Kultúra - novinky zo sveta kultúry | Topky.sk
Pondelok, 15. august 2022. Meniny má Marcela, zajtra Leonard.

Kultúra

Rebríček 30 najlepšie hodnotených seriálových epizód všetkých čias: Nájdeš tu Mr. Robot aj Game of Thrones, prvú priečku obsadila drogová tematika

včera o 11:30

Mnohí z nás si púšťajú seriály aj k bežným činnostiam a niektoré nás upútajú natoľko, že sa od nich nevieme odtrhnúť celé hodiny. História seriálov sa datuje od roku 1947. Išlo o sitcom Mary Kay and Johnny, ktorý sa vysielal v USA až do roku 1950. viac »

Festival Konvergencie pozná laureátov 2. ročníka skladateľskej súťaže

Adam Hudec, laureát 2.

19.07.2022 16:00

Po pozitívnej odozve na prvý ročník vyhlásil medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie v roku 2022 ďalší ročník súťaže pre mladých slovenských skladateľov a skladateľky do 35 rokov. Z 15 prihlásených kompozícií, ktoré vybrala 8-členná odborná porota, zaznejú až štyri v premiére 24. septembra v rámci festivalu Konvergencie. viac »


Ako sa nakrúcala nová séria Stranger Things: Pozri si scény bez použitia vizuálnych efektov

Ako sa nakrúcala nová

19.07.2022 11:30

Finále štvrtej série jedného z najlepších a najobľúbenejších seriálov je za nami. Piata série dorazí zrejme až za dva roky a ak nerozumieš, prečo trvá nakrútenie „len deviatich epizód“ tak dlho, našli sme video, ktoré ti to celé vysvetlí. viac »


Jubilejný 60. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej potrvá 5 dní

Jubilejný 60. ročník Medzinárodného
Foto

19.07.2022 08:00

Pripravovaný jubilejný 60. ročník Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa uskutoční v dňoch 27. až 31. júla 2022. Hlavným organizátorom podujatia je Obec Terchová, spoluorganizátormi Žilinský samosprávny kraj, Krajské kultúrne stredisko v Žiline a Mesto Žilina. viac »


Tradičný slovenský folklór posunul hranice na elegantnú úroveň

Tradičný slovenský folklór posunul
FotoVideo

19.07.2022 07:00

Hudba opäť raz ukázala, že je bezhraničná a kreatívna zároveň. Slovenský folklór totiž obliekla do fraku a tak vytvorila unikátny projekt, ktorý nemá konkurenciu. viac »


Lukáš Oravec Quartet vyrazí na druhú časť turné s Tonym Lakatosom

Lukáš Oravec

17.07.2022 16:00

Slovenské jazzové zoskupenie Lukáš Oravec Quartet pokračuje v oslavách 10. výročia založenia formácie. Na turné Part 2 predstaví poprednú československú rytmiku a výnimočného hosťa, legendu maďarskej jazzovej scény, saxofonistu Tonyho Lakatoša. viac »


Skvelý športovec s úspešnou hereckou kariérou: Obrovský ŠOK... Dvojnásobná vražda, lúpež a únos

Skvelý športovec s úspešnou

17.07.2022 14:00

LOS ANGELES - Orenthal James Simpson (O. J. Simpson), hráč amerického futbalu a herec, ktorý sa narodil 9. júla 1947, sa preslávil tiež ako aktér sledovaného súdneho procesu, ktorý sledovala v priamom televíznom prenose viac ako polovica Američanov. V októbri 1995 bol porotou v Los Angeles oslobodený spod obžaloby z dvojnásobnej vraždy, svojej exmanželky... viac »


Svet Terminátora sa rozrastá aj na hernom poli: Spoločnosť Nacon predstavila teaser najnovšej hry

Svet Terminátora sa rozrastá

17.07.2022 11:30

Francúzska herná spoločnosť Nacon predstavila tento štvrtok na udalosti Nacon Connect hneď niekoľko plánovaných projektov. Spolupracovali na nich so svojim vývojárskym štúdiom sídliacim v Miláne. Svoj priestor dostal aj legendárny Terminátor. Hra, ktorú uviedol teaser, ponúka otvorený svet. viac »


Známa česká herečka z rozprávok a seriálov: 20 rokov žila s hereckým kolegom, potom prišiel rozchod

Známa česká herečka z

16.07.2022 14:15

PRAHA - Herečka Vendula Krížová, ktorá 3. júla oslávila päťdesiatiny, sa preslávila v televíznych seriáloch (napríklad Ordinácia v ružovej záhrade či Cesty domů), hrala aj v niekoľkých filmoch. Pochádza z Opavy, herectvo vyštudovala na dramatickom oddelení Štátneho konzervatória v Ostrave (1989) a hneď po jeho dokončení nastúpila do Divadla na Vinohradoch v Prahe. viac »


Júl na HBO Max: Nový Spider-Man, Lady Gaga ako hlava rodiny Gucci, Resident Evil a oveľa viac

Júl na HBO Max:

16.07.2022 11:30

Aj na HBO Max začínajú letné prázdniny. Streamovacia služba sa nám rozhodla nadeliť toľko obsahu, že ju nebudeme chcieť vypnúť. Ak vynecháme pecky ako Westworld, ktoré začali vysielať pred pár dňami, stále sa môžeme tešiť na nového Spider-Mana, Resident Evil, vojnovú drámu Mincemeat, seriál Miliardy či nový dokument o zrode značky Ferrari. Ktorý film... viac »


Headlinerom Festivalu Partnerstva bude legendárny Chris Norman

Chris Norman

15.07.2022 16:00

Na slovenskej mape festivalov pribudla novinka. Festival Partnerstva vypukne v malebnej obci na juhu Slovenska 5. a 6. augusta. Nový festival oslávi ľudovú kultúru a tradície dvoch národov Maďarska a Slovenska. Na akcii zahrajú Kandráčovci Kollárovci či Lúčnica. Z maďarskej scény vystúpia Csík Zenekar alebo Apostol či Lagzi Lajcsi. Hlavnou hviezdou... viac »


Na Festivale Partnerstva to 5. a 6. augusta roztočia Kandráčovci, Kollárovci aj legendárny Chris Norman!

Na Festivale Partnerstva to
Foto

15.07.2022 09:00

Na slovenskej mape festivalov pribudla novinka! Festival Partnerstva vypukne v malebnej obci na juhu Slovenska 5. a 6. augusta 2022. Nový festival oslávi ľudovú kultúru a tradície dvoch národov Maďarska a Slovenska. Na akcii zahrajú  Kandráčovci Kollárovci či Lúčnica. Z maďarskej scény vystúpia Csík Zenekar alebo Apostol či Lagzi Lajcsi. Hlavnou hviezdou... viac »


Depp dorazil do Prahy: Skončil v objatí hviezdičky z reality šou! O TOMTO môžu mnohé snívať

Depp dorazil do Prahy:

14.07.2022 19:00

PRAHA - Herec Johnny Depp v nedeľu dorazil do Prahy, aby koncertoval po boku legendárneho Jeffa Becka. Po turbulentnom období plného desivých detailov z jeho vzťahu s exmanželkou si zrejme trochu užíva. V zákulisí pražského koncertu sa stretol s hviezdičkou z markízackej reality šou Love Island. viac »


K jazzu patrí aj krása: Mikulášskemu jazzovému festivalu budú kraľovať ženy

Nikol Bóková, 2021

14.07.2022 16:00

"No Woman, No Cry", spieval legendárny Bob Marley. Dnes už niet dôvodu na slzy a smútok - ženy majú popredné miesto aj v menšinovom žánri, akým je jazz. Dokazuje to aj Mikulášsky Jazzový Festival, ktorý dáva priestor talentovaným speváčkam, aranžérkam, producentkám, inštrumentalistkám či skladateľkám a ich originálnym projektom. viac »


Festivalová tradícia v Trenčíne pokračuje

Festivalová tradícia v Trenčíne
Foto

14.07.2022 12:00

Festival FILM SQUARE aj tento rok ponúkne návštevníkom 48 starostlivo vybraných filmov z celého sveta, ktoré premietne v ArtKine Metro, Café Sládkovič, na letnej terase Coffee sheep či na najväčšom nafukovacom plátne Airscreen priamo na Mierovom námestí v Trenčíne. viac »


HBO Max má dlhy v miliardách dolárov a začína šetriť: V strednej Európe dáva stopku viacerým projektom

HBO Max má dlhy

14.07.2022 11:30

HBO Max utrpelo v priebehu tohto roka poriadne finančné straty. Mediálny konglomerát sa preto snaží prehodnotiť svoje priority v oblasti streamovania, už nebude produkovať originály pre HBO Max v severských krajinách (Dánsko, Švédsko, Nórsko, Fínsko), strednej Európe, Holandsku a Turecku a tiež odstráni časť obsahu zo svojej platformy. viac »


Rodinný festival v Belej nad Cirochou pritiahne Horkýže Slíže, Heľenine Oči aj Paci Pac

Heľenine Oči
Foto

14.07.2022 11:00

Areál Topovné v Belej nad Cirochou bude 30. júla 2022 hostiť rodinný festival TOPOVNÉ FEST 2022. Pre návštevníkov festivalu bude pripravený bohatý program, v ktorom si nájdu všetci, bez ohľadu na svoj vek, niečo pre seba. viac »


Goralské folklórne slávnosti oslávia svoj 26. ročník na Bachledke

Cimbal Brothers

13.07.2022 16:00

Zažite nevšedný zážitok na veľkolepých Goralských folklórnych slávnostiach v Ždiari. Na novom a unikátnom mieste, v stredisku Bachledka Ski & Sun čaká návštevníkov jedinečná atmosféra Tatranského a Pieninského národného parku, ktorá dodáva tomuto podujatiu neopakovateľnú atmosféru. viac »


Seriál Chernobyl: Čo je pravda a čo tvorcovia prikrášlili na najlepšie hodnotenej minisérii vôbec?

Seriál Chernobyl: Čo je

13.07.2022 11:30

Chernobyl z dielne HBO je najlepšie hodnotenou minisériou všetkých čias. Hovorí príbeh o tragickej udalosti, ktorá sa stala na severe Ukrajiny v roku 1986. Výbuch jadrovej elektrárne spôsobil masívne škody na životoch aj na majetku a mnohí si udalosť pamätajú dodnes. Čo však tvorcovia v minisérii prikrášlili a v čom naopak hovoria pravdu? viac »


Hollywoodsky herec oslavuje jubileum: V detstve chcel byť kňazom, zobral si túto krásku

Hollywoodsky herec oslavuje jubileum:

12.07.2022 21:00

LOS ANGELES - Počas svojej vyše štyridsaťročnej hereckej kariéry dosiahol jeden z najpopulárnejších hercov Hollywoodu Tom Cruise mimoriadny úspech. Vďaka snímkam ako Top Gun, Mission: Impossible či Posledný samuraj si získal celosvetovú pozornosť a status filmovej hviezdy. viac »


World Music Festival Bratislava prinesie nové mená, nové miesta a nové zážitky

Júlia Kozáková a Manuša

12.07.2022 16:00

Siedmy ročník World Music festivalu v Bratislave sa bude konať od 18. do 21. augusta na rôznych lokalitách v historickom centre Bratislavy a vystúpia na ňom hudobníci nielen zo Slovenska, ale aj z Argentíny, Egypta, Kapverdských ostrovov, Poľska, Portugalska a Ukrajiny. Jeho najväčšou medzinárodnou hviezdou bude Vieux Farka Touré, skladateľ, gitarista a spevák z Mali. viac »