Sobota24. február 2024, meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika

Prezidentka Čaputová o slobode a demokracii: Dokážme, že si ich vieme nielen vytvoriť, ale i udržať

(Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

BRATISLAVA - Hoci je európska jednota skúšaná dezinformačnými pokusmi, preukázala svoju hodnotu a efektívnosť pri bránení demokratických hodnôt a zvládaní globálnych výziev. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla vo svojom vystúpení na medzinárodnej konferencii Globsec Bratislava Forum 2023.

"Uistime sa, že v Európe dokážeme nielen vytvoriť priestor slobody a demokracie, ale že ho dokážeme aj udržať," zdôraznila prezidentka v súvislosti s výzvou, ktorej Európska únia naďalej čelí. Čaputová pripomenula, že efektivita a zmysel jednoty Európskej únie sa potvrdili v čase energetickej krízy i spoločnom sankčnom postupe voči Rusku v súvislosti s jeho agresiou na Ukrajine. Pomoc napadnutému štátu je podľa Čaputovej nielen prejavom medzinárodnej solidarity, ale aj nástrojom vlastnej obrany. "Tým, že Ukrajine pomáhame, necháme ruského agresora čo najďalej od našich hraníc a pomáhame tým aj sebe," skonštatovala, narážajúc pritom aj na expanzívnu rétoriku, ktorá sa ozýva z Moskvy.

archívne video 

Prezidentka Čaputová vystúpila s príhovorom počas snemu ZMOS (Zdroj: TASR/Jakub Kotian)

Odhodlanie európskej jednoty stojí pred výzvou

Zdôraznila, že udalosti, ku ktorým došlo na území východného suseda SR, predstavujú bezprecedentný akt, ktorý v 21. storoční nemá čo hľadať. Zdôraznila nevyhnutnosť rešpektovania medzinárodného práva a zároveň aj postih pre tých, ktorí sa jeho porušenia dopustili. Priznala, že odhodlanie európskej jednoty stojí pred výzvou dlhodobej udržateľnosti. "Naši oponenti sa nádejajú, že pri predlžovaní náročného obdobia v spojitosti s masívnou dezinformačnou kampaňou sa podarí meniť verejnú mienku a politickú moc, ktorá sa už k ruskej agresii voči Ukrajine nebude stavať principiálne," upozornila prezidentka.

Poukázala tiež na to, že, že dezinformačné kampane útočia na demokraciu zneužívaním jej výdobytkov. "Pod zámienkou slobody slova rozvracajú demokraciu," skonštatovala o konšpiračných a dezinformačných vlnách. Upozornila aj na to, že z týchto kampaní, snažiacich sa okrem iného vytvárať obraz nezáujmu autorít o národné problémy, profitujú extrémistické sily. Pripustila, že Európa si musí položiť otázku týkajúcu sa efektívnejšej regulácie obsahu v on-line priestore.

Na podujatí sa zúčastnilo 63 krajín 

Medzinárodná konferencia Globsec rozvíja témy globálnej bezpečnosti, transatlantickej spolupráce a medzinárodných vzťahov. Diskusiám na 18. ročníku podujatia budú dominovať vojna na Ukrajine, jej dôsledky na Európu a globálny dialóg. Na podujatí, ktoré potrvá do stredy (31. 5.), ohlásilo účasť 1300 hostí zo 63 krajín. Pricestuje napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová či srbský prezident Aleksandar Vučič.

Viac o téme: SlobodaDemokraciaZuzana Čaputová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu