Pondelok15. apríl 2024, meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica

Samosprávam štát preplatí výdavky súvisiace s COVID-19: Ministerstvo životného prostredia ukončí zmluvu s Danubia Invest

(Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA - Štát by mal preplatiť samosprávam spolu 518.245 eur za výdavky súvisiace s ochranou obyvateľstva počas mimoriadnej situácie pre ochorenie COVID-19. Návrhom sa v stredu bude zaoberať vláda.

Štát preplatí samosprávam spolu 518.245 eur za výdavky súvisiace s ochranou obyvateľstva počas mimoriadnej situácie pre ochorenie COVID-19. Návrh v stredu schválila vláda. "Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra SR špecifikovala oprávnené výdavky miestnej samosprávy na záchranné práce počas mimoriadnej situácie v dvoch kolách - päť skupín výdavkov, 29 oprávnených výdavkových položiek pre osem cieľových skupín osôb," načrtol predkladateľ.

Samosprávy mohli požiadať napríklad o preplatenie osobných ochranných prostriedkov, dezinfekčných a hygienických potrieb, služieb či spotrebného materiálu. Vláda dosiaľ uvoľnila finančné prostriedky za vykonané záchranné práce, respektíve úlohy a opatrenia civilnej ochrany v dvoch etapách. Najprv uvoľnila 7,8 milióna eur a neskôr 2,4 milióna eur. Mimoriadna situácia v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa pre šírenie COVID-19 trvala od marca 2020 do septembra 2023.

archívne video

Tlačová konferencia Ladislava Kamenického, Erika Tomáša a Zuzany Dolinkovej (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

MŽP ukončí zmluvu s Danubia Invest, ktorá neplatí dohodnuté nájomné

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ukončí nájomnú zmluvu so spoločnosťou Danubia Invest. Dôvodom je neplatenie nájomného. Celkový dlh nájomcu k 27. októbru predstavuje vyše 1,09 milióna eur. Vláda to schválila na stredajšom rokovaní.

Nájomné mala spoločnosť platiť za užívanie pozemkov, ktoré sú v správe štátnych podnikov Vodohospodárska výstavba (VV) a Slovenský vodohospodársky podnik (SVP). Pozemky mali byť určené na výstavbu komplexu Danubia Park Čunovo, opisuje rezort. Pripomína, že k výstavbe stále nie je vydané právoplatné územné rozhodnutie. Účel zmluvy tak podľa MŽP firma nenaplnila. 

Spoločnosť kontinuálne neplatí nájomné po zrušení územného rozhodnutia, čo je od roku 2016. Odôvodňuje to tým, že pre skryté nedostatky prenajatej nehnuteľnosti ju nemôže užívať na dohodnutý účel, uviedlo ministerstvo. VV podal v roku 2020 na firmu aj žalobu o zaplatenie nájomného.

"Vychádzajúc zo skutkového stavu, spoločnosť Danubia Invest nikdy nepristúpila k realizácii zamýšľanej investičnej činnosti na pozemkoch v správe podniku VV a SVP, keďže zo strany spoločnosti Danubia Invest nikdy nedošlo (ani) k riadnemu získaniu právoplatného územného rozhodnutia o umiestnení stavby, vytvárajúceho základný predpoklad na iniciovanie stavebného konania a prípadne ďalších súvisiacich správnych konaní, na základe ktorých by mohlo dôjsť k realizácii predpokladanej investičnej činnosti," priblížil rezort v materiáli. Zmluvu uzatvorili v roku 2007 na 99 rokov. Šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) má zmluvu ukončiť do 31. januára 2024.

Viac o téme: VýdavkyRokovanie VládaCOVID-19
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu