Nedeľa21. apríl 2024, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Viliam Karas a Miriam Lexmann kandidujú len do eurovolieb: Je to čestnejšie, tvrdí Majerský

Milan Majerský
Milan Majerský (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Kandidáti KDH do Európskeho parlamentu (EP) Miriam Lexmann a Viliam Karas nevyužili možnosť získať medializáciu tým, že by kandidovali aj vo voľbách prezidenta. Za čestnejšiu cestu považovali rozhodnutie sústrediť sa priamo na eurovoľby. Povedal to predseda KDH Milan Majerský.

Postup politika má byť podľa neho jasný a zrozumiteľný aj v tom, kam smeruje a ako chce reprezentovať svojich voličov. "V tomto prípade sme išli čestnejšou cestou. Aj pán Karas, aj Miriam si povedali, že idú zabojovať o post europoslancov a nie prezidentský post," konštatoval Majerský.

archívne video

Za PS bude v eurovoľbách kandidovať aj moderátorka Veronika Cifrová Ostrihoňová (Zdroj: Topky/Ramon Leško )

Podporu KDH v prezidentských voľbách získal Ivan Korčok, ktorý má podľa Majerského šancu postúpiť do druhého volebného kola. "Očakávame od neho, že nebude iba bojovníkom za právny štát a spravodlivosť, ale že bude zastupovať všetkých občanov, vrátane konzervatívcov a kresťanov," vyhlásil Majerský.

Na rozdiel od Korčoka, KDH podľa Majerského nepodporuje zrušenie práva veta členských štátov Európskej únie v zásadných otázkach zahraničnopolitického charakteru. "Tam sa naše cesty rozchádzajú. Nemáme úplne na všetko rovnaký názor. On nám to aj povedal, ale zadefinoval, že ide o zahraničnú politiku," dodal.

Aj keď KDH spolu s Progresívnym Slovenskom a SaS organizovalo demonštrácie proti novele Trestného zákona a aj v Národnej rade SR podporilo kroky proti prijatiu novely, neodporučilo svojim europoslancom hlasovať za rezolúciu europarlamentu proti spôsobu jej prijímania. Podľa Majerského sú rezolúcie EP voči členským krajinám často snahou zasahovať do ich vnútornej politiky v rozpore so zásadou subsidiarity, na ktorej je Európska únia postavená.

Novelu Trestného zákona považuje Majerský za zle pripravenú

Novelu Trestného zákona považuje Majerský za zle pripravenú a narýchlo prijatú a podporuje snahu prezidentky Zuzany Čaputovej zvýšiť manévrovací priestor Ústavného súdu SR tak, aby prípadne mohol pozastaviť jej vstup do účinnosti.

KDH vyzvalo vládu na organizovanie okrúhleho stola odborníkov na tému výstavby národnej koncovej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Zmysel diskusií medzi vládou a opozíciou v prípade investície do dlhodobého projektu, ktorého realizácia môže presahovať exekutívy nasledujúcich vlád, vidí Majerský v jeho udržateľnosti. "Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) zareagovala pozitívne, za čo som jej vďačný. Verím, že sa tento okrúhly stôl realizuje. Čaká sa na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý by mal prevziať kormidlo," poznamenal.

KDH tiež apeluje na vládu v smere úpravy čerpania eurofondov tak, aby mohli konkrétne výzvy vypisovať aj samosprávne kraje. "V júni bude polovica programovacieho obdobia, keď sa dá urobiť tzv. revízia. Pri nej sa môžu niektoré postupy a procesy meniť," upozornil Majerský. Väčší priestor pre regionálne čerpanie eurofondov vytvorilo podľa neho napríklad Poľsko a výsledkom je čerpanie vo výške viac ako sto percent.

Viac o téme: Prezidentské voľbyEurovoľbyČestnéMilan MajerskýEurópsky parlamentViliam KarasMiriam Lexmann
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu