Kultúra - novinky zo sveta kultúry | Topky.sk

°C

Nedeľa, 25. október 2020. Meniny má Aurel, zajtra Demeter.

Kultúra

Supraphon vydáva výber najväčších hitov Věry Špinarovej na vinyle

pred 6 hodinami

Česko - Věra Špinarová by tento rok v decembri oslávila 69. narodeniny. Žiaľ, osud to chcel inak a výnimočná speváčka nás opustila predčasne. Čo však stále pretrváva, je jej hudobný odkaz. Supraphon ho teraz pripomína vo formáte LP v podobe výberu jej najväčších hitov Jednoho dne se vrátíš, prostredníctvom ktorého sa hlas z Ostravy dostáva opäť do drážok gramofónovej platne. viac »

FOTO: V rámci iniciatívy #WeMakeEvents svietili na červeno aj slovenské budovy

FOTO: V rámci iniciatívy

02.10.2020 15:00

BRATISLAVA - V stredu 30. septembra prebehlo ďalšie kolo globálnej výzvy s názvom Red Alert, ktorú organizuje medzinárodná iniciatíva #WeMakeEvents. Tentoraz sa do nej zapojilo viacero slovenských klubov, kultúrnych centier, divadiel a firiem pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom priemysle, ktorý je aj u nás veľmi výrazne zasiahnutý protipandemickými opatreniami. viac »


RECENZIA Sociálne siete ničia život človeku aj spoločnosti: Dokument od Netflixu je absolútnou povinnosťou pre každého

RECENZIA Sociálne siete ničia

02.10.2020 11:30

BRATISLAVA - Keď sa povie dokument, mnohí utekajú kade ľahšie. Pravdou však je, že existuje mnoho fantastických dokumentárnych filmov, ktoré ti môžu zmeniť život (minimálne teda aspoň pohľad naň). Nie, nebudú v nich poletovať superhrdinovia a nečakaj ani veľké explózie, toto bude tvrdá pravda, ktorá ti môže otvoriť oči. viac »


Medzinárodná iniciatíva #SaveTheNight podporila 56 českých a slovenských dídžejov

Medzinárodná iniciatíva #SaveTheNight podporila

01.10.2020 15:00

Celosvetová iniciatíva #SaveTheNight vznikla, aby v časoch pandémie pomohla tým, ktorí za normálnych okolností tvoria nočný život, vyberajú tú správnu selekciu hudby a starajú sa o to, aby v hudobných kluboch bola poriadna atmosféra. Na dídžejov sa totiž v rámci rôznych zbierok a opatrení zabudlo. viac »


Praha centrom diania v Hollywoodskych filmoch: Pozri sa, aké pecky sa nakrúcali v hlavnom meste Česka

Praha centrom diania v
Video

30.09.2020 11:30

PRAHA - Prahu môžeme s čistým svedomím označiť za metropolu. Žije v nej 1,3 milióna obyvateľov, je centrom diania v Českej republike a poznajú ju bez väčších problémov aj za veľkou mlákou. Nehovoriac o tom, že je nádherná. viac »


Už je to tu! Prvý umelec verejne oznámil finančné problémy: Zahrajko zo Spievankova ide robiť šoféra

Richard Čanaky

29.09.2020 15:00

BRATISLAVA - Zrušenie hromadných podujatí v kultúre pre koronu spôsobilo existenčné problémy mnohým umelcom. Mnohí sú v zúfalej situácií a už nemajú z čoho platiť bežné účty. A preto sa rozhodli konať a skúšajú zarábať, ako sa len dá. Príkladom je Richard Čanaky známy ako Zahrajko zo Spievankova. viac »


Všestranný hudobník David Koller vstúpil do radov šesťdesiatnikov

Všestranný hudobník David Koller

29.09.2020 15:00

Ćesko - Spevák, skladateľ, bubeník, gitarista a producent David Koller je známy predovšetkým ako líder skupiny Lucie, pôsobil však napríklad i v legendárnom Pražskom výběre a podieľal sa na množstve ďalších projektov - vrátane najnovšieho albumu kapely Progres 2 Tulák po hvězdách. Hviezda českého bigbítu oslávila v nedeľu 27. septembra svoje 60. narodeniny. viac »


Kultúra a šport na Slovensku nad priepasťou: Samé obmedzenia a zákazy – za vyše polroka žiadna pomoc!

Kultúra a šport na

29.09.2020 11:00

V sektore kultúry pracuje niekoľko sto tisíc ľudí. Napriek tomu, že organizátori kultúrnych či športových podujatí splnili všetky opatrenia, ktoré sa od nich požadovali, sú stále najviac bičovaní. A to napriek tomu, že neexistujú dáta dokazujúce, koľko ľudí sa nakazilo na profesionálne usporadúvaných podujatiach. Stane sa z kultúry a športu obetný baránok? ... viac »


Zabudnite na Brains for Sale, prichádza Toello s novým albumom

Zabudnite na Brains for

28.09.2020 15:00

Bratislava - Slovenský hudobník Toello, donedávna pôsobiaci ako Brains for Sale, necelý rok od vydania debutu predstavuje nový album a spolu s ním zmenu umeleckej identity. Novinku Bats & Butterflies vydalo 22. septembra vydavateľstvo Gergaz. viac »


The Mandalorian sa vracia a s ním aj Baby Yoda: Sleduj trailer pre druhú sériu seriálu zo sveta Star Wars

The Mandalorian sa vracia
Video

28.09.2020 11:30

BRATISLAVA - Fanúšikovia Star Wars majú opäť dôvod na radosť. Disney totiž uverejnilo trailer pre druhú sériu seriálu The Mandalorian. Ten minulý rok ovládol sociálne siete po tom, ako došlo k odhaleniu takzvaného Baby Yodu. Ten svojou rozkošnosťou prevalcoval celý internet a zaradil sa k najpopulárneším postavám minulého roka. viac »


Jan Kraus: „Som pripravený ukázať Slovákom cestu!“

Ján Kraus
Foto

28.09.2020 09:00

Český herec a moderátor Jan Kraus si zmeria sily s tohtoročným jubilantom Milanom Lasicom. V Lučenci sa spolu s ďalšími glosátormi stretnú na jednom pódiu, kde Jan Kraus, v programe Sedem bez záruky, vystúpi ako exkluzívny hosť. viac »


Lenka Dusilová dokončila album Řeka, ktorý vyjde v novembri

Lenka Dusilová dokončila album

27.09.2020 15:00

Česko - Deväť rokov po vydaní svojho predchádzajúceho sólového albumu a šesť rokov po poslednom titule vydanom spoločne s kapelou Baromantika, vydáva Lenka Dusilová v tomto roku nový album Rěka, ktorý práve dokončila v štúdiu Sono Records. Dátum vydania je stanovený na 6. november. viac »


Orchester Bratislava Hot Serenaders sa vracia na domovské pódium

Orchester Bratislava Hot Serenaders

26.09.2020 15:00

Bratislava - Najznámejší slovenský orchester, ktorý sa venuje džezovej hudbe 20. a 30. rokov – Bratislava Hot Serenaders, po letnej prestávke opäť zahrá naživo svojim poslucháčom, a to už túto nedeľu 27. septembra. Profilový koncert sa uskutoční v Spoločenskom dome Nivy v Bratislave. viac »


RECENZIA Ako predávať drogy na internete je seriál na Netflixe, ktorý musíš vidieť: Druhá séria je ešte lepšia, ako tá prvá

RECENZIA Ako predávať drogy

26.09.2020 11:30

BRATISLAVA - Netflix má jednu obrovskú výhodu, ktorá je zároveň jeho slabinou. Ponúka obrovské množstvo obsahu, takže sa môže veľmi jednoducho stať, že prehliadneš nejaký skvelý seriál či film, ktorý stojí za pozornosť. Pokiaľ teda nepoznáš projekt s názvom Ako predávať drogy na internete (rýchlo), mal by si to čo najskôr napraviť. viac »


Donny Benét vystúpi s kapelou na Pohoda Dni_FM 2021

Donny Benét vystúpi s

25.09.2020 15:00

Bratislava - Pohoda Deň_FM bude 7. mája 2021 v budove Slovenského rozhlasu. Toto podujatie zvyčajne avizujú organizátori mesiac vopred, no tentokrát majú na skoré ohlásenie veľmi dobrý dôvod. V stredu totiž zverejnil svoje európske turné austrálsky šouman, skvelý muzikant a miláčik návštevníkov Pohody Donny Benét. viac »


Adela Vinczeová predstavila v talk show svoju svokru a zahrala si s klavírnym virtuózom

Adela Vinczeová predstavila v
Foto

25.09.2020 13:00

V dnešnej časti talkshow Trochu Inak budú hosťami Adely Vinczeovej moderátor a herec Jaroslav Dušek, dištriktuálna dozorkyňa a Adelina svokra Renáta Vinczeová, ale aj klavírny virtuóz a spevák Jozef Hollý. viac »


This is Kevin vydáva ôsmy album s názvom 2020

This is Kevin vydáva

24.09.2020 15:00

Bratislava - Nový album je štylizovaný do formy zvukového ročného kalendára, zvýrazneného grafickou parafrázou historického Aztéckeho kalendára. Dvanásť žánrovo veľmi rozmanitých skladieb kopíruje pestrosť mesiacov roka 2020, od januára až do blížiaceho sa decembra. viac »


Duna sa predstavuje v prvej ukážke: Sleduj dychberúci trailer na najočakávanejší film tejto zimy

Duna sa predstavuje v
Video

24.09.2020 11:30

BRATISLAVA - Aj keď sa zdalo, že tohtoročná filmová sezóna skončila už v marci, kiná začali premietať a zarábať. Tenet od Chrisa Nolana zarobil za prvé dva týždne takmer 150 miliónov amerických dolárov. Warner Bros. preto neotáľa a ich ďalší obrovský filmový projekt s názvom Duna predstavuje v prvej ukážke. viac »


Neberme sa príliš vážne! Hovorí jedno z predstavení festivalu Bratislava v pohybe

STAATSTHEATER MAINZ/SHARON EYAL(DE) SOUL
Foto

24.09.2020 10:00

Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe štartuje 4.10. a trvať bude do 20.10. Slovensko navštívia zahraniční umelci, choreografi a tanečníci, ktorí predvedú strhujúce predstavenia, prostredníctvom ktorých zbúrajú spoločenské stereotypy, poukážu na spletitosť ľudských vzťahov, odhalia šablóny nášho správania, či ukážu zvieraciu vášeň a lásku. viac »


Festival na podporu ohrozenej kultúry: Robotníci, ktorým nikto netlieska

Festival na podporu ohrozenej

23.09.2020 20:00

Festival ŽIJEME TU S VAMI sa uskutoční vo štvrtok 24. septembra 2020 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave od 15.00 ako iniciatíva na podporu „robotníkov kultúry“, ktorým nikto netlieska. Podporiť osvetľovačov, zvukárov, technikov, kulisárov, korektorov, produkčných, kostymérov, vizážistov, šepkárov, helperov a množstvo ďalších dôležitých ľudí, bez ... viac »


Poznáme víťaza jazzovej Ceny verejnosti Esprit. Tú hlavnú odovzdajú 30. septembra

Poznáme víťaza jazzovej Ceny

23.09.2020 15:00

Bratislava - Je rozhodnuté o víťazovi Ceny verejnosti Esprit za najlepší slovenský jazzový album vydaný v roku 2019. Na základe internetového hlasovania na portáli jazz.sk sa ním stala nahrávka Bright Future od saxofonistu Nikolu Bankova. Preberie si ju počas slávnostného večera udeľovania cien Esprit dňa 30. septembra v Divadle Aréna v Bratislave. viac »


Najčítanejšie články