Streda19. jún 2024, meniny má Alfréd, zajtra Valéria

Podmienka počtu klientov podľa SaS znižuje konkurenciu v druhom pilieri

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Konkurencia v spravovaní financií z druhého dôchodkového piliera by sa mohla zvýšiť. Opoziční poslanci za SaS Marián Viskupič a Jana Bittó Cigániková predložili do Národnej rady (NR) SR novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá by uľahčila vstup do systému novým subjektom. Podľa ich návrhu by sa mala vypustiť podmienka, aby do 18 mesiacov mala dôchodková správcovská spoločnosť aspoň 50-tisíc klientov.

"Cieľom predloženého návrhu zákona je vypustenie podmienky, že dôchodková správcovská spoločnosť musí svojou činnosťou zabezpečiť, aby do 18 mesiacov odo dňa, keď začala vytvárať ňou spravované dôchodkové fondy, bol počet sporiteľov súčtom vo všetkých ňou spravovaných dôchodkových fondoch najmenej 50.000," uviedli predkladatelia.

archívne video

Na pomoc pôdohospodárom pôjde 13,5 milióna eur, tvrdí Richard Takáč (Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj)

Aktuálne platná úprava je podľa poslancov pravdepodobne v rozpore ústavou. "Tak, ako žiaden zákon nepredpisuje žiadnej banke, koľko má mať klientov, ani žiadnej reštaurácii, koľko má mať denne konzumentov stravy, nemal by zákon určovať ani dôchodkovej správcovskej spoločnosti, koľko by mala mať sporiteľov," dodali.

Súčasne platný zákon podľa navrhovateľov vyhovuje etablovaným subjektom, no sťažuje, prípadne znemožňuje vstup na trh ďalším hráčom, teda príchodu konkurencie, ktorá by mohla priniesť sporiteľom viaceré benefity, napríklad vyššie zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde alebo nižšie odplaty.

Novelu týkajúcu sa neziskových organizácií presunuli na september

Zmeny týkajúce sa neziskových organizácií z dielne SNS posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR na ďalšiu schôdzu so začiatkom v septembri. Návrh odôvodnil Adam Lučanský (SNS) prebiehajúcimi rokovaniami o novele.

Novelizácia týkajúca sa neziskových organizácií je v druhom čítaní. Ráta so zavedením označovania organizácií prijímajúcich financie zo zahraničia vyše 5000 eur za rok ako "organizácie so zahraničnou podporou".

Podpredseda parlamentu poverený jeho riadením Peter Žiga (Hlas-SD) zároveň informoval, že v piatok (14. 6.) budú poslanci rokovať do 14.00 h bez obedovej prestávky a bez hlasovania. Ostatné dni by mali hlasovať o 11.00 h a o 17.00 h.

Viac o téme: PoslanciNeziskové organizácieSchôdzaKlientiDruhý pilierNR SR
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu