Kultúra - novinky zo sveta kultúry | Topky.sk
Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Kultúra

Už túto nedeľu 16. mája spoznáme víťazov 8. ročníka Ruka Hore Awards

pred 17 hodinami

Značka Ruka Hore funguje od roku 2013 a pre umelcov zastrešuje vydávanie a predaj hudobných nosičov, digitálnu distribúciu aj tvorbu a predaj merchandisingu. Súčasťou jej aktivít je aj hudobná anketa Ruka Hore Awards, ktorá pokrýva široké spektrum kategórií a žánrov. Už tento víkend sa dozvieme mená víťazov aktuálneho ročníka. viac »

Chiki Liki Tu-a odohrajú online koncert na pomoc klubu Stromoradie

Chiki Liki Tu-a odohrajú

08.04.2021 15:00

Chiki Liki Tu-a odohrajú v sobotu 10. apríla online koncert na podporu hudobného klubu Stromoradie, ktorý jej zakladajúci členovia založili pred dvomi rokmi. Rozhodli sa osloviť partnerov klubu, fanúšikov a návštevníkov koncertov ohľadom podpory v tejto náročnej situácii. Koncert je začiatkom mesačnej kampane na pomoc tomuto vyhľadávanému kultúrnemu priestoru v Prešove. viac »


Slovenský jazyk a literatúra: Druhá svetová vojna zmenila ľudstvo, no prispela aj k vzniku týchto svetových diel

Slovenský jazyk a literatúra:

08.04.2021 11:30

BRATISLAVA - Druhá svetová vojna sa do slovenskej literatúry zapísala veľkými krvavými písmenami. Je to vidieť v takých románoch ako Námestie sv. Alžbety od Rudolfa Jašíka či Smrť sa volá Engelchen od Ladislava Mňačka, kde popisuje zážitky z SNP. viac »


Hry v DPOH: O vede, živote na Marse a globálnom otepľovaní

V talk show so
Foto

07.04.2021 17:00

Bratislava, 1. apríl 2021 – Existuje život na Marse? Obávajú sa naši hostia globálneho otepľovania? Aký vzťah majú k prírodným vedám? Aj tieto témy bude moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová rozoberať s vedátorom Samuelom Kováčikom a mladou herečkou Andreou Sabovou v druhej časti talkshow Hry v DPOH s podtitulom Je vesmír hrou náhody? viac »


24. ročník Pohody sa presúva na rok 2022, v júli bude Pohoda on the Ground

24. ročník Pohody sa

07.04.2021 15:00

Dvadsiaty štvrtý ročník Pohody, ktorý sa mal pôvodne konať v lete 2020, sa opäť presúva o rok. Plná verzia festivalu sa tak bude pripravovať na termín od 7. do 9. júla 2022. Tak ako minulý rok, aj teraz sa to organizátori budú snažiť fanúšikom vynahradiť inou formou festivalu, resp. série menších festivalov. viac »


Apríl na HBO GO patrí seriálom: Čaká ťa novinka aj najúspešnejší sitkom všetkých čias!

Apríl na HBO GO

07.04.2021 11:30

BRATISLAVA - Nový filmy na HBO GO tento mesiac nehľadaj. Streamovací giganti síce ponúkne tituly ako Just Mercy s Michaelom B. Jordanom či akčnú snímku Ava, nejde však o nové projekty. Apríl ovládali seriály – kriminálne, dramatické, ale aj komediálne. Okrem množstva nových sérii prichádzajú aj novinky ako Viktoriánky či dokumentárny Svet kľudu. Nezabudni... viac »


Slovenský jazyk a literatúra: Druhá svetová vojna bola hrozná, ale priniesla nadčasové diela

Slovenský jazyk a literatúra:

06.04.2021 11:30

BRATISLAVA - Je samozrejmé, že tak masový konflikt, akým bola druhá svetová vojna, ktorá sa odohrala v rokoch 1939 až 1945, sa nielen zapíše do histórie ľudstva, ale tiež literatúry. Tak, ako som spomínal pri autoroch, ktorí písali o prvej svetovej vojne, mnohí z autorov si ju zažili na vlastnej koži a tak sa z tejto traumy museli vypísať. viac »


Zlatý sprievod faraónov: Do nového múzea v Káhire previezli múmie 22 faraónov

Egypt: Do nového múzea

05.04.2021 15:30

Mumifikované pozostatky 22 starovekých egyptských panovníkov slávnostne previezli v sobotu večer z Egyptského múzea (EM) v Káhire do nového Národného múzea egyptskej civilizácie (NMEC) nachádzajúceho sa v sedem kilometrov vzdialenej bývalej metropole Fustát, ktorá je dnes súčasťou Starej Káhiry. viac »


Slovenský jazyk a literatúra: Krásna krajina sa podpísala aj pod literatúrou, po vojne ju v knihách ospevovali naturisti

Slovenský jazyk a literatúra:

04.04.2021 11:30

BRATISLAVA - Slovania mali vždy k svojej krásnej prírode hlboký vzťah. Platí to aj o našom národe pod Tatrami, ktorého krajina je síce malá, no na prírodnú krásu mimoriadne bohatá. A práve aj to sa prejavilo v takzvanom naturizme, teda lyrizovanej próze. Lyrizovaná próza je v literatúre široký termín a vyčleňujú sa v nej viaceré smery prózy v medzivojnovom období. viac »


Ako dopadla filmová novinka Cherry? Tom Holland po návrate z vojny bojuje so svojimi démonmi a siahne po drogách

Ako dopadla filmová novinka

03.04.2021 11:30

HOLLYWOOD - Tom Holland dnes patrí medzi najžiadanejších mladých hercov planéty. Pre mnohé filmové štúdia, ale aj pre fanúšikov tohto umenia je 24-ročný Tom obrovským objavom a každý netrpezlivo čaká na jeho najnovší počin. Nedávno dorazila na streamovaciu stanice Apple TV+ prvá spolupráca s nakusnutým jabĺčkom v podobe filmu Cherry a nevyhol sa ani nášmu pozornému hľadáčiku. viac »


Netflix si pre fanúšikov pripravil poriadnu dávku erotiky: Tešiť sa môžeš na nové série relácií Too Hot To Handle a The Circle

Netflix si pre fanúšikov

02.04.2021 11:30

HOLLYWOOD - Reality šou Too Hot To Handle si získala obrovské množstvo fanúšikov po celom svete. Všetko sa točí okolo 14 vyvolených, dokonale krásnych ľudí, ktorí musia vydržať jeden mesiac spolunažívania. Najťažšia časť však len prichádza – nesmierne príťažliví hlavní aktéri musia vydržať bez sexu. viac »


Novinka od Justina Biebera je plná romantiky, čo povieš na skladbu Peaches ty?

Novinka od Justina Biebera

01.04.2021 11:30

OTTAWA - Justin Bieber bol prvou láskou mnohých tínedžeriek. Ako však čas plynul, štýl jeho tvorby sa poriadne zmenil. Z jeho charizmy však neubudlo, skôr sa ešte viac znásobila. Zamatový hlas, pohodový beat a text plný sladkých slov. To všetko obsahuje jeho nová skladba Peaches. viac »


Slovenský jazyk a literatúra: Poznáš najsilnejšie ženské postavy, ktoré sa objavili v našej literatúre?

Slovenský jazyk a literatúra:

31.03.2021 11:30

BRATISLAVA - Dnes nám príde normálne, že je v literárnom diele, ale napríklad aj vo filme hlavnou hrdinkou žena. No nebolo to vždy tak. Tak, ako je absolútna väčšina autorov, ktorých si musíme pamätať na maturity mužská, aj postavy v dielach zvykli hrať len menej dôležité úlohy. viac »


Taste of Brass: Koncerty sú v nedohľadne a nás poriadne svrbeli prsty

Taste of Brass: Koncerty

29.03.2021 15:00

Počas nútenej covidovej prestávky, ktorá sa hudobníkom začína zdať nekonečnou, sa slovenský orchester Taste of Brass opäť zatvoril do nahrávacieho štúdia. Jedným z výsledkov poslednej štúdiovej aktivity zoskupenia, ktoré dáva nový šat piesňam Karola Duchoňa, Jany Kocianovej či Věry Špinarovej, je skladba Olympiáda z pera Aliho Brezovského. viac »


Maturita s Hashtagom: Prvá svetová vojna zasiahla i územie Slovenska, ako sa s ňou vysporiadali naši spisovatelia?

Maturita s Hashtagom: Prvá

28.03.2021 11:30

BRATISLAVA - Prvá svetová vojna zastihla Slovákov ako súčasť Rakúsko-Uhorska, no na jej konci sme už mali spoločný štát s Čechmi. Napriek pozitívnemu výsledku priniesla prvá svetová vojna v rokoch 1914 až 1918 mnoho hrôz. Množstvo obetí, strach, dôsledky vojny na tých, čo prežili. viac »


Vydavateľstvo Real Music House vydalo za 11 rokov na scéne vyše sto albumov

Vydavateľstvo Real Music House

27.03.2021 15:00

Bratislavské vydavateľstvo Real Music House sa za 11 rokov svojej existencie podieľalo na vzniku viac ako 110 albumov. Jeho zakladatelia, hudobníci Róbert Pospiš a Martin Sillay, musia reagovať na aktuálnu zložitú situáciu, no aj v nej vytvárajú vlastné autorské projekty a vydávajú albumy, pričom sa postupne posúvajú od jazzu bližšie k vážnej hudbe. viac »


RECENZIA Dokáže nájsť Raya posledného žijúceho draka? Novinka od Disney si možno pôjde po Oscara

RECENZIA Dokáže nájsť Raya

27.03.2021 11:30

HOLLYWOOD - Štúdio Disney malo v pláne vydať film Raya a posledný drak už v novembri minulého roka, avšak pandémia ich plán zmarila. Dátum vydania sa posunul na začiatok marca a my sme pevne dúfali, že na nový animák zavítame aj do kina. To však u nás kvôli zatvoreným komplexom nie je možné, a preto sme museli siahnuť po titule na internete, nakoľko... viac »


Kapela Už jsme doma zahrá online piesne FPB, punk-rockovej hviezdy 80. rokov

Kapela Už jsme doma

26.03.2021 15:00

Hoci sa kvôli pandémii už rok, s výnimkou minulého leta, nemôžu konať koncerty a festivaly, hudobníci sa snažia potešiť fanúšikov aspoň formou online koncertov. Nezaostáva ani legendárna teplická kapela Už jsme doma, ktorá už ich má pár za sebou a teraz pripravuje ďalšie. Ten najbližší sa uskutoční už dnes (26.3.) od 18:00 a bude zložený z repertoáru skupiny FPB. viac »


Maturita s Hashtagom: Prvá svetová vojna šokovala celý svet, pričinila sa o vznik týchto unikátnych diel

Maturita s Hashtagom: Prvá

26.03.2021 11:30

BRATISLAVA - Literatúra má tú silu, že dokáže vždy nejakým spôsobom odzrkadliť aktuálnu situáciu v spoločnosti a tým aj pocity autorov. Veľmi výrazne sa to dá pozorovať v tvorbe, ktorá sa venuje prvej svetovej vojne. viac »


DPOH v novej online relácii prinesie diskusie o "školských predmetoch" aj hudbu

DPOH v novej online

25.03.2021 15:00

Bratislavské Divadlo P. O. Hviezdoslava je, tak ako aj ostatné slovenské divadlá, už niekoľko mesiacov zatvorené. V nedeľu 28. marca však odštartuje nový diskusno-hudobný formát s názvom Hry v DPOH, v ktorom bude moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová spovedať zaujímavých hostí na témy vzdelávania a umenia. viac »


Neuveríš, že táto skladba je skutočne zo Slovenska: Chytľavý rytmus a africké tance, sme svedkami nového letného hitu?

Neuveríš, že táto skladba

25.03.2021 11:30

BRATISLAVA - Denisa Mzungu so skupinou D’AFROGANG pred pár dňami vydali v kolaborácii s holandským tanečníkom Willy Noir energickú skladbu s názvom Mýtna 23. Celý nápad vznikol pri čakaní na taxi po dlhom dni trénovania. Mýtna 23 znelo chytľavo. viac »


Najčítanejšie články