Štvrtok18. júl 2024, meniny má Kamila, zajtra Šarlota, Dušana

Identita a demokracia Európskom parlamente rozhodla o vylúčení AfD z frakcie

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Krajne pravicová politická skupina Identita a demokracia (ID) v Európskom parlamente (EP) vo štvrtok rozhodla o vylúčení politickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) zo svojich radov.

"ID už nechce byť spájaná s incidentmi, do ktorých je zapletený Maximilian Krah, líder strany (AfD) pre voľby do EP," uviedla frakcia vo vyhlásení. Vylúčení však majú byť všetci deviati členovia tejto nemeckej nacionalistickej strany.V priebehu dňa sa už objavili informácie, že predseda ID Marco Zanni požiadal o vylúčenie strany AfD z tejto politickej skupiny v EP. ID k tomuto kroku pristúpila po sérii incidentov, ktoré zahŕňali europoslanca Maximiliana Kraha a následne aj celú nemeckú delegáciu vo frakcii.

Identita a demokracia Európskom
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Olivier Matthys)

AfD v stredu zakázala Krahovi verejne vystupovať na podujatiach spojených s nadchádzajúcimi voľbami do EP v dôsledku škandálov spojených s jeho osobou. Sám na sociálnej sieti X oznámil, že končí aj v predsedníctve tejto krajne pravicovej strany.Krah si v uplynulých týždňoch získal veľkú pozornosť, keď v rozhovore pre talianske noviny La Repubblica relativizoval zločiny jednotiek SS nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

Nemecké úrady tiež nedávno začali vyšetrovať Krahovho asistenta Jiana G. pre podozrenia zo špionáže pre Čínu. Podľa nemeckej generálnej prokuratúry sledoval aktivity čínskej opozície v Nemecku, odovzdával informácie z Európskeho parlamentu čínskemu ministerstvu štátnej bezpečnosti a pôsobil aj ako agent tajnej služby.Europoslanec svojho asistenta po zatknutí prepustil. AfD bola už predtým terčom kritiky nemeckej vlády aj opozície za svoje pozitívne postoje k Rusku v súvislosti s inou kauzou.

Viac o téme: VylúčenieEurópsky parlamentAfD
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu