Nedeľa21. apríl 2024, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Hrabko skritizoval opozíciu: PS napísalo novelu Trestného zákona a nepodalo ju, Fico to využil! Do TOHTO sa tiež obul

Juraj Hrabko
Juraj Hrabko (Zdroj: TASR/Michal Svitok)

BRATISLAVA - Ak sa už Progresívne Slovensko (PS) rozhodlo napísať novelu novely Trestného zákona, ktorá by vrátila premlčacie lehoty na pôvodnú úroveň, mali ju predložiť na rokovanie do parlamentu, nie ju nosiť do podateľne Úradu vlády SR. Premiér Robert Fico (Smer-SD) túto chybu využil a zákon v podobe, ako vyhovuje vláde, predkladá vládny kabinet. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

archívne video 

Vláda potvrdila, že sa mýlila a premlčacie lehoty boli jej zodpovednosť, tvrdí Progresívne Slovensko (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Keďže opoziční poslanci svoj návrh vôbec nepredložili, prenechali podľa neho iniciatívu politickým súperom. "Fico podľa mňa teraz ťahal strelcom a trafil na citlivé miesto. Poslankyne z Progresívneho Slovenska si podľa mňa pomýlili podateľňu, keď to odniesli na úrad vlády a nie do parlamentu," konštatoval Hrabko.

Nová verzia novely s odôvodnením

Vláda pripravila vlastnú verziu novely s odôvodnením, že tým reaguje na spoločenskú objednávku a premlčacie lehoty napríklad pri znásilnení ostanú v pôvodnej výške. Novelu predkladá parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní tak, aby mohla vstúpiť do účinnosti spolu s pôvodnou zmenou Trestného zákona 15. marca. "Dostane tým do úzkych mimovládne strany, ktoré doteraz hovorili, čo hovorili. A núka im príležitosť, aby za to hlasovali. Lebo presadzuje to, čo chceli aj oni," poznamenal Hrabko.

archívne video 

Opozícia kritizuje skrátenie diskusie k Trestnému zákonu, obráti sa na Ústavný súd (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Komplikovaná situácia pre Ústavný súd SR

Ešte komplikovanejšia situácia tým podľa neho vznikne pre Ústavný súd SR, ktorý je už teraz zahltený množstvom podaní v súvislosti s novelou Trestného zákona. "Prvý prípad, čo leží na ústavnom súde, je ústavná sťažnosť, to nemožno zmiešať s novelou Trestného zákona, tam poslanci hovoria, že boli ukrátení na svojich právach," komentoval podanie opozičných poslancov ešte pred schválením novely, v ktorom namietali spôsob rokovania.

"K novele Trestného zákona podala ako prvá podanie prezidentka a po nej podalo svoj návrh PS, ktoré má na to dosť poslancov. A potom podal svoje podanie zvyšok mimovládnych strán, KDH, SaS a hnutie Slovensko," zhrnul Hrabko.

archívne video

Mimoriadne vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej k novele Trestného zákona (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Podstatné je postupovať v súlade so zákonom

Predpokladá, že podania ÚS spojí do jedného konania, aby sa nemusel zaoberať každým zvlášť. Ak aj mali opoziční poslanci obavu, že by novozvolený prezident mohol podanie prezidentky Čaputovej stiahnuť, mohli podľa neho s podaniami počkať a dať ústavnému súdu priestor riešiť iba Čaputovej podnet. "Sú tam tri podania. Toto sa dá čítať aj ako určité vyslovenie nedôvery podaniu prezidentky," poznamenal Hrabko.

Na margo výziev opozičných politikov ústavným činiteľom, aby pri implementácii parlamentných rozhodnutí ohľadom novely Trestného zákona postupovali čo najrýchlejšie, Hrabko povedal, že podstatné je, aby postupovali v súlade so zákonom. Koaličné strany podľa neho využili svoje väčšinové postavenie, ako aj predvídateľnosť správania sa opozície v parlamente a jednotlivé hlasovania nastavili tak, aby zákonné lehoty hrali v ich prospech.

Viac o téme: Robert FicoJuraj HrabkoProgresívne SlovenskoTrestný zákon
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu