Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Zdravotnícku organizáciu desí stav súčasného ovzdušia: Tieto miesta sú na tom najhoršie

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

ŽENEVA - Úrovne znečistenia ovzdušia v mestách sa v priebehu posledných piatich rokov zvýšili v priemere o osem percent. Uvádza to vo svojej dnešnej správe Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), cituje z nej agentúra DPA.

Až osemdesiat percent ľudí žijúcich v mestách, v ktorých je monitorovaná kvalita vzduchu, pritom vdychuje viac nečistôt, než sú povolené limity stanovené WHO. "Znečistenie ovzdušia v mestách stúpa alarmujúcou rýchlosťou, čo je pohromou pre ľudské zdravie," povedala Maria Neirová, šéfka oddelenia verejného zdravia a životného prostredia WHO. 

Upadajúca kvalita ovzdušia zvyšuje riziko vzniku mozgovej príhody, srdcových chorôb, rakoviny pľúc či chronických dýchacích ťažkostí. Dnešnú správu o znečistení ovzdušia WHO zostavila na základe údajov zozbieraných z 3000 monitorovaných miest v 103 krajinách. Ovzdušie sa v rokoch 2008 až 2013 zlepšilo jedine v mestách v severnej Amerike, v Európe a niektorých bohatších ázijských krajinách. Zhoršenie situácie však zaznamenali všetky ostatné oblasti. 

Najznečistenejšie bolo ovzdušie v niektorých mestách v arabských krajinách a tiež v mestách ležiacich na západe, juhu aj juhovýchode Ázie. Množstvo drobných častíc v ovzduší tam pritom často päť až desaťnásobne prevýšilo hladiny povolené WHO. Spomedzi veľkomiest bolo podľa správy WHO najviac znečistené ovzdušie v indickej metropole Naí Dillí. Za ňou nasledovali mestá Káhira, Dháka, Kalkata, Bombaj, Peking, Šanghaj, Istanbul, Mexiko a Sao Paulo. 

Viac o téme: OvzdušieSvetová zdravotnícka organizácia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu