Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

SaS navrhuje skrátenie odpisovania budov: Zmeny majú zlepšiť podnikateľské prostredie

Marián Viskupič
Marián Viskupič (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Hranica hodnoty majetku určeného na odpisovanie by sa mohla zvýšiť zo súčasných 1700 eur, resp. 2400 eur na 3000 eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložil poslanec za opozičnú SaS Marián Viskupič. Poslanec zároveň navrhol skrátiť odpisovanie niektorých budov zo súčasných 40 na 20 rokov. Navrhované zmeny podľa neho majú zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku.

"Skrátenie doby odpisovania zo 40 na 20 rokov je krokom k zatraktívneniu podnikateľského prostredia a k zvýšeniu investícií do majetku, ktorý je doteraz v odpisovej skupine 6; ide o budovy, resp. o väčšinu budov. Investície do hmotného majetku v podobe budov sa stanú pre podnikateľské subjekty návratnejšie, a teda aj finančne atraktívnejšie," uviedol poslanec v dôvodovej správe k materiálu.

archívne video

Koalícia neprijateľne znižuje premlčaciu dobu pri znásilnení, vyhlásila Jana Bittó Cigániková (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Suma, nad ktorou už je majetok potrebné podľa zákona o dani z príjmu odpisovať a nemôže sa tak uplatniť jeho celá nákupná cena do nákladov v aktuálnom roku, nebola podľa Viskupiča zvyšovaná už vyše dekádu. Ide teda o reakciu na inflačné posuny za toto obdobie.

Z hľadiska daňových príjmov štátu predkladateľ na začiatku odhaduje výpadok príjmov, avšak očakáva, že tento bude kompenzovaný daňovými príjmami z rastu stavebného sektora. V úhrne celej doby odpisovania bude táto úprava pre štát rozpočtovo neutrálna, keďže ide len o rozloženie daňových príjmov v čase.

Viac o téme: HranicaPodnikanieBudovySaSMarián Viskupič
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu