Kultúra - novinky zo sveta kultúry | Topky.sk
Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Kultúra

Už túto nedeľu 16. mája spoznáme víťazov 8. ročníka Ruka Hore Awards

pred 17 hodinami

Značka Ruka Hore funguje od roku 2013 a pre umelcov zastrešuje vydávanie a predaj hudobných nosičov, digitálnu distribúciu aj tvorbu a predaj merchandisingu. Súčasťou jej aktivít je aj hudobná anketa Ruka Hore Awards, ktorá pokrýva široké spektrum kategórií a žánrov. Už tento víkend sa dozvieme mená víťazov aktuálneho ročníka. viac »

Zomrel posledný pôvodný člen skupiny The Kingsmen, gitarista Mike Mitchell

Zomrel posledný pôvodný člen

20.04.2021 15:00

Zakladajúci člen americkej beatovej skupiny The Kingsmen, gitarista Mike Mitchell, zomrel vo veku 77 rokov. S odvolaním sa na vyhlásenie formácie o tom v pondelok informoval denník The Guardian. viac »


Slovenský jazyk a literatúra: Ako dlho môžeš čakať na Godota? Dráma bola po vojne absurdná, samý sex či drogy!

Slovenský jazyk a literatúra:

20.04.2021 11:30

BRATISLAVA - Predstav si, že sa vyberieš do divadla, pohodlne sa usadíš a necháš sa unášať dejom. Čo očakávaš od predstavenia? V prvom rade nejaký prekvapivý zlomový bod. Príbeh predsa nemôže byť úplne priamočiary. viac »


Kapela Riava vydáva úvodný singel k debutu Zore

Kapela Riava vydáva úvodný

19.04.2021 15:00

Bratislavská kapela Riava vydala pred pár dňami na všetkých streamovacích platformách singel Lastúra. Pieseň je úvodným počinom spolupráce kapely so značkou Well Played Records, pod ktorej hlavičkou formácia už 2. mája vydá debutový album Zore. viac »


Koncom apríla a v máji Horehronie ožije kvalitným slovenským jazzom a fusion

Koncom apríla a v

18.04.2021 15:00

Napriek neutešenej, kultúre neprajúcej situácii je tu dobrá správa pre priaznivcov jazzu. Siedme pokračovanie festivalu Horehronské jazzové dni sa uskutoční aj napriek tomu, že realizácia live verzie nebola možná. Fanúšikovia si ho budú môcť užiť aspoň na diaľku vďaka online premiéram koncertov z Nezávislého kultúrneho priestoru Bombura v Brezne. viac »


Prečo o tom hovorí toľko ľudí? Pozri si porovnanie Justice League, toto všetko zmenil Zack Snyder vo svojej verzii filmu

Prečo o tom hovorí

18.04.2021 11:30

HOLLYWOOD - Zack Snyder’s Justice League, ktorú určite poznáš aj pod názvom Snyder Cut, je vylepšenou verziou Justice League z roku 2017. Aspoň takto to interpretujú fanúšikovia filmu, pre ktorých bolo jeho vydanie skutočným, dlho očakávaným sviatkom. Na režisérsku stoličku v tomto prípade zasadol Zack Snyder a aj keď príbeh ostal rovnaký, forma filmu sa zmenila. viac »


Radio_Head Awards 2020 majú prvých víťazov. Ďalších spoznáme v sobotu

Radio_Head Awards 2020 majú

17.04.2021 15:00

Slávnostný ceremoniál Radio_Head Awards je tento rok kvôli aktuálnej pandemickej situácii rozdelený na dva dni. V sobotu budú známi víťazi poslucháčskych kategórii, v prvý večer svoje ceny rozdali odborné poroty v siedmich žánrových a jednej "nadžánrovej" kategórii. Odovzdávanie cien môžete sledovať počas oboch dní o 19:00 aj na Hudba.sk. viac »


Najobľúbenejší záporák Marvelu si ukradne všetku pozornosť: Sleduj oficiálny trailer k seriálu Loki

Najobľúbenejší záporák Marvelu si

17.04.2021 11:30

HOLLYWOOD - Loki je jednoznačne zápornou postavou, ktorú pozná každý správny fanúšik Marvelu. Úškrn a reči, na ktoré sa nemôžeš nikdy spoľahnúť – aj to patrí medzi charakteristiky Lokiho Laufeysona. A ten si plánuje v najbližšej dobe ukradnúť všetku pozornosť priaznivcov len pre seba. viac »


Slovenský jazyk a literatúra: Kto z autorov počas socializmu kritizoval režim? Tatarka aj Mňačko písali skvelé knihy

Slovenský jazyk a literatúra:

16.04.2021 11:30

BRATISLAVA - S koncom vojny a rokom 1945 sa rozbehla celkom nová epocha v slovenskej literatúre. No rovnako, ako aj v prípade povojnovej poézie, ani tu nezavládli úplne slobodné časy. Po nástupe komunizmu vládla umelecká nesloboda, s výnimkou krátkeho času uvoľnenia v 60. rokoch, trpko ukončeného vpádom vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. viac »


Altar Quartets: Vychutnajte si jazzovú atmosféru jesene už teraz

Altar Quartets: Vychutnajte si

15.04.2021 15:00

RECENZIA - Platní od slovenských jazzmanov pribúda a nič na tom nemení ani nepriaznivá situácia. November je už treťou dlhohrajúcou nahrávkou projektu Altar, za ktorým stoja Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek. Tentoraz si pripravili autorské i prevzaté skladby, hrané rôznymi zostavami v rôznych štúdiách. viac »


Looney Tunes sú späť v pokračovaní filmu Space Jam: Sleduj prvý trailer, hlavnú postavu si zahrá LeBron James

Looney Tunes sú späť

15.04.2021 11:30

HOLLYWOOD - Film Space Jam mal premiéru v roku 1996 a u divákov sa tešil obrovskej popularite. Hlavnú postavu si v ňom zahral legendárny basketbalista Michael Jordan. Štúdio Warner Bros. Pictures sa rozhodlo dať filmu druhý dych, a tak sa môžeme tešiť na Space Jam: The New Legacy v hlavnej úlohe s LeBronom Jamesom. viac »


Piano Days predstaví slovenských klaviristov. Zahrajú svetové diela i vlastnú tvorbu

Piano Days predstaví slovenských

14.04.2021 15:00

Občianske združenie InMusic pridáva na slovenskú kultúrnu mapu nový festival. Piano Days sa uskutoční od 16. do 24. apríla v online forme. Na prvom ročníku podujatia vystúpia Zuzana Biščáková, Tomáš Boroš, Martina Janegová, Fero Király, Júlia Novosedlíková, Kristína Smetanová a Zuzana Zamborská. viac »


Nová séria mrazivého seriálu The Handmaid’s Tale je tu: Pozri si najnovší trailer, ktorý prináša mnohé zvraty

Nová séria mrazivého seriálu

14.04.2021 11:30

HOLLYWOOD - Populárny seriál The Handmaid’s Tale rozhodne nepotrebuje žiadne predstavovanie. Legendárny príbeh June, ktorá sa nachádza v surovom a chladnom štáte Gilead pozná každý. V poslednej sérii sa jej podarilo zachrániť deti, no ona sama sa rozhodla zostať. Najnovší trailer nám ukazuje ďalšiu cestu, ktorou sa musí vydať. viac »


Pucung bude online, na protikorupčnom festivale vystúpia aj Modré hory

Pucung bude online, na

13.04.2021 16:00

Multižánrový protikorupčný festival Pucung bude tento rok online, potrvá týždeň a bude zadarmo. V poradí 4. ročník podujatia prinesie diskusie, webinár na tému "Ako sa nezblázniť zo zlých správ" či koncert kapely Modré hory. Program bude festival streamovať každý večer od 19. do 24. apríla na Facebooku. viac »


Slovenský jazyk a literatúra: Milan Rúfus a Miroslav Válek po vojne položili základy modernej poézie

Slovenský jazyk a literatúra:

13.04.2021 11:30

BRATISLAVA - V roku 1945 sa svet konečne zbavil pliagy menom druhá svetová vojna. Slovensko sa opäť spojilo s Českom. No ubehli len tri roky od toho, čo Slovensko prestalo byť fašistickým satelitom Nemecka a komunisti prebrali v Československu v roku 1948 moc. viac »


Folklórny festival Východná 2021 bude online aj vo vysielaní RTVS

Folklórny festival Východná 2021

12.04.2021 15:00

Najznámejší slovenský folklórny festival Východná 2021 sa bude konať v netradičnej forme. Keďže pandemická situácia znemožňuje organizátorom prípravu podujatia v klasickej podobe s tisíckami návštevníkov, presunutý 66. ročník z minulého roka sa uskutoční v online priestore v kombinácii s plánovaným rozhlasovým a televíznym vysielaním RTVS. viac »


Godzilla vs. Kong je vizuálne epický film: Chýba mu však logika a dobrý scenár

Godzilla vs. Kong je

11.04.2021 11:30

HOLLYWOOD - Necelé dva týždne od vydania snímky Justice League Zacka Snydera tu máme na spadnutie ďalší epický súboj. Tentokrát sa proti sebe postavili dve obávané obludy, pretože Zem môže obývať len jeden Titán. Bude to Kong, hnaný vidinou odpočinku a pamiatkou na svoju rodinu, alebo obávaná Godzilla, ktorá na svojej ceste zničila už množstvo nepriateľov? viac »


Rádiohlavu za prínos do hudby si už budúci víkend odnesie Ľuboš Dzúrik z CHVM

Rádiohlavu za prínos do

10.04.2021 15:00

Už na budúci týždeň, 16. a 17. apríla, spozná verejnosť držiteľov hudobných cien Rádia_FM, ale prvé meno tohtoročného laureáta je už známe. Ocenenie za prínos do hudby si odnesie celoživotný podporovateľ trenčianskej hudobnej scény, autor dvoch kníh, kapelník a jeden zo zakladateľov undegroundovej kapely Chór vážskych muzikantov (CHVM) Ľuboš Dzúrik. viac »


Najočakávanejší fantasy seriál tejto jari je tu: Nový trailer na Shadow and Bone od Netflixu je plný napätia

Najočakávanejší fantasy seriál tejto

10.04.2021 11:30

HOLLYWOOD - Netflix už čoskoro predstaví najočakávanejší fantasy seriál tejto jari. Práve vďaka nemu sa môžeš tešiť, že karanténa stále trvá, pretože už samotný trailer ukazuje poriadnu dávku napätia. Shadow and Bone je inšpirovaný knižnou trilógiou Grisha od americkej autorky Leigh Bardugo a spája prvé dve knihy. viac »


Hry v DPOH ponúknu zaujímavých hostí a témy aj šou tria S Hudbou Vesmírnou

Hry v DPOH ponúknu

09.04.2021 15:00

Existuje život na Marse? Obávajú sa hostia relácie Hry v DPOH globálneho otepľovania? Aký vzťah majú k prírodným vedám? Aj tieto témy bude moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová rozoberať s vedátorom Samuelom Kováčikom a mladou herečkou Andreou Sabovou v druhej časti novej online talkshow s podtitulom Je vesmír hrou náhody?. viac »


Netflix si v apríli pripravil niekoľko šťavnatých noviniek: Kino ti chýbať rozhodne nebude, príde aj očakávaný seriál

Netflix si v apríli

09.04.2021 11:30

HOLLYWOOD - Streamovacia služba Netflix pokračuje vo svojom sľube ponúknuť ľudom každý týždeň nový originálny film. Okrem westernovej drámy, anti-superhrdinskej ženskej jazdy, vesmírnej misii na Mars či komornom horore, uvidíme aj seriál o sériovom vrahovi a knižnú adaptáciu známeho fantasy univerza. Ktorý z projektov si tento mesiac vyberieš ty? viac »


Najčítanejšie články