Kultúra - novinky zo sveta kultúry | Topky.sk
Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Kultúra

Už túto nedeľu 16. mája spoznáme víťazov 8. ročníka Ruka Hore Awards

pred 15 hodinami

Značka Ruka Hore funguje od roku 2013 a pre umelcov zastrešuje vydávanie a predaj hudobných nosičov, digitálnu distribúciu aj tvorbu a predaj merchandisingu. Súčasťou jej aktivít je aj hudobná anketa Ruka Hore Awards, ktorá pokrýva široké spektrum kategórií a žánrov. Už tento víkend sa dozvieme mená víťazov aktuálneho ročníka. viac »

Nová relácia DPOH: Diskusie so Zuzanou Kovačič Hanzelovou a hosťami

Herečka Zuzana Fialová porozpráva

25.03.2021 10:00

Divadlo P. O. Hviezdoslava je tak, ako aj ostatné slovenské divadlá, zatvorené. V nedeľu - 28. marca však divadlo ožije zaujímavými hosťami, ktorých si do diskusnej relácie Hry v DPOH pozve moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová. viac »


Je rozhodnuté! Avengers: Endgame stratil svoju korunu: Poznáme najlepšie zarábajúci film všetkých čias

Je rozhodnuté! Avengers: Endgame

24.03.2021 11:30

HOLLYWOOD - Je to tu! Poznáme víťaza v bitke o najlepšie zarábajúci film na celom svete. Avatar si svoju korunu vezme späť. Podarilo sa mu zosadiť z trónu Avengers: Endgame. viac »


Maturita s Hashtagom: Vypočuj si, prečo začala byť v 20. storočí slovenská literatúra moderná

Maturita s Hashtagom: Vypočuj

23.03.2021 11:30

BRATISLAVA - Začiatkom 20. storočia prenikli aj do slovenskej literatúry nové umelecké a myšlienkové prúdy. Už neprevládala národná tematika, ale subjektívne motívy, vlastné túžby a smútky autora. Toto obdobie modernizovania poézie neskôr nazvala literárna kritika Slovenskou literárnou modernou. O nej a aj o svete významného básnika Ivana Kraska si dnes niečo povieme. viac »


Nový celovečerný film zo sveta Harryho Pottera: Dočkajú sa fanúšikovia vytúženého pokračovania?

Nový celovečerný film zo

21.03.2021 11:30

LONDÝN - Je to už presne desať rokov, čo sme dali zbohom mladému Harrymu Potterovi, ktorému sa podarilo poraziť najobávanejšieho čarodejníka všetkých čias. Hoci sme odvtedy dostali sériu Fantastické zvery, ako správny fanúšik určite aj ty cítiš, že sa s týmto svetom ešte nechceš nadobro rozlúčiť. viac »


Zomrel spevák Peter Slivka, známy z viacerých úspešných muzikálov

Zomrel spevák Peter Slivka,

20.03.2021 18:00

Vo veku 54 rokov zomrel 17. marca v Novom Bore slovenský spevák Peter Slivka. TASR o tom informoval Martin Jurčo, redaktor Slovenského rozhlasu. viac »


Zákerná choroba, naháňačka ako z akčného filmu a veľa lásky: Justin Bieber ťa novou skladbou dojme k slzám

Zákerná choroba, naháňačka ako

20.03.2021 11:30

OTTAWA - Justin Bieber patrí medzi umelcov, ktorým pasuje mnoho žánrov. Pomerne pravidelne zásobuje svet novou hudbou a už o niekoľko dní sa dočkáme aj nového albumu. Bieber označil ako dátum vydania 19. marec a prezradil, že ponesie názov Justice (Spravodlivosť). viac »


V ďalšom online koncerte Novej scény sa predstavia Lukáš Pišta a Soňa Norisová

V ďalšom online koncerte

19.03.2021 15:00

Bratislavské Divadlo Nová scéna pokračuje v nedeľu (21.3.) v uvádzaní série online komorných koncertov Malá nočná hudba. V štvrtom vydaní sa predstaví sólista divadla Lukáš Pišta, ktorý si ako hosťa pozval herečku a speváčku Soňu Norisovú. TASR o tom informovala PR manažérka Zuzana Šebestová. viac »


Maturita s Hashtagom: Vypočuj si, ako vyzeralo slovenské divadlo v minulých storočiach

Maturita s Hashtagom: Vypočuj

19.03.2021 11:30

BRATISLAVA - Je zaujímavé, že aj keď má divadelná tvorba na Slovensku pomerne dlhú tradíciu, o profesionálnom divadle hovoríme len približne sto rokov. Až v roku 1920 sa otvorilo Slovenské národné divadlo v Bratislave, ako prvá profesionálna scéna. Ako to však na Slovensku fungovalo dovtedy? Autori divadelné hry predsa písali, takže nejaká scéna pre nich existovať musela. viac »


Košické divadlo uvedie online premiéru Schubertovej Zimnej cesty s P. Bršlíkom

Košické divadlo uvedie online

18.03.2021 15:00

Svetoznámy slovenský tenorista Pavol Bršlík spolu s klaviristom Róbertom Pechancom a Štátny divadlom Košice (ŠDKE) uvedú v pondelok 22. marca o 20:00 na portáli Navstevnik.online premiéru záznamu unikátneho scénického stvárnenia piesňového cyklu Franza Schuberta Zimná cesta (Winterreise). viac »


Ženské hrdinky, ktoré na seba strhli pozornosť celého sveta: Čo majú spoločné Lady Danbury a Beth Harmon?

Ženské hrdinky, ktoré na

18.03.2021 11:30

HOLLYWOOD - Silné ženské postavy, ktoré prerážajú v tvrdom mužskom svete. Presne to je to, čo malé dievčatá potrebujú ako svoj vzor, ktorý im pripomína, že sa nemusia báť ničoho a zdravé sebavedomie je v živote nevyhnutné. Medzi takéto postavy patrí aj jedna z najobľúbenejších ryšaviek, Beth Harmon, a sebavedomá Lady Danbury. viac »


Maturita s Hashtagom: Slovákov omrzela romantika a nastúpil realizmus, zisti, prečo sa u nás písali hlavne poviedky

Maturita s Hashtagom: Slovákov

17.03.2021 11:30

BRATISLAVA - Realizmus na Slovensku nastúpil koncom 19. storočia. Po romantizme, v ktorom prevládala predovšetkým poézia, stačí si spomenúť na Štúrovcov a Sládkoviča, sa v realizme do popredia dostala próza. Typickou formou na Slovensku sa tak stala poviedka. O tom, čo ju odlišuje od románu a novely, ale i o autoroch, ktorí poviedky písali, si dnes povieme viac. viac »


Maturita s Hashtagom: Hviezdoslav aj Sládkovič vo svojich dielach ukazovali, ako vyzerá slovenský ľud

Maturita s Hashtagom: Hviezdoslav

16.03.2021 11:30

BRATISLAVA - Romantizmus a realizmus sme si už prešli v samostatných podcastoch. Tieto literárne smery zvykneme dávať do protikladu, keďže ich dokážeme rozlišovať nielen na základe rokov, v ktorých romantické a neskôr realistické diela vznikali. viac »


Animák Soul ukazuje, ako by mohlo vyzerať bytie ešte pred narodením: Svoj pohľad na vznik projektu nám prezradili samotní tvorcovia!

Animák Soul ukazuje, ako

14.03.2021 11:30

BRATISLAVA - Animovaný film Soul len nedávno získal dva Zlaté Glóbusy za najlepší animák a hudbu, čo len podčiarkuje pozitívne recenzie od odbornej i laickej verejnosti. Tie sa mu dostávali už od decembra, kedy si oficiálne odbil premiéru na streamovacej platforme Disney+, ktorá však v našej krajine ešte stále nie je spustená. viac »


Maturita s Hashtagom: Hviezdoslav je náš najväčší slovenský básnik, ktorého nominovali aj na Nobelovu cenu

Maturita s Hashtagom: Hviezdoslav

13.03.2021 11:30

BRATISLAVA - Keď sa povie jeho meno, každý vie o kom je reč. Hviezdoslav patrí k najvýraznejším postavám našej literatúry, autor, ktorý bol nominovaný na prestížnu Nobelovú cenu. Zaujímal ho vesmír, vyštudoval za advokáta, bol vedúcim pobočky banky. Nielen jeho tvorba z neho robí mimoriadne všestrannú osobnosť. viac »


Výnimočný koncert Lucie v opeře bude na jeseň exkluzívne aj na Slovensku!

Výnimočný koncert Lucie v

12.03.2021 15:00

Fanúšikovia skupiny Lucie si tento rok môžu dlhé mesiace bez koncertov vynahradiť naozaj veľkolepo. Skupina v jeseni vyrazí na halové turné, v ktorom bude popri mestách Ostrava, Brno, Pardubice a Praha jedinou slovenskou zastávkou Bratislava. Exkluzívny slovenský koncert českej rockovej legendy sa uskutoční 30. septembra na Zimnom štadióne O. Nepelu. viac »


Sú kultúra a umelci úplne zbytoční? Zmudri ti prezradí koľko prispievajú k ekonomike a ako znižujú kriminalitu

Sú kultúra a umelci

12.03.2021 11:30

BRATISLAVA - V poslednej dobe sa sa na sociálnych sieťach zdalo, že kultúra a umelci sú na Slovensku úplne zbytoční. Ľudia ich posielali k lopate a vyzývali ich, aby si konečne vyskúšali naozajstnú prácu. Umenie a kultúra však majú svoj význam, na ktorý sa YouTube kanál Zmudri pozrel bližšie. viac »


Maturita s Hashtagom: Realisti zmenili pohľad na literatúru, čo ich robilo výnimočnými?

Maturita s Hashtagom: Realisti

11.03.2021 11:30

BRATISLAVA - Romantizmus a realizmus sú dva smery, ktoré sa vyskytujú v maturitných otázkach neustále. Raz máš vysvetliť to, raz ono, raz si spomenúť na zahraničných romantikov, inokedy na slovenských realistov. Preto je ideálne si tieto smery porovnať, nech sa ti to všetko pekne uloží v hlave. Tak poďme na to. viac »


Výnimočný koncert LUCIE V OPEŘE exkluzívne aj na Slovensku!

Kapela Lucie zahrá v

11.03.2021 10:00

Jeseň 2021 bude pre fanúšikov skupiny LUCIE jednoznačným vrcholom sezóny. Skupina vyráža na halové turné v mestách Ostrava, Brno, Pardubice, Praha s jedinou zastávkou na Slovensku 30.9. na Zimnom štadióne v Bratislave. Nový program, exkluzívne hudobné aranžmány a po rokoch opäť v sprievode symfonického orchestra! K tomu spevácky zbor a organicky... viac »


Pred 100 rokmi sa narodil legendárny argentínsky skladateľ Astor Piazzolla

Pred 100 rokmi sa

10.03.2021 15:00

Argentínsky hudobný skladateľ Astor Piazzolla výrazne zasiahol do hudby 20. storočia. Okrem hry na klavír sa preslávil aj virtuóznou hrou na bandoneón, nástroji neodlučiteľne spätom s argentínskym tangom. Piazzollovo tango nuevo sa však odlišovalo od tradičného tanga začlenením prvkov jazzu a klasickej hudby. Od narodenia Astora Piazzollu uplynie vo štvrtok 11. marca 100 rokov. viac »


Kto bol Anton Bernolák? Dal podobu slovenčine, no jeho tvár je dodnes neznáma

Kto bol Anton Bernolák?

10.03.2021 11:30

BRATISLAVA - Anton Bernolák sa zapísal do našich dejín hlavne kodifikáciou slovenčiny. Tá jeho sa síce neujala, napriek tomu to bol pre náš národ veľký krok. O jeho úspechoch sa veľa hovorí, no, čo vieme o jeho živote? viac »


Najčítanejšie články