Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

IS zavedie vlastnú menu: Chce sa oslobodiť od diabolskej svetovej ekonomiky

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

DAMASK - Extrémistická organizácia Islamský štát plánuje zaviesť vlastnú menu, ktorá bude platiť na nimi kontrolovaných územiach. Podľa štvrtkových informácií britského denníka Financial Times organizácia začne s produkciou mincí, pričom jej cieľom je osamostatniť sa od "diabolského svetového ekonomického systému".

Obávaná organizácia chce obnoviť islamský dinár používaný v siedmom storočí za vlády voleného chalífa Uthmána ibn Affána, jedného z prvých štyroch nástupcov islamského proroka Mohameda.

Nová mena z dielne IŠ bude mať sedem mincí v rôznej nominálne hodnote, pričom najvyššia bude mať hodnotu v prepočte 560 eur. Dve z nich budú zo zlata, tri zo striebra a dve z medi. Na jednej z nich bude zobrazená aj jeruzalemská mešita al-Aksá. Drahé kovy na ich výrobu síce radikáli k dispozícii nemajú, no predpokladá sa, že ako jedna z najbohatších organizácii na svete majú dostatok prostriedkov na ich kúpu. Ich zdroje pochádzajú z predaja ropy z obsadených území či vyberania miliónov dolárov z výkupného a vydierania. 

Sunnitskí radikáli z organizácie Islamský štát na severe Iraku v júni povstali voči vláde v Bagdade a dnes ovládajú veľké časti severozápadného Iraku a spolu s priľahlým územím Sýrie ho začlenili do spoločného "kalifátu". USA od augusta letecky útočia na ich pozície.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu