Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Šéf IS zatúžil po území tohto štátu: Budeme bojovať do posledného muža

Abú Bakr al-Bagdádí Zobraziť galériu (2)
Abú Bakr al-Bagdádí (Zdroj: SITA)

BEJRÚT - Líder extrémistickej skupiny Islamský štát (IŠ) Abú Bakr al-Bagdádí je presvedčený, že jeho "kalifát" sa rozšíri do celého arabského sveta a najnovšie vyzval na útoky proti Saudskej Arábii.

Sedemnásťminútový zvukový záznam s jeho prejavom skupina zverejnila vo štvrtok. Stalo sa tak necelý týždeň po údajnom leteckom útoku Spojenými štátmi vedenej koalície proti vysokopostaveným členom IŠ. Niektoré médiá pritom informovali, že terčom náletov mal byť aj samotný al-Bagdádí, ktorý pri nich utrpel zranenia. USA však túto informáciu nevedeli ani potvrdiť, ani vyvrátiť. Nahrávka s al-Bagdádího hlasom nie je datovaná, je súčasťou je však narážka na rozhodnutie amerického prezidenta Baracka Obamu o vyslaní ďalších 1600 vojakov do Iraku. Ak je autentická, vyrobili ju teda pravdepodobne najskôr 7. novembra.

Islamský štát už obsadil rozsiahle časti Iraku a Sýrie, kde vyhlásil islamský kalifát. Na obsadených územiach sunnitskí povstalci terorizujú najmä obyvateľstvo, ktoré patrí k inému etniku či náboženskej skupine. Americká armáda začala bombardovať pozície IŠ v Iraku 8. augusta. K operácii sa postupne pridali niektoré európske štáty, Kanada aj Austrália. V septembri USA a niektoré arabské krajiny odštartovali letecké operácie proti sunnitským islamistom aj v susednej Sýrii.

Vodca Islamského štátu: Budeme bojovať do posledného muža

Vodca extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakr Baghdádí vyhlásil, že členovia jeho skupiny sú odhodlaní bojovať do posledného muža. 

Vyjadrenia vodcu militantnej skupiny sa objavili dnes na zvukovej nahrávke, jeho prvej odvtedy, čo aliancia pod vedením Spojených štátov začala podnikať nálety zacielené proti organizácii IS v Iraku a Sýrii.

V audiovyhlásení zverejnenom na sociálnych sieťach Baghdádí povedal, že jeho bojovníci "nikdy neprestanú bojovať, dokonca ani vtedy nie, ak zostane jediný ich vojak".

Islamský štát má v pláne rozšíriť sa aj do ďalších krajín okrem Iraku a Sýrie, vyhlásil vodca na nahrávke. "Ó moslimovia, máme pre vás dobrú správu: oznamujeme rozšírenie Islamského štátu na nové územia - územia al-Haramajnu (Saudskej Arábie) a Jemenu..., Egypta, Líbye a Alžírska," uviedol Badhdádí, ktorého citovala agentúra DPA.

Nahrávka sa zdá byť autentická a hlas vodcu IS sa zhoduje s predchádzajúcimi nahrávkami zverejnenými militantnou organizáciou, napísala tlačová agentúra AP. Autentickosť záznamu ale nebolo možné bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov. Vyhlásenie Baghdádího sa objavilo po fámach, že bol pri náletoch zranený. Nie je jasné, či nahrávka vznikla pred incidentom alebo po ňom.

Odsúdili Londýnčanku, ktorá chcela zaslať džihádistovi 20.000 eur

Na 28 mesiacov väzenia odsúdili dnes v Británii Londýnčanku, ktorá sa pokúšala s pomocou istého známeho zaslať svojmu manželovi-džihádistovi do Sýrie ilegálne 20.000 eur. Ženu usvedčili z financovania terorizmu. Informovali o tom televízia BBC a agentúra AP.

Pašerák, ktorý sa chystal letecky odcestovať do Turecka, si finančné prostriedky schoval do spodiek, avšak neprešiel cez rozum pozornej kontrole na letisku. Jeho samotného však neodsúdili, pretože vysvitlo, že nemal poňatia o určení peňazí na podporu terorizmu.

Britský súd vyniesol rozsudok až po tom, čo sa ubezpečil, že obžalovaná Amal El-Wahabiová (28), matka dvoch detí, vedela o manželovom zámere pripojiť sa v Sýrii k extrémistom z Islamského štátu, ako aj o tom, že ňou zaslané peniaze pomôžu teroristom. 

Amal El-Wahabiová
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: YouTube)

Životný partner odsúdenej, niekdajší drogový díler Aine Davis, známy medzičasom aj ako Hamza, opustil Britániu v júli 2013 a v januári tohto roka požiadal manželku o finančnú pomoc.

Hagel: Vzdušná vojna proti Islamskému štátu sa zintenzívni a geograficky rozšíri

Americký minister obrany Chuck Hagel dnes vyhlásil, že vzdušná vojna vedená Spojenými štátmi proti militantom z organizácie Islamský štát (IS) sa v budúcnosti zintenzívni, keď sa iracké pozemné sily zlepšia a budú efektívnejšie.

Hagel pri obhajobe americkej stratégie na híringu v Snemovni reprezentantov uviedol: "Keď iracké sily získajú silu, tempo a intenzita vzdušnej kampane našej koalície sa v tandeme zrýchlia."

Podľa ďalších Hagelových slov Američanmi vedená koalícia zaznamenáva "neustály a trvalý pokrok" vo svojom boji proti militantom IS v Iraku a Sýrii, ale varoval, že boj bude dlhý.

"Budú aj čiastkové prehry. Ale zaznamenávame neustály a trvalý pokrok v pokorovaní a ničení bojovej kapacity Islamského štátu, rovnako ako v zdokonaľovaní irackej armády," povedal Hagel americkým zákonodarcom.

Hagel vysvetľoval v Kongrese podrobnosti o úsilí americkej armády spoločne s predsedom Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA, generálom Martinom Dempseym - a to práve v období, keď sa prezident Barack Obama snaží získať 5,6 miliardy dolárov na financovanie vojenských operácií a nový súhlas na použitie vojenskej sily v regióne.

Minulý týždeň Pentagón informoval, že zdvojnásobí počet amerických vojakov, ktorí sa budú podieľať na výcviku a inštruktáži irackých síl okrem už existujúcich výcvikových táborov. Hagel zdôraznil, že títo ďalší americkí vojaci sa nebudú zapájať do pozemných bojových operácií.

"Ďalší vojaci a zariadenia budú pomáhať pri posilňovaní a reorganizácii irackých síl - rozšíri sa tým geografia našej misie, ale nie samotná misia," uviedol minister obrany, ktorého citovali tlačové agentúry Reuters a DPA.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu