Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Autodopravcovia ohlásili blokádu! Ovplyvní hraničný priechod Vyšné Nemecké

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Topky - Maarty)

BRATISLAVA - Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) bude na základe rozhodnutia predsedníctva blokovať hraničný priechod Vyšné Nemecké - Užhorod. Priechod budú autodopravcovia blokovať od 1. decembra 15.00 h až do odvolania. Po rokovaní s Ministerstvom dopravy (MD) SR o tom informovali autodopravcovia.

"Účelom nášho protestu je potreba neodkladných riešení. Za naše, slovenské, oprávnené požiadavky, ktoré sme predložili ministrovi dopravy Jozefovi Rážovi. Ďakujeme za vypočutie a uznanie oprávnenosti našich požiadaviek," uviedla UNAS s tým, že sa chce pripojiť k dopravcom z Poľska, ktorí hraničné prechody blokujú takmer štyri týždne.

archívne video

Kamionisti zaparkovali pri Klientskom centre: Hlasné trúbenie aj blokáda hlavnej dopravnej tepny! (Zdroj: Topky.sk / Maarty)

UNAS kritizuje dohodu, ktorou Európska únia (EÚ) umožnila výnimku pre ukrajinských dopravcov spod potreby disponovať prepravným povolením. Dohoda medzi EÚ a Ukrajinou o cestnej nákladnej doprave podľa autodopravcov devastačne narušila pomer obchodu a vykonaných prepráv medzi Slovenskom a Ukrajinou v neprospech slovenských dopravcov.

V stredu mali na rokovaní s rezortom dopravy zástupcovia UNAS viacero požiadaviek, prvou z nich bolo práve vypovedanie dohody medzi EÚ a Ukrajinou. MD SR na sociálnej sieti uviedlo, že autodopravcovia majú právo štrajkovať, no nesmú narušiť život obyvateľov. "Rešpektujeme právo autodopravcov štrajkovať. Dohodli sme sa, že ak pristúpia ku štrajku, budú štrajkovať takým spôsobom, aby príliš nenarušili život obyvateľov východného Slovenska," uviedol rezort dopravy.

UNAS uviedla, že nebude blokádou nijako obmedzovaný prevoz humanitárneho tovaru, vojenskej pomoci, živých zvierat, paliva a chladeného či čerstvého tovaru. Doprava obchodného tovaru, ktorý sa nachádza v kamiónoch, bude prepúšťaná v počte štyroch kamiónov za hodinu. Autodopravcovia sa vyjadrili, že EÚ uzatvorila zmluvu s dobrým úmyslom, no bez analýzy a vplyvu na trhy susedných štátov Ukrajiny.

Viac o téme: Hraničný priechodBlokádaVyšné NemeckéÚnia autodopravcov SlovenskaUžhrod
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu