Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

Oddlžovanie nemocníc bude zrejme nevyhnutné: Tieto zmeny čakajú naše zdravotníctvo

Tomáš Drucker
Tomáš Drucker (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Oddlžovanie nemocníc je podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) zrejme nevyhnutné. Pripustil to po dnešnom rokovaní vlády.

"Ale príde v tom čase, keď budeme zhruba vedieť, akým spôsobom sa budeme zaoberať otázkou opätovného zadlžovania," povedal. Na potrebu oddlženia poukázali už viacerí riaditelia štátnych nemocníc. Šéf rezortu chce však najprv riešiť hospodárenie nemocníc. Upozorňuje, že opätovná tvorba dlhov predražuje náklady na zdravotnú starostlivosť. "Zahŕňa v sebe aj financovanie, ja by som sa len nerád dostal do situácie, že v zásade nezlacníme financovanie tým, že sa opätovne budeme zadlžovať," doplnil.

Nemocnice sa v minulosti oddlžovali trikrát, prvýkrát za vlády Mikuláša Dzurindu prostredníctvom spoločnosti Veriteľ. Na tento účel sa vtedy využilo asi 664 miliónov eur. Oddlžoval aj prvý kabinet Roberta Fica, nemocniciam poskytol 130,2 milióna eur, ktoré mali pôvodne vrátiť, dlh im však odpustili. Ďalšie oddlžovanie bolo v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej. Nemocnice vtedy dostali na zmazanie dlhov vyše 300 miliónov eur. Oddlžovanie malo byť pôvodne spojené s transformáciou nemocníc na akciové spoločnosti, tá sa nakoniec zastavila.

S programovým vyhlásením vlády je spokojný

Zavedenie maximálnych čakacích lehôt na výkony v nemocniciach, vytvorenie možnosti nominálneho poistenia, elektronické zdravotníctvo v roku 2017, výstavba novej univerzitnej nemocnice v Bratislave, ako aj zvýšenie transparentnosti a kontroly v celom sektore sľubuje vláda vo svojom programovom vyhlásení v oblasti zdravotníctva. Dokument dnes schválil kabinet. Šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) odchádzal z rokovania spokojný.

"Z pohľadu cieľov zdravotnej politiky som spokojný, sú tam v podstate všetky veci, na ktorých sme sa aj dohodli so stavovskými organizáciami" povedal Drucker po skončení rokovania vlády. Programové vyhlásenie sa v súčasnosti rozpracuje do detailných cieľov a spustí sa program zmien, priblížil. Chce, aby bol jasný harmonogram aj ciele. Veci chce podľa svojich slov nielen rozpracovať, ale aj dotiahnuť do realizácie.

Základným pilierom obnovenia dôvery občanov, ako aj zdravotníckych pracovníkov v efektívne a spravodlivé zdravotníctvo má byť zvýšenie transparentnosti na všetkých úrovniach systému. Majú sa vytvoriť podmienky pre transparentné výberové konania na obsadzovanie pozícií riaditeľov nemocníc a špecializovaných ústavov, ako aj pravidiel pre obsadzovanie kontrolných funkcií v nemocniciach, Všeobecnej zdravotnej poisťovni či Úrade pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou. Účasť v nich má mať aj opozícia či tretí sektor.

Dôraz sa má klásť aj na efektívne a účelné využívanie verejných zdrojov. Verejné obstarávanie štátnych nemocníc sa má centralizovať, ceny zdravotníckej techniky a špeciálneho zdravotníckeho materiálu sa majú pred nákupom porovnávať. Spustiť sa má aj revízia všetkých prevádzkových zmlúv štátnych nemocníc na stravovanie, parkovanie či strážne služby. Rovnako sa má prehodnotiť koncová sieť nemocníc.

Viac o téme: Tomáš Drucker
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu