto veci žalovať Radu EÚ, ak nebude konať, napríklad vymáhať dodržiavanie zásad právneho štátu a slobody slova dočasným pozastavením hlasovacích práv či cez finančné nástroje.

Michal Šimečka skonštatoval, že EP je menej opatrný ako Európska komisia, lebo v otázke ochrany právneho štátu, ľudských práv a demokracie často poukazuje na potrebu, aby EÚ konala zásadovejšie. "Komisia tak ďaleko nejde, ale potom sa vždy ukáže, že bolo by lepšie včas zakročiť, než veci nechať dôjsť príliš ďaleko. V tejto chvíli už ale aj eurokomisia koná, iniciovala žalobu na Maďarsko za tento zákon, čo môže skončiť finančnými pokutami," opísal situáciu. A pripomenul, že eurokomisia má možnosť konať aj v rámci nového mechanizmu podmienenosti čerpania eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu a pozastaviť financovanie krajinám EÚ, ktoré zneužívajú európske zdroje alebo porušujú zásady právneho štátu.

Ivan Štefanec uviedol, že Viktor Orbán zavádza v Maďarsku autoritatívny režim a na zakrytie svojej činnosti zneužíva aj tému osôb s inou sexuálnou orientáciou. Zároveň však dodal, že bez ohľadu na to platí, že "vzdelávanie a školstvo je a musí ostať vo výhradnej kompetencii členských štátov".

Viac o téme: ZákonOdsúdenieMaďarskoEurópsky parlament
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu